ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2009
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
JUL-2009

Aflaţi pe litoral, am decis să să facem o călătorie de o zi până la Tulcea, unde auziserăm că s-a deschis un acvariu, la Complexul Delta Dunării, mai grozav decât cel de la Constanţa.

Aşa că, dis-de-dimineaţă, am pornit pe drumul european E87, Constanţa-Tulcea, aflat într-o stare surprinzător de bună şi foarte puţin circulat.

Am ajuns în Tulcea şi ne-am oprit în parcarea hotelului Delta, chiar pe faleză.

Trebuie să vă spun că în Tulcea există şi un birou de informaţii turistice, care se află foarte aproape de locul unde parcasem.

Ne-am dus într-un suflet acolo şi... surpriză neplăcută. Doamna de la birou, foarte amabilă, de altfel, ne spune că acvariul este închis lunea.

Ca în vacanţă, pierduserăm şirul zilelor. Era într-o zi de luni. Aşa că, schimbare de plan.

Ne-am decis să vizităm pentru început Monumentul Independenţei, după care să decidem din mers.

Trebuie să recunosc faptul că nu ştiam de existenţa acestui monument, a cărui piatră de temelie a fost pusă de Carol I, pe la 1879 şi evident, nici că el a fost distrus de armata bulgară în timpul primului război mondial şi refăcut în 1977.

Oricum, este un monument frumos, ce merită a fi văzut.

În parcul monumentului se află şi Muzeul de Istorie şi Arheologie. Fiind luni, nu speram să intrăm, dar o doamnă ce ieşea de acolo ne-a îndemnat să mergem, că muzeul se poate vizita. Aşa că am intrat şi cei de la muzeu au avut amabilitatea şă ne permită vizitarea lui. Am petrecut acolo mai mult timp decât aş fi crezut, mai ales pentru că în muzeu era şi o expoziţie temporară itinerantă, cu tema "Un viciu istoric" şi care prezenta o colecţie de exponate aparţinând mai multor muzee din ţară, referitoare la tutun. Mai mult, muzeografa ne-a permis să vizităm recent amenajata secţie a tezaurului, cu exponate deosebite.

Am ieşit încântaţi de la muzeu, cu gândul de a vizita Parcul Celebrităţilor, dar vremea ne-a stricat planurile.

S-a pornit o ploaie torenţială ce nu mai contenea, aşa că am decis să ne întoarcem la Constanţa. Pe drum, la Babadag şoseaua tocmai fusese deblocată după ce oraşul se umpluse de aluviuni şi grindină.

Trimis de Costi in 01.12.09 13:57:19

VIZUALIZĂRI: 2409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 De pe faleză se vede cartierul Tudor Vladimirescu, aflat pe malul stâng al Dunării
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.07.10 19:30:37]

tocmai am trecut şi eu prin Babadag, sâmbătă, după o aversă nu mai lungă de juma' de oră... în centru le luase asfaltul de pe stradă!!! nu mai spun de aluviuni...

pepsi70ro
[26.07.10 19:32:54]

Ai trecut prin Babadag Dragos si n-ai trecut pe la "2 iepurasi"?

• Alte impresii din această RUBRICĂTulcea, poarta Deltei Dunării: