ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2014
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Subscriu si eu ,,slabut rau''

Pentru marea de anul acesta am ales, inspirandu-ma din parerile membrilor AFA, hotelul Astera din Nisipuri, 4*, uai, s-a spus in general cam tot ce se putea spune, personal as aduga asa:

Cu parcarea mi-am facut griji inutile, erau in fata hotelului zilnic macar doua locuri mereu libere, de asemenea in parcarea subterana, avantaj: masina sta la umbra, racoare, in fata hotelului insa o inunda soarele puternic, in schimb o vezi cand intri si iesi la plaja, 5 leva pe zi platiti anticipat la check-in.

Eih, si acum, oricat m-as stradui alte plusuri nu mai gasesc, asa ca sa trecem la minusuri:

Galagie infernala, indiferent pe ce parte a hotelului ai fi cazat, asa-zisul spectacol al animatorilor se termina la ora 23, si cand credeai ca ai scapat si te poti odihni si tu ceva, rasunau alte 2-3 discoteci diferite, unele pe plaja, altele rasunau de pe deal din zone indepartate de plaja, dar totusi, ziceai ca sunt langa tine, iar pe la 6-7 dimineata, tinerii ,,frumosi si liberi"de regula nemti, beti in ultimul hal, treceau pe langa hotel, pe cele doua alei care incadreaza hotelul, una vecina cu Marina Grand, una vecina cu hotelul Akatsia, urlau cat puteau, spargeau sticle, si se certau intre ei. (Atat de multi betivi, ca la Nisipuri, adunati la un loc n-am vazut de cand sunt)

Statiune murdara, Albena e lux pe langa ce intalnesti aici, foarte multe tarabe, cu banalitati de toata jena, scumpe, vandute ca fiind de calitate, aer imbacsit, irespirabil, desi exista destula verdeata, promenada printre hotelurile din prima linie, imi aduce aminte de Bucurestiul plin de noxe, de care mi-am dorit sa scap pentru o saptamana, poate noaptea sa fi fost mai placut.

Din 9 zile, 7 au fost valuri mari, incat nu se avantau nici inotatorii experimentati, ce sa mai zici de copii, valurile mari au adus la mal scoci, oarece pietre, asa ca unde e intrarea lina in apa?

Orice distractie, ca pocneai de cateva ori, ca te invarteai, topaiai sau ce mai faceai costa 10 leva.

Animatia la hotel asa si asa, se straduiau saracii, dar de unde nu e, nici nu cerem, nu? Tineri simpatici, dar la 4* imbracati ca la prasila pe camp, zau asa!

Cine a zis ca e uai, ? ca nu prea e, bauturi: apa plata, sucuri la dozator, slabute si extrem de reci, adica pentru un copil nu ai ce sa alegi, decat daca apreciezi cand ii va fi sete si ii pui din timp, berea draft slaba rau, vinul, doar pastile, cafele si ceaiuri mediocre, de import gin Wembley, Teachers, Jim Beam, Martini si Cinzano, Stalinskaya, mai erau ceva lichioruri gen Carolans, la cockteiluri, le prepara cu ingrediente bulgaresti, putine variante, doua la fel, nu le ies niciodata.

La masa, bauturile de import sunt ceva mai ascunse, destul de departe asezate, incat sa nu ajungi la ele si sa te lipsesti si sa optezi pentru gama lor Savoy. La 4* farfurii murdare dragilor, ori extrem de uzate, patate de-a lungul existentei lor, ori spalate la repezeala, cu urme de grasime sau mancare uscata, adica trebuia sa dau 3-4 farfurii la o parte pana gaseam una normala, curata asa cum ar trebui sa fie! Sotul meu isi spala paharul la camera si orice comanda mergea cu paharul dupa el, sa-i toarne, se saturase saracul sa bea urme de ruj sau pete de grasime!

Nici urma de vreo seara, cina tematica, in 8 nopti, incluzand si sambata sau duminica, mancare acceptabila ca gust, dar extrem de putine variante, si nu zic de dimineata, ci la pranz sau cina, in patria castravetilor, in sezon, ei aveau castraveti lungi de sera, de-a dreptul uscati, rosii verzi, fara gust, pepene ofilit, muraturi moi in conserva, de putine ori friptura, mai mult gatit si prea multa reciclare, anul trecut la Dobrotitsa - Albena s-a mancat excelent, desi eram la 2*.

Aerul conditionat pe holuri, receptie, restaurant, mult prea puternic, asa incat la plecare mai toti copiii, chiar si noi cei mari, ne trageam nasul si stranutam.

Piscina, prea mica pentru capacitatea hotelului, sezlonguri putine la piscina, un bar mai civilizat asa, sa zic, era barul de la receptie, lobby bar, in schimb la plaja sezlonguri suficiente incluse in uai, cu saltele si umbrele, dar nisipul murdar nici urma de curatenia din Albena, sau sa-l curete si sa-l niveleze dimineata devreme asa cum se intampla acolo, barul de pe plaja, e o amenajare sa zic, si ea de toata jena, nu de 4*, cu porumb, mere si portocale, sucuri la dozator si bere, cu autoservire, e asa un gen de toneta ceva mai mare, murdarica, ca la tara.

Asadar, nu m-am intors flamanda, nici per total nemultumita, dar dupa ce imi iau un concediu sa pot dormi si eu, sa ma odihnesc, ma gandesc, si sigur nu mai merg niciunde in Nisipuri, decat in trecere spre alte locatii,

si apropo dupa multe sondaje printre turisti, angajati, la tarabe, la hoteluri, in Nisipuri sunt doar doua hoteluri unde te poti caza civilizat - Admiral si International Casino Tower suite.

Sa aveti parte de vacante inspirate!

Trimis de meri1972 in 13.08.14 17:08:38
Validat / Publicat: 13.08.14 21:59:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Dobrotitsa Albena 2*; Sol Nessebar Palace Resort 5*Ravda-Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (meri1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

webmasterX [13.08.14 21:59:19] »

@meri1972: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

• Alte impresii din această RUBRICĂAstera Hotel & Spa Hotel: