ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2009
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
NOV-2009

Extrem de nemulțumit

Charm Life, intre minus si plus

Am plecat di Bucuresti-Baneasa, pe 17 nov. 2009, ora 12 cu compania egipteana Koral Blue si, dupa 3 ore am ajuns pe aeroportul din Hurghada. Am fost preluati de compania Kartago Tours si am ajuns repede la hotelul aflat la 4 km de aeroport-Charm Life.

Hotelul este frumos, cu o arhitectura in forma de U, avand pe langa locurile din centru, si camere aflate pe partea laterala, care se apropie mai mult de plaja si de unde rasaritul se vedea foarte bine. Noi nu am stat in acestea, dar daca am fi stiut de privelistea ce poate fi vazuta din ele, poate ca am fi solicitat cazarea acolo. Mie imi place foarte mult sa admir si sa fotografiez rasaritul, dar nu am avut parte acum.

Camerele sunt destul de mari si curate. Mancarea... se repeta, cam aceeasi in toate zilele, astfel ca dupa cateva zile te saturi oricum si te duci mai mult pentru salate si desert. Carnea este data cu portia. De fapt totul era cu portia acolo si nu oricum. Noi fiind 6 persoane trebuia sa mergem fiecare pentru a lua ceva. Doar apa si sucul de la dozator puteau fi luate cate 2 pahare (de plastic). Nu se punea problema sa iei apa de la dozator in sticla -nu era voie, chiar daca nu am primit decat o sticla de apa in prima zi in care ne-am cazat. Trebuia cumparata, si la hotel costa 2 dolari, iar in jur, la magazine, cand ne-am dumirit, am gasit cu 2 lire egiptene. Stiam ca acolo apa este o problema. Am fost atentionati sa nu folosim apa de la robinet nici pentru spalat pe dinti, deoarece nu puteam alege cu bolo digestive. Dar sa nu ti se permita se iei apa de la dozator in camera... nici dupa 21 de ore in care am fost plecati... In rest, pentru berea de la bar sau pentru vin trebuia sa ne deplasam fiecare. Si nu primeai decat un pahar (tot de plastic). Urmatorul... mai tarziu.

Acolo nu exista notiunea de lingurita. Si, in plus, desi printre noi la masa se tot invart angajatii restaurantului/hotelului, care strang farfuriile imediat dupa ce ai terminat, desi stiu ca te duci sa iei desertul, la intoarcere gasesti, in cel mai bun caz un cutit cu care te chinui sa mananci budinca!!! si ei se uita la tine si nu iti dau macar o furculita!!! La un restaurant din Cairo, cu specific american, am mancat ciorba si inghetata cu lingura (nu cu aceeasi), de aceea afirm ca nu exista notiunea de lingurita. Cu noi in hotel au fost 400 de rusi. Asa ca peste tot auzeam doar limba rusa. Si personalul ni se adresa asa, iar noi "protestam" in engleza... Dupa ce personalul s-a obisnuit cu noi mai auzeam si engleza. Bacsisul este la mare pret peste tot.

Am fost in excursii organizate de agentia Kartago, in Cairo, Luxor si nu mai precizez ce am vizitat deoarece au spus alte persoane inaintea mea. Aceleasi locuri interesante (piramidele, sfinxul, monumentele) si incarcate de istoria lor de milenii, impresionante prin maiestuozitate. Nu asupra lor vreau sa insist, ci asupra unui incident petrecut la intoarcerea din aceste 2 calatorii foarte obositoare, deoarece Cairo este la 450-500 km de Hurghada, iar Luxor, putin mai aproape. Cu o seara inainte trebuia sa anuntam la receptie faptul ca a doua zi urma sa fim plecati toata ziua, pentru a primi dimineata pachetul de mancare, iar seara, cina trazie. Zis si facut. Plecarea la Luxor era la ora 5, iar la Cairo la ora 1. Ma opresc doar la ultima. Ne-am intors obositi la ora 22 si am gasit doar salate si paine la cina aceea tarzie. La un moment dat, vazand nemultumirea noastra au mai adus ceva cascaval si salam. Mai erau si dulciuri. Asa s-a intamplat si dupa excursia de la Luxor, cand ne-am intors putin mai devreme. Aceleasi lucruri la masa... paine, salate si dulciuri. La bar inchisese la ora 22, asa ca nici un pahar de bere nu am putut lua. A trebuit sa cumparam cu 2. 5 dolari sticla. Cu tot anuntul ca venim tarziu...

Membrii grupului nostru, au mai fost intr-o croaziera spre insula Giftun, o plimbare cu submarinul si safari. Toate interesante si relaxante.

In rest apa limpede, dar putin cam rece-19-21 grade, insa se putea intra. Temperatura aerului a fost cam de 23-25 grade toata perioada. Se lumineaza devreme in aceasta perioada, la ora 5, iar la 6, 30 deja se poate face plaja. Se intuneca devreme, deja de la ora 16 nu se mai poate face plaja, iar la 17 este deja seara.

Bate vantul de obicei si seara nu se poate iesi la plimbare fara jacheta si pantaloni lungi.

O alta problema sunt mustele care te agreseaza atat la masa, cat si pe plaja si tantarii in camere si afara, seara. In plus mi se pare total neigienic si neinspirata atarnarea hartiilor de prins muste in restaurant... pentru ca oricum, si asa trebuia sa dai din maini tot timpul ca sa le alungi.

Per total costurile in euro au fost, pe persoana: 299-cazarea, 86-taxa aeroport, 14-taxa de viza, 21-taxa de asitenta pentru ghizi, 6-taxa de rezervare, prin agentia Airtour Carpati. De asigurarile medicale ne-am ocupat noi.

Trimis de rora in 29.11.09 11:34:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Charm Life, aripa dreapta

costin1968
[07.11.10 13:45:40]

Pacat! Mare diferenta fata de ce gasesti, tot acolo, la Pickalbatros, ca de Steinberger nici numai zic.

Sa nu crezi draga rora, ca nu se poate muuuult mai bine in Egipt.

Vacante reusite!

[07.11.10 14:17:15]

@costin1968-sunt convinsa ca se poate mult mai bine. Cu alta ocazie.

costin1968
[07.11.10 15:29:15]

Iti doresc vacante minunate, oriunde!

[07.11.10 20:33:45]

@costin1968-Multumesc mult. Eu oricum incerc sa ma simt bine oriunde, indiferent de ceea ce citesc pe diverse site-uri. Nu plec la drum cu idei preconcepute, pentru ca, pana la urma plecam in concediu si avem nevoie sa ne relaxam. Dar nici nu pot sa nu constat ce ma deranjeaza, pornind de la o anumita limita a bunului simt.

Aceleasi urari de bine!

raoulp55
[09.11.10 07:28:44]

Multe lucruri interesante de aflat in acest review al tau, @rora... ma mai gandesc daca voi merge vreodata in Egipt... cu toate ca ma atrage ideea de a o lua un pic pe urmele lui Panait Istrati... dar, sa mananc inghetate cu lingura... nu! Mai bine cu scobitoarea!

[09.11.10 07:35:00]

@raoulp55-Egiptul este o destinatie la care trebuie sa ajunga oricine isi permite sa calatoreasca. Este impresionant. Nimic nu poate inlocui ceea ce vezi si atingi acolo.

raoulp55
[09.11.10 08:15:12]

Sunt convins ca ai dreptate, @rora...

costin1968, raoulp55, rora
Alte impresii din această RUBRICĂCharm Life: