ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2014
ÎNSCRIS: 26.08.10
AUG-2014

Visul de smarald Thassos

Kalimera Ellada, buna dragii nostri,

Ieri am revenit dintr-un sejur de neuitat din insula Thassos. A fost dragoste la prima vedere, adio prieteni bulgari si turci, adio all inclusive.

A fost primul concediu petrecut pe o insula din Grecia, de aici poate si entuziasmul si promisiunea ca in urmatoarele veri vom continua cu aceasta minune a lumii, Grecia insulara.

Am pornit pe traseul Sfantu Gheorghe (Covasna), Brasov, Ploiesti, Giurgiu, Ruse, Byala, Veliko Tarnovo, Gurkovo, Kazanlak, Stara Zagora, Dimitrovgrad, Haskovo, Kardzali, MAKAZA, Komotini, Xanti, Keramoti, FERRY-BOAT, Thassos, Skala Potamia.

Aproximativ 770 km. parcursi cu masina in 11 ore plus traversarea cu ferry-ul.

Sambata pe la ora 12.00 A. M. la punctul de trecere a frontierei Makaza (Grecia), nu erau mai mult de 20 de masini la rand, in 5 minute eram deja in minunata Ellada! La intoarcere, tot sambata si cam pe la aceeasi ora erau doar patru masini la rand, dar pe sensul opus (spre Grecia) erau vreo suta!

O experinta inedita a fost si imbarcarea pe ferry, fiecare centimetru fiind valorificat de catre supraveghetori, masinile fiind "inghesuite"ca sardelele bara la bara si cu oglinzile rabatate. Daca la inceput am crezut ca vom prinde poate al treilea ferry, am constatat cu uimire ca am incaput chiar in primul si ca au mai intrat multe masini dupa aceea. Asta da turism!

In Skala Potamia gazda ne-a intampinat prietenoasa (Rainbow Apartments), si fiind dupa-amiaza in ciuda oboselii am mers la plaja Golden Beach situata la 4 minute de mers pe jos.

Marea era curata, nisipul fin, si ceea ce frapa era contrastul dat de muntii (cu varfuri de peste 1200 metri) si dealurile care margineau plaja si statiunea.

Frumusetea Marii Egee, culoarea ei incredibila de smarald ni s-a aratat inca de la traversarea cu ferry-ul si ne-a insotit pe parcursul celor 7 zile.

In prima dimineata am pornit-o spre plaja de marmura (Marble Beach). Ruta Potamia-Panagia-spre Thassos-dreapta spre Makriamos si imediat dreapta pe un drum de tara de cativa kilometri care se parcurge in cca. 20 minute, cu grija la denivelari (viteza intai). Din cauza trecutelor inundatii administratorii plajei au dat bir cu fugitii, deci berea, sucurile si umbrelutele vi le aduceti in portbagajul masinii. Plaja merita vazuta, marea are culoarea lagunei albastre, iar pietricelele de marmura alba din cariera de alaturi au devenit suvenir in toata regula, fiecare strangand in pungute cat putea.

A doua dimineata am plecat spre Aliki Beach, cea mai frumoasa plaja din Thassos dupa parerea mea. Aceeasi culoare de smarald a marii, nisip fin, in plus golful e marginit de stanci in dreptul carora e raiul scufundatorilor. Cei mici dar si parintii lor ore intregi au urmarit prin ochelari si respirand prin tub bancurile de pesti mai lunguieti sau mai burtosi, mai dungati sau mai transparenti, albi sau roz sau inchisi la culoare, mai mici sau mai mari, aricii de mare, calmarii sau vreun pui de caracatita ratacit... Cea mai stranie senzatie am avut-o cand inotam alaturi de un banc de vreo 100 de pestisori, acestia nu se speriau, ma acceptasera in bancul lor, ce viata lipsita de stress, undeva noi oamenii am luat-o razna, iar Thassos iti readuce linistea si echilibrul.

A treia dimineata am rezervat-o Paradise Beach, o plaja frumoasa, cu nisip fin, cu o insulita iesind din mare nu departe.

In a patra dimineata am revenit la Aliki Beach, dragostea noastra, iar in a cincea am mers la laguna Giola. In Astris e indicator, drumul de tara la stanga e ok pana la locul de parcare intermediar, nu va recomand sa conduceti pana sus celor care nu au garda sus. Privelistea care se deschide la Giola e uimitoare, stancile si marea ofera un spectacol minunat, din pacate marea era cam agitata iar mica piscina naturala nu era atat de verde precum in vederi.

La intoarcere am vizitat si Manastirea Sfantului Arhanghel Mihail, cu o panorama magnifica asupra Marii Egee.

In ultima zi am ramas sa ne odihnim "acasa" la Golden Beach, acelasi loc unde in fiecare dupa-amiaza copii se balaceau in apa de loc adanca chiar departe de mal iar noi ne relaxam privind cerul azuriu, marea albastra si ascultand valurile...

In ultima seara ne-am luat adio de la Thassos printr-o minunata seara greceasca la taverna Alkyoni, cu muzica live- bouzouki, toata lumea dansand.

Vacante minunate!

Trimis de raducondurache in 11.08.14 19:48:13
Validat / Publicat: 11.08.14 21:42:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4659 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 plaja Aliki Beach, Thassos

adrianaglogo [12.08.14 01:30:13] »

Mi-a placut incantarea cu care povestesti, se vede ca ai avut o vacanta frumoasa!

Dar cel mai mult mi-a placut si m-a amuzat "adio prieteni bulgari si turci, adio all inclusive".

Sa stii ca, daca te-ai indragostit de Grecia, e pentru totdeauna.

Asa ca incepi sa studiezi oferte despre Corfu, Zakinthos, Lefkada sau insule mai scumpe (Santorini, Kos, Myconos

nils1 [12.08.14 05:42:48] »

Ai putea sa recomanzi o taverna din Skala Potamia care ti-a placut mai mult?

Rodel [12.08.14 14:59:33] »

”Dragoste la prima vedere”, da, aceasta este Grecia: te îndrăgostești de ea iremediabil. Zeii au creat-o să o admirăm și să ne bucurăm de ea. Vă doresc vacanțe

frumoase în Grecia!

raducondurache [12.08.14 18:52:29] »

@nils1: n-as putea recomanda o taverna anume din potamia, cu toate ca am incercat mai multe (taverna Magic Coast se lauda chiar ca e "recommended by trip advisor", dar nu am inteles de ce, la taverna Alkyoni am petrecut seara greceasca dar e loc si de mai bine. Imi pare rau ca nu am ajuns la taverna Augoustos din Theologos, am auzit ca e super ok!

nils1 [12.08.14 18:55:40] »

@raducondurache: Multumesc, la Augoustos am fost de mai multe ori, e fff ok, dar vroiam ceva in Skala Potamia. Aici mi-a placut la Korali, dar caut si alternative. La inceputul lui septembrie voi fi in Thassos.

raducondurache [12.08.14 19:59:12] »

@nils1: vacanta placuta!

raducondurache [12.08.14 20:41:27] »

webmaster, te rog insereaza ca fond sonor " Island in the sun" de Harry Belafonte.

Multumesc.

Done

raducondurache [13.08.14 17:30:53] »

@raducondurache: perfect! thanks!

adrianaglogo, nils1, raducondurache, Rodel