ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2014
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 09.08.14
AUG-2014

O experienta placuta

Anul acesta am fost pentru prima oara in Bulgaria si am fost foarte incantat. Hotelul e pozitionat pe faleza, foarte aproape de plaja. Zona este destul de linistita, nu sunt discoteci aproape sa se auda galagie, noaptea auzeam doar valurile. Am avut camera cu vedere la mare, foarte spatioasa, un pat imens si canapea de piele. Curatenia se facea zilnic, la fel si schimbatul prosoapelor si al asternuturilor. Camerista era singurul angajat din hotel cu care am vorbit si vorbea engleza, stia numai germana. In rest personalul destul de amabil, si la receptie si la restaurant. Hotelul parea sa aiba o problema cu lifturile, erau doar 2, mergeau foarte incet si din cand in cand se stricau (nu a ramas nimeni blocat, ramaneau blocate cu usile deschise la un etaj si nu mai plecau pana nu veneau mecanicii sa le repare)

Mancarea nu pot sa spun ca era pe masura camerei, adica de 4 stele, as zice undeva la maxim 3, dar cred ca si persoanele mai pretentioase puteau gasi ceva sa le placa, pentru ca era destul de variata. Bauturile in mare parte erau bulgaresti, dar am vazut de exemplu si whisky Grants, sucurile erau unule bulgaresti la dozator, fara acid, iar restul erau cele din gama Pepsi, tot la dozator. Erua si gustari intre mese gen fursecuri si pana la 2 noaptea gaseai senvisuri la bar. Oricum daca ai venit la mare doar ca sa bagi in tine ca un obsedat, iti recomand Turcia.

Piscina hotelului mi s-a parut cam mica si cu putine sezlonguri dar personal nu am intrat nici macar o zi in ea, mi se pare o prostie sa vii la mare si sa stai la piscina, avand in vedere ca apa era mereu curata si nu foarte agitata. Exista program de animatie pentru copii la piscina, iar seara e un fel de program artistic, de exemplu am vazut ca era karaoke sau lectii de dans pana pe la 11 noaptea cel tarziu. Pe plaja aveam sezlonguri gratuite si am gasit mereu libere indiferent de ora, ba chiar mai si ramaneau neocupate, desi am fost in plin sezon. Apa e foarte curata dar devine repede foarte adanca, dar nu e aglomeratie in apa si nici pe plaja, Sunt ceva pietre la intrare in apa care pot fi neplacute pentru cei cu talpi mai sensibile.

Parcarea am observat ca e o problema specifica litoralului bulgaresc, adica e foarte scumpa si locuri putine. Hotelul desi are 7 etaje are foarte putine locuri de parcare, vreo 30 as zice, iar pe zi se platesc 15 leva. Exista in statiune si parcari cu 10 leva, dar nu cred ca ai vrea sa iti lasi masina la 1 km de hotel.

Am observat recenzii despre acest hotel in care se spunea ba ca mancarea e oribila, ba ca e stricata, ba ca in fata hotelului e o discoteca si e galagie pana la 3 4 dimineata. Personal consider ca sunt niste minciuni sau exagerari rau voitoare, e adevarat ca mancarea nu e ca in Turcia de exemplu, dar nici banii nu sunt aceeasi. Iar discoteci in aer liber in toata statiunea sunt destul de putine si cam duc lipsa de clienti, am mers o seara pe la 1 noaptea pe strazi si pe faleza si erau inchise, am observat ca pustanii nemti si rusi care umplu statiunea mai ales in weekend prefera cluburile in spatiu inchis.

In concluzie pot spune ca litoralul bulgaresc si hotelul Kaliakra isi merita banii, cel putin fata de conditiile si preturile din Mamaia. Daca esti obisnuit cu hoteluri din Turcia sau Spania sau mai stiu eu unde, atunci nu iti recomand. Personal nu am de gand sa mai merg la mare in Romania si voi reveni oricand cu placere la acest hotel si pe litoralul bulgaresc

Trimis de Lukas87 in 09.08.14 19:34:54
Validat / Publicat: 09.08.14 21:40:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lukas87); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.08.14 21:39:59]

Bun, fluent, bine organizat, echilibrat, plăcut review de debut - merită remarcat

@Lukas87: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[09.08.14 21:42:15]

@Lukas87: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[10.08.14 10:14:02]

@Lukas87: Buna ziua!

Din pacate, am citit ca ne faceti mincinosi, pe cei care am avut de patimit din cauza decibelilor emanati noaptea de la discotecile din preajma hotelului. Pot sa va spun, ca sunt una dintre persoanele, care, nu puteam dormi noaptea (si asta in luna septembrie, cand am preferat sa-mi fac concediul, pentru a ma odihni, sperand ca nu o sa mai fie atat tineret).

Faptul ca nu te-a deranjat pe tine zgomotul basilor, asta nu inseamna ca suntem mincinosi cei ce am scris despre acest inconvenient!

[10.08.14 14:22:03]

@doinagherasim: Dumneavoastra observ ca ati vost in 2013, eu va asigur ca acum, in 2014, in fata hotelului pe faleza nu e absolut nici un fel de discoteca. Imi cer scuze daca v-am jignit, se pare ca e vorba de o neintelegere

[10.08.14 14:30:26]

@webmaster: Da harta e bine facuta, dar as recomanda pentru cei care merg prima oara o harta in 3d. ar fi util sa stie ca statiunea e pe un deal, iar hotelurile care figureaza la 300 de metri de plaja sunt in realitate mult mai departe, din cauza strazilor serpuite si care mai sunt si in panta.

[10.08.14 14:45:54]

@Lukas87: tx, memorat coordonatele drept confirmate

Harta se poate "transforma" în "vedere din satelit" cu cun simplu click -- astfel & aşa se văd *şi mai bine* cele menţionate de tine

[11.08.14 09:29:39]

@Lukas87: Citez: "Personal consider ca sunt niste minciuni sau exagerari rau voitoare... " Neintelegere?

Scuzele sunt primite!

Va doresc concedii frumoase in viitor si in liniste (daca va place linistea noaptea, cand vreti sa dormiti) !

[12.08.14 12:31:58]

Salut. Cu sezlongurile de la plaja cum e? Cat costa doua sezlonguri si o umbrela?

[12.08.14 12:34:12]

Dar transportul catre Varna, Balcic, etc?

[17.08.14 18:24:08]

@tilinka: Noi am stat la un hotel mai bun si aveam gratuite, dar in general am observat ca e 8 leva un sezlong si 8 leva o umbrela. Deci pentru 2 persoane 24 de leva pe zi, cam 50 de lei

[17.08.14 18:26:38]

@tilinka: Am observat ca erau standuri pe faleza care organizau excursii cu microbuzul in diferite locatatii. Pentru Nessebar de exemplu am tinut minte ca era vreo 40 de leva dus intors, nu stiu daca in banii astia era doar transportul cu microbuzul sau aveai si ghid, intrari la muzee etc.

[17.08.14 21:55:49]

Nu ai fost cazat la Kaliakra Palace? Nu mai inteleg nimic! Ai fost cazat la Kaliakra sau nu? Review-ul tau apare la acest hotel.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[17.08.14 22:45:28]

@tilinka:

O fi prins acea ofertă specială pentru august și septembrie la care sunt incluse și șezlongurile de la plajă.

[17.08.14 23:21:24]

Inseamna ca si eu, care merg din 25 august beneficiez.

[18.08.14 09:32:09]

@tilinka: In oferta de la agentia prin care merg eu, este cuprins in pret si doua sezlonguri+umbrela de camera, la plaja. Nu specifica, daca ar fi in extrasezon sau sezon. Este specificat, ca noutate a anului. Pretul de persoana/noapte, este de 66-68 euro in perioada 16-31.08.2014 cu UAI.

Intreaba la agentie, deoarece ei ar trebui sa-ti spuna toate detaliile.

Concediu placut!

Larissa
[17.04.15 18:24:17]

@Lukas87 - Utile informații, felicitări!

doinagherasim*, Larissa, Lukas87, nicole33, tilinka
Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: