ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2014
ÎNSCRIS: 29.08.12
JUL-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 3 ani

O priveliste de neuitat

Al doilea loc de popas din vacanta noastra a fost in Corfu, destinatie asteptata cu nerabdare de copii.

Minunata insula Corfu ofera atat de multe posibilitati de cazare incat este foarte greu sa alegi. Ceea ce am cautat noi a fost o camera de familie cu terasa si priveliste spectaculoasa. Si asta am obtinut. Am stat la Golden Nests apartments, o structura de cazare inrudita cu Golden Nest Hotel, in localitatea Agios Gordios, pe partea de vest a insulei.

Agios Gordios se afla intr-un golf spectaculos, incadrat de munti cu pante inverzite si stanci impresionante. Este o localitate micuta, moderna, destul de turistica fara a fi deranjant, cu o strada principala flancata de terase si magazine si o promenada pe plaja cu multe taverne. Pentru cei tineri si nelinistiti exista si ceva cluburi. Plaja este destul de lata, cu nisip fin, din loc in loc pietricele, si aproape mereu cu valuri, o caracteristica a partii de vest a insulei orientata spre mare nu spre continent.

Cladirea in care am stat se afla ceva mai sus de plaja, la aproximativ 300m in linie dreapta, o constructie P+2 acoperita de iedera si Bougainvilea. Noi am avut o camera pe partea laterala, la etajul 2, cu o terasa superba de cel putin 20mp. Camera de familie avea 2 paturi single si o mansarda cu un pat dublu. Spatiile erau micute dar bine aranjate, in schimb baia era minuscula poate 1.5mp, dar asta se intampla des in Grecia. Un pic incomod totusi cand trebuia sa faci dus simultan ambilor copii...

Exista si o chicineta pe hol, adica un mic frigider + dulap de bucatarie + plita si ceva vase, dar erau cam inutilizabile, in plus nu prea iti venea sa gatesti in acea camera micuta. Cand am ajuns noi camera nu era gata (ni s a spus ca am rezervat incepand de la ora 20pm dar sincer nu mi amintesc sa fi ales optiunea) drept care am petrecut vreo ora la piscina hotelului pana s-a rezolvat cu camera. Piscina de fapt era impartita intre doua hoteluri, era maricica, curata, cu un bar dragut si o priveliste care-ti taia respiratia asupra marii, golfului si stancilor.

Cand in sfarsit am ajuns in camera aceasta fusese aranjata dar curatenia se facuse un pic in graba, se mai vedeau urme de praf pe sub mobila... care nici ea nu era tocmai noua. Cearceafurile desi curate erau din acelea subtiri, mai low-cost asa, cuverturile plusate nu pareau sa fi fost noi in schimb prosoapele erau destule, albe si pufoase. Per ansablu camerele erau mai mici si mai putin cochete decat m-am asteptat si in acea seara chiar am fost un pic dezamagita. Curatenia se face de doua ori pe saptamana, martea si vinerea, noi am beneficiat o singura data in cele 5 zile petrecute acolo, dar curatenia s-a facut bine.

Prima incursiune pe plaja nu a fost nemaipomenita, la sfatul fetei de la hotel am urmat poteca roz. Ce e aceasta poteca roz? Un pic mai sus pe sosea se afla un impozant hotel vopsit in culoarea mai sus mentionata, cu un nume care nu ascunde nimic: Pink Palace. De la acest hotel si pana la plaja, unde se afla fratele Pink Palace Beach Hotel este amenajat un drum care incepe ca un tunel roz cu multe trepte roz, continua pe o sosea ingusta, trece pe sub arcade roz, pe langa stalpi roz, si se termina in curtea roz a hotelului de pe plaja. Pink Palace e frecventat de tineri, clubberi, surferi si amatori de petreceri asa ca, ajungand pe plaja lor cu doi copii mici am atras atentia de parca am fi venit cu o pereche de pinguini regali. Asa ca ne am indreptat spre stanga, spre plaja statiunii propriu zise. Era deja seara, plaja pustie nu m a impresionat deloc in schimb terasele erau animate. Din pacate a trebuit sa ne intoarcem la hotel pe sosea, un drum destul de lung si in urcare, care a obosit copiii si m-a facut sa mi para rau ca n-am ales o cazare mai aproape de plaja.

Dupa ce am adormit copiii am inceput sa ne bucuram de terasa cu o priveliste fantastica iar a doua zi, gratie sotului meu care face mereu incursiuni am descoperit o portiune de plaja absolut superba in extrema stanga a statiunii, o plaja cu nisip fin si stanci imense, avand in spate un perete de stanca acoperit de verdeata si flori si in apropiere cateva taverne cu un look destul de autentic. Chiar acolo, cuibarit printre stanci, se afla un hotel de lux, Aquis Agios Gordios dar n-am regretat ca nu l-am ales pentru ca, din cate am inteles, este de tipul adults-only.

Oricum dupa descoperirea acelei portiuni de plaja ne am bucurat mult de sederea noastra in Agios Gordios, ajungeam cu masina la plaja ce e drept (5 min) dar sincer cred ca e una din cele mai frumoase plaje pe care le am vazut vreodata. Sentimentul initial de dezamagire a disparut repede si chiar ne am bucurat de camera noastra etajata, scara le a placut copiilor, la fel si patul mare de sus si privelistea superba, iar terasa era minunata pentru un mic dejun sau o cina prelungita.

Recomand aceasta cazare pentru cadrul natural deosebit, pentru terasa superba si piscina dar atentie, nu este pe plaja iar cei mai pretentiosi ar putea obiecta fata de camerele mici, mobila cam obosita si chicineta de forma.

Trimis de IoanaV in 05.08.14 16:24:46
Validat / Publicat: 05.08.14 19:21:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Priveliste de pe terasa

[05.08.14 19:20:58]

Mutat în rubrica "Golden Nests Apartments [Agios Gordios], CORFU" (nou-creată pe sait)

[05.08.14 19:28:58]

Foarte bună recomandarea. & plăcut review

IoanaVAUTOR REVIEW
[05.08.14 19:57:40]

@webmasterX: Locatia corespunde Golden Nest Hotel. Golden Nets Apartments se afla mai spre nord, mai sus de Pink Palace, la stanga de Lido Sofia (se vede daca mariti) chiar langa Lido Apartments.

[05.08.14 20:07:42]

@IoanaV: hmm... atunci la poziţia 8 de acolo (Golden Nests Hotel) - ce e? Or fi apartamentele??

Hai să vedem:

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=39. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • IoanaVAUTOR REVIEW
    [05.08.14 20:13:34]

@webmasterX: Markerul rosu in pozitia actuala corespunde Golden Nests Hotel.

Pozitia Golden Nest Apartments este

39.550103,19.850899

[05.08.14 20:28:43]

@IoanaV: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

IoanaV
    Alte impresii din această RUBRICĂGolden Nests Apartments: