ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2014
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 04.08.14
JUL-2014

Raport excelent calitate/preţ

Sa incepem cu inceputul. Am plecat din Craiova in jurul orei 03:30 libertyhotel.gr/en/.

Am ajuns undeva in jurul orei 15:30, dupa un drum de 12 ore pe ruta Craiova - Calafat - Dimovo - Montana - Vratsa - Sofia - Dupnitsa - Blagoevgrad - Sandanski - Petrich - Kulata - Serres - Amfipoli - Kavala (pe Egnatia Odos) - Keramoti - Liemenas - Skala Panagia. (785 km)

Drumul este in mare parte bun, singurele portiuni mai rele sunt in Dimovo si pe centura Sofiei, care este destul de aglomerata. In Bulgaria sunt sectiuni dese de drum pe care nu se poate depasi, asadar devinde destul de enervant :).

In ce priveste radarele, la dus nu intalnit niciunul pe aceasta ruta, desi am cam mers ca haiducii, fara sa tinem cont de limitele de viteza, care sunt din abundenta (50 si 60 km/h mai ales din cauza intersectiilor cu drumurile adiacente)

Costurile cu drumul in afara de motorina sunt: Taxa pod Calafat - 6 Euro sau 27 lei, 25 Leva (aprox 14.5 euro) - rovinieta pe o luna in Bulgaria (chipurile nu mai au din aia pe o saptamana :)))), 2.4 Euro taxa autostrada Grecia, ferryboat Keramoti 32 euro - pentru o masina si 4 persoane (obligatoriu sa dati pufuleti la pescarusi pe ferryboat)

Am ajuns la hotel in jurul orei 15:30 - 16:00, unde am fost intampinati de Stelios, proprietarul hotelului. Acesta a fost foarte amabil, ca si pana la sosirea noastra, cand am comunicat in permanenta pe mail.

Check-in-ul a durat foarte putin. Camerele sunt asa cum sunt prezentate si pe siteul hotelului, foarte curate, se schimba prosoapele zilnic si asternuturile cred ca la 3 zile. Fiecare camera are aer conditionat, baie proprie, chicineta utilata cu cam tot ce iti trebuie, wi-fi.

De asemenea parcarea reprezinta un plus din punctul meu de vedere.

Hotelul este foarte aproape de plaja, aproximativ 100 m, in apropiere fiind restaurante, supermarket, centru inchiriere masini, scutere, etc, deci cam tot ce ai nevoie.

Pe tot parcursul sejurului Stelios a fost foarte amabil si prompt in rezolvarea oricarei probleme care a aparut (informatii in ce priveste plajele, obiectivele ce trebuiesc vizitate, restaurante, drumuri de acces, sport, politica :)))).

Pretul pentru sezlong este de 3 euro, pret in care intra o bautura, gen frappe, cola, fresh. Bauturile de dupa sunt la preturile normale ale terasei pe a carei plaje va asezati. Sfatul meu este insa urmatorul: geanta termica, bere la gheata :))). Baietii de la plaja o sa va atraga atentia ca nu pot fi aduse bauturi din afara, dar atat.

O masa costa in media 25 euro/2 persoana, pret in care intra si o bautura.

In Skala Panagia am mancat la Restaurant Fedra, aflat imediat pe plaja - locatie frumos amenajata, mancare ok, dar nimic special.

Kyma - restaurant mic pe plaja, imediat langa hotel, cand luam cate ceva pe fuga - 2.5 Euro Gyros, care e foarte bun.

Cavo d'Oro - tot pe plaja imediat langa hotel, micut, fara prea mari pretentii, (aviz amatorilor de musaca greceasca, aduce garnitura cartofi prajiti :)))))

Finikas - calamarul (7 Euro) si caracatita foarte bune (10 euro) Aici a fost de asemenea si mancarea cea mai buna, meniu si in romana

Am mai mancat in Panagia la Drosia, meniu de asemenea in romana, situat undeva in centrul satucului. Fish Mix-ul este ieftin si foarte bun.

Berea este 3 Euro cam peste tot, Amstel si Heineken.

Intr-o seara am mancat si in Liemenas, la restaurantul Simi, unde era puhoi de lume si abia gaseai masa. Pe cat am fost de incantati ca am reusit sa gasim masa libera pe atat am fost de dezamagiti de caracatita si calamarul, ambele feluri de mancare fiind aproape crude. Am platit asadar aproximativ 130 euro/10 persoane pentru o masa cruda si explicatiile unui ospataras roman care ne-a spus de fapt ca ei fac altfel caracatita si calamarul.

Plaje

Golden Beach - plaja cu nisip, ceva gen mamaia la noi, sezlonguri, liniste, apa destul de curata, valuri mici.

Marble Beach - plaja cu pietricele de marmura, apa foarte curata si de o culoare deosebita. Plaja nu este amenajata, asadar obligatoriu umbrela de soare, altfel te prajesti. De asemenea un echipament de snorkeling ar fi ok.

Makryamos Beach - intrare 3 euro de persoana, 2 sezlonguri + umbrela - 7 Euro. Plaja frumos amenajata, intrarea in apa un pic prea lina din punctul meu de vedere. Restaurantul de pe plaja foarte frumos amenajat si pastele cu fructe de mare foarte bune. Schema cu gradina zoologica e o tampenie, sunt 15-20 de caprioare lesinate si cativa pauni jigariti :))).

Vahti Beach - neamenajata, dar cea mai frumoasa dintre cele care le-am vazut noi, pe aceasta plaja am fost ulterior, cand am facut turul insulei cu un vaporas rablagit :) Apa foarte clara, nisipul foarte fin, intrarea oarecum abrupta. Atentie la pietre, unul dintre turisti a atins cu piciorul un arici pe mare. A nu se retine ca plajele sunt pline de arici asa cum mai abereaza unii pe formuri, sunt doar pe stanci.

Aliki Beach - amenajata, dar foarte mica si aglomerata, aici am fost de asemenea cu vaporasul acela, apa foarte clara, mai multe nu pot sa va spun.

Paradise Beach am vazut-o doar in treacat, am oprit si am facut cateva poze, dar nu mi s-a parut nimic deosebit.

In ultima zi am facut un tur al insulei cu un vaporas, Eros II, destul de rablagit, costul fiind de 30 euro/persoana. Turul dureaza aproximativ 9 ore, opreste dupa vreo 3 ore pe o plaja la care nu ai acces decat de pe mare, primesti un gratar cu o salata si niste crema de branza. Una peste alta este ok, dar cam galagios si la un momenta dat devinde plictisitor. mai opreste apoi la aliki si vahti beach, unde poti face si baie.

A doua oara as opta pentru inchirierea unui barci mai mici sau unu yacht mic cu preturi intre 400-700 euro (daca sunt 10-12 persoane si negociezi de la 400 euro, tot pe acolo ajungi).

De povestit ar mai fi multe, dar asta m-a interesat pe mine si mi s-a parut notabil.

Pentru orice alte informatii si intrebari, raspund la comentarii.

Trimis de alecsvlad in 04.08.14 13:28:27
Validat / Publicat: 04.08.14 14:12:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alecsvlad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.14 14:11:35]

@alecsvlad: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Recomandare: pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[04.08.14 15:09:20]

O sa incerc, multumesc pentru sugestii.

Actualul review se mai poate modifica?

[04.08.14 15:15:28]

@alecsvlad: s-ar putea

- copiază fragmentele "de călătorie" şi mută-le în rubrica (sau rubricile) potrivite - reîncarcă-le acolo, ca articol sau articole noi.

- iniţiază apoi o sesizare la acest articol, indicând fragmentele pe care le doreşti eliminate

DoreD
[04.08.14 23:53:48]

Foarte obiectiv. Ceva poze?

ipopescu
[11.08.14 13:04:09]

in ce perioada ati fost si cat a a fost costul /zi cu cazarea? eu am fost tot acolo incepand cu 31.07.2014 si m-a costat 55 euro/zi. vad ca v-a costat semnificativ mai putin!

[11.08.14 13:35:57]

tot 55 euro/noapte am platit si noi, imi cer scuze pentru dezinformare, acum am vazut ca am pus 285 in loc de 385 euro. stelios chiar a mentionat ca o sa reveniti la el la hotel exact in ziua in care plecam noi.

ipopescu
[12.08.14 08:43:42]

@alecsvlad: multumesc!

gabitza_78
[04.02.15 15:41:05]

@alecsvlad - Buna ziua, sunt si camere cu vedere la mare? Hotelul are si curte interioara, nu am vazut poze decat cu intrarea in hotel. In ce perioada ai fost cazat si care au fost preturile? Noi vrem un studio pentru 4 persoane si unul pentru 2 persoane.

Multumesc

[04.02.15 15:50:04]

din cate stiu este un apartament care are vedere la mare. in ce priveste curtea interioara, nu prea exista, in spatele hotelului este un spatiu verde oarecum, dar nu este prea amenajat probabil pentru ca nu este al lor. asadar nu l-as numi curte interioara.

noi am mers in perioada 24-31 iulie, anul trecut si am platit 55 euro/noapte. te sfatuiesc sa-ti rezervi din timp, pana in martie, eu am incercat sa mai gasesc pentru niste prieteni atat in martie, cat si in perioada in care ma aflam acolo. este imposibil sa gasesti macar vreo camera pentru mai mult de o noapte, maxim doua.

mie mi se pare decent pentru banii pe care ii platesti. inca un aspect, care nu e foarte important, dar pe unii poate ii deranjeaza, toate camerele sunt twin, au doua paturi.

pentru orice alte intrebari, iti stau la dispozitie cu cea mai mare placere

[04.02.15 15:53:54]

inca un amanunt pe care poate unii il considera important, stelios locuieste acolo pe perioada de vara, impreuna cu familia. avand copii mici, uneori sunt destul de galagiosi

pe noi nu ne-au deranjat insa, nu am petrecut prea mult timp in camera.

callatis06
[25.07.15 09:20:57]

@alecsvlad - Stelios mai are un nou născut. Să-i trăiască!

[16.08.15 13:31:56]

@alecsvlad - Anul acesta (2015), familia lui Stelios a locuit in alta parte. La hotel este doar el si, din cand in cand, mama lui.

mirmicu
[16.08.15 16:49:36]

@nimphadora: Păi, dacă tot ai informații proaspete (2015), povestește-ne mai multe. Vom ajunge acolo peste 2 săptămâni.

Cum merge netul?

Ce canale românești are la tv?

Cum stă la capitolul curățenie (cât de des se făcea curat)?

Pat/ perne comode?

Bucătăria utilată bine?

Mulțumesc frumos!

[19.08.15 15:57:07]

@mirmicu - Sa stii ca am ales aceasta destinatie dupa recenziile de pe AFA si nu am fost dezamagita.

Intr-adevar, Stelios este o gazda buna iar hotelul este placut, curat, camerele spatioase si balcoanele destul de mari. Noi ne-am simtit foarte bine si ne-am mai caza aici si alta data.

Acum, despre detaliile pe care vrei sa le stii iti voi spune punctual:

- netul merge foarte bine (noi nu l-am prea folosit caci am preferat sa vedem cat putem de mult si sa stam in camere doar cat era minimum necesar);

- ca posturi romanesti, doar PRO TV international (atat am gasit noi, dar nici aici nu pot spune ca am abuzat; au fost zile intregi in care nici nu am deschis televizorul);

- curatenie se face zilnic (spalat pe jos, luat gunoiul), prosoapele se schimba de cate ori ai nevoie; lenjeria a fost schimbata la trei zile;

- paturile confortabile, mari, fotoliul extensibil (pentru a treia persoana) la fel, pernele moi. Stelios a fost asa de dragut incat sunt convinsa ca, daca am fi avut nevoie de ceva in plus, ne-ar fi pus la dispozitie fara probleme. Ne intreba de fiecare data cand ne vedeam daca totul e in ordine si daca avem nevoie de ceva.

- Bucatarioara e utilata cu tot ce trebuie, de la vesela, pana la filtru de cafea, aparat de facut sendvisuri, cratite, oale... pe scurt, cam tot ce ai nevoie. Ce a fost important e ca toate sunt curate, in buna stare si de calitate. Oala de inox cea mai mare era noua, de exemplu, si eu i-am dezlipit eticheta. Pana si buretele de vase a fost nou.

Camera este dotata cu aer conditionat, frigider cu congelator (in care am gasit chiar si suport pentru gheata).

Desi am luat de acasa pastile de tantari, nu le-am folosit. Problema in Thassos nu sunt tantarii ci viespile si albinele care sunt peste tot, asa cum sunt mustele la noi.

Cam atat. Sper sa iti fie de folos aceste informatii. Daca mai ai nevoie si de alte detalii, cu mare placere...

mirmicu
[19.08.15 16:04:00]

Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul atât de complet.

[19.08.15 18:36:31]

@mirmicu - Cu placere si vacanta placuta!

flaviana77
[09.08.16 15:43:02]

@nimphadora -

aer conditionat gratuit sau se platea?

mi-a placut descrierea ta cred ca si patronul este de treaba si cunosc zona este intr-adevar linistita dar plaja Golden Beach eu spun ca nu se compara cu altele si marea de acolo la fel.

[09.08.16 15:49:01]

aerul conditionat este gratuit. in ce priveste alegerea cu Golden Beach, ai dreptate, insa este foarte aproape de mai toate plajele frumoase si locurile de vazut din partea estica a insulei.

Nyphadora
[14.08.16 18:12:15]

@flaviana77 - Multumesc pentru apreciere, flaviana77!

alecsvlad are dreptate, nu se platea anul trecut aerul conditionat.

Plaja Golden Beach e frumoasa, mai ales pentru cei cu copii mici. Sunt si alte plaje recomandabile, de exemplu, Paradise Beach, care e in acelasi stil. Pentru cei ce iubesc salbaticia naturii si plajele singuratice si ascunse privirii, Aliki e o alegere. Oricum, ai de unde alege!

Concediu placut!

alecsvlad, callatis06, DoreD, flaviana77, gabitza_78, ipopescu, mirmicu, nimphadora, Nyphadora
Alte impresii din această RUBRICĂLiberty Hotel: