ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2014
  • --- F ---
    DIN: Bacau
    ÎNSCRIS: 21.04.14
    JUL-2014

O alegere buna pentru cei nepretentiosi

Initial trebuia sa mergem la un alt hotel, in alta statiune, dar s-a dovedit ca cei de acolo nu au fost seriosi, rezervarea noastra de fapt nu se facuse asa ca ne-am trezit fara cazare cu 3 saptamani inainte de concediu... asa ca am inceput sa cautam variante si ne-am hotarat asupra hotelului Glicinia, in principal pentru ca arata bine in poze :) si pretul era mic (130/noapte cam. dubla)

Rezervarea am facut-o pe un site specializat, hotelul insa nu avea review-uri la momentul respectiv si am fost un pic ingrijorati. Am calatorit cu masina, venind dinspre Balcic am gasit destul de usor hotelul pentru ca sunt indicatoare. Exista parcare privata, nu sunt foarte multe locuri dar nici hotelul nu e foarte mare. Personalul mi s-a parut amabil, desi n-am avut contact prea mult decat cu tipa de la receptie, care vorbea bine engleza. Dar in general cam toata lumea avea zambetul pe buze, ceea ce mi-a placut.

Hotelul arata bine, a fost renovat acum vreo 3 ani din cate am inteles, asa ca au mai aparut mici semne ale trecerii timpului... si turistilor... dar per total e ok.

Camera ni s-a parut mare pentru un hotel de 3 stele, foarte spatioasa, se poate instala si un pat suplimentar daca e cazul (e un fotoliu pat de fapt). Hotelul are si duplex-uri, pentru cei care calatoresc cu familia/grupuri mai numeroase. Camera noastra era la parter si avea un balcon/terasa care dadea in gradina, cu masuta, 2 scaune si suport de uscat rufe. Baia curata, cada cu dus, prosoape ok (2 mari de dus, 2 mici, 2 de maini). Lenjeria fara probleme, noi am stat 1 sapt si ni s-au schimbat o data lenjeria si prosoapele. Televizor mic in camera, fara canale romanesti:(nu ca am fi mers in concediu ca sa ne uitam la TV dar nici in engleza nu aveai decat Euronews, DW si AXN, restul rusesti si bulgaresti (de altfel cred ca de acolo veneau si majoritatea celor cazati la hotel). Exista si Eurosport in germana, pe mine m-a interesat ca urmaream Turul Frantei :)

Exista in schimb un frigider mare, cu congelator (incap in el fara probleme 2 cutii mari de inghetata) si aer conditionat pe care nu prea l-am folosit, fiind destul de racoare in camera.

Micul dejun: asa si asa, dar aveai ce sa mananci daca nu erai foarte pretentios. Consta in: oua (omleta/fierte/ochiuri), 2 tipuri de mezeluri, cascaval, telemea, branza topita, unt, rosii, castraveti, gem-uri, iaurt cu vreo 3 feluri de cereale, produse de patiserie (gen placintele), prajiturele (aveau niste minieclere care erau chiar bune), fructe (pepene, pere, nectarine-le schimbau de la zi la zi), cafea (automat), suc (dozator). Cu mici dar foarte mici variatii de la o zi la alta. Ar mai fi mers niste chestii gatite/calde dar ne-am descurcat...

Mi-a placut piscina interioara pe care am incercat-o intr-o zi cand a plouat, arata foarte bine, au alaturat si centru spa pentru doritori si sala de gimnastica; piscina si sala se pot folosi de turisti oricand fara sa platesca extra, spa-ul cred ca se plateste, de fapt sigur pt. ca aveau tarifele in mapa din camera. Hotelul e intr-o zona cu multa verdeata, are si o gradina faina, cu un mic loc de joaca pentru copii (mic, adica un tobogan si un leagan) unde cam toata lumea isi lua micul dejun. In general atmosfera era foarte linistita si relaxata si trebuie sa recunosc ca ne-am odihnit foarte bine la Glicinia.

Pana la plaja faceam cam 20 minute, probl e ca hotelul e pe un deal si cand te intorceai aveai de urcat si e un pic de panta. De asemenea strada nu are trotuare si circula surprinzator de multe masini... noaptea era cam bezna, recomand taxi daca stati mai mult in oras. Hotelul era cumva la o margine de Nisipuri, faceai vreo jumatate de ora pe jos pana in centru iar plaja am facut in zona libera de dupa zona Complexului Riviera, exista si zona cu sezlonguri (5 leva) si umbrelute (5 leva) dar se poate sta si la liber. Mai spre sud cum ar veni e doar plaja la liber, mai putin populata, mai salbatica.

Una peste alta raportul pret/calitate mi s-a parut foarte bun avand in vedere si bugetul pe care l-am avut si cred ca as mai sta acolo.

Trimis de annelise* in 10.08.14 16:53:48
    Validat / Publicat: 10.08.14 22:40:40

VIZUALIZĂRI: 1777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (annelise*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [10.08.14 23:44:57] »

annelise* [11.08.14 11:19:37] »

@webmasterX: coordonatele sunt ok

annelise*