ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2014
ÎNSCRIS: 14.03.10
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 11 ani

Regnum Carya Belek First Class

Ianuarie 2014, am inceput cautarile pentru concediul din vara cu incercarea de a schimba destinatia, dupa cateva vizionari pe internet si primirea catorva oferte pentru Tenerife am hotarat sa ramanem fideli litoralului si hotelurilor turcesti.

Dupa lungi cautari, am gasit ca si in 2013 (Titanic Deluxe Belek -vezi impresii) un hotel cu deschiderea in aprilie 2014 si care promitea ca va face concurenta si se va clasa pe aceeasi treapta cu renumitele hoteluri Gloria, Maxx Royal, Susesi, Cornelia.

Si iata ne ajunsi in prima zi de concediu. Prezentarea la receptie, predarea voucherelor si dupa cateva minute de asteptare prima mare surpriza placuta a fost preluarea familiei de catre responsabila care se ocupa de turisti romani conationala noastra Zaharia Madalina Gabriela. Am facut cunostinta cu aceasta dupa care a urmat prezentarea hotelului si a intregii infrastructuri aferente acestuia. Intorcandu ne inapoi la receptie ni s au inmanat cardurile de acces in camera, o harta a resortului, 2 cupoane pt sala de jocuri in val de 10 euro surprinzator lipsa cardurilor pt prosoape, acestea nefiind necesare prosoapele gasindu se la piscine asezate pe sezlonguri, pt plaja acestea procurandu se fara limita de la diferite puncte de pe teritoriul hotelului.

A urmat prezentarea si instalarea in camera, aceasta fiind cea mai mare in care am locuit de cand mergem in zona Antalya, 50 mp plus un balcon de 12 mp. Camera cu pat dublu imens lungime 2,20 m si latime 2,80 m plus pat suplimentar pt copil, baia cu cada, cabina dus, cabina wc, doua chiuvete, cosmetice marca Bvlgari, pasta de dinti, periute dinti, kit barberit pt barbati, absolut ce e necesar unei adevarate bai de 5 stele. Dresing mare cu masa de calcat si fier de calcat.

Piscinele doua la numar de aproximativ 100 m lungime fiecare, una dintre ele pt familii cu copii, cealalta exclusiv pt persoane cu varsta peste 15 ani, piscina cu valuri si aquapark cu topogane de diverse dimensiuni inclusiv un rau in care te plimbau cu canoie imitand asa zisul rafting.

Restaurant mare, avand si doua terase foarte mari in permanenta gasind locuri libere. Mancarea din abundenta, dar in acelasi timp cu produse fine gen somon fume, branza rocheford, dorada, ton, somon, rechin, creveti jumbo, scoici, mini caracatita, calamar si altele.

Conceptul de bauturi cel mai bun din toate hotelurile in care am fost pana acum, toate bauturile imbuteliate inclusiv cele racoritoare fresh de portocale la orice ora. Bauturi premium cum ar fi Dimple, Double Black, vodka Beluga, un lichior digestiv Chartreuse, Remy Martin, Singleton, peste 25 de tipuri de tarii toate originale, vin alb, rosu, rose imbuteliat la sticla, spumante, bere Efes, Carlsberg, Miller, Becs la sticla.

Plaja la aproximativ cinci minute de mers pe jos, pe una dintre cele doua alei care treceau printr o frumoasa padurice de pini, sau in doua minute cu masinutele de golf, care circulau non stop. Nisipul nu este cel obisnuit, aici amenajandu se plaja cu nisip alb, gen hotel Mardan.

Servicii aici este cel mai mare plus al acestui hotel indiferent unde te duceai receptie, baruri, restaurante, piscine, spa, aquapark, teren de golf erai tratat cu cea mai mare atentie, cu zambetul pe buze. Pe acesta cale pentru atentia acordata si serviciile deosebite de care am avut parte tinem sa multumim intregului personal al hotelului de la femeia de serviciu pana la mangerul general Hakan Duran, inclusiv patronilor acestui hotel, domnului Fikret Ozturk si in mod special echipei de la Guest Relation in frunte cu Z.M.G din Tulcea, E. din Constanta, Anastasia din Ucraina si baietilor de la Blue Pool Bar: Tolga, Oruc Serbet, Serkan, prietenii mei turci si nu in ultimul rand lui Kostadin bulgarul de la Pool Service.

Un mic minus produsele de cofetarie patiserie. Dupa experienta catorva concedii petrecute in Antalya, consider ca acest hotel face parte din elita hotelurilor din zona.

Il recomand cu toata increderea ca nu veti fi dezamagiti.

Trimis de rarbr in 05.08.14 18:17:34
Validat / Publicat: 05.08.14 20:05:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Belek, Side

VIZUALIZĂRI: 8553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rarbr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 221.85 EUR pe cameră

• ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 46
    [05.08.14 19:51:44]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

==

Niște poze nu ai prin ''tolbă'' ?

[05.08.14 19:52:50]

[05.08.14 20:14:01]

@webmasterX: e ok, cu specificatia ca aici este intrarea in resort, efectiv hotelul este mai in dreapta, spre sentido

[05.08.14 20:20:53]

@rarbr: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=36. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • rarbrAUTOR REVIEW
    [05.08.14 20:50:20]

@webmasterX: exact cum ti am zis acolo e intrarea, am mai gasit si eu pozitionarea aceasta inainte de a merge la regnum, acum stiu pozitia reala a hotelului

[05.08.14 21:22:22]

@rarbr: ok, atunci confirmăm intrarea!!!

criss65
    [05.08.14 21:44:18]

Cât a costat sejurul?

[06.08.14 09:46:41]

@criss65:275 de euro pe noapte, 2 adulti si un copil de 11 ani, camera standard land view in cladirea principala. sa stii ca este un hotel deosebit, pe noi ne a incantat, daca pot sa te ajut si cu alte informatii cu cea mai mare placere.

criss65
    [06.08.14 13:07:19]

Mulţumesc pt răspuns. Poate la anul o să ajung aici... Deocamdată am deja sejurul plătit pentru septembrie la Delphin Botanik Platinum (tot anul acesta este deschis). Am mai fost în lanţul Delphin iar serviciile sunt foarte, foarte bune...

O zi bună,

Criss

zuzi_gina*
    [01.11.14 15:44:50]

@rarbr - Buna ziua. Impresionant hotel, minunata descriere a sejurului si a serviciilor! In septembrie vreau sa ajung si eu aici, dar am cateva neclaritati, la care sper sa primesc raspuns din partea dvs.

Sunt interesata daca aqua-park-ul este cu plata, dupa cum am citit undeva, daca se plateste la piscina interioara si jacuzzi, precum si la piscina cu valuri.

Va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!

[26.11.14 21:25:52]

@zuzi_gina - buna seara, scuze dar acum am vazut intrebarile, aqua park, piscina interioara si jacuzii sunt gratis, un hotel cu servicii de inalta clasa, ti l recomand 1000 la suta, dar sa nu uitam si de titanic deluxe belek. o seara buna si scuze inca odata pt intarzierea raspunsului.

[07.12.14 07:54:09]

@rarbr:Si pe mine ma intereseaza acest hotel. Daca puteti sa-mi dati si mie cateva detalii referitoare la acest resort. Agentia prin care ati procurat biletele (agentia cu care colaborez ptr. concediu nu il are), pretul si alte detalii mai "picante". Va multumesc ptr. un eventual raspuns.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [07.12.14 15:59:40]

@adrian68 - Regnum Carya este unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Antalya. Trebuie sa fi tare mofturos si cusurgiu ca sa-i gasesti " bube".

Nu este deloc ieftin, ca sa-ti faci o idee de preturi vezi aici : amfostacolo.ro/oferte-spe ... id=1&sid=3#O705, dar merita toti banii.

[07.12.14 16:13:16]

@Andox: Sunt constient ca este un hotel scump. Momentan imi fac planuri ptr. C. O. 2016. Ptr. 2015 am ales Cristal Waterworld din Belek. Dupa toate impresiile postate sper sa nu iau o teapa de 1700 €. Multumesc ptr. detalii dar ma asteptam sa fie mai scump. Ma incadrez bine in preturile afisate (pe cele postate pe AFA le cunosteam.

[08.12.14 14:04:09]

@adrian68 - pretul este scris mai sus in alt raspuns, pentru 2015 a mai crescut pretul cu aproximativ 200 de euro pentru un sejur de 9 nopti fara transport. numele agentiei nu pot sa ti l comunic, nu este permis.

[08.12.14 14:10:47]

@rarbr: Multumesc ptr. raspuns, pretul care era mentionat anterior il cunosteam dar nu stiam daca era sau nu cu transport. Am intrebat de agentie (stiam ca nu se pot face referiri directe) deoarece agentia cu care colaborez nu il are in portofoliu si unde am gasit este o diferenta foarte mare cu si fara transport.

[08.12.14 14:10:52]

@adrian68 - Ce reprezinta cei 1700de euro? eu nu iti recomand Crystal Waterworld, am auzit ca au servicii mai slabe si un teritoriu mic. De aceasta valoare e posibil sa gasesti bilete la Titanic Deluxe Belek, e foarte bun hotelul, il recomand suta la suta.

[08.12.14 14:16:57]

@rarbr: In cei 1650 € intra 7 nopti, transport, SW. Toti nu prea il lauda dar fiind nou l-am ales. Este prima data pe relatia Turcia. Sunt hotarat in continuare sa aleg Turcia si hoteluri gen Regnum (Susesi sau Cornelia).

[08.12.14 14:28:47]

@adrian68 - pt anul 2015 pretul obtinut de mine la inceputul lui iulie este de 2600 euro pt noua nopti de cazare. la regnum carya am uitat sa specific, fara transport. hotelul este deosebit.

[08.12.14 14:34:16]

@rarbr: Multumesc. In general merg pe 7 nopti si cu transport inclus. Si referitor la pret in Grecia fara masa cu totul am cheltuit 2 pers. 1300€.

[08.12.14 14:35:56]

@adrian68 - nu poti sa compari crystal cu susesi, cornelia, regnum, titanic belek, calista, ela, nu mai spun de maxx royal, acestea sunt din categoria top class, cred ca sunt cele mai bune hoteluri din intreaga zona (antalya), am fost si la susesi dar cred ca sa invechit, eu am fost in 2009. alt hotel bun este rixos premium belek, renovat complet in 2014.

[08.12.14 14:53:42]

@rarbr: Aveti dreptate se reflecta si in pret, totusi am ales Cristal ptr. ca a fost deschis on 2013.

[08.12.14 14:56:46]

@adrian68 - in ce perioada ai gasit bilete? totusi daca mergi pentru prima oara in turcia nu ar fi rau daca ai mai cheltui putin pentru un hotel mai bun, nu as vrea sa te intorci dezamagit din antalya. dupa parerea mea servicii ca aici nu gasesti in toata europa. o zi buna si un sfarsit de an cu tot ce iti doresti, Sarbatori Fericite. daca pot sa te mai ajut cu ceva, cu cea mai mare placere, mai ales pentru hotelurile din zona antalya.

[08.12.14 15:03:39]

@rarbr: De pe data de 20.08.2015. Va doresc si dvs. Sarbatori fericite. Nu cred ca o sa fiu dezamagit. In Grecia la aceiasi bani conditiile nu sunt la acelasi nivel ca on Turcia.

[08.12.14 16:06:49]

@adrian68 - Te rog cand mai vorbim fara dumneavoastra, ma simt mai bine cand discutam la pertu. te astept cu impresii de la Crystal Waterworld, sper sa iti placa.

[08.12.14 16:10:06]

@rarbr: Scuze, defect profesional. O sa comunic impresiile de Cristal.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.12.14 23:21:51]

@adrian68 -

Dacă dai la o parte costul transportului cu avionul, același indiferent de hotelul ales, vei putea constata că pentru o săptămână începând din 20.08.2015 Regnum Carya costă exact DUBLU față de Crystal Waterworld, iar prețul primului este foarte probabil să crească și mai mult în 2016.

[08.12.14 23:32:27]

@nicole33: Probabil vor creste preturile in 2016 dar fiind un an aniversar ptr. familie ma gandesc ca un buget de 3000-4000€se vor merita. Daca se poate, astept cateva sfaturi referitoare la petrecerea concediului intr-o locatie de vis. Multumesc anticipat! Cristal a fost ales ca este nou si eram curios cu ce ma aleg in Turcia fata de Grecia aprox. la aceiasi bani.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [08.12.14 23:52:26]

@adrian68 -

Crystal Waterworld nu a fost cea mai inspirată alegere, dar faptul este oricum consumat. Fiind vorba de primul sejur în Turcia, eu nu cred că vei fi dezamăgit. Vei primi mai mult decât ai primit în Grecia la aceiași bani. Totul este să nu pleci cu așteptări exagerate induse de cele citite pe net sau de cele povestite de rude sau prieteni care au fost în Turcia, dar au ales hoteluri mai scumpe.

În opinia mea, alegând un sejur în Turcia obții un raport calitate preț mai bun decât în Bulgaria, Grecia, Spania.

[08.12.14 23:57:05]

@nicole33: In primul rand nu sunt mofturos din cale afara, parerile celorlati le iau in consideratie ca fiind orientative. Si la cat am platit de atat ma astept sa fiu rasplatit.

adrian68*, criss65, jimmybitza, mirelag2003, nicole33, rarbr, zuzi_gina*
    Alte impresii din această RUBRICĂRegnum Carya Golf & SPA Resort Hotel: