ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
AUG-2014
2 AD. + 1 COPII

Per total aproape bun

Despre pensiune - lucruri neplacute:

- Igrasie si apa in dressing - sper ca a fost doar o intamplare cauzata de problema cu dusul

- Lipsa cuier in baie - de aceea lasa oamenii prosoapele pe jos, iar voi trebuie sa le spalati zilnic. - 4- 5 agatatori ar rezolva problema

- Mobilier insuficient in camera. pacat de camera pentru ca este foarte mare si frumoasa.

- Scurgere dus ruginita (costa 15 lei schimbatul ei).

- prosoape vechi

- cafea groaznica la micul dejun - de la automat

Lucruri pozitive - camera mare, curatenie zilnica, personal foarte amabil si saritor, mic dejun in regula (in sensul ca nu se folosesc cele mai ieftine alimente - dar nicio legatura cu 5 stele), facilitati in curte - piscina curata, etc.

Despre plaja - aproximativ 300 m pana la plaja daca mergi drept - noua nu ne-a placut deloc acolo, deci foloseam masina si mergeam la plaja Zanzibar sau Vamaia (undeva la 500 m cum faci stanga, catre Navodari)

Sugestii: o chiuveta langa gratar ar fi binevenita, un cos de gunoi in camera (altul decat cel din baie), un tirbuson in bucatarie.

Concluzii: pentru Romania este o pensiune bine spre foarte bine, dar fara nicio legatura cu un hotel de 5 stele. E posibil sa revenim cu placere si sunt sigur ca problemele vor fi remediate pana anul viitor.

Trimis de Iudex in 08.08.14 15:11:38
Validat / Publicat: 08.08.14 17:42:37

VIZUALIZĂRI: 2763 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iudex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja

webmasterX [08.08.14 17:47:11] »

Iudex [09.09.14 18:06:33] »

@webmasterX:

e ok

rosu alexandru [10.09.14 01:02:24] »

@Iudex: In primul rand, tin sa va multumesc pentru nota acordata, plusurile pe care le-ati notat in postarea Dvs si pentru faptul ca ati adus cateva sugestii constructive, insa din pacate nu va pot multumii pana la capat. Am sa le punctez pe rand:

- Cand ati ajuns acasa ati primit de la mine un mail, prin care imi ceream mii de scuze pentru ce s-a intamplat cu zona de dressing, am aflat despre incident cand ati eliberat camera, nu am stiut nimic pe tot parcursul sederii Dvs la noi. Cu siguranta daca as fi fost informat as fi gasit o varianta care sa va multumeasca, dar din pacate nu a fost asa.

- A fost doar o problema la cabina de dus, s-a reparat totul in doar 6 ore, cabina schimbata si perete din zona de dressing nou, nu stiu de ce ati lasat acest lucru sa mearga pana aici si nu ati avut suflet sa intelegeti niste scuze sincere, o defectiune se poate intampla oricand si oriunde fie ca esti la Pensiunea Alfa, la Burj Al Arab de 7 stele sau acasa, insa aici intervine sufletul si caracterul omului, cum poate sa receptioneze astfel de lucruri, cu bunatate sau cu rautate...

- In privinta acestui lucru, imi voi cere iar scuze si poate se va gasii intelegere;

- Pe usa la baie se gaseste un agatator cu 2 capete, insa voi mai adauga in baie inca un agatator, va multumesc pentru recomandare;

- Camera este mare, va multumesc! Vis-a-vis de mobilier... Ce a lipsit nu pot sa imi dau seama...

> Pat Matrimonial de 1.80 pe 2 metrii.

> 2 somniere, stanga si dreapta la pat.

> Masa de cafea

> Fotoliu

> Canapea extesibila

> Patut de copil

> Birou

> Lampa pe picior

Va rog consierabil sa imi spuneti... ce sa mai adaugam in camera?

Legat de prosoape - Este parerea Dvs si vi-o respect, nu stiu daca cineva acasa, foloseste prosopul de 4 ori si apoi il arunca. Sunt prosoape in stare perfecta de functionalitate, spalate in sistem ecologic si 100% sigure de folosinta, nu am avut niciodata probleme.

Cafeaua -Subiectul cel mai sensibil , nu sunt bautor de cafea ca sa fiu sincer, insa mama mea este pasionata si ma bazez pe simtul ei.

Cafeaua este boabe, rasinita automat atunci cand se apasa pe buton, Dallmayr, este o cafea foarte buna si cu siguranta zgarcenita este pe ultimul loc cand vine vorba de noi, conducere de la Pensiunea Alfa; Este o cafea care se bea dimineata si trebuie sa fie pe gustul tuturor, din aceasta cauza la un mic-dejun se oferta o cafea medie ca si grad de cofeina deoarece nu toata lumea bea o cafea tare. Cu siguranta nu vom reusi niciodata sa satisfacem fiecare om in parte...

La micul-dejun ati specificat faptul ca nu folosim cele mai ieftine alimente si va apreciez pentru acest lucru, va multumesc. Insa ati spus ca nu are legatura cu un hotel de 5 stele, aici din pacate nu va pot da dreptate deoarece noi suntem Pensiune de 5 stele cu tarife de hotel de 3 stele si nu suntem un hotel!

Hotel 5 stele - Vega - 1000 ron/noapte

Pensiune 5 stele - Alfa 270 ron/noapte

- O sa cumpar mai multe tirbusoane la anul si in acest an au fost aproape tot timpul, dar din pacate dispar, se rup, se arunca... nu putem controla tot timpul daca exista unul, asta deoarece noi nu avem bar si turistii le folosesc pentru produsele cu care vin de acasa. Multumesc de sugestie;

O sa mai adaug un cos de gunoi in camera, sugestie foarte buna!

Ghiuveta langa gratar, putin mai greu deoarece nu avem cum sa tragem scurgere si apa pana acolo, insa ca si sugestie este foarte buna, m-am gandit si eu de f multe ori la ea

Va multumesc si mult succes in tot ceea ce faceti!!

Rosu Alexandru

NB rosu alexandru este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
ghedo [10.09.14 13:05:06] »

@Iudex: Iti respect opiniile dar, parerea mea, esti putin carcotas... Iar acum as vrea sa-ti raspund in calitatea de client, pentru al 4-lea an consecutiv, referitor la aspectele expuse de tine si care mi se par neadevarate:

- chiar nu inteleg ce anume ti-a lipsit in acea camera, la ce mobilier te referi... ai un dressing imens unde iti incap bagajele din 2 autoturisme! Si-ti mai ramane loc sa pui si un pat sau o saltea...

- prosoapele aproape noi, le-am folosit cu incredere.

- plaja... mult mai buna decat in Mamaia: curata, cu sezlonguri cu o densitate foarte buna pe metrul patrat (la circa 5-6 metri unele de celalalte), copiii avand astfel loc bun de desfasurare, nisipul ok, intrarea in apa graduala, muzica la volum redus.

- tirbuson a fost pentru ca l-am folosit si eu. Dar daca unii dintre clienti il iau in camera si uita sa-l aduca inapoi, se poate intampla sa nu-l gasesti. Trebuia doar sa mergi la receptie si sa ceri unul, cu siguranta se rezolva problema.

Cum poti relata atatea nemultumiri insa, la final, sa spui ca e posibil sa revii? Asta ridica semne de intrebare...

In concluzie, locatia este perfecta pentru familii cu copii sau care doresc multa liniste si relaxare. Noi vom reveni cu drag de fiecare data si, crede-ma, sunt foarte putine astfel de locuri pe litoral... unde sa te simti ca acasa!

Iudex [10.09.14 20:51:57] »

@ghedo:

Nu-s deloc carcotas. Daca citesti atent am zis ca acea camera e mare, prosoape noi or fi fost la tine, dressing imens si inutil, plaja e varza si accesul la ea si mai varza (cea din dreptul vilei), iar tirbusonul o fi ramas la tine si nu l-am mai gasit si eu.

La ce nota am dat e absolut posibil sa revin.

Citeste mai bine ce am scris si daca nu esti prieten cu proprietarul stii ca am dreptate

Iudex [10.09.14 21:08:58] »

@rosu alexandru:

Stimate domn,

eu cred ca am dat o nota foarte buna pensiunii, deci nu am inima rea . Nu puteti avea numai 10 pe linie, pentru ca nimeni nu e perfect. Probleme au existat si ele trebuie semnalate - asta e scopul siteului - sa fiti laudati cand trebuie si criticati cand gresiti.

Acum va raspund pe puncte:

-Carlige in baie nu am vazut niciunul - daca exista e vina mea.

- Mobilier in camera: pe masuta se pune un laptop si atat iat biroul cu TV va fi plin cu toate celelalte chestii mici ptr copil. eu as mai pune inca o piesa cu 2 - 3 sertare in camera.

- cafeaua e deplorabila - luati pastile sau altceva.

- prosoapele de la mine au fost vechi dar foarte curate

- referitor la tarife - va atrag atentia ca sunteti in concurenta nu numai cu Mmamaia dar si cu Bulgaria, Grecia si chiar Turcia

- Bulgaria - hotel pe plaja - all inclusive - 4 stele - 60 - 80 Eur/noapte

-Grecia - hotel 3 stele cu MD sau pensiune de 5, pe insula, nu pe continent 45 - 70 Eur/noapte

Mergeti odata aici

si vedeti cum arata un mic dejun de 3 stele.

In Romania, in general patronii isi bat joc de clienti. La d-voastra am gasit o normalitate, asa cum ar trebui sa fie peste tot, iar normalitatea nu se noteaza cu 10.

Sa auzim de bine!

ghedo [12.09.14 14:59:00] »

@Iudexaca as fi fost prieten cu proprietarul nu as fi stat o saptamana cu "chirie" la el la pensiune... in plus, m-ar fi dus la (alta) plaja cu decapotabila, mi-ar fi pus tirbuson in camera sa nu mai fiu nevoit sa mi-l insusesc pe cel comun si sa ma amuz de cei care nu sunt in stare sa desfaca o sticla de vin, mi-ar fi dat prosoape noi sau, cel putin, mi-ar fi facut o reducere de pret...

Insa pur si simplu nu-mi place ca cineva sa defaimeze, poate voit si neadevarat, locurile unde eu ma simt atat de bine si merg cu placere de fiecare data!

Personal, plaja imi place f mult! Si ti-am explicat mai sus de ce! Da, intr-adevar, nu vezi pipitze care fac topless, nu vezi persoane care se dau importante si care arata ca au bani, nu-ti bubuie muzica de club in timpane. Ba chiar au avut pernele de sezlong noi-noute... ai ratat, din pacate! Fiecare e liber sa-si aleaga ce model de plaja ii place, e normal. Mentionezi ca plaja e varza dar nu detaliezi motivele...

Daca citesti review-ul meu, vei observa ca am notat ca minus accesul la plaja, aici iti dau dreptate. Dar restul compenseaza cu varf si indesat aceasta bila neagra.

O propunere, daca esti de acord: daca intentionezi sa te intorci la Alfa, spune-mi, te rog, incerc sa vin si eu in aceeasi perioada. Jucam un ping-pong, un sah, sau poate bem o sticla de vin impreuna (eu aduc tirbusonul iar tu vii cu sticla .

Numai bine!

ghedo, Iudex, rosu alexandru