ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2014
ÎNSCRIS: 06.07.11
MAY-2014

Mici probleme dar merita 5 stele datorita facilitatilor

Cum in fiecare an ne-am propus sa mergem in Thassos pentru odihna, dar pe langa aceasta vacanta dorim sa cunoastem si celelalte insule ale Greciei, anul asta am ajuns in Creta.

Am prins o oferta in luna martie cu plecare in 30 aprilie si nu ne-am gandit nici o clipa ca pe langa plimbari vom putea face baie si in mare.

Hotelul are mai multe piscine in aer liber cu apa de mare, unele pentru adulti, altele pentru copii, iar altele mixte si una interioara dar cu plata separata in zona de SPA.

Pentru cei ce cititi pe siteul lor sau agentiile va spun ca veti primi mare cu sarea la receptie sa stiti ca nu este adevarat. Cel putin noi nu am primit, si pentru prima data la un hotel de 5 stele nu am primit papuci de unica folosinta. Initial am avut o camera la parter si in fata niste palmieri al caror pamanat cand era ud mirosea ingrozitor. Am fost destul de dezamagiti, insa am reusit sa trecem peste toate aceste aspecte negative si ne-am concentrat pe ceea ce a fost frumos, spre ceea ce ne oferea insula. Da, personalul nu este unul suficient de calificat pentru 5 stele sau cel putin nu au o atitudine potrivita acestora, insa cred ca inca nu au echipele complete data fiind perioada.

Hotelul este construit sub forma unui satuc, avand mai multe stradute cu casute sau corpuri de cladire cu 2 nivele+parter, o piscina centrala cu bar+piscina copii unde au loc diverse activitati si se pot servici diverse cam toata ziua, un pic mai jos (cam 2 etaje) sunt alte 2 piscine: una pentru adulti si una compatimentata in 2, primul compartiment fiind exclusiv pentru copii, avand un topogan in forma de melc iar celalalt si pentru adulti, avand un topogan lung. Aici exista un bar de unde pot fi servite bauturi nealcoolice si alcoolice.

Coborand cam un etaj, ajungi pe plaja. Bar, sejlonguri, umbrele si una dintre cele mai frumoase plaje pe care le-am vazut in Grecia, nisip fin si intrare lina in apa. Noi am prins valuri si apa nu a fost deloc recedesi era inceput de mai (la piscina apa era mult mai rece).

In afara de piscinele de care v-am spus mai exista alte 2 piscine pentru adulti si pentru copiii care stiu sa inoate, unele camere avand acces direct din terasa camerei. Noi am beneficiat in ultimele zile de una dintre aceste piscine asa zis private, intrucat la mijloclul sejurului la 11.30 napte am fost inundati si a trebuit sa ne strangem si sa ne mutam lucrurile (bineinteles ne-am carat singuri bagajele ca doar nu eram la 5 stele si copilul nu adormise deja).

In acest complex hotelier, cum imi place mie sa il numesc, exista si alte zone cu piscinute mai mici ,,dar in care nu se poate face baie, rolul fiind decorativ.

Vegetatia din cadrul complexului este foarte bogata si diversificata. LA acest capitol nu exista nota ce se poate acorda, deci jos palaria.

Camerele sunt mari, indiferent daca ai sau nu camera VIP, frumos amenajate. La VIP camera este o idee mai mare si ai geam la WC, iar barul este vesnic plin.

In cadrul restaurantului barbatii nu pot intra in pantaloni scurti. Ce este un pic deranjant este ca se sta la coada pana seful de sala se orienteaza unde sa te aseze si te conduce la masa. Imediat ce te asezi esti intrebat ce bautura doresti si esti servit prompt.

Mancarea a fost variata, f buna, multe dintre feluri fiind gatite in fata ta. Atat de multe si variate feluri de torturi nu am vazut nicaieri.

Eu va recomand acest hotel datorita pozitiei sale, plajei, piscinelor cu apa de mare, activitatilor pentru copii si adulti, peisajului incredibil.

Daca aveti all inclusiv si plecati intr-o excursie ii anuntati cu o seara inainte si vi se da pachet. Micul dejun puteti sa il cereti si inainte de 7.30 cand se deschide restaurantul, insa nu prea veti avea ce sa mancati, dar veti bea o cafea si un ceai, veti gasi sa va faceti un sandwich. Ce vi se da la pachet nu este extraordinar, dar e bine sa luati pachetul macar pentru apa care vi se da si chec care este f bun.

Trimis de cristianam in 01.08.14 17:56:01
Validat / Publicat: 01.08.14 19:30:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Rodos

VIZUALIZĂRI: 3712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristianam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Aleile Hotelului sunt foarte bine luminate.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[01.08.14 19:29:58]

cristianamAUTOR REVIEW
    [02.08.14 17:20:47]

@webmaster21: da, este setat corect.

Se intra din strada principala si se intinde pana la nivelul marii.

Pozitia este privilegiata.

cristianam