ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Şi aşa şi aşa

Am stat mult să mă gândesc dacă să adaug comentariile mele sau să nu le adaug. Am căutat înainte să plec în Bulgaria comentarii despre hotelul Boryana (sau Borjana), nu am găsit prea multe, şi nu am putut să-mi fac o impresie prea clară despre locaţia în care am ales să-mi petrec concediul.

Am mai fost în Albena de două ori şi am fost cazat la acelaşi hotel -. Com, singura problemă ere că nu se afla situat pe plajă. Anul acesta am hotărât cu mai mulţi prieteni să alegem un hotel situat pe plajă având un buget destul de restrâns cam 600 E.

variantele bineînţeles că nu au fost prea multe iar cea mai bună mi s-a părut a fi Boryana.

Concluziile mele sunt următoarele:

- camera ok pentru 3 stele, renovată curând, paturile destul de confortabile, curat, orientare spre mare, cu toate că plătisem o cameră cu vedere spre parc (10 E strecuraţi la recepţie fac minuni); prosoapele schimbate aproape toate la jumătatea sejurului (nu am mai vrut să mai fac minuni cu 2-3 leva pe zi dar a încercat asta unul din prieteni şi a mers);

- mâncarea destul de bună, nu foarte diversificată dar şi unul mai pretenţios avea ce să mănânce; se cam stătea la coadă la grătar dar noi suntem obişnuiţi; acelaşi lucru se întâmpla şi la pizza la barul de la piscină dar oricum nu prea aveai ce pierde-un blat uns cu bulion şi dat cu caşcaval); în rest aceeaşi carne tocată cu condimentele lor.

- piscina foarte mică şi în ultimile zile foarte murdară;

- personalul nu foarte drăguţ, animatorii slabi (cam 45 Kg), am glumit se străduiau dar nu prea aveau regie.

- la mare aveam 2 şezlonguri şi o umbrelă dar problema eracu rezervarea acestora. În prima zi băiatul ne-a explicat că nu aveam voie să rezervăm (am fost 5 familii cu copii), am înţeles dar de fapt ideea ere clară - 2 leva făceau minuni puteai să rezervi cu ei două rânduri de umbrele... totul se reducea tot la bani dar spre deosebire de jăpcarii noştrii de pe litoralul românesc ăştia nu cereau pe faţă.

- minusuri:

-furtul din camere; din cauza faptului că banii lor sunt din hârtie ţineam banii în pachetul de ţigări. seara când mă întorceam din cameră puneam pachetul de ţigări pe masă iar banii rămâneau în folia protectoare a acestuia la vedere. Aşa am procedat mereu iar în penultima zi, la prânz, cănd m-am întors în cameră nu am mai găsit pachetul de ţigări cu banii.

Am purtat o discuţie cu camerista dar aceasta a spus că nu a făcu curăţenie ea în cameră ci o colegă a ei pe care a şi căutat-o la telefon dar aceasta nu a binevoit să vină. Pe cale de consecinţă am mers la Recepţie şi am anunţat situaţia. Recepţionera, a dat câteva telefoane dar nu s-a întîmplat nimic. am solicitat să sunăm la poliţie iar în momentul în care a formet prima cifră... ciudat a apărut camerista care nu dorise să discute cu mine mai devreme cu pachetul de ţigări în care se aflau banii mei. A încercat să explice că pachetul se afla afră în faţa balconului, am repezit-o şi atunci a spus că a aruncat pachetul din greşeală în punga de gunoi. Am înghiţit minciuna şi am plecat liniştit că măcar am recuperat banii. Ulterior am văzut-o din nou prin hotel - mi se părea normal să fie dată afară. Asta este.

Trimis de masalin in 11.08.14 13:02:54
Validat / Publicat: 11.08.14 16:38:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena -. Com

VIZUALIZĂRI: 2525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (masalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.08.14 13:43:59]

@masalin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [11.08.14 19:50:23]

@masalin:

Nu am înțeles care a fost rațiunea „depozitării” banilor în folia pachetului de țigări, la vedere pe masă. Ți-ai propus cumva să testezi zi de zi onestitatea cameristelor?

masalinAUTOR REVIEW
    [12.08.14 08:07:54]

@nicole33: nu mi-am propus asta. Doar cu o seară înainte am lăsat banii la vedere, până atunci pachetele de ţigări nu au conţinut bani. Dimineaţa când m-am trezit am considerat că nu am ce face cu banii la plajă şi nu am mai luat acel pachet cu mine, am luat altul.

Winwin
    [23.08.14 09:42:38]

Fara suparare dar sa lasi banii la vedere nu mi se pare deloc OK mai ales in conditiile in care cameristele din Bulgaria sunt la fel de sarace ca si ale noastre si castiga un minim pe economie... max 250EUR.

Eu am avut emotii cu laptopul, tableta pe care nu le-am carat dupa mine dar a fost in regula. In mod normal banii se tin la seif sau ascunsi in masina/camera, eu am preferat sa-i iau dupa mine.

Asta bineinteles nu scuza furtul si faptul ca nu a fost data afara imediat este un minus pentru managera hotelului.

nicole33, Winwin
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: