ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2014
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Hotel bun daca tinem cont de raportul pret- calitate

De cativa ani, pentru concediu, am incercat sa-mi fac o impresie despre hoteluri citind parerile celor care au scris pe acest site. Tocmai din acest motiv mi se pare corect sa-mi scriu si eu parerile din concediu referitoare la locatia in care am fost cazata.

Pentru inceput vreau sa spun ca am stat in anii anteriori si la alte hoteluri din Albena. Deoarece nu am vrut sa schimbam statiunea (credem ca este cea mai buna statiune din Bulgaria pentru copii) am decis sa schimbam macar hotelurile. Anul acesta am ales Boriana deoarece am citit ca a fost recent renovat dar si pentru ca este situat chiar pe plaja.

Boriana este un hotel de 3 stele si conditiile de cazare si masa sunt si ele tot de 3 stele. Asa cum am scris si in titlu pretul mi s-a parut corect raportat la conditiile oferite de acest hotel dar nu as putea sa spun (asa cum am mai citit alte pareri despre Boriana) ca se ridica la nivelul hotelurilor de 4 stele.

Camerele sunt renovate recent, mobilierul este nou, paturile au saltele foarte comfortabile. Ca dimensiune nu sunt mari dar nici nu sunt totusi inghesuite, insa baile sunt cu adevarat mici. Cred ca la cazare, fata de hotelurile de 4 stele din Albena aceasta ar fi diferenta: dimensiunea mica a bailor care se transformau in adevarate saune dupa ce faceai un dus. Si ar mai fi ceva: pe balcon nu ai un uscator de rufe, lucru necesar dupa parerea mea, mai ales atunci cand ai de uscat prosoape de plaja, etc.

Mancarea a fost buna, bine preparata, cu supe gustoase, tocanite diverse, paste, peste si afara la gratar era friptura de pui, porc sau peste. Chiar daca micul dejun nu era foarte diversificat, sigur oricine ar fi gasit ce sa manance intr-un sejur de 7 pana la 10 zile.

Desi mancarea a fost buna, restaurantul nu mi-a placut deloc. Sigur are nevoie de o renovare. Este mic si tocmai de asta de multe ori era coada la mancare. Aerul conditionat nu facea fata in restaurant deoarece usile nu se inchideau cu clanta (asa cum am vazut la celelalte hoteluri la care am stat) si erau larg deschise spre terasa. Ne-a prins si o ploaie cand eram la masa si doar pentru ca am avut putin noroc apa nu ne-a curs din tavan in farfurii ci alaturi de masa noastra. Si ceea ce m-a deranjat foarte mult erau mustele prezente in acest restaurant ca la ele acasa. Trebuie sa te lupti cu ele, sa-ti pazesti mancarea desi nu prea aveai cum. Mustele chiar au fost pentru noi o surpriza neplacuta deoarece nu ne asteptam la asa ceva nemaivazand asta in anii anteriori.

Piscina este in regula, fara tobogane pentru copii insa mereu curata.

Personalul hotelulul a fost ca si inexistent. Nu ne-a deranjat nimeni cu nimic dar nici nu pot spune ca a fost amabil cu noi deoarece nu ne-au atins nici macar cu un zambet. Ba chiar as putea spune ca au dat dovada de impolitete la unul dintre barurile din interior cand am cerut un suc pentru copil si barmanul de acolo ne-a refuzat pe motiv ca se terminase programul de... 1 minut.

Si a mai fost ceva care nu ne-a placut: usile (si cele de la intrarea in camere dar si cele care dadeau spre balcon) se inchideu cu mare zgomot. Nu aveai cum sa treci de ele in liniste (asa erau construite) si tocmai din acest motiv nu prea aveai parte de liniste. Daca vroiai sa dormi mai mult dimineata sau la pranz nu puteai ca sigur de trezea zgomotul de la usi. Repet nu era vina turistilor, ci a usilor care erau vechi si reconditionate.

In concluzie, cu plusuri (mancarea, camerele curate si renovate, pisina si situarea hotelului chiar pe plaja) dar si cu minusuri (restaurantul nu prea curat, mustele, galagia si harmalaia din hotel nemaintalnite de noi in Albena, baile mici si personalul hotelului) hotelul este acceptabil. Ca si recomandare personala, daca dispuneti de ceva banuti in plus ar fi bine sa alegeti totusi hotelurile de 4 stele din Albena.

PS Noi ne-am mai cazat in Albena la Laguna Beach, Laguna Garden si Kaliakra Superior. Poze nu are rost sa mai postez deoarece cele postate anterior review-ului meu si care sunt dintr-un sejur tot din iulie 2014 mi se par concludente.

Trimis de ellawolfy in 05.08.14 13:39:12
Validat / Publicat: 05.08.14 16:07:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Laguna Garden, Laguna Beach, Kaliakra

VIZUALIZĂRI: 1699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ellawolfy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster20*
    [05.08.14 16:07:10]

@ellawolfy: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

andreieu
    [16.08.14 23:04:14]

@ellawolfy: Țin să te contrazic în unele privințe! Ospătarii, barmanii și ceilalți angajați îți zâmbesc dacă te porți civilizat cu ei. Nouă ne-a zâmbit chiar și femeia care făcea curățenie (strângea ceștile de cafea din lobby) după ce i-am "înmânat" frumos ceștile nu ca alții care sunt nesimțiți și care așteaptă să li se facă curățenie sub nas și ei să fie cu ochii pe sus. Băile camerelor sunt mici decât la etajele mai superioare. Noi am fost mutați de la etajul 6 după ce managera ne-a sunat și ne-a spus că peste 2 zile o să vină niște turiști care au cerut camere alăturate, singura liberă din acea perioadă fiind cea de lângă noi. Ne-a arătat o cameră la etajul 4 care era leită cu cea de la etajul 6 și o cameră la etajul 3, foarte spațioasă cu dulapul acela băgat în perete, o baie mult mai mare, cu cadă și mult, mult mai mult spațiu. Am decis să rămânem acolo.

ellawolfyAUTOR REVIEW
    [16.08.14 23:44:36]

@andreieu: n

Nu stiu ce ai vrut sa spui cu " baile sunt mici decat la etajele superioare" ("decat" este utilizat destul de eronat aici daca este sa ne ghidam dupa cele mai elementare reguli gramaticale) deoarece noi am avut camera la etajul 2 deci nu la un etaj superior. Aici pe site multe persoane au scris ca personalul nu este prea amabil si ca nu zambeste. Ce sa inteleg? Ca toate aceste persoane inclusiv eu suntem necivilizati in comparatie cu tine? Ai fost atat de civilizat incat ti-a zambit si femeia care facea curatenie? Nu vreau sa fiu rautacioasa dar eu am scris pe acest site ca alte persoane sa-si faca o impresie cat mai apropiata de realitate despre acest hotel si nu ca sa jignesc pe cineva. Apoi eu am si scris ca am facut o comparatie cu alte hoteluri din Albena si te rog sa ma crezi ca la amabilitate cei de la Boriana sunt mult in urma.

andreieu, ellawolfy
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: