ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2014
DIN: Bucuresti S4
ÎNSCRIS: 29.08.12
JUL-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 3 ani

Un loc minunat in care am reveni cu drag

Am revenit din vacanta acum 3 saptamani, prima vacanta de dupa aparitia copiilor care a fost mai in stilul nostru, adica a imbinat plaja si relaxarea cu descoperirea unor locuri frumoase.

Am fost in partea de vest a Greciei - Epirus si am stat in 3 locatii - in apropierea orasului Parga, in Corfu si in Sivota.

Prima cazare a fost in complexul Camping Enjoy Lichnos. Lichnos este un golf minunat aflat 5 km mai la sud de Parga, o plaja in forma de semiluna marginita de dealuri inverzite si versanti spectaculosi de stanca. Plaja este frumoasa, bine ingrijita cu nisip mai grunjos (granule de piatra) placut la atingere si care se curata usor de pe piele si haine, intrarea in mare progresiva, apa este limpede si albastra, cu nuante de la violet la verde.

Complexul este gandit pentru cei care vin cu rulote sau cu cortul dar are si facilitati de cazare, mai multe tipuri de camere si apartamente self-catering raspandite pe o suprafata mare si deservite de o sosea sinuoasa ce coboara de la drumul principal pana in apropierea marii, inconjurata de o vegetatie abundenta si bine intretinuta (maslini, palmieri, leandri si alte plante mediteraneene).

Noi am avut ceva probleme cu cazarea, nu am confirmat la timp o rezervare (de fapt am trimis un mail dar era nevoie de un acont) si deci nu am beneficiat de apartamentul pe care pusesem ochii initial. Dar doamna Georgia a facut tot posibilul sa ne gaseasca totusi cazare pentru perioada dorita asa ca am avut o camera tripla care, desi mai mica decat ne am fi dorit, a fost foarte buna pentru noi. Am avut 2 paturi single lipite unul de altul, destul de mari astfel ca formau un pat dublu extra large + inca un pat single + un baby cot pe care de fapt nu l am folosit (sau mai degraba l am folosit pe post de garderoba pentru copii). Bonusul a fost un balcon-terasa imens, probabil de 30-40mp care le a placut enorm copiilor si care ne oferea o priveliste spectaculoasa. Pana la plaja aveam de parcurs cam 200m in coborare, la intoarcere era un pic mai greu dar ne am descurcat. Apartamentele de familie se afla ceva mai jos deci drumul pana la plaja e mai usor.

In complex se mai afla si o taverna cu preturi foarte accesibile si mancare buna, fara pretentii dar situata pe malul marii si, dupa tot sejurul petrecut in Grecia, pot spune ca acolo am mancat cel mai bine, raport calitate-pret. De exemplu 6 frigarui cu garnitura aferenta si ceva tzatziki si legume coapte ne costau cam 25 euro si ne erau absolut suficiente pentru pranz.

In apropierea receptiei se mai afla si un magazin dotat cu alimente proaspete si produse necesare in vacanta, inclusiv un sortiment semnificativ de produse pentru camping. Preturile nu erau foarte mari si era chiar convenabil sa poti face cumparaturile fara sa alergi pana in Parga.

Plaja era dotata cu sezlonguri si umbrele, 6 eur/zi perechea, si iti puteai comanda bauturi la taverna mai sus mentionata. Atmosfera era foarte placuta pe plaja, nu era aglomeratie, iar privelistea era absolut minunata. Copiii au profitat din plin, s-au jucat si s-au balacit, si-au facut prieteni noi, inclusiv o fetita draguta din Romania. Nu erau foarte multi turisti romani acolo, doar vreo 3 familii, in rest multi veniti din nordul europei (Germania, Olanda) cu rulotele sau turisti din Italia, Slovenia si Serbia cu masinile. Spre deosebire de Thassos nu am vazut deloc turisti din Rusia si foarte putini din Bulgaria.

Am prins acolo meciurile din Cupa Mondiala si olandezii au avut grija de atmosfera... incendiar portocalie.

Seara stateam pana tarziu pe plaja sa admiram asfintitul, toata paleta coloristica a pastelurilor ni se dezvaluia in fata, de la galbenul auriu al apei in care se reflectau stancile, la verdele transparent si albastrul luminos al valurilor, la violetul de pe cer si pana la un roz neverosimil al apei din larg. Continuam apoi pe terasa, impreuna cu copiii, la o mica gustare si la povesti urmarind in continuare evolutia spectaculoasa a cerului si pandind aparitia primelor stele.

Dupa cum spuneam in apropiere se afla oraselul Parga, o bijuterie a coastei de vest, cu doua plaje frumoase (desi cea din oras nu are nisip fin ci o combinatie de nisip cu pietre), mai multe golfuri cu insulite, case catarate pe deal, stradute inguste si pline de animatie, multe magazine si si mai multe terase, un fort vechi pe deal, un port cu o varietate bine asortata de ambarcatiuni si inghetata foarte foarte buna. Asa ca am petrecut cateva seri si acolo, dar despre asta in alta postare.

Trimis de IoanaV in 05.08.14 14:34:09
Validat / Publicat: 05.08.14 18:20:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nafplio, Tolo, Atena, Salonic, Halkidiki, Thasos

VIZUALIZĂRI: 3682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Golful Lichnos cu apa turcoaz si dealuri inverzite

[05.08.14 18:20:27]

FOARTE bună recomandarea

IoanaVAUTOR REVIEW
    [05.08.14 19:31:53]

@webmasterX: Este acel golf dar pentru precizie markerul ar trebui pus un pic mai la stanga - Camping Enjoy Lichnos si nu in locul Lichnos Beach Hotel care se afla alaturi. Multumesc.

[05.08.14 19:37:32]

@IoanaV: Mulţumesc.

Acuş lămurim / aducem mai aproape cursorul - cu ajutorul tău, bine-nţeles:

rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=39. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • IoanaVAUTOR REVIEW
    [05.08.14 20:07:46]

@webmasterX: 39.281512,20.434538

sper sa fie bine...

[05.08.14 20:11:30]

@IoanaV: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

calatorul
    [05.05.15 16:19:19]

Plaja si relaxare imbinata cu descoperirea unor locuri frumoase este si stilul nostru. Si pentru ca noi avem copiii ceva mai mari, adaugam si o variatie culturala, adica ceva situri istorice pe drum sau in apropiere, muzee si alte chestii. Pentru ca cei mici nu au rabdare de asta si nu merita sa piarda timpul cu lucruri pe care nu le inteleg, nu/i intereseaza si nu le tin minte. Dar va veni si vremea lor. Felicitari si vacante frumoase.

IoanaVAUTOR REVIEW
    [05.05.15 16:57:06]

@calatorul50 - Si noi am servit putina cultura in Corfu, copiilor chiar le au placut stradutele pitoresti si cele doua cetati. Asteptam sa mai creasca sa le placa si alte lucruri.

calatorul, IoanaV