ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2014
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.10.12
JUL-2014

Relaxare completa in Caraibe

Un concediu extraordinar in Caraibe cu toate ca vremea a fost cumva diferita de ceea ce ne-am asteptat. Stiam ca e foarte cald in Caraibe insa umiditatea excesiva ne-a dat de furca.

Punta Cana este o destinatie exotica cu arhitectura de lux si clima tropicala. De remarcat sunt palmierii din abundenta care nu seamana deloc cu cei de pe continentul european prin faptul ca-s foarte inalti (6 - 8m) si au frunzele scurte.

Ca sa pastreze nota exotica localnicii folosesc frunzele de palmier la acoperisurile caselor si nu in ultima instanta chiar la acoperisul aeroportului din Punta Cana. In afara de rom-ul dominican Don Barcelo sau Bavaro (personal il prefer pe cel cubanez) aici puteti gasi si renumitele trabucuri dominicane care cu arome (cirese, rom, vanilie ciocolata) care fara (natural).

Apa din caraibe este foarte calda, clara si foarte sarata. Nisipul foarte fin si foarte deschis la culoare un auriu spre alb.

Preturile in resort exagerate facute parca pentru turisti cu foarte multi bani. Tot aici puteti gasi si Lorimar - o piatra semipretioasa de o culoare azurie precum si chihlimbar, atentie sa nu cumparati plastic.

Trimis de Ciprian_74 in 27.07.14 23:34:36
Validat / Publicat: 28.07.14 01:21:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ciprian_74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.07.14 00:05:52]

Având în vedere că setul de impresii nu cuprinde aproape nimic despre Club Hotel Riu Bambu, review-ul a fost mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Punta Cana" (deja existentă pe sait)

[28.07.14 08:45:32]

Doar atit?? Si nici o poza? Sint sigura ca ai trait ceva special pe acele meleaguri,sint sigura ca ai facut cel putin o excursie optionala,sint sigura ca ai facut minim 100 de poze,sint sigura ca ai mincat ceva ce ti-a placut cel mai mult,sint sigura ca ai apreciat activitatile echipei de animatie...si uite cite ne-ai putea povesti....

Hai,fa un efort!

papone
[08.09.14 01:04:56]

din pacate, mult prea putin. mult mai multe se pot scrie despre o ora de cumparaturi in piata, iar aici vorbim despre o vacanta in paradis...

chiar nu vrei sa detaliezi?

[08.09.14 01:35:05]

@Ciprian_74:

Arată diferit pentru că sunt cocotieri.

Apa din caraibe este foarte calda, clara si foarte sarata.

Pe mine chiar m-a surprins faptul că nu este chiar așa de sărată. Apa mărilor Egee și Mediterană, în Turcia, cel puțin, este mult mai sărată decât apele Atlanticului. Părerea mea.

Tot aici puteti gasi si Lorimar - o piatra semipretioasa de o culoare azurie

Piatra semiprețioasă respectivă se numește LArimar.

[08.09.14 02:12:47]

Draga Nicole (33) dupa cum am observat din scrierile tale nu ai iesit de pe continentul european asa ca nu vad ce e cu comentariile tale tendentioase de unde stii tu cum e apa-n Caraibe sau palmierii daca nu ai fost mai departe de bulgari, turci, greci sau coasta spanie.

Eu personal prefer insulele asa ca am vizita Ile Canare, Baleare, Seychelles si Hispanola adica Rep. Dominicana.

Am fost si-n Portugalia si-n Egipt dar asta e alta poveste. Salinitatea apei ma afecteaza la scufundari intr-o oarecare masura cu greutatile de lest.

Piatra locala e Larimarul cumva o fuziune dintre Larisa si Mer dar asta e o alta legenda iar mie personal nu- mi plac pietrele atat de mult cat sotiei. Eu prefer trabucele, romul, scufundarile si mai nou parasailing.

Credeam ca site-ul asta unde fiecare scrie benevol parerile nu accepta comentarii tendentioase ca in acest caz cu scuzele de rigoare o sa- mi sterg contul.

Oricum eu iti urez sa ai parte sa vezi si tu locurile pe care le-am vazut si in rest sa ai o zi mai buna.

[08.09.14 02:32:22]

@papone: O sa incerc sa-mi gasesc timp pentru asta si pentru poze. Initial noi ne planificaseram concediu pentru Ao Nang Krabi insa in vara au fost probleme intre guvern si manifestanti si a trebuit sa ne orientam catre ceva mai pasnic si am luat-o in sens invers. Oricum oceanul Indian nu se compara cu Caraibe.

O zi buna.

[08.09.14 06:41:05]

@Ciprian_74:

Tendențioase sunt doar răspunsurile tale. Pe unde mi-am peterecut eu concediile ar trebui să fie ultima ta problemă.

Puteam să nu fi ieșit din casă și, cu toate acestea, să pot lega mai multe vorbe și mai la obiect despre o destinație sau alta decât acest simulacru de review.

Oricine este liber să comenteze ce vrea la un articol sau altul, cât timp comentariile sunt on topic și al meu este.

În opinia mea, acest site nu este un loc în care fiecare doar să se laude cât de „plimbat” este el și alții nu-s.

Pentru informarea ta, să știi să am ajuns în Punta Cana înaintea ta (27 mai-11 iunie 2014), în Mallorca (Baleare) am fost anul trecut, iar în Tenerife (Canare) plec sâmbătă.

De curiozitate: cum ai reușit performanța de a merge TREI persoane în Punta Cana cu doar 1000 de euro, că mie mi-a ieșit ceva mai scump, deși m-am străduit?

[08.09.14 10:43:22]

@nicole33: Te contrazic!!! (si nu sint tendentioasa ))

Apa din Caraibe e mai sarata decit orice inchipuire. Si sa nu te legi de apele vizitate de mine ca nu stiu ce fac cu tine...

Cit despre colegul Ciprian, cred ca are o zi proasta... deaia a raspus asa.

Auzi, nu toti palmierii fac si nuci? (ca sa nu mor proasta).

[08.09.14 21:47:48]

@adri-nico:

Cu tine nu vreau eu să mă contrazic pentru că îți datorez prea multe.

Chiar dacă palmierul de cocos (cocotierul) face parte din familia palmierilor, nu toți palmierii fac nuci. Copacii văzuți de tine în Dominicană, înalți și cu trunchiul neted, erau cocotieri și, da, făceau acele nuci de cocos din care beai Pina Colada cu pai și umbreluță la Coco Party.

Să-ți dau un alt exemplu: caniche-ul face parte din categoria câinilor, dar nu orice câine este caniche.

[08.09.14 22:17:35]

@nicole33: In afara de niste burti de ris, ce altceva imi mai datorezi?

Am inteles faza cu cocotierul.

[09.09.14 18:43:58]

@adri-nicoa intr-adevar am avut o zi proasta

[09.09.14 18:49:05]

Intra-devar review-ul l-am scris pe fuga. Ceea ce ma uimeste este apartenentza la o gasca din care nu vreau sa fac parte, cum sunt pamlierii sau apa nu cred ca are importanta asa mare, ideea era ca pot ajuta pe cineva care are de gand sa viziteze Punta Cana cu informatii mai pertinente.

papone
[09.09.14 22:13:01]

@Ciprian_74: pai daca tot nu vrei sa faci parte dintr-o gasca (si aici jignesti toata comunitatea AFA), nu te tine nimeni prin zona, ba din contra.

in ceea ce priveste informatiile pertinente, cu scuzele pentru ironia acestui ecou, iti multumesc personal pentru ca ne-ai spus ca:

-e foarte cald si umiditate mare

-au palmieri si le folosesc frunzele pentru acoperisuri

-au rom si trabucuri (cu sau fara arome)

-au apa calda si nisip fin.

chiar nu imi doresc un raspuns la acest ecou (si cred ca nimeni din "gasca" asta), dar personal iti multumesc pentru contributia ta la reusita vacantelor noastre

[09.09.14 22:33:21]

@All

Please chill-out! Atât cu "găstile" cât si cu "expedierile" de pe AFA!

Toate părerile/impresiile sunt bine venite pe AmFostAcolo, atâta timp cât respectă Regulamentul!

[10.09.14 01:47:01]

@webmaster21: O sa mai asteptati pana-mi repar card reader-ul si or sa fie zeci de poze, sorry

[10.09.14 01:50:11]

O fana mi-a transmis ca de fapt palmierii erau cocotieri complet adevarat, ce vreau eu sa zic e ca-n Canare sau Seychelles cocotierii arata cu totul altfel. Cautati si informati-va.

[10.09.14 01:53:29]

@Ciprian_74: Poți să faci ce vrei, eu nu ți-am cerut nicio poză!!! Sorry, mai au și alții zile proaste...

[10.09.14 02:02:32]

@papone: Nu am jignit pe nimeni din contra am sesizat ca in loc sa-mi ceara informatii de pilda cum am gasit bilete la acest pret 1000/pers 2weeks Al a inceput stokareala cu palmierul care face nuci samd. Apartenenta la gasca sa vazut atunci cand au sarit si altii la comentarii fara rost gen Catzavemcu. Apropo "apartenenta la gasca" am gasit-o in timp ce cautam o metoda sa-mi sterg contul AmFostaAcolo, se pare ca nu-s singurul suferind de lipsa gastii. Asa ca ce s-o mai lungim fa-mi un bine si sterge-mi accountul te rog.

Cu mii de multumiri.

Ciprian

P. S.

Apropo firma cu care am fost se numeste Thomson si acum in iarna au oferte chiar mai bune decat am luat eu.

[10.09.14 02:12:23]

@nicole33: Citeam intr-unul din review-ule tale si ghici ce-am gasit "o moscheie" si un hotel amplasat pe-o suprafata de 93 de kilometri undeva in preajma era si-un topogan ca toboganul original disparuse sau plecase "perpedes" (per pedes) si auzind astea m-am pus cu burta pe ras si ce-am mai ras, ce m-am mai distrat. Despre excursia ta-n Dominicana nu s-a auzit nimic pe site. Mai bine mai stai putin sa mai aduni date.

[10.09.14 02:19:46]

@papone: nu eu am dus discutia in derizoriu si nici nu am interese ascunse insa ca fiecare membru pot gasi cu siguranta greselile altora si o sa fac "burti de ras" Ei cum iti place. Atunci cand spui ca am jignit comunitatea sa inteleg ca tu vorbesti in numele ei esti adica un fel de sef pe acest site? Daca esti de ce apari ca papone si nu ca webmaster iar daca nu inseamna ca faci parte din gasca de care vorbeam.

[10.09.14 06:36:39]

@Ciprian_74:

Iată alte două afirmații contradictorii din seria „informațiilor pertinente” cu care ți-ai propus să luminezi comunitatatea AFA:

Dacă în mintea ta Insulele Canare și Seychelles fac parte din continentul european, strict ca localizare geografică, eu personal mă pot lipsi bucuroasă de asemenea impresii.

[10.09.14 06:52:27]

@Ciprian_74:

Din datele, contradictorii sau incomplete, alege tu, specificate de tine în caseta tehnică reiese fără echivoc faptul că prețul de 1000 de euro este pentru doi adulți și un copil de 12 ani pentru 14 nopți cu AI și transport cu avionul cu toate taxele incluse. Dacă citeai cu atenție ecoul meu ai fi văzut că am sesizat această inadvertență, tocmai că știam și eu care sunt prețurile. Iar dacă prețul total al sejurului a fost de 3000 de euro per familie, în medie iese 1000 de euro de căciulă, dar, în realitate, copilul a plătit integral doar biletul de avion, la cazare beneficiind de reducere sau gratuitate, funcție de politica hotelului ales.

si acum in iarna au oferte chiar mai bune decat am luat eu.

O altă informație, la fel de pertinentă ca și precedentele.

Oricare din „gașca” la care făceai referire mai sus și care a fost vreodată prin Dominicană poate confirma faptul că prețurile sunt maxime iarna (decembrie-februarie), deci greu de crezut că tu ai găsit oferte mai bune decât cele pentru luna iulie.

Eu prefer trabucele, romul, scufundarile si mai nou parasailing.

Pluralul corect este „trabucuri” și nu „trabuce”, indiferent dacă sunt cu arome sau fără.

Te-ai prins. Aștept și alte articole valoroase ca al tău pentru a mă documenta corespunzător.

[10.09.14 09:34:46]

@all

Vad ca ecoul meu precedent a fost ignorat.

@Ciprian_74, cartonas galben 2 zile; @nicole33 - avertisment.

Va rog concentrati-va pe discutiile turistice si nu pe flame-uri si atacuri la persoana!

Orice alte derapaje vor fi sanctionate!

sirbuvio CONS. ONORIFIC AFA / CARAIBE
[21.10.14 03:08:32]

Nicole, ai stricat bucuria omului.

Si pe a mea. Lasa-ma frate sa citesc si sa ma bucur.

Cips, felicitari pentru excursie, la mai multe! Si pt review.

adri-nico, Ciprian_74, nicole33, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: