ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2014
MAY-2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Stresa

Am avut o deplasare de serviciu in Italia de 2 saptamani si am decis, impreuna cu alti trei colegi, sa facem o excursie de 1 zi la Stresa. Auzisem ca este foarte frumos.

Am luat trenul din gara Milano Garibaldi si am ajuns la Stresa in o ora si jumatate. Biletul de tren pana la Stresa a costat aproximativ 9 euro.

Eu una recomand vizitarea acestor zone- Stresa, Como, Bellagio- primavera, vara cand este mai cald, soare, totul verde, inflorit.

Inca de inainte sa coboram din tren am observant peisajul extraordinar si lacul Maggiore. Unul dintre colegii cu care am fost a asemanat Stresa cu Monte Carlo. Nu am vizitat Monte Carlo asa ca nu pot spune daca are dreptate sau nu.

Stresa este formata din trei insule: Insula Pescatori, insula Bella si insula Madre. Insula Pescatori este cea mai mica din cele trei insule. Insula Madre avea doar o gradina botanica din cate am inteles si nu ni s-a parut interesanta.

Am coborat in sfarsit in gara de la Stresa. Lacul se vedea undeva mai jos de gara. Am coborat pe prima straduta spre lac cu gandul sa vizitam insulele. Am ajuns in zona unde am vazut ca plecau barcute particulare spre insule. Am gasit o barcuta care mergea doar pe insulele Pescatori si Bella, 10 euro de persoana. Drumul era Stresa -Insula Pescatori - Insula Bella - Stresa. Am luat-o pe aceasta. Prima data ne-a dus pe insula Pescatori. Barca trecea la fiecare ora, deci dupa ce vizitam Pescatori puteam merge la insula Bella.

Insula Pescatori este cea mai mica din cele trei insule cum spuneam mai sus. Intr-o ora noi am vizitat toata insula. Exista o strada ingusta de la un capat la altul a insulei si o alee care inconjoara insula pline de magazine cu produse de artizanat, magazine de cadouri, restaurante. Preturile mi se pareau mari la cadouri, artizanat, condiment etc. Clar mai mari decat in Milano. Spre exemplu mie mi-a placut o masca mai mare cum sunt cele de la carnavalul de la Venezia. Am cumparat una asemanatoare de la Roma cu 15 euro. Aici costa 150 euro. Pe insula Bella am gasit aceesi masca cu 95 euro.

Dupa o ora am luat barca mai departe spre insula Bella. Odata ce am luat barca spre insula Bella nu ne mai putem intoarce spre Pescatori. Eram pe insula Bella si am fi vrut sa ne intoarcem sa mancam de pranz pe insula Pescatori dar nu se mai putea decat contra cost.

Pe insula Bella are exista un palat si o gradina superba construite de Carlo III din familia Borromeo pentru sotia sa Isabella D'Adda.

Am ales sa facem intai un tur al insulei apoi sa vizitam o parte din palat si gradina. Ca si insula Pescatori, era plin si aici de restaurant, terase, magazine pe straduele inguste si frumoase. Biletul pentru gradina si o parte din palat a costat 13 euro. Nu ma mai saturam sa admir gradina si privelistea.

Dupa gradina ne-am asezat la o terasa pe malul lacului pentru a servi masa, apoi am luat barca inapoi in Stresa pentru a vizita si Stresa.

Stresa este la fel de frumoasa ca si insulele cu hoteluri luxoase si terase pe malul lacului, cu restaurant, cu magazine. Am vazut ca exista un trenulet care te plimba prin orasel daca nu vrei sa mergi pe jos...

Pe seara am luat trenul inapoi spre Milano, incantati de ceea ce vazusem.

Trimis de alora in 28.07.14 14:53:11
    Validat / Publicat: 28.07.14 17:15:46
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4718 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 Gradina de pe insula Bella

Michaell [28.07.14 20:13:11] »

@alora: malurile lacului Maggiore este locul unde imi petrec concediile impreuna cu ai mei de multi ani. Am fost si in Stresa dar noi preferam partea nordica, cea elvetiana. Pe cea italiana am fost cu citeva saptamini in urma, in Verbania. Mult mai ieftin totul decit la elvetieni. Bucuria sotiei si a ficei noastre - magazinele de pantofi... -

alora [29.07.14 10:21:35] »

@Michaell: Pentru mine a fost prima oara vizita in acesta zona. Mi s-a parut superb. In partea elvetiana de care zici nu am ajuns inca. In viitor.

alora, Michaell
    Alte impresii din această RUBRICĂLacul Maggiore: