ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2014
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 09.01.14
JUL-2014

Zona frumoasa

Pensiunea este situata pe malul apei, are parcare proprie, dispune de un ponton bine amenajat cu piscina, gratar, foisor, sezlonguri, etc. Camerele sunt dotate cu bai proprii, exista o bucatarie comuna si un foisor in curte. Am inteles ca proprietarul mai are o locatie de cazare.

Apa din Dunare era calda, numai buna de scaldat, dar era cu multe alge, se tulbura repede si mai pluteau si ceva gunoaie, alternativa fiind piscina de la ponton. Recomand celor care merg la Dubova sau imprejurimi sa vina aprovizionati de la supermarketurile din Orsova (circa 25 Km), fiind putine alternative in ceia ce priveste partea de restaurante si magazine.

Peisajul este superb, mai ales vazut din barca. Daca mergeti cu barca cautati barci care au un fel de acoperis de soare si ploaie pentru ca acestea merg cu viteza mai mica fata de celelalte, astfel putand admira peisajul mai bine.

Costul unei plimbari cu barca, pentru a vizita: Cazanele Mari, Cazanele Mici, pestera Ponicova, chipul lui Decebal sculptat in stanca, pestera Veterani, variaza in functie de locul de imbarcare pentru ca si itinerariul parcurs este mai mare. De exemplu daca imbarcarea se face de la Orsova pretul este de 50 lei de persoana, de la intrare in Eselnita 35 lei, de la chipul lui Decebal 25 lei de persoana, dar se mai poate negocia.

La unele pensiuni la cateva nopti de cazare se acorda gratuit o plimbare cu barca. La circa o saptamana dupa ce am revenit acasa, am vizionat pe Kanal D o emisiune, despre zona respectiva, propritarul pensiunii, domnul Alin, o persoana foarte amabila si binevoitoare, fiind gazda si plimband cu barca reporterii si echipa de filmare de la Kanal D

Trimis de Denis70 in 10.08.14 14:28:58
Validat / Publicat: 10.08.14 21:16:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUBOVA. A mai fost în/la: aproape toata tara

VIZUALIZĂRI: 1970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denis70); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza este facuta la Manastirea Sf Ana din Orsova

cocan [10.08.14 21:55:24] »

@Denis70: Acuma ptr. reclama plimba dl. ALIN reporterii de la canal D non stop daca trebuie. Ca si dl. Alin (nu-l cunosc) sint multi binevoitori in zona, dar pt. tv, pt. reclama proprie ha... ha... Daca merge muritoriul de rind, se schimba foaia, intram in arta negocierii si atunci sa vezi pret si preturi. Acuma cam asta e situatia, ca peste aproximativ 2 luni, plimba cam toti " ursul sa nu rugineasca lantul " si trebuie scos profit la maxim.

Denis70 [13.08.14 13:03:24] »

@cocan:Imi imaginam ca asa este! Aveti perfecta dreptate, si de la mine un vot cu maximul de puncte pentru acest ecou

cocan [13.08.14 14:54:28] »

@Denis70: Stiti cum este Dl. Denis: ma cazez la ei, consum la ei (maninc, beau etc...), iar cind vine vorba de o excursie cu barca, ooo..., pai sinteti numai 2 persoane, mai adunati inca 8. Daca nu varianta rapida, o barca de 4 persoane cu 400 lei, noi fiind numai 2. Cheama un angajat, habar nu am daca are permis de condus barca, daca a consumat ceva sau nu, ( in Delta am citit pe acest site ca se intimpla si asa ceva ), ma duce ca si cu sky jetul la Mamaia, explicatii turistice nu, calatoria dureaza 1 ora, pa si pu la revedere. Pentru reclama proprie la tv., cred ca banuiti cum este. Ce ma deranjaza cel mai tare este faptul ca nu se tine cont ca esti cazat la ei. Inteleg daca nu eram cazat la ei, folosesc doar pontonul lor de imbarcare ptr. excursie. O unitate de cazare cu piscina pe litoral te lasa sa o folosesti gratuit sau iti acorda anumite facilitati. Din pacate nu beneficiezi de nici o reducere l-a calatoria cu barca daca esti cazat la ei (reducerea ar fi daca gasesc ei cele 8 persoane ca eu nu am de unde , scazind pretul la calatorie). Despre preturi cum ati spus dvs., ca de bon fiscal nici nu poate fi vorba.

Denis70 [13.08.14 18:29:27] »

@cocan: Da!!! Foarte bine ati relatat mai sus. Imbarcarea familiei mele, la barca pentru plimbarea in acea zona a fost facuta inainte de momentul cazarii si a fost de la chipul statuii lui Decebal. Am platit 75 lei pentru 2 adulti un copil de 15 ani, iar pentru copilul de 10 ani a zis ca e gratis. Pentru o noapte de cazare cat am avut eu, nu cred ca mi se oferea un astfel de serviciu gratis (poate o reducere era, dar trebuia sa fim mai multi, la capacitatea barcii). La barca bon fiscal nu, informatii turistice am primit de la domnul care conducea barca, iar despre brevet pentru a conduce o astfel de ambarcatiune "nu stiu". Eu doream de mult sa vizitez acest loc. Venind de la mare, din Albena, am parcurs 1200 Km pe ruta Albena- Dubova- Piatra Neamt, tot 1200 Km fiind si ruta Piatra Neamt-Dubova-Piatra Neamt, deci facind un calcul am "economisit" 600 Km pentru a vizita Defileul Dunarii. Si la noi in imprejurimi sunt locuri minunate, barajul de la Bicaz care seamana cu acea zona, dar totusi e difernta mare in favoarea Defileului Dunarii. Din comentariul meu poate s-ar crede ca sunt o persoana care ii face publicitate acestei pensiuni, dar nicidecum.

cocan [13.08.14 18:48:42] »

@Denis70: Dl. Denis, eu va respect si va cred. Toata Zona dvs. este superba, iubesc Manastirea Secu. Am o "pata" pe Durau din 2010. Numai bine.

Denis70 [13.08.14 20:46:33] »

@cocan: Sper sa aveti parte de un sejur frumos cand veti mai veni in zona Neamtului

cocan, Denis70
Alte impresii din această RUBRICĂCasa de vacanță Cazanele Dunării: