ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2014
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 08.08.14
JUL-2014

Sejur la Dimitra

Sunt o turista care uneori imi doresc sa ma odihnesc fara a haladui. De aceea am ales insula Evia si cred ca instinctul mi-a dictat Studio Dimitra. Si ajunsa acolo din prima mi-am dat seama ca am ales bine.

Este o vila parter si etaj, cu 10 camere triple, frumos decorata in interior, multa verdeata, retrasa de la strada incat nu am auzit nici un zgomot - claxon, scrasnet de roti, latrat de caini etc. Se afla imediat in spatele supermarketului Andreou, la 5 minute de portul din Pefki si plaja cu nisip.

Camera (de fapt apartament cred) este compusa din spatiu de servit masa, dulap incastrat in perete, chicineta - frigider, plita, accesorii, farfurii, tigai, oale- spatiu dormit cu 1 pat dublu si un single, televizor, aer conditionat (l-am avut inclus in pret), baie cu dus. Camerele au toate balcon cu masa si scaune. Toate ferestrele termopan dotate cu plasa tantari.

Regimul de cazare este autogospodarire - dai cu mopul pe gresie, iti cumperi detergent si burete ptr bucatarie, nu ai sapun, o hartie igienica primesti la sosire, primesti prosoape (eu intotdeauna le folosesc pe cele personale) si lenjerie pat. Toate dotarile sunt in stare buna, este foarte curata vila. Apa calda ai doar la dus, la chiuveta bucatarie si baie nu exista dar nici nu a fost necesara. Proprietarii vilei (care sunt si ai supermarketului) sunt foarte amabili si operativi, vorbesc si engleza. Spun asta pentru ca ne-am lovit de o problema: la geamul de la bucatarie intr-un colt exterior un cuib de viespi. Intr-o zi cand ne-am intors de la plaja ele misunau prin bucatarie. Am anuntat proprietarii si intr-o jumatate de ora au venit dotati sa ne scape de zburatoare.

De asemeni, in ziua plecarii eliberarea camerelor se face la ora 9 dimineata ca sa aiba timp sa le pregateasca ptr cei care vor veni la ora 14.00. Bagajele se duc la o taverna din apropiere de unde se face preluarea. Eu am vorbit cu proprietara si am primit acceptul ca sa vin la ora 12.00 de la plaja sa folosesc dusul ca face ea curatenie in baie pana la ora 14.00.

Reprezentantul local in Pefki al agentiei din Bucuresti, este o persoana care tine legatura cu turistii romani in permanenta- amabila, saritoare, vesela-incearca in limita puterilor sa ne faca sejurul cat mai placut si confortabil. In prima zi, seara, am avut intalnire cu ea, ocazie cu care ne-a instruit unde sa mancam si ce, supermarketul mai ieftin, unde sa facem plaja, si alte informatii f utile. Noua ne-a intermediat inchirierea unei masini (este o singura agentie cu acest profil). Am facut aceasta detaliere pentru ca eu am ajuns la studio Dimitra cu mari emotii cu ce voi gasi acolo atata timp cat nu am gasit nici o informatie despre aceasta locatie.

Despre timpul petrecut pe insula si alte amanunte voi reveni intr-un alt review la alt capitol.

In final pot sa spun ca raportul pret - calitate - 150E transport si cazare/persoana- a fost mai mult decat multumitor. Noi nu am vrut aglomeratie, zgomot, distractie, ci doar soare, mare, nisip, citit pe sezlong la umbra, confort decent (nu aveam de gand sa alerg prin camera), curatenie (nu gandaci) asta am avut.

Voi reveni la anul in acelasi loc.

Trimis de ADINA63 in 08.08.14 13:39:49
Validat / Publicat: 08.08.14 17:25:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena; Creta-Hotel Pela Maria; Skiathos; Platamonas; Paralia Katerini; Rhodos; Corfu;

VIZUALIZĂRI: 3739 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ADINA63); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Exterior studio Dimitra

webmaster28 [08.08.14 13:57:51] »

@ADINA63: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

====

Un review bun, căruia i-am modificat însă puțin titlul, menționarea agențiilor de turism din România este interzisă pe acest site.

Dacă dorești să alegi alt titlu, îl poți modifica cu ajutorul link-ului EDIT IMPRESII:

AnaAnaAna [19.09.15 17:43:15] »

Buna ziua. Anul viitor sunt interesata de o vacanta in Evia sau Kefalonia. Asa ca am inceput sa cercetez de pe acum.

Ce caut? Liniste, plaje salbatice, drumetii. Exista asa ceva in Evia? Daca da, in ce parte a insulei sa-mi aleg cazarea. Nu am nici o problema daca plajele au pietre, ba chiar am ajuns sa le prefer pe acestea. Oricum mai mult stau in apa.

Caut ceva in genul Corfu (Paleokastritsa, Liapades, Lakones, Myrtiotissa). Cum a decurs transportul cu autocarul? Cat ati facut pana la destinatie?

Multumesc,

Ana