ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2009
    FEB-2008
    single

Marriot-ul nostru

Placebo - Julien

Pt una din deplasarile la Sofia am gasit o oferta speciala la acest hotel de 80 eur/noapte. Auzind numai lucruri bune despre prestigiosul lant de hoteluri am spus ok.

Hotelul este luxos, 5 stele, 5 restaurante (italienesc, bulgaresc, turcesc etc), vreo 3-4 baruri, piscina, spa, sala de fitness, plus un cazino la ultimul etaj. Camera f mare si eleganta decorata modern, cu toate dotarile specifice unui hotel de 5 stele. Micul dejun f bun si variat. nota 10

insa...

Avand in vedere ca este unul din cele mai luxoase hoteluri din Sofia poti intalni in el si cea ma pestrita lume. De la oameni de afaceri straini la diplomati, politicieni si interlopi locali. In parcarea hotelului era un adevarat auto show, incepand cu mercedes si terminand cu ferrari si bentley. Batranul meu ford facea nota discordanta. Fiind nevoit sa astept pe cineva vreo 2 ore mi-am zis sa beau ceva la lobby bar. Un fum de-l taiai cu cutitu (si totusi sunt fumator), interlopi butrosi in tricouri mulate, cu ceafa groasa si lanturi asemenea, cu telefoanele si cheile de la masina pe bar, dame de companie de toate varstele si pt toate gusturile. Probabil asteptau sa se deschida cazinoul! Restaurantele nu le-am incercat, am preferat centrul orasului pt cina. Preturi totusi nu foarte exagerate, dar... ma rog... de Kempinski. mie mi s-a parut aceeasi atmosfera ca in Marriotul nostru... de aici si comparatia din titlu.

Despre Sofia nu prea am ce povesti, pt ca nu am vizitat-o. M-am plimbat putin prin centru, interesant, foarte ieftin comparativ cu Bucurestiul (food and drinks). Am mancat si intr-o mehana si intr-un retsaurant italienesc fitos si ma pot declara multumit. Tot aici am baut pt prima oara rachiu de struguri Sliven's Pearl (12 ani vechime) si de atunci pot spune ca la fiecare iesire in Bulgaria caut si imi cumpar o sticla. Traficul este haotic iar GPS-ul a dat rateuri. Per total este aceeasi lume pe care o vad in Bucuresti zi de zi, doar ca poate viata ceva mai ieftina. aaa... si nu au carute pe sosea... decat f rar.

Trimis de molko* in 23.11.09 13:47:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

molko*AUTOR REVIEW
    [28.12.09 13:30:07]

nu vreau sa transform reviewurile mele intr-un playlist de muzica favorita... dar... inca una si ma duc... o iesire la Sofia am facut-o pentru a mai vedea odata Placebo live, una din trupele mele preferate... Brian Molko solistul, find cel de la care am imprumutat nick-ul... imi place cum suna.

trilulilu.ro/schizofrenia/7777616c6e021b

dedic melodia celor prinsi cu copiute

The payback is here
    Take a look, it's all around you
    You thought you'd never shed a tear
    So this must astound, must confound you
    Buy a ticket for the train
    Hide in a suitcase if you have to
    This ain't no singing in the rain
    This is a twister that will destroy you
    Find a friend in whom you can confide
    Julien, you're a slow motion suicide
    Fallen angels in the night
    And everyone is barred from heaven
    Just one more hit to make it right
    But everyone turns into seven
    Now that it's snowing in your brain
    Even ten will not placate you
    This ain't no killing for the pain
    This avalanche will suffocate you
    Because no one here gets out alive
    Find a friend on whom you can rely
    Julien, you're being taken for a ride
    Find a friend in whom you can confide
    Julien, you're a slow motion suicide

webmasterXY*
    [28.12.09 13:49:42]

Atasat melodia selectata de molko pentru aceste randuri.

Auditie placuta!

[14.02.11 18:28:23]

@molko

Am adaugat informatiile despre hotel in fisa tehnica si localizarea acestuia pe harta. Poti arunca o privire sa ne confirmi amplasarea lui? Multumesc!

molko*AUTOR REVIEW
    [14.02.11 19:17:43]

sincer, chiar nu mai îmi aduc aminte. Știu doar că este foarte înalt, nu chiar in centru dar nici departe de el, situat intr-o zonă de coline.

polat
    [24.12.15 21:10:02]

hotelul si-a schimbat denumirea:acum se numeste marinela hotel.

[24.12.15 22:00:58]

@polat - Mulțumim, am actualizat rubrica hotelului.

În altă ordine de idei, am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

molko*, polat