ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
ÎNSCRIS: 17.07.14
SEP-2011

Creta: o Grecie in miniatura dar si o insula cu totul speciala Partea 1

Nikos Vertis - S'Erwteyhika

La inceputul verii acestui an, intr-una din peregrinarile mele pe la sediile agentiilor de turism in cautarea unor oferte convenabile pentru vacanta, stateam cuminte la coada asteptand sa-mi vina randul sa discut cu doamna/domnisoara agent turistic sau cum s-o fi numind. In fata mea, un domn respectabil cu distinsa-i consoarta, tocmai isi perfectau cumpararea biletului de calatorie turistica intr-un resort intr-o insula undeva pe glob. Am auzit si eu fara sa vreau amanunte care de fapt nu ma priveau. “-Deci ramane acelasi hotel, da? –Da –Avem datele dvs stocate in baza noastra de date, au aparut modificari, de ex. domiciliu nou etc? –Nu, nu au intervenit modificari; Da’ piscina e la fel de curata? Mancarea la fel de buna? Etc – Da domnule, stati linistit, hotelul e la fel de bun ca in anii precedenti. Bine… Deci pot sa dau copy-paste. Gata, 7 nopti, transport, cazare, super-ultra-mega all-inclusive aveti de platit…xxxx euro. ”. Eu am tresarit putin in somnolenta mea asteptare. Am plecat de acolo bulversat de descoperirea chintesentei fericirii turistice. M-am dus direct in piata si am cumparat un sac de dovlecei, m-am dus acasa si i-am spus sotiei: “Draga, fa-mi te rog dovlecei pane, stii ca e mancarea mea preferata, dar te rog fa-mi si maine, si poimaine. Acum deja e toiul verii. Azi mi-am terminat provizia de dovlecei, ma duc sa-mi cumpar altii, ca si maine vreau sa mananc acelasi lucru, si poimaine si asa mai departe, ca doar e cea mai buna mancare din lume!

Ce legatura are aceasta istorioara cu insula Creta? Are. Creta e genul de insula pe care poti s-o degusti, s-o mesteci, s-o rumegi, savurezi, in tihna, prajita (in statiunile central-nordice cu distractia si kitch-ul de rigoare), grill in eleganta, selecta si luxoasa Elounda din nord-est, fiarta, coapta, dospita si cum mai vrei, in celelalte zone superbe si traditionale cretane sau venetiano-turco-grecesti, ani si ani de zile la rand, fara sa te plictisesti, de fiecare data avand sansa sa descoperi ceva nou si incitant, inca neintalnit de tine in peregrinarile precedente din aceasta insula. La aceasta complexa diversitate concura bineinteles marimea insulei – doar este cea mai intinsa insula greceasca – dar nu este indeajuns pentru o insula sa fie mare, vezi cazurile Eubeei sau Lesbosului de pilda, mai este si altceva ce confera unicitatea si diversitatea Cretei.

As fi preferat sa fiu cazat in zona Chania – era zona unde m-am prins ca e de mine, dar cazarea era obligatoriu in statiunea Hersonissos, aflata in centrul insulei, pe coasta nordica. Am apucat in 7 zile sa strabat ceva din insula, dar fara sa zabovesc atat cat mi-as fi dorit in locatiile care ma interesau. Am ratat de pilda plajele care si acum ma urmaresc in gand: Balos, Falasarna si Elafonisi; sunt mult prea departe pentru a le accesa intr-o zi din zona Iraklio si sa te mai si intorci la baza de cazare. Pentru ca in Creta nu te joci cu distantele, ca in celelalte insule mai mici, unde te cazezi unde vrei, in capitala insulei de pilda, si de acolo faci raiduri pe unde te trece capul. Nu. In Creta te multumesti cu ce poti in zona unde stai, asta daca nu vrei sa-ti transformi vacanta in chin.

Am fost in schimb pe plaje mai apropiate foarte bune si frumoase, celebra Matala si Bali, o cocheta statiune intre Iraklio si Rethimno, dar sa nu anticipez. Atentie, Creta nu e doar plaje superbe, e si statiuni moderne pline de zgomot si distractie, dar si liniste, cultura si traditii, e leaganul unei civilizatii antice cutremurator de stralucitoare, e sate de munte parca incremenite in starea lor de ancestrala latenta nepasare la schimbarile aduse de vremurile moderne, e orase venetiene superbe cu o usoara aroma oriental – turceasca, e unul dintre cele mai spectaculaose defilee ale Europei, e pesteri interesante - loc de nastere pentru Zeus, zeul-zeilor, e platoul-podis pe care se intind – la inaltime! – campii roditoare pe care le poti admira gustand o salata greceasca cu branza de capra si legume proaspete si masline cum parca n-am mai mancat in Grecia, si cu mori de vant traditionale, e muzee remarcabile, e situri arheologice minoice impresionante, e munti maiestuosi de 2500 de metri ce fragmenteaza insula de la nord la sud rezultand astfel si cele 4 regiuni ale ei. Pentru ca am fost, totusi, si in Chania, si in Rethymno, Iraklio si Lasithi, voi imparti impresiile in alte 4 review-uri distincte, cate unul pentru fiecare regiune a insulei.

Toate aceste enumerari sugereaza ca insula Creta ar arata ca o imagine la scara redusa a Greciei, intr-adevar, e asa de complexa insula incat nu stiu care dintre activitatile turistice nu se poate infaptui in Creta. Dar repet, trebuie sa stii ce vrei sa faci, si sa iti alegi locul de cazare in cunostinta de cauza pe masura preferintelor tale. Si totusi, am vorbit si despre unicitate si specificitate prin titlu. Prin ce e speciala Creta, in afara de complexitate? Las la o parte lucruri de genul ca iarba e mai verde, cerul mai albastru, stanca mai dura si nisipul mai fierbinte. Pe mine m-au fascinat oamenii, cretanii.

Probabil muntii aceia inalti si inaccesibili, s-au impregnat profund in psihicul cretanilor. Izolati intre acesti munti si mare, cretanii au devenit in decursul secolelor mandri si independenti. Numerosi cuceritori i-au invadat in decursul istoriei, dar visul cretanilor de libertate si individualitate nu s-a stins niciodata. De pilda, faimosii conducatori ai luptatorilor cretani sfakioti au luptat pana la propria masacrare impotriva otomanilor, aparandu-se in cetatea Frangokastello in secolele trecute. Sunt oameni aspri si prietenosi, pe care i-am vazut si studiat, de pilda, in sate traditionale, in autobuze locale ce faceau legatura intre nordul turistic unde eram cazat si plaja sudica Matala, trecand pana acolo prin sate traditionale muntoase superbe, schimband busul nu mai stiu in care localitate. Am cunoscut, de pilda, un tanar ospatar cretan care m-a impresionat, tocmai in insula Mykonos, in satul traditional Ano Mera. Oprisem un pic sa vizitam biserica satului (vezi impresii Mykonos) si ne-am odihnit cu sotia la o cafea si masa de pranz la o taverna din piata centrala a satului. Si din vorba in vorba am aflat ca e din Creta. Deschis, serviabil, dar nu mieros si lingusitor, mi-a povestit cu mandrie de insula lui si satul natal de undeva de langa Platanias Chania la poalele Muntilor Lefka Ori, fata lui aspra si colturoasa se lumina cand vorbea despre batrana lui mama, careia ii era sprijin financiar; trebuia totodata sa isi faca un rost, sa stranga bani sa isi poata intemeia o familie, cu mandrie mi-a vorbit de cele 3 echipe de fotbal ale Cretei aflate in acel moment in prima liga elena, inclusiv natala-i Platanias, despre rivalitatea acestor de fapt prea mici echipe in raport cu gigantii capitalei Atena, in fine, din toata fiinta lui razbatea dragostea pentru insula lui pe care fusese nevoit sa o paraseasca temporar ca sa isi castige existenta. El ar mai fi stat la taifas, nu prea avea musterii, satul respectiv e un sat linistit si neaglomerat, era miezul zilei, dar pe noi ne astepta plaja Kalafatis, asa ca am plecat dar imi amintesc si acum de el, parca l-as asocia cu tanarul ospatar kurd originar din strafundurile Asiei Mici de undeva de langa Van, extremitatea estica a Turciei, si cu care am taifasuit aproape o noapte intreaga la terasa lui in Kusadasi, in timpul unei halte spre Bodrum-Marmaris, seara dupa cina, in loc sa revad Kusadasi pe care il vazusem detaliat cu un alt prilej anterior; am stat de vorba cu prietenul ad-hoc ore in sir (dar nu imi pare rau pentru aceasta), erau doi barbati atat de diferiti ca etnie si religie, adversari inversunati de-a lungul istoriei, dar totusi atat de asemanatori in destine, turcul (ma rog, kurdul…) si cretanul. Bun…Scuze, sunt amintiri ce-mi vin in minte si se suprapun peste tema review-ului, dar e greu sa redau exact emotia respectiva, rezonanta momentului, poate voi povesti odata calatoria ce m-a dus prin Asia Mica prin Troia, prin Izmir, prin vestitele situri arheologice grecesti antice in frunte cu Efes dar nu numai, apoi Pamukkale, statiunile turistice celebre Bodrum si Marmaris, pana la mirifica Oludeniz dupa Fethiye.

Revenind la Creta: Muntoasa insula e leaganul stravechii civilizatii minoice, considerate azi a fi la originea culturii europene, distruse pare-se in urma cataclismului natural din insula invecinata Santorini. Vestigiile acesteia sunt mai ales celebrul sit arheologic din Knossos, dar si Phaestos sau Gortys post-minoica, si altele. Ca un fan inrait al siturilor arheologice nu am scapat prilejul sa vizitez palatal din Knossos, detalii la partea despre zona Iraklio (Heraklion) ce va urma. Cele mai valoroase vestigii sunt expuse la Muzeul de Arheologie din Iraklio, unul dintre muzeele de profil ce mi-au ramas cel mai mult in suflet. Relativ mic ca intindere dar extraordinare exponate! Nu pot sa nu amintesc de Rhyton, de Discul din Phaistos… gata, ajunge.

Dupa disparitia civilizatiei minoice, Creta a suferit diverse ocupatii straine in decursul istoriei. Celei romane i-a urmat dominatia bizantina, cea venetiana, si otomana. In 1913, sub conducerea marelui om politic grec originar din Creta, Elefterios Venizelos, Creta a devenit provincie elena. In al II-lea razboi mondial, Creta a fost ocupata de germani, in ciuda unei inversunate rezistente a populatiei. A revenit apoi Greciei.

Cel mai important oras este Iraklion, sau Heraklio, capitala, in centrul insulei pe coasta de nord, un oras modern, chic, cu magazine elegante dar si cu o fortareata venetiana, plin de muzee importante si port principal al insulei, cu feriboturi spre si dinspre Pireu dar si alte insule, si cea mai accesibila si interesanta ca si excursie optionala de o zi sau doua este Santorini. In apropiere se afla si aeroportul orasului.

Al doilea oras este Chania, vechea capitala a insulei, pe coasta nord-vestica, un oras (si port-statiune turistica) incantator, pitoresc, cu arhitectura venetiana cu influente turcesti, cu un fort venetian, far, moschee turceasca, sinagoga evreiasca, biserici ortodoxe grecesti, piatete cu fantani din evul mediu, magazine, taverne, tot ce vrei si ce nu vrei, plus o salba de statiuni si plaje bune insirate consecutiv spre vest, dar si spre est, port cu legatura cu Pireu, cu aeroport international. Este majoritar considerata cel mai frumos oras al Cretei, l-am vizitat si subscriu acestei afirmatii, insa la rivalitate cu Rethimno. As inclina spre Chania datorita apropierii mai bune de Cheile Samaria si plajele Elafonisi, Falasarna si Balos.

Urmeaza Rethimno, in nord intre Chania si Iraklio, al treilea oras ca importanta, l-am vizitat, apropo de copy-paste, e oarecum, simplificat vorbind, o copie la o scara ceva mai redusa a Chaniei, la fel de incantator, pentru unii chiar si mai frumos, si cu aceleasi dotari – atractii turistice – complexe.

Al patrulea oras important este Aghios Nikolaos pe coasta nord-estica, l-am vizitat, e situat langa un golf incantator, pe malul unei lagune, inconjurata de palmieri, cafenele si taverne. Langa se afla resortul de lux Elounda, si insula fosta a leprosilor Spinalonga, acestea nu le-am vizitat. Aceste 4 orase mari sunt si capitalele celor 4 regiuni, diviziuni administrative ale insulei. Sunt flancate de 2 orasele strategic amplasate, Kastelli Kissamou in nord-vest aproape de plajele Falasarna si Balos, si Siteia pe coasta nord-estica, aproape de plaja Vai, singura plaja din Europa cu padure naturala de palmieri.

As mai mentiona orasul Ierapetra in sud-est, in districtul Lasithi, doar ca marime, nu si importanta turistica, dar are si acest oras ceva plaje in zona. Orasele mari ati observat ca sunt insirate pe coasta nordica, exista sosele foarte bune care le leaga, de la vest la est, paralel cu tarmul marii. Pe aceasta coasta nordica moderna se intind si majoritatea statiunilor, dotate cu tot confortul necesitat de turisti, toate tipurile de distractii posibile.

99% dintre ofertele de cazare prin agentiile de turism de la noi sunt in aceste statiuni de pe coasta nordica. Aceste oferte sunt grupate, in mare, pe doua mari zone. Una este cea mai atractiva ca pret, si se grupeaza in jurul capitalei Iraklion, accesibile cu avionul charter Bucuresti - Iraklion, si contine statiuni gen Hersonissos (unde am fost cazat), Stalis si Malia spre est, respectiv Analipsis, Gouves, Gournes spre vest de Hersonissos, statiuni f. dotate, cu distractie, cu plaje mai bune sau mai rele, dar un pic kitch-oase.

De exemplu plajele din Hersonissos nu m-au atras, statiunea e frumusica, cu terase si taverne pe malul marii, plina de distractie, baruri, cluburi, palmieri, un port destul de pitoresc, mai ales in luminile serii, dar nu are nimic din farmecul adevarat al Cretei; la est de Malia am gasit o plaja buna precum si in Kokkini Hani la vest de Hersonissos. Am fost in schimb pe superba plaja Matala din sud, accesibila cu masina sau autobuzul din Iraklion, si in minunata statiune si plaja din Bali (sa nu o confundam cu exotica insula omonima) intre Iraklio si Rethimno.

Si astfel ne-am apropiat de al doilea grup de statiuni, ceva mai scumpe si mai nou intrate in circuitul turistic romanesc, dar inca cred destul de ignorate, cele din zona Chania-Rethimno, mai frumoase, mai atractive, cu plaje mult mai bune. Incepem cu Bali mai sus-amintita, Panormos, Georgioupolis, Stavros, Souda, Agioi Apostoloi, Agia Marina, Platanias, Maleme si altele. Aceste statiuni sunt accesibile cu avionul de Chania.

Culmea ironiei (sa nu zic altceva) unor agentii turistice de-ale noastre este faptul ca superba plaja-laguna Balos, una dintre emblemele plajelor Cretei, apare pe poza de promovare a statiunilor din zona Iraklion, in loc sa apara la cele din Chania, aproape de care se situeaza. E ca si cum am promova in strainatate Tara Oasului cu poze cu Ateneul Roman. Si uite ca astfel ajungem la review-uri cu titluri de genul “Locatia X din Grecia o mare teapa” etc, omul merge cu sufletul deschis in concediu si nu gaseste ce si-a propus sa gaseasca. Asa ca romanii merg in zona Iraklion, au ce vedea, nu zic nu, capitala, Palatul Knossos, excursie la Santorini etc dar poate sunt usor dezamagiti de Creta, cand exista regiunile Chania-Rethimno infinit mai frumoase! Ce nu gasesti in toate aceste statiuni de pe coasta nordica este traditia si spiritul cretan, refugiate mai la sud din calea turismului exploziv, prin muntii inalti si coasta sudica. Coasta sudica este muntoasa, mai greu accesibila dar nu imposibil, amintesc satele Paleochora, Sougia, Agia Roumeli, castelul si plaja Frangokastello, Sfakia, Plakias, Moni Preveli, Agia Galini, Agia Triada, unele din ele cu plaje bune. Gasesti in multe locuri biserici si manastiri frumoase, pitoresc amplasate. Amintesc doar de Moni Arkadiou, Panagia Kera, Moni Toplou, Agia Triada, Moni Preveli.

Si ajung la plaje, peste o suta de plaje cretane, ar fi greu dar nu imposibil sa le enumar (sunt 36 plaje principale in Chania, 21 in Rethimno, 34 in Iraklio si 37 in Lasithi), voi aminti doar cateva dintre cele mai frumoase si celebre: Vai (cu padure de palmieri), Stavros (unde s-a filmat Zorba Grecul), Matala (cu grotele din peretele de gresie), Paleochora, Preveli (cu palmieri la gura de varsare a unui rau in mare), Elafonisi (plaja roz, de efect, poate cea mai exotica), Falasarna si emblematica Balos, plus plajele statiunilor, propriu-zise, sunt o sumedenie de plaje in Creta, dar repet, axati-va pe cele din regiunea in care v-ati cazat, sau mai degraba cazati-va in apropierea celor care de acasa va fac cu ochiul!

In jurul Cretei sunt o multime de insulite si mici formatiuni stancoase in apa (peste 700), in unele din ele aveti posibilitatea sa faceti croaziere, nu le amintesc, nu am facut acest lucru pe Creta.

Sporturile “extreme” le las pe seama altora sa le mentioneze, nu le stapanesc.

Creta este o insula muntoasa, chiar foarte muntoasa. Cinci lanturi muntoase se intind de la vest la est: Lefka Ori sau Muntele Alb (2452m), Muntele Ida (2456m), Kedros (1777m), Dikti (2148m), Thripti (1489m). Poti face o sumedenie de drumetii montane in acesti munti de aproape 2500 de metri, poate ai norocul sa vezi capra salbatica kri-kri sau zaganul-vulturul barbos. Defileul Samaria, Muntele Idi cu Valea Amari si Muntele Lefka Ori, pesterile celebre ale lui Zeus Dikti si Ida, platoul Lasithi sunt printre atractiile principale din acest punct de vedere. Aici in Creta poate se pot impaca cel mai bine iubitorul marii cu iubitorul muntelui, amandoi avand de unde alege din belsug.

Creta este si locul de nastere al unor personalitati de prim rang. Si incep cu mitologia, aici s-a nascut zeul-zeilor Zeus, in pestera Dikti de pe platoul Lasithi (am vizitat-o). Legendarul rege Minos, figura importanta a civilizatiei minoice. Michailis Damaskinos este cel mai de seama reprezentant al scolii cretane de picturi de icoane. Marele pictor al Renasterii El Greco (ucenic al lui Tizian, apoi stabilit in Spania unde si-a primit si noul nume de … renume El Greco-Grecul; (vom initia la un moment dat si serialul “Proiectul Renasterea Italiana”, excursiile sunt consumate in parte dar nu si descries). Pictorul El Greco s-a nascut in Creta sub numele de Domenikos Theotokopoulos probabil la Fodele in nord, am vizitat muzeul - casa memoriala. Marele romancier grec Nikos Kazantzakis, autorul celebrului roman Zorba Grecul s-a nascut in Creta. Marele om politic Eleftherios Venizelos, prim ministru al Greciei si contemporan cu marele sau rival turc Mustafa Kemal Ataturk e originar din Creta si a initiat campania de unire a Cretei cu Grecia.

Produsele de baza ale insulei sunt uleiul de masline, vinul, raki (tsikoudia), portocale, lamai, branza si tot felul de legume si fructe care sunt mai timpurii datorita climei placute, calde. E pacat sa mergi intr-un loc si sa nu gusti din bunatatile ofertate de zona respectiva. In Creta poti manca supe interesante, kreatosoupa (supa de carne) si patsa (supa densa facuta din burta); carnati cretani (loukanika), branzeturi staka si mizithra, maslinele locului sunt excelente, peste, fructe de mare si toate celelate tipic grecesti gen gyros, souvlaki, mousaka etc. Poti bea cafea greceasca, tsikoudia sau raki amintita anterior, retsina; bineinteles bere; vinurile cretane sunt bune si tot mai apreciate. Nu dau de obicei sfaturi asupra denumirii locatiilor bune de mancat si baut, totul pana la urma se reduce la gusturi, am mancat de exemplu odata doua familii in acelasi restaurant acelasi fel de mancare in acelasi timp, o pereche au fost incantati iar alta pereche am fost dezamagiti, intrebare: cum a fost mancarea, buna sau rea ca sa recomanzi sau nu localul intr-un review. Atata pot insa sa recomand referitor la servitul mesei in Grecia, nu numai in Creta: incercati sa serviti masa in taverne nu neaparat mai aratoase, ci preferabil unde mananca si bastinasi, sa preferati tavernele familiale, deci cu patronul servindu-va sau macar sa supravegheze personalul, si bineinteles verificati inainte de a comanda, preturile. Chiar si asa, am patit sa iau tepe in Grecia, e drept rar si nu mari, in general la localuri cu recomandare (poate era in concediu bucatarul cel bun), dar in Creta nu am avut din fericire parte de asa ceva, peste tot am mancat bine si mancarea a fost savuroasa.

Voi povesti acum desfasurarea schematica a vizitei in Creta, poate ar putea fi utila cuiva sa isi faca un plan de concediu in Creta, repet, nu asa mi l-as fi dorit (altundeva doream din start sa ma cazez si sa vad cele 3 plaje favorite ale mele din Creta) dar pana la urma a iesit OK:

Am plecat din portul Pireu seara cu feribotul in seara zilei de 19 septembrie 2011, pe la ora 21, am dormit in cabina pe feribot – ce experienta interesanta traversarea Egeei cu un feribot mare, avand toate dotarile necesare, restaurante, piscine, banci pe punte, magazine, TV etc) si am ajuns a doua zi in portul Iraklion din Creta pe la 5 sau 6 dimineata. Excursia facea parte dintr-un turneu prin o buna parte din Grecia continentala: Kalambaka-Meteora-Atena- Peloponez (Canalul Corint, Micene, Epidauros, Nafplio) -Pireu-Creta (excursie de o zi in insula Santorini) -inapoi Pireu-Atena (cu revizitarea dupa sapte ani a Acropolei) Katerini-Paralia Katerini– Bucuresti.

Deci am ajuns in prima zi de Creta dis de dimineata, si am vizitat in acea zi Lasithi, regiunea din est si anume platoul Lasithi, pestera lui Zeus si Aghios Nikolaos. A doua zi am insistat pe plaja langa Malia un pic la est de Hersonissos (e si un sit arheologic in aceasta statiune).

In ziua a 3a am fost la Fodele, Chania, Rethimno si inapoi Hersonissos.

In ziua a 4a am fost pe plaja Kokkini Hani aproape de Hersonissos si in statiunile la vest de Hersonissos. In ziua a5a am fost pana in sud, prin sate cretane de munte pana pe celebra si superba plaja Matala. In ziua a 6a am fost in Santorini. In ziua a7a am fost in Iraklion si statiunea Bali. In ziua a 8a am fost in palatul Knossos, Muzeul de Arheologie din Iraklion si tot orasul Iraklion, iar seara am luat feribotul inapoi spre Pireu, dormind din nou noaptea in cabina, precizez asta pentru ca aveti posibilitatea de a opta si pentru bilete pe scaune, e mai ieftin, dar e obositor pentru o calatorie de noapte.

Si cateva date geografice si statistice:

Creta este cea mai mare dintre insulele grecesti si a cincea ca marime din Mediterana, se situeza in sudul Marii Egee, la Nord-Vest are insulele Kythera si Antikythera, la Nord are Insulele Ciclade, iar la Nord-Est are Insulele Dodecaneze; are 8336 km patrati suprafata, o lungime a coastei de 1046 km, are 260 km lungime pe directia V-E si latimea maxima de 60 km pe directia N-S. Se afla la aproximativ 160 km de Grecia continentala. Se poate ajunge aici cu avionul din Atena si din toata lumea, sau cu feribotul din Pireu, atat in Iraklion cat si in Chania.

Creta este si cea mai populata insula a Greciei, cu 623000 locuitori. Cele mai importante orase sunt: Iraklion (174000), Chania (55000), Rethimno (28000), Aghios Nikolaos (20000), Ierapetra (23000). Este impartita in 4 prefecturi cu capitalele primele patru orase mentionate, avand denumiri identice cu ele, exceptie facand Lasithi cu capitala A. Nikolaos.

Transportul in insula este bine structurat, cu drumuri ce leaga toate zonele insulei, cel mai densa fiind reteaua zonei de nord. Reteaua de autobuze este bine proportionata si cu curse regulate spre majoritatea localitatilor importante.

Economia insulei este bazata pe servicii si turism, agricultura joaca si ea un rol important, Creta fiind una dintre putinele insule grecesti care s-ar putea autosustine si fara industria turismului.

O insula fara egal intre insulele grecesti, prin complexitate si varietate, repet, totul e sa stii ce vrei sa abordezi aici ca turist, si sa te cazezi in consecinta, pentru ca altfel risti sa pierzi timp alergand donquijoteste. E mare, trebuie sa ai rabdare cu Creta, dar daca ai rabdare si perseverenta cu ea, ti se va dezvalui treptat, si vei remarca cat este de frumoasa si de diversificata.

Undeva pe o insula, muntii strapung cerul. Tu nu stii ce sa faci, sa dansezi cu Zorba, innebunit de placerea vietii, pana dimineata in ritm de sirtaki, sau sa stai cuminte langa un taran dur si aspru dar cald la suflet, si sa-i asculti inima cum bate in linistea intrerupta doar de pasii unei capre salbatice sau de clopotele unei biserici. Sau sa te arunci pierdut in apele unei lagune atat de albastre si de frumoase, ca pana si stancile de alaturi, din Santorini, s-au inrosit de invidie.

Este insula Creta.

Afectiunea mea pentru Grecia se imparte in trei, ca Dunarea noastra cand se arunca in mare: Acropolea lui Pericle, Platon si Sofocle, Cicladele alb-albastre si Creta lui El Greco, Nikos Kazantzakis, Eleftherios Venizelos dar si a tanarului ospatar de la poalele lui Lefka Ori!

Trimis de zuftim in 02.08.14 23:25:30
Validat / Publicat: 03.08.14 07:30:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zuftim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Plaja Bali Creta

[03.08.14 06:55:56]

Împreună cu continuarea sau continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[03.08.14 09:08:36]

[04.04.17 00:39:31]

Buna seara,

va rog, as dori informatii referitoare la feribot spre Creta.

Si anume, cat ar costa feribotul dus intors pentru 1 masina si 3 persoane din care 1 copil 6 ani? Ce fel de cabina ati luat?

Cu ce companie si pe ce site ati facut rezervare?

va multumesc mult si astept cu nerabdare informatii utile de la dvs.

zuftimAUTOR REVIEW
[05.04.17 08:17:34]

@adelapia: Aveti patru itinerarii (destinatii posibile Heraklion, Chania, Kissamos, Sitia) sau altfel spus 4 variante, din care primele doua sunt de baza sau principale:

1) Piraeus-Heraklion

1a) parteneriat companiile Blue Star & Anek, cu navele Blue Star Horizon sau Kriti Ii: plecare Pireu ora 21 sosire Heraklion ora 6 a doua zi; retur la aceleasi ore; circula zilnic, dupa 1 octombrie zilnic exceptie sambata

1b) compania Minoan Lines, cu navele Festos Palace sau Knossos Palace: plecare ora 21 (unele zile 22) sosire ora 6 (unele zile 6:30); intoarcere ora 21 (unele zile 21:30) sosire ora 6.

In lunile de varf de sezon, in anumite zile, are si cursa de dinineata: plecare Pireu la 11, sosire Heraklion la 18; returul este la aceleasi ore: plecare 11 - sosire 18.

2) Piraeus-Chania

Cu Blue Star & Anek, navele Blue Galaxy sau Elyros: plecare din Pireu ora 21 (lunile de varf 21:30) sosire Chania ora 6 a doua zi (lunile de varf 6:30).

Retur: aceleasi ore.

Circula zilnic.

3) Piraeus-Kissamos

Cu Lane Lines (subsidiar al companiei Anek Lines), nava Vitsentzos Kornaros, ferry atat ptr pasageri cat si ptr masini.

Pleaca doar luni si vineri din Pireu, si doar joi si duminica din Kissamos. Acesta este un orasel in nord-vestul Cretei, in apropiere de Chania, si posibila baza de plecare spre plajele Balos, Elafonisos si Falasarna.

Plecare luni si vineri din Pireu ora 17, sosire Kissamos a doua zi ora 6:10. Celalalt sens: plecare joi si duminica din Kissamos ora 18 (respectiv 17), sosire Pireu a doua zi aprox ora 6:30.

4) Piraeus-Sitia

Cu compania Aegeon Pelagos Sea Lines, si nava Prevelis. Transporta atat pasageri cat si masini.

Orarul ptr lunile de vara nu este confirmat, asa ca as putea face doar supozitii; in orice caz plecarile vor fi cel putin saptamanale.

Sitia este un orasel in nord-estul Cretei, aproape de Agios Nikolaos, Elounda si plaja Vai.

Rezervarile: de recomandat sa fie facute pe saiturile proprii ale companiilor.

Ca preturi, orientativ, la Blue Star-Anek, Pireu-Heraklion, o cabina ptr 3 persoane (whole 3 bed internal cabin) costa 53x3=159 euro un drum, iar masina in jur de 65 euro. La aceste costuri pot interveni diverse discounturi.

Personal, am circulat atat cu Minoan Lines, cat si cu navele Blue Star. Sunt nave mari, spatioase, cu dotari si facilitati foarte bune. Noi am ocupat doua locuri intr-o cabina de patru, cu inca doua persoane din grupul nostru de turisti.

Calatoria pe mare Pireu-Creta si retur poate fi o experienta placuta, chiar fascinanta in sine, pe langa frumusetea vacantei propriu-zise din insula Creta.

Sper ca am putut fi de folos, si... vacanta placuta!

[06.04.17 18:26:11]

@zuftim:

Va multumesc pentru raspunsul prompt.

As vrea sa va mai intreb ceva, pentru copil (6 ani) trebuie sa platesc neaparat loc in cabina, pt ca nu doarme singur, ci in pat cu mine?

multumesc frumos

zuftimAUTOR REVIEW
[06.04.17 22:08:47]

@adelapia:

Exista reduceri ptr copii.

La Minoan Lines:

-copiii sub 4 ani circula gratuit, daca nu ocupa un pat separat; daca ocupa separat un pat sau loc tip "airplane", au reducere 50%.

-copiii intre 4-16 ani au reducere 50% din pretul calatoriei.

La Blue Star Ferries

-copiii sub 5 ani circula gratuit la Economy Class si au 50% discount la cabine;

-copiii intre 5-10 ani au discount 50% indiferent de tipul de bilet

adelapia, zuftim