ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2014
DE Mika
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2013

De la Strassbourg la Biarritz - partea a treia - Rochefort-Fouras

Un prieten de-al nostru, ne spunea mereu: ‘’oceanul e altceva, nu se compară cu marea”. Nu prea l-am luat in seama. ”Ce altceva ar putea fi, imi spuneam? Exagereaza! Cu ce ar fi mai deosebit fata de Marea Neagra sau alte mări pe care le-am vazut? ”

In dimineața in care am vazut pentru prima oară Oceanul Atlantic, urma să ii dau dreptate.

După ce am luat micul dejun la un hotel Ibis din Rochefort, am plecat să vizităm regiunea. In prima zi ne –am propus să vedem imprejurimile și să facem și puțină plajă.

Am mers aprox. 15 Km cu mașina până la Fouras, o stațiune situată pe o mică peninsulă, la nord vest de Rochefort. Numele intreg al localității este Fouras-les-Bains, nume datorat faptului că acum 150 ani orașul era un popular centru de tratament balnear și una din primele stațiuni maritime ale Franței.

Pentru că era cam rece pentru plajă, am mers cu mașina până la Point de la Fumee, un loc la cateva minute de centrul orașului, cu multe restaurante cu vedere la mare unde se mănâncă pește și fructe de mare.

Cand am vazut prima oară plaja din acea zonă, recunosc că am rămas puțin decepționată. Refluxul lăsasase pe o porțiune mare de plajă alge, scoici, stridii, crabi și un nisip mâlos. Erau mulți oameni care adunau aceste fructe de mare. Ca să poți ajunge la apă, trebuia să pășești pe acest nisip mâlos, plin de viețuitoare marine. ” Nu e pentru mine”, mi-am zis. ”E clar, nu voi putea face baie decât din barcă, in largul oceanului”.

Ne-am plimbat de-a lungul ‚ țărmului, unde de o parte și de alta erau mici restaurante și chiar tarabe unde se vindeau scoici și stridii la kilogram, la un preț foarte mic (in jur de 3 RURO/Kg.). Stridiile erau scoase pe loc, din bazine aflate in mare. Dacă vroiai să cumperi pentru acasă, comercianții făceau un platou cu fructe de mare, cu tot ce doreai.

De la Point de la Fumee, se pot face croaziere pe mare cu vaporul până la L'ìle d'Àix (unde sunt câteva minunte plaje cu nisip fin) sau Fort Boyard. Noi am ales o croazieră fără nicio oprire, de apoximativ o oră, in care am văzut de pe mare cele două obiective.

Fort Boyard, cunoscut din emisiunea concurs televizată și in Romania, nu se vizitează.

Plimbarea a fost extrem de plăcută. Apa avea diferite culori, in funcție de distanța de țărm. In larg am văzut câteva meduze uriașe, de culoare maronie-roșiatică.

La intoarcere, pentru că intre timp se incălzise, ne-am hotărât să mergem la plajă, dar nu in Fouras, ci puțin mai la nord, in Chatelaillon-Plage.

Am ajuns, am găsit destul de ușor un loc de parcare aproape de mare, și am pășit pe nisipul fin.

Când am ajuns pe plajă, in jurul orei 14.00, aveam o mică nedumerire. Unde este apa? Unde este malul apei?

In depărtare, la aprox. 1 Km se vedea strălucind oceanul, acolo unde se retrăsese in timpul refluxului. Toată lumea care voia să facă baie trebuia să meargă prin nisipul ud, până la linia strălucitoare a apei. Posturile salvamarilor erau departe, lângă linia apei. Incepuse refluxul, și pe măsură ce apa inainta, ei iși mutau și posturile de observare. Pur și simpu, vedeai cu apa inaintează incet, incet. Până la aproximativ ora 17.00 apa acoperise toată acea distanță, ajungând până aproape de prosopul nostru. Dintr-o plajă lată de aproape un km rămăsese o fâșie ingustă de câțiva metri. A fost minunat.

După plajă, seara, ne-am intors in Rochefort, să facem o mică vizită in oraș și să cinăm.

Rochefort-ul este un oraș vechi, construit de Jean-Baptiste Colbert ca un loc de apărare al marinei franceze. Ludovic al XIV-lea a făcut din Rochefort un puternic port și șantier militar naval.

Situat intre La Rochelle și Royan, orașul este, pe nedrept, de multe ori ocolit de turiștii care iși petrec concediul pe acest țărm al Atlanticului.

Chair și noi, am ajuns din intamplare aici, pentru că nu am găsit nicio cameră disponibilă in La Rochelle.

Aici, trebuie să fac o mică paranteză. Eram in săptămâna 7-15 august, inainte de sarbătoarea de Sfânta Maria. In această perioadă, aproape toată Franța este in concediu. Este foarte greu să gasești un loc de cazare in aceste stațiuni dacă nu ai rezervat cu mult timp inainte. Noi nu am știut acest lucru, așa că aveam să intâmpinăm greutăți in continuare cu găsirea unui loc de cazare.

Revin la seara noastră in Rochefort. După plimbare, ne-m oprit la una dintre terasele din centrul orașului, intr-un frumos parc, unde am mâncat o porție mare de scoici cu cartofi prăjiți, udate de un vin rose, rece.

Aceasta a fost prima noastră zi la Oceanul Atlantic. A doua zi ne planificasem să mergem la La Rochelle.

Trimis de Mika in 03.08.14 14:25:42
Validat / Publicat: 03.08.14 15:46:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Fort Boyard

[03.08.14 15:37:02]

Mutat în rubrica "Descoperă zona Rochefort-Fouras, ROCHEFORT" (nou-creată pe sait)

[03.08.14 16:10:31]

@webmaster: Am un vidoclip. Se poate publica? Adresa este youtu.be/XBFxCvCBJ0w. Multumesc

[03.08.14 16:15:56]

@Mika: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

alinaro
[04.08.14 12:13:51]

@Mika: Foarte frumos. Fluxul si refluxul este una din cele doua etichete ale mini vacantei si plimbarilor mele de luna trecuta. Mi-a placut sa citesc.

[05.08.14 19:20:30]

@alinaro: Multumesc. Chiar a fost o vacanta frumoasa.

[06.08.14 21:20:49]

@webmasterX: La articolul postat azi cu La Rochelle, am un videoclip, la adresa youtu.be/yR_XxtK6_-4. Se poate posta? Multumesc

alinaro, Mika

• pagină generată în 0.050420999526978 sec