ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2014
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 31.01.12
JUL-2014

Un sejur frumos

Am ajuns la hotel dupa un drum de 10 ore, mers foarte lejer si cu destul de multe opriri. Am avut surpriza neplacuta sa nu am drumul cu noua vama Makaza pe softul de gps special cumparat (!!) pentru acest drum - deh, cumparaturi de pe net, cu asigurari telefonice ca da-inainte si injuraturile de rigoare-dupa. Am intrat la un moment dat, dupa Gurkovo parca, pe un drum cu piatra cubica si absolut pustiu, o singura masina am intalnit pe vreo 30-40 km, dar am ajuns pana la urma la destinatie, dupa ce am bodoganit-o copios pe Ioana. De la gps. Am avut placuta surpriza inca de la inceput sa ni se dea imediat camera, chiar daca am ajuns la 10 dimineata si pe site scrie clar ca ziua de cazare incepe la ora 14:00. Am avut un family suite, care are doua incaperi, o camera de baie si un balcon. Pat matrimonial intr-una dintre incaperi, mare, iar in cealalta camera doua paturi mobile si o semicanapea, spatiu extrem de generos pentru 2,5 persoane... :))

Umbrela si sezlongurile sunt incluse in pretul camerei, doar trebuie aratat un cartonas primit de la receptie in fiecare dimineata doamnei care se ocupa de plaja. Daca nu esti cazat la hotel umbrela-2 euro, sezlongul la fel. De la hotel primesti prosoape pentru sezlong-deci nu aveti nevoie sa le carati cu voi pana in Thassos. Oricum, Potos-ul care e un orasel (satuc, pe romaneste) la 5 minute de mers pe jos de hotel are cam tot ce ti-ai dori, de la artizanat la mancare, fructe, ulei de masline, Metaxa de cate stele vrei si pana la echipament de plaja si de scuba diving. Curatenie se face in camere in fiecare zi, amabilitatea personalului la cote maxime, atentie cu mancarea, risc de ingrasare MARE! Noi am achizitionat cazare cu md, iar de restul am alternat restaurantul hotelului cu tavernele din Potos. La pranz hotelul nu ofera nici un fel de supa sau ciorba dar compenseaza prin calitatea celorlalte produse oferite. Seara masa este de tip bufet si costa 18 euro pentru adulti si 9 euro pentru copii, indiferent de cantitate. In Potos am folosit serviciile a doua taverne, Poseidon (de unde se poate vedea in departare si muntele Athos) si Casa di Pizza, poate si pentru faptul ca aveau magnetul de romani, menu de tip panou stradal scris in romaneste si cu numele ospatarului, roman, evident. Nimic de reprosat nici aici.

Plaja este OK, nu va imaginati Mamaia, dar este numai buna pentru copii de orice varsta pentru ca este cu nisip, inclusiv intrarea in apa (si mult dupa ce trece de inaltimea unui adult este tot nisip pe fundul apei), iar panta este lina. Din pacate am avut o zi cu ploaie puternica si descarcari electrice zdravene care a avut doua parti rele-primul, toate deseurile vegetale pe care le-au adus suvoaiele de pe munte au murdarit apa golfuletului care anterior era superba, iar al doilea, a prajit routerul wireless de internet asa ca o zi am stat fara net complet si dupa aceea inca doua zile singurul loc unde aveai net de calitate era receptia, pina le-a venit ceva echipament din Thessaloniki (furtuna a fost in timpul week-end-ului). Internet foarte bun, de altfel, cu aceasta mica exceptie.

Pe plaja ti se pot aduce bauturi sau sandwich-uri de la beach bar-ul hotelului sau poti lua masa de pranz la taverna de langa acest beach bar, care apartine tot hotelului. Preturile nu sunt mici, dar repet, totul este de calitate, bun si de bun gust.

In ziua de dupa furtuna am inchiriat o masina si am facut turul insulei (daca aveti o masina mai mare, recomand inchirierea - noi am luat un Suzuky Jimny, foarte bun pe drumurile forestiere pe care nu te-ai incumeta cu o masina de oras-pentru ca stradutele lor sunt inguste, un pic mai late decat Strada Sforii din Brasov) si am fost la piscina naturala Gyola pe care am gasit-o cam murdarica, deci nu m-a tentat balacitul, la ceva vestigii antice, manastiri (atentie, calugarii sunt extrem de stricti in privinta imbracamintii femeilor si le cam obliga sa puna peste hainele lor niste carpe pe care ei le numesc fuste... monastery approved... :))), chiar daca doamna poarta pantaloni decenti) si, evident, cumparaturi.

Revenind la hotel, pot sa spun ca are doua piscine, una pentru copii, salvamar inclus (acces la piscina intre 10-18), un mic loc de joaca pentru copii si o sala spa, fitness si masaj-nu am vizitat-o, nu pot spune nimic despre ea.

Stand opt nopti, am prins (am inteles ca se organizeaza saptamanal cate ceva) o seara cu muzica si dansuri tipic grecesti si una cu jazz, deci nu am avut nevoie sa mergem in Theologos ca sa ne incantam ochii si urechile.

In momentul in care scriu aceste impresii (ajunul plecarii) a inceput din nou sa ploua, si ploua zdravan, asa ca cineva are grija sa nu venim acasa cu pielea arsa de soare...

Una peste alta, este a doua noastra experienta greceasca (am mai fost acum trei veri la hotelul Akti din Ouranopolis, la baza muntelui Athos - loc pe care nu-l recomand nimanui, prieten sau dusman, acum dupa ce am facut cunostinta cu Atrium din Potos; nu am nici o impresie postata de acolo, deoarece dupa aceasta experienta am descoperit AFA) si pot spune cu mana pe inima ca vom reveni cu placere aici. Ne-am simtit bine, am fost tratati CUM SE CUVINE, nu am simtit diferenta intre nationalitati ca in alte parti.

Coordonatele hotelului, luate chiar in parcarea acestuia, sunt N40.60396°si E24.61015°.

Exact inainte de a posta impresiile am realizat ca nu am facut nici o poza a camerei... pozele postate de ei chiar pe site-ul lor sunt graitoare si reale.

Ca si concluzie, atata timp cat managerul hotelului Andreoglou si echipa sa nu vor schimba standardul, recomand cu drag acest hotel oricui ii place calitatea, confortul si vrea sa fie tratat cu respect pe banii sai. Noi intentionam sa revenim in vara urmatoare. Poate si sa verificam daca s-a schimbat ceva, imi place sa observ in timp evolutia (sau involutia, cine stie) unui loc, obiect, persoana, etc.

Orice alte intrebari, raspund cu placere!

Trimis de dappa in 06.08.14 19:24:36
Validat / Publicat: 06.08.14 20:32:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Akti Ouranopolis, Ouranopolis

VIZUALIZĂRI: 6013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dappa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in hotel

[06.08.14 20:08:11]

Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

cosminp
    [06.08.14 21:00:46]

@dappa: o descriere foarte echilibrata si un loc de retinut. totusi, in ce moneda este exprimat costul sejurului?

dappaAUTOR REVIEW
    [06.08.14 21:30:12]

@cosminp: Scuze, din cauza vitezei. Euro, bineinteles si plata a fost facuta 50% in februarie si restul cand am ajuns la hotel, asa am beneficiat de 10% discount. Este totusi un hotel de 4* reale si cu servicii corespunzatoare clasificarii.

cosminp
    [06.08.14 21:58:36]

@dappa: multumesc. 225 euro/noapte cazare cu mic dejun. nu-i cam mult?

dappaAUTOR REVIEW
    [06.08.14 22:14:47]

@cosminp: nu stiu, posibil, depinde de gusturi si buget, evident. Noi nu am regretat nici un cent din banii cheltuiti acolo si pot spune ca nu sunt un snob sau un imbogatit usor si peste noapte, muncesc si eu din greu toti banutii, nu-s parlamentar...

Ne-am dorit un loc frumos, curat, linistit si civilizat si unde sa fim tratati cum trebuie tratat un om in concediu, plus ca am oroare de ideea de gatit in concediu sau lucruri de acest gen.

Ca sa nu mai mentionez ca a fost ca un bonus faptul ca nu am auzit nici 'picior' de manea, cu toate ca pe plaja incepusera sa apara in ultimele zile genul care se uita la capatos & co. Dar,din fericire nu stateau la hotelul nostru.

cosminp, dappa
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Hotel: