ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2014
ÎNSCRIS: 04.07.10
JUL-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 7,10

Limak Atlantis, un hotel bun în Belek

După ce anul trecut am fost în Side la hotelul Nova Park, anul acesta am ales hotelul Limak Atlantis din Belek. Hotelul îţi face o impresie bună de la început deoarece încă de la intrare eşti primit foarte bine. Cât timp durează formalităţile eşti servit cu şampanie şi fructe, iar copiilor li se dau sucuri.

Având experienţa anilor anteriori, am discutat cu recepţionerul pentru o cameră bună pe care am primit-o, după o mică atenţie. La recepţie am aflat că check out-ul este la ora 12, iar check in-ul la ora 14. Bagajele ne-au fost cărate în cameră de către un hamal.

Hotelul – este compus din mai multe clădiri de maximum 5-6 etaje care nu comunică între ele şi sunt înşirate în interiorul complexului. În interiorul fiecărei clădiri există o grădină interioară. Lifturile sunt moderne, transparente şi au aer condiţionat. Majoritatea turiştilor, cel puţin în perioada în care am fost noi, era compusă din olandezi şi nordici, apoi nemţi, ceva ruşi şi foarte puţini români – până în 10 familii. La ieşirea din hotel este o staţie de autobuz cu care se poate merge în mai toate localităţile limitrofe precum şi o staţie de taxi. Noi am fost într-o zi în centru, de unde am făcut nişte cumpărături. Nu este nimic de vizitat în oraş, însă sunt multe magazine cu haine, pielărie şi bijuterii. Costul unei călătorii de persoană cu minicarul este de 1 euro.

Recepţia este imediat la intrare şi sunt mereu acolo 2-3 recepţioneri care vorbesc destul de bine engleză şi sunt politicoşi. Înainte de recepţie este şi o cameră de bagaje care este păzită. Preţurile la liber începeau de la 250 euro pe zi pentru o cameră single şi urcau până la 500 euro pe zi pentru un apartament. Tot de la recepţie se pot lua crose şi mingi de golf pentru a le folosi pe un teren de minigolf aflat înspre prima piscină. În acelaşi loc este şi un teren de şah. În spatele recepţiei este un lift care duce în restaurantul principal. Pe acelaşi culoar din spatele recepţiei este şi o toaletă.

De la recepţie urmează un hol lung unde sunt amplasate multe mese şi scaune la care de obicei vin reprezentanţii agenţiilor de turism pentru a discuta cu cleinţii lor despre excursii. Tot aici sunt şi două birouri pentru cei care vor să rezerve o masă la unul din restaurantele specializate sau un cort de sultan de pe plajă.

Pe acelaşi hol sunt şi mai multe magazine dar şi un internet cafe-contra cost, folosit mai ales de copii pentru jocuri video. Acesta e dotat cu imprimată şi copiator.

În lateral există o grădină interioară cu 3 baldachine, copaci înalţi si cascade miniaturale.

Peste tot în hotel, din cameră şi până la plajă inclusiv, există internet wireless, care merge destul de bine.

La acest hotel nu se pun brăţări.

Dacă plecarea din hotel spre aeroport este după amiaza, aşa cum a fost cazul nostru, se predă camera şi se pun bagajele în camera specială, iar apoi poţi să faci plajă şi să mănânci nestingherit. Cu alte cuvinte, deşi ai predat camera eşti considerat încă un client al hotelului cu drepturi depline până la plecare efectivă.

Restaurantele – Cel principal se numeşte Pinea şi se află la etajul 1 al clădirii principale. Se poate ajunge la el cu liftul din spatele recepţiei sau cu un alt lift din capătul holului de jos. Tot acolo sunt şi scări. Programul de masă este 8-10 pentru micul dejun, 12-14 pentru prânz şi 19-21 pentru cină.

Restaurantul este în formă de L şi are şi terasă. Noi nu am stat decât o dată pe terasă deoarece este foarte cald afară. Pe partea de deasupra recepţiei este o zonă rezervată familiilor cu copiii sub 4 ani care se numeşte Lollipop Restaurant. Noi am stat în acea zonă pentru că e mai puţină lume. În plus acolo există şi un automat pentru sucuri, dar şi boluri cu mâncare. Aici sunt mai puţine feluri de mâncare, dar nu este coadă deloc şi nici îmbulzeală.

Mâncarea este multă şi variată, dar se repetă la un moment dat. Ciorbe sau supe sunt puţine, cam două feluri pe zi şi nu sunt cine ştie ce. De remarcat faptul că la desert nu a fost în nicio zi îngheţată. Chlenerii vin pe la mese pentru a lua comenzile de băuturi şi pentru a strânge farfuriile goale. Văzând că ei întârzie cu comenzile mergeam noi la bar şi ne luam băuturi.

Pentru cei care ajung mai târziu la hotel, aşa cum am ajuns noi, există două restaurante deschise pentru late lunch. Ambele sunt în aer liber şi sunt situate în drumul spre plajă după ce se coboară scările de lângă piscina mare. Primul, din stânga scărilor este cu mâncare mai variată, dar este deschis doar până la ora 16. Celălalt este deschis până la ora 18, dar este doar fast food, cu puţine produse.

În plus, mai există şi alte restaurante cu specific. Cum majoritatea restaurantelor erau cu plată l-am ales doar pe cel turcesc la care nu se plătea rezervarea şi nu am regretat. Celelalte restaurante cu plată sunt: italian, pescăresc, oriental şi mexican. Se plăteşte cam 7-10 euro/om.

Lângă fiecare piscină există câte un bar. Cel de lângă piscina mare are şi un stand cu îngheţată şi unul cu prăjituri. De asemenea mai este şi un bar în holul clădirii principale.

Camera- a fost una mare spaţioasă şi a avut în dotare un pat matrimonial şi încă unul single. Pentru familia noastră ar fi fost de ajuns aceste paturi, dar având cumpărate 4 locuri au mai adus un pat suplimentar, care a încăput foarte bine lângă cel matrimonial. Camera are un balcon micuţ care conţine o masă şi două scaune de plastic şi – foarte important – un uscător de rufe rabatabil. Din dotările camerei aş mai aminti o masă şi un scaun, un TV LCD la care se pot vedea TVR Internaţional şi PROTV Internaţional, minibar cu apă, bere şi sucuri. Acestea sunt gratis şi se completează zilnic.

Lângă paturi sunt noptiere. Mai există şi o banchetă pentru valize. Pe holul de la intrare sunt două dulapuri: unul cu rafturi şi unul cu umeraşe. În cel cu rafturi există şi un miniseif electronic, dar noi nu l-am folosit. Cu toate acestea, nu a umblat nimeni niciodată prin lucrurile noastre şi nu a dispărut nimic. Pe unul din paturi se află prosoapele de plajă, care sunt de culoare maronie.

Trebuie avut mare atenţie cu ele deoarece la plecare acestea sunt verificate, iar dacă nu sunt, se plăteşte 10 euro/prosop. Acestea se schimbă zilnic cu altele curate la un chioşc de lângă piscina mare, cea dinspre plajă.

Hotelul este dotat cu climatizare, nu cu aparat clasic de aer condiţionat. Astfel, răcirea camerei se face mult mai bine, dar şi mai plăcut. Uşa se deschide cu cartelă, care, după ce se intră în cameră, este folosită pentru a acţiona curentul electric. De asemenea, în cameră există un număr de 4 prize. Pe jos este o mochetă. În cameră, ca de altfel peste tot în compex este internet wireless cu o viteză destul de bună.

Curăţenia se face zilnic şi se schimbă cerşafurile şi prosoapele de baie. Tot atunci se umple şi minifrigiderul. E bine să mai întârziaţi la prânz deoarece curăţenia se face până pe la ora 14, iar uneori şi după.

Baia este şi ea mare şi are cadă precum şi uscător de păr. În baie se găsesc două perechi de papuci de unică folosinţă precum şi prosoape de baie şi două halate. Prosoapele se schimbă de câte ori e nevoie, dar halatele doar o dată pe săptămână.

Plaja – este cu nisip, dar este mai departe de hotel. Aici sunt sezlonguri cu saltele, iar de o parte şi de alta sunt parasolare. Asta este foarte bine, deoarece aici soarele este foarte puternic, iar copiii mai ales nu rezistă la soarele puternic. Printre şezlonguri există câte o oală mărişoară de lut care şerveşte drept coş de gunoi. Acestea nu ajung să se umple niciodată deoarece cei care se ocupă cu curăţenia vin destul de des şi le golesc. La intrarea pe plajă, ca şi la piscine, există duşuri şi cabine de schimb. Tot la intrare este şi un frigider cu apă minerală de 0,5 l şi un grup sanitar. Pe plajă se desfăşoară diverse jocuri.

La capătul plajei, spre hotel, spre iarbă sunt amplasate vreo 10 corturi, numite corturile sultanilor. Ele pot fi rezervate pentru o zi din holul hotelului. Există două tipuri de rezervare. Cea standard costă 50 euro pentru 4 persoane. În acest preţ este inclus prânzul precum şi sucuri, cafele, prăjituri şi îngheţate pentru restul zilei. Al doilea tip de rezervare costă 100 euro pentru o zi şi diferă de prima prin faptul că se aduc toate cele 3 mese ale zilei la cort. Dacă există mai mult de 4 persoane, dar până în 6 se mai plăteşte în plus pentru fiecare persoană.

Apa este curată, fără meduze sau alge şi liniştită mai tot timpul. Mediterana este mult mai sărată ca Marea Neagră, dar şi mult mai caldă de aproximativ 25 grade celsius. La intrarea în apă sunt pietre de râu cam 1-2 m. Nu este nevoie de papuci speciali pentru a intra în apă, aşa cum am folosit în Croaţia. Ca peste tot în Antalya, apa devine mare, de peste 2 m, destul de aproape de mal. Aici sunt multe posibilităţi pentru cei care vor jocuri acvatice: parasailing, banana, skyjet, etc.

Temperatura aerului a fost cuprinsă între 29 de grade dimineaţa şi seara şi 33-37 de grade ziua.

Piscinele – hotelul are două piscine mari, amplasate de o parte şi de alta a clădirii principale. Apa are 1,5 m în fiecare piscină pentru adulţi şi este foarte caldă. Lângă fiecare piscină există şi piscine mici pentru copii. Nu există un program la piscine, dar se pune, în jurul orelor 18, un semn că salvamarii au terminat programul. Lumea continuă însă să înoate până spre ora 20. Lângă fiecare piscină există cabine de schimb duşuri şi toalete. Ca şi la plajă, periodic trec nişte angajaţi care curăţă mesele şi coşurile de gunoi.

Cea mai mare este compusă dintr-una clasică dreptunghiulară de dimensiuni olimpice. Aceasta se uneşte cu alta aflată în lateral, de formă sinusoidală. Ea se află la ieşirea spre mare din clădirea principală. Fiind cea mai mare este şi cea mai aglomerată, dar, cu toate acestea sunt mereu sezlonguri libere.

Lângă piscină există un chioşc, unde după amiaza se pot schimba prosoapele de plajă cu altele curate. Tot lângă aceasta piscină există un bar, gelaterie, cofetărie. Jos lângă cea de copii se află şi cele două restaurante deschise după amiaza.

Pe o parte a piscinei, spre mare, există două topogane care duc într-o altă piscină de mai jos, pentru copii. Partea proastă e că topoganele au un program foarte mic şi ciudat în acelaşi timp: 10-11 şi 14-17. Zilnic, o echipă a hotelului face animaţie.

Al doilea grup de piscine se află în partea cealaltă a recepţiei spre ieşirea din hotel. Lângă această piscină este un bar mai mic care are doar băuturi şi sandvişuri. Există şi aici cabină de schimb şi duş, dar toaleta este amplasată în spatele recepţiei.

Aici ambele părţi ale piscinei au forme neregulate. În mijlocul celei centrale se află o insuliţă cu palmieri pe care sunt aşezate sezlonguri. Aceasta este piscina mai liniştită, cu mai puţină lume şi cu umbră mai multă. Aici nu se face nici animaţie.

Şi aici se află un topogan, care are tot un program ciudat şi mic. De pe topogan se ajunge într-o parte a piscinei care are şi o cascadă.

De la această piscină se poate intra în cea acoperită, care este deschisă şi vara.

Divertisment – Lângă piscina mare există un amfiteatru cu etaj în care se ţin spectacole în fiecare seară. Înainte de fiecare spectacol este un program pentru copii. Aşa cum am mai spus, pe plajă şi la piscina mare se face animaţie.

Pe întinsul resortului există terenuri de tenis, volei, mese de tenis, tir cu arcul, minigolf, şah.

De asemenea, sunt mai mulţi fotografi care au aparatura necesară pentru a tipări pozele, care costă de la 10 euro bucata în sus.

Lângă piscina interioară există un salon de masaj şi baie turcească. Aici preţurile încep de la 50 euro de om.

La subsol se află o sală de jocuri care are biliard, bowling, fotbal de masă şi diverse jocuri video. Aparatele merg cu fise care trebuie plătite. După fiecare joc aparatele eliberează, în funcţie de punctaj, nişte cartonaşe cu care se pot cumpăra jucării de la ghişeu.

Tot la subsol se află şi o discotecă.

În concluzie, Limak Atlantis este un hotel bun având şi mare cu plajă de nisip, dar şi piscine, iar camerele sunt foarte curate şi moderne. În general, este un hotel pentru familiile cu copii care formează cam 90 % dintre clienţi.

Trimis de tabache in 06.08.14 12:50:06
Validat / Publicat: 06.08.14 17:55:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side - Hotel Nova Park, Antalya - Hotel Antalya, Istanbul - Hotel Sembol

VIZUALIZĂRI: 5245 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tabache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea în hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 74.25 EUR pe cameră

Dabator
    [06.08.14 18:01:06]

Cele mai valoroase voturi sunt primul (deschiderea) și cel de superbonus . Am avut plăcerea să ți-l ofer pe primul.

[06.08.14 18:59:41]

Ai dat o mica atentie receptionerului si nu ai primit camera in cladirea principala? D

[06.08.14 23:00:02]

@Dabator: Multumesc mult Dabator. As fi vrut sa iti dau si eu un prim vot, dar nu am vazut vreun post nou la tine. O sa iti dau un vot la unul din cele vechi. Oricum tin minte ca la un moment dat ti-am dat cel pentru superbonus.

[06.08.14 23:05:10]

@red dog: Sigur ca da. Este foarte important sa nu stai in cladirea centrala deoarece poti avea ferestrele catre una din piscine. Mai mult, langa piscina mare este si amfiteatrul unde in fiecare seara sunt spectacole de la ora 20. Sunt sigur despre ce spun deoarece o familie de romani cu care am vorbit stateau in cladirea centrala si se plangeau exact de ce am zis eu.

De aceea am vrut o camera linistita, asta insemnand la Limak Atlantis intr-o alta cladire decat cea centrala. Initial voia sa-mi dea la etajul 5 din 5 dar am refuzat si am luat etajul 2. La ultimul etaj bate soarele foarte tare. A noastra era spre iesire, langa terenurile de tenis. Se putea dormi si la amiaza si noaptea, la orice ora.

Altfel spus turcul de la receptie a fost parolist si mi-a dat o camera buna, linistita.

[07.08.14 00:01:20]

@tabache: Si eu am specificat clar receptionerului ca nu doresc o camera in cladirea principala. Dupa 2-3 zile ne-am intalnit cu a familie de romani care aveau camera deasupra amfiteatrului, deci liniste intre 20.00 si 22.00 lipsa.

Noua ne-a placut mult hotelul si s-ar putea la anul sa mergem tot acolo cu in[că] 1-2 familii.

[07.08.14 00:43:10]

@tabache: Stiu f bine ce spui pentru ca am stat si eu anul trecut in acest hotel si voi merge si anul acesta. Eu chiar imi doresc camera in cladirea principala, cu vedere la mare.

[07.08.14 14:18:52]

@tabache: Puncte maxime si de la mine pt rabdarea cu care ai scris reviewul. In acelasi timp mi-a venit si inima la loc nitel avand in vedere ce ai povestit despre servicii... deci nu e dracul chiar atat de negru si poate cand voi ajunge si eu acolo o sa fie si mai bine.

Voiam insa sa te intreb si despre urmatoarele:

- la snack barul de pe plaja produsele sunt doar putine ca diversitate sau ca si cantitate... adica gasesti ceva sa mananci acolo la pranz sau sunt cateva "bucatele"? ;

- berea se serveste in pahare mici doar la barul de la piscina sau in toate barurile (inclusiv cel de pe plaja? ;

- barul din lobby (de la receptie) are program Non Stop... sau exista vreun bar cu program Non Stop? (cel putin asa scrie pe site-ul hotelului dar nu am auzit pe nimeni comentand subiectul asta);

- bauturile sunt din cele locale sau sunt si straine (J&B, Johny Walker, Jack Daniels... etc), cockteil-urile sunt bune sau nu prea? ;

- la masa gasesti carne mereu si fara coada... ca de salate nu sunt prea interesat? ;

- camerele din celelalte cladiri sunt mai mari decat cele din cladirea principala? (pe mine nu ma deranjeaza zgomotul... chiar il ador);

- esti servit de ospatari si pe terase in timpul zilei sau doar in timpul meselor (8-10,12-14,19-21) ? ;

- pietricelele din mare le gasesti doar la 1-2 m de mal si dupa aia nisip sau le intalnesti si mai departe de aceasta distanta?

Sper sa nu cer prea mult, dar mi-ar fi utile raspunsurile astea... doar pt asta exista AFA.

Multumesc anticipat si concedii cat mai placute in viitor.

danalix
    [08.08.14 01:02:17]

@tabache: cred ca miniseiful este cu plata.

[08.08.14 07:52:12]

@danalix: Seiful este gratis dar functioneaza cu o cheie magnetica ce se ia de la receptie.

[08.08.14 10:52:51]

@gioko: Sa le luam pe rand.

- la snack bar sunt putine produse, dar de ajuns ca si cantitate. Din cate stiu eu nu este pe plaja ci langa piscina de jos dinspre plaja

- cred ca sunt pahare de 33 cl dar si de 50 cl. Repet nu este snack bar pe plaja

- am impresia ca barul de langa receptie este non stop. Nu am stat in hol mai mult de ora 23, asa ca e doar o presupunere.

- există şi băuturi străine, dar unele sunt cu plată. Nu am băut niciun cocktail, asa ca nu stiu ce să spun despre ele.

- este destulă carne prin meniuri, iar la unele boluri nu e coadă. Nu cred că este carne de porc dar am vaăzut de pasăre, vită, miel şi bineînţeles peşte. Ideal este de mers la masă fie imediat după deschidere, fie spre final pentru a se evita aglomeratia.

- n-am fost în alte camere nici din clădirea unde am stat şi nici din alta, aşa că nu stiu diferenţele. Oricum ei au mai multe tipuri de camere, ca orice hotel: single, duble, familiale, apartamente, etc

- la toate barurile servirea e doar la tejghea, La restaurantul principal chelnerii vin doar cu comenzile de băuturi, mâncarea ţi-o aduci singur. La restaurantele tematice e ca la cele obişnuite, aduc chelnerii totul.

- pietricelele sunt imediat după mal. Impresia mea e că de fapt plaja a fost de pietre şi au adus ei nisip, iar la mal apa a măturat nisipul. Urmează apoi vreo 2-3 m cu nisip sub apă după care apa are mai mult de 2 m adâncime şi nu ştiu ce mai are pe fund...

[08.08.14 11:25:34]

@tabache: exista un snack bar, mai mare la piscina, care seara se transforma in restaurant turcesc a la carte, si un snack bar la plaja situat sub restaurantul poseidon (restaurant a la carte pesecaresc)

la barul din receptie se servesc bauturi internationale fara costuri si este non stop

[08.08.14 11:35:59]

@red dog: De fapt cel care se transforma in restaurant turcesc e jos, langa piscina mică de copii. Tot la cel de sub restaurantul pescăresc mă refeream şi eu, dar nu e pe plajă, ci e după un loc de joacă înainte de corturile de sultani, în apropierea plajei.

La acest bar se găsesc puţine produse ca şi varietate, toate fiind de tip fast food. La cel de lângă piscina de copii e mâncare mai multă, dar tot cu autoservire.

Ambele baruri sunt însă în aer liber şi nu există posibilitatea climatizării. Măcar cel de lângă piscină este acoperit.

Să mănănci afară la amiază sau după amiaza la peste 33 de grade celsius e cam complicat zic eu...

[08.08.14 15:29:35]

@tabache: multumesc pentru informatii!

[08.08.14 15:41:43]

@tabache: deci se pare ca este un resort self-service (cu exceptia restaurantului principal). La Concorde si la Rixos Lares ospatarii aduceau bauturi si in barurile de langa hotel sau lobby. Oricum inca odata multumesc.

[08.08.14 15:53:34]

@red dog: tu ai idee care ar fi diferentele intre camere... sau cu alte cuvinte de ce ar fi mai bine in cladirea principala fata de celelalte corpuri? Eu unul as prefera cladirea principala deoarece acolo e lobby barul si... cand ti se face somn te urci in lift si te duci la culcare.

[08.08.14 16:15:10]

@gioko: Cladirea principala este singura care iti ofera vedere sea view. Pentru mine a contat asta.

Aici se afla si lobby barul. In aceasta cladire lifturile prezinta un mic dezavantaj. De ce spun dezavantaj, pentru ca este utilizat de turistii din aceasta cladire+turistii din celelalte 2 cladiri cand merg la restaurantul principal, care este la etaj. In perioada orelor de masa este greu de utilizat.

Un alt aspect este galagia care in la cladirea principala se face simtita din plin.

Cu alte cuvinte pentru liniste a se opta in celelalte 2 corpuri.

Dar depinde de norocul fiecaruia... unde primeste cazare.

Safta Radu
    [08.08.14 16:54:22]

Dabator a avut placerea sa-ti ofere primul vot, eu am placerea sa-ti ofer superbonusul.

danalix
    [08.08.14 19:07:40]

@kyndo: este posibil insa cand am vazut ca trebuie sa contactez receptia am banuit ca este cu plata. de obicei, seiful cu cifru electronic nu are nevoie de cheita.

[08.08.14 23:25:45]

@danalix: si eu am crezut la fel, ca este cu plata, dar am fost surprins placut ca nu e

[09.08.14 09:14:02]

@kyndo: Confirm si eu ca este fara plata.

Cheita este mult spus. De fapt este un magnet cu chip care se introduce in usa seifului si ramane acolo permanent.

danalix, gioko, kyndo, red dog, Safta Radu, tabache
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Atlantis De Luxe Hotel&Resort: