ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2014
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUL-2014
6 AD. + 3 COPII -- v: 2,4,7

Sejur mediteranean

La initiativa unor prieteni stabiliti in Franta, am decis sa petrecem impreuna o saptamana intr-una din statiunile mai putin cunoscute publicului larg, Mauguio-Carnon, la cativa km sud-est de Montpellier. Este o statiune linistita, extrem de potrivita pentru familiile cu copii.

Exista o succesiune de golfulete cu plaje net superioare comparativ cu Coasta de Azur, desi apa nu mai are acea nuanta de albastru specifica Nisei, de exemplu. Nisip fin, intrare in apa lina, valuri putine si nu foarte mari, spatii de joaca pentru copii, liniste, relaxare. Exista un port cochet, cu ambarcatiuni dintre care unele fac excursii in larg pentru doritori (a fost o experienta foarte placuta), cu o zona pietonala plina de restaurante si cafenele la preturi mult mai bune decat in Sete, statiunea cea mai mare si populara din zona.

Sunt cateva atractii pentru copii si un Luna Park, situat foarte aproape de vila unde am locuit (ceea ce cred, a fost singurul dezavantaj al vilei, despre care voi povesti ulterior).

Se pot face excursii in Montpellier (sunt 13 km pana in centru), dar am vazut ca vin si autobuze din oras, deci nu e neaparat necesara masina. In Montpellier exista un acvariu mare, unde se pot observa nenumarate vietati marine, inclusiv rechini de mai multe tipuri, exista si un zoo sau se poate explora orasul.

Villa F7 s-ar putea incadra la categoria vile de lux, tot ceea ce-i lipseste fiind o piscina, pe care insa noi nu am dorit-o din cauza copiilor, prea mici pentru a putea fi scapati din vedere. Vila are o capacitate de 12 persoane, avand sase dormitoare (doua la etaj), 3 bai, 5 curti interioare (in cea din fata am parcat masinile, desi exista si 2 garaje, e mai confortabila iesirea prin fata), una dintre curti e dotata cu toate cele necesare pentru un barbecue de calitate, o alta are o masa imensa cu scaune unde luam de regula masa, avand si o fantana, alta are sezlonguri si umbrelute, hamace, la fel ca si cea de la etaj. Peste tot sunt plante, flori frumoase, palmieri, maslini, vita de vie.

Sunt doua bucatarii, una jos si una la etaj (pentru care exista si scara interioara si exterioara), dotate cu absolut tot ce ai putea avea nevoie, de la filtru de cafea la espressor, masina de spalat, masina de spalat vase, cuptor electric, cuptor cu microunde, etc. Toate camerele au geamuri imense sau usi glisante din sticla, ceea ce le poate face foarte luminoase, dar sunt si jaluzele exterioare actionate electronic pentru a mentine racoarea. Este si un dressing incapator, iar tot ce exista in vila e bine intretinut si de calitate.

Vila este situata la 200 de metri de plaja (treci printr--un mic parculet, la capatul caruia e plaja). Sepot face cumparaturi in piata locala la preturi foarte bune sau se pot cumpara din port pesti abia pescuiti. Un sejur excelent, chiar daca pretul nu a fost tocmai mic, insa devine avantajos pentru 3-4 familii care sa imparta suma.

Trimis de phleau in 14.08.14 19:02:39
Validat / Publicat: 14.08.14 22:59:18

VIZUALIZĂRI: 2249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (phleau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[14.08.14 22:57:17]

Poziția este doar aproximativă, întrucât adresa vilei nu este precizată nicăieri.

phleauAUTOR REVIEW
[15.08.14 08:13:56]