ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2014
ÎNSCRIS: 23.08.11
FEB-2013
2 AD. + 2 COPII

Apartamentul Hoinar și satisfacția simplității

Despre Apartamentele Zoli din Hajduszoboszlo am aflat pentru prima dată, în urmă cu vreo 3 ani, chiar de aici, de pe AFA. Prin bunăvoința userului @creivean, căruia îi mulțumesc pentru ajutor, încă o dată, am luat legătura prin mail cu proprietarul și am stabilit datele sejurului. Era în luna iulie, 2012. Ne-a plăcut enorm Hajduszoboszlo, despre care am scris review aici (vezi impresii), așa că de atunci am tot revenit, aproape de fiecare dată cazându-ne tot la Zoli, locație care ni se potrivește de minune. Vacanța din februarie și minivacanța de 1 decembrie ”ne mână”(doar sunt ardeleancă, câte un regionalism, fie-mi iertat) invariabil spre băile din Ungaria.:) Am să mă refer acum la unul dintre cele două apartamente deținute de Zoli, în care am aflat și noi găzduire efemeră, Apartamentul Hoinar, urmând ca Apartamentului Zoli 2 să îi aloc un alt review. Merită.

Proprietatea si proprietarul

Apartamentul Hoinar este deținut de Zoli, o persoană care cunoaște foarte bine limba romană, fiind născut chiar în județul Alba. Antamarea sejurului se face pe mail, e bine să fie cu câteva săptămâni bune înainte, ca să fie apartamentul liber. În primul rând ne place spațiul extrem de generos, curățenia și amabilitatea proprietarului. Zoli este foarte prietenos, de fiecare dată când îi călcăm pragul le face copiilor câte o surpriză micuță: mingi care râd, cutiuțe închise ermetic pentru păstrarea banilor fără frica de a se uda, etc., care pentru ei contează foarte mult.

Localizare

Este poziționat excelent în raport cu ținta principală a sejurului la Hajduszoboszlo – îmbăierea. Se află la cca. 2-3 minute de mers lejer de una dintre intrările secundare ale Aqua-parcului și la maxim 10 minute de intrarea la Aqua-palace. Apartamentul este în sistem self catering, noi ne-am gospodărit la fața locului în ceea ce privește micul dejun, uneori și cina. Dacă doriți să luați masa undeva în apropiere este Major Panzio, se mănâncă bine, cam ca peste tot la unguri. Am găsit ușor apartamentul setând Gps-ul la adresa: Kölcsey utca, 34-36. Am stabilit cu Zoli să îl sunăm când ajungem, el locuiește în apropiere, în cateva minute a sosit și ne-a lăsat cheile de la curte, de la scara blocului și de la cameră.

Prezentare generală

Apartamentul Hoinar este compus dintr-un living foarte mare, include și spațiu de luat masa, două dormitoare, o sală de baie și o toaletă. Este situat într-un bloc de locuințe, la etajul al doilea, accesul în scara blocului se face cu o cartelă magnetică, tastând un anumit cod pe care îl veți afla de la proprietar. Dacă aveți multe bagaje, înarmați-vă cu răbdarea necesară, blocul nu are lift, dar acet lucru nu constituie un impediment. Este liniște, curățenie desăvârșită.

Iar Apartamentul Hoinar, ne-a plăcut în primul rând pentru că se pliază nevoilor noastre de turiști însoțiți de doi copii mici, este spațios, extrem de curat și dotat cu tot ceea ce este necesar pentru a petrece aici câteva zile. Noi am stat maxim 3 nopți. Mai mult nu aș rezista la Hajdu, m-aș plicitisi, asta e clar.

Camerele

Intrarea în apartament se face printr-un hol lung. Aici sunt dulapurile foarte încăpătoare, în aceste dulapuri zace o adevărată comoară, e plin de cărți, beletristică, critică literară, scrise în... surpriză... limba română!! Prima cameră pe partea stangă este primul dormitor, urmat de un al doilea dormitor și de living. Pe partea dreapta, în două încăperi distincte e baia și toaleta. Holul și livingul au pardoseala din gresie, dormitoarele sunt parchetate. Mi-au plăcut aceste dormitoare, mobilate simplu, cu pat matrimonial, câte un dulap cu oglindă mare în fiecare dormitor, două noptiere prevăzute cu veioze. Lenjeria de pat este colorată, curată și parfumată. De fapt, totul sclipește, la propriu de curățenie. Pereții sunt zugrăviți diferit, într-o cromatică caldă, pe tentă roz și crem. Mi-au plăcut corpurile de iluminat cu aspect futurist. La gemuri există rolete exterioare, care nu lasă nicio geană de lumină să pătrundă în încăpere, astfel că dimineața se doarme muuult și bine. Exită AC și funcționează foarte bine.

Livingul e una cu bucătăria, o încăpere largă, aerisită, împărțiță vizual în două: partea de living este gresiată, cea de bucătărie fiind parchetată. În partea din față, vis a vis de ușă e mobilierul de sufragerie cu tv LCD cu antenă Digi și multe canale în limba română, o canapea care se poate desface și folosi pentru dormit, o măsuță, un scaun balansoar. O masă de dimensiuni considerabile, de șase persoane, cu scaune separă oarecum acest spațiu, în jurul mesei este combina frigorifică și zona de pregătit masa. Există și scăunel măsuță pentru bebeluși. Din loc în loc câte un ghiveci cu flori, naturale, desigur.

Partea de bucătărie are mobilier specific, aragaz și cuptor, prăjitor de pâine, filtru de cafea, cuptor cu microunde, fierbător de apă. Apoi există veselă și tacâmuri, cratițe, ibrice, absolut tot ceea ce avem și acasă în propria bucătărie. În dulăpioare găsești ulei, zahăr, sare, oțet, ceaiuri și tot felul de alte alimente neperisabile. Noi am lăsat cafeaua. Apartamentul oferă inclusiv detergent pentru vase și saci de gunoi.

Balconul este potrivit ca mărime, oferă vedere spre curtea interioară a blocului și este prevăzut cu un uscător de haine, o măsuță și scaune de plastic.

Sala de baie este destul de mare, vișiniu și crem, cu cadă, chiuvetă, săpun și prosoape. Vana este protejată de o perdea de duș. În baie este așezată centrala proprie, deci fiecare oaspete își setează singur temperatura în apatament. Tot în baie am găsit un aspirator și un mop cu găleată. Toaleta se află separat, într-o micuță încăpere, pe lângă vasul de toaletă se află aici și o chiuvetă mică și un prosop agățat de ușă. Ca peste tot la unguri, un spay pentru eliminarea mirosurilor neplăcute, foarte util, deoarece nici baia mare, nici toaleta nu au fereastră.

Parcarea este inclusă în prețul de cazare, se face în curtea interioară. Poarta la curte se închide și se deshide automat, cu o micuță telecomandă atașată cheilor.

Curtea este foate curată și bine întreținută, cu copaci bătrâni, iarbă și multe flori. În partea din spate a blocului se găsește un spațiu de joacă pentru copii, cu hintă, tobogan, nisip și o zonă în care cei dornici pot pregăti grătare.

Discounturi

De la Zoli se pot cumpăra bilete cu preț redus 10% pentru Aqua-Palace-ul din stațiue și cu o reducere de 45% pentru Aqua-Palace-ul din Debrecen. Apropo de acesta din urmă, am fost o zi și acolo, dar nu mi-a plăcut. Tot Zoli oferă pliante informative despre Hajdúszoboszló și obiectivele turistice din apropiere.

Concluzii

Apartametul Hoinar este potrivit mai ales pentru familiile cu copii, pentru că oferă spațiu din plin, pentru că este curat, minimalist mobilat, dotat cu tot ceea ce e necesar pentru o cazare în sistem self-catering, pentru că este amplasat foarte aproape de băi și de centrul stațiunii.

În această vară capricioasă care ne răsfață din plin cu ploi, Aquaparcurile din Ungaria, sunt după părerea mea, o alternativă excelentă de a petrece câteva zile, pentru că aici, veți avea parte de apă calcă, curățenie, ospitalitate, mâncare gustoasă și vinuri... tare bune!

Trimis de sunflower in 02.08.14 09:59:51
Validat / Publicat: 02.08.14 12:20:11

VIZUALIZĂRI: 2874 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apartamentul Hoinar - curtea mare, frumoasă, cu spaţiu suficient de parcare

[02.08.14 11:24:56]

@webmaster, ultimul sejur aici a fost in februarie anul trecut, dar fotografiile sunt din iulie 2012.

luciaoradea
[02.08.14 12:24:03]

@sunflower:

Foarte bine scris si detaliat! Felicitari!

Dan&Ema
[02.08.14 12:26:08]

Super util prin detaliile prezentate.

bravo

acesta e genul de review uri pe care sa le iei in seama cand te documentezi asupra unei destinatii

dan&ema

crismis
[02.08.14 15:28:29]

Va declar ca sunt atat de invidioasa pe dumneavoastra, doamna!

Pai, in primul rand purtati (cu fala) un nume atat de frumos, Floarea-Soarelui, iar in al doilea rand locuiti aproape de asemenea locatii, cu atatea posibilitati de entertainment!

Doamne, cum le au unii pe toate!

Felicitari! Si util, si placut, pus la favorite, cine stie cand ne trebe!

[02.08.14 20:08:56]

@crismis: minunățiile astea cu Spa-uri ale ungurilor - parol ca și eu sunt invidioasă pe ei!!! - sunt foarte aproape de Cluj, așa că... bucurați-vă de ele cât mai curând!

[02.08.14 20:13:47]

@luciaoradea, @Dan&Ema, mulțumesc frumos!

crismis, Dan&Ema, luciaoradea, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂZoli Apartmani: