ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2014
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUL-2014

Restaurante, opţiuni, preţuri...

Parcul acvatic Costa Caribe oferă, pe lângă piscine şi distracţie, o mulţime de alte facilităţi în privinţa băuturilor şi a mâncării. Pe harta parcului sunt nu mai puţin de 9 restaurante care încearcă (şi probabil reuşesc) să satisfacă toate poftele şi dorinţele vizitatorilor. Vă spun sincer că noi nu am cumpărat nimic de la niciun restaurant pentru că nu am avut nevoie. La hotelul unde am stat am avut incluse 3 mese pe zi, la prânz am plecat din parc să mâncăm, deci nu a avut rost să apelăm la serviciile restaurantelor din parc.

Dar sunt convinsă că nu toţi oamenii care merg acolo au mesele asigurate pentru toată ziua şi că poate unii oameni sunt interesaţi şi de acest aspect, ce pot găsi acolo şi mai ales, care sunt preţurile.

Trebuie să specific un lucru: „restaurant” este poate puţin prea mult spus, sunt un fel de terase la care se poate comanda, unele au mese şi scaune unde se pot consuma produsele comandate, altele sunt pur şi simplu nişte gherete.

The Surfer. Acesta se află în zona acoperită a parcului, Gran Caribe, chiar la intrarea în parc. Este un restaurant de unde se pot cumpăra hamburgheri, hot dog, salate, deserturi şi băuturi răcoritoare sau bere. Oferă şi meniuri complete. Un hot dog XXL cum îl numesc ei are preţuri pornind de la 4,50 euro până la 4,95 euro.

Meniul clasic (format din hot dog clasic, cartofi prăjiţi şi o băutură răcoritoare) costă 9,80 euro, în timp ce un meniu Premium (format dintr-un hamburgher, 2 hot dogs, cartofi prăjiţi şi o băutură răcoritoare) ajunge la 10,10 euro. Alte detalii de preţuri de la acest restaurant puteţi găsi în pozele 3 şi 4. Acest restaurant vinde şi meniuri speciale pentru copii mai mici de 6 ani. În ce constau acestea nu ştiu dar cine este interesat poate întreba direct acolo.

La Cabana este un restaurant aflat la Bahama Beach, noi l-am găsit mai mult închis (aşa cum se poate vedea în poză) dar de la el se pot cumpăra sandvişuri calde.

Beach Bar este lângă piscina cu valuri, mai exact lângă cea mică care are o caracatiţă mov pe post de tobogan pentru copii. De aici nu se poate cumpăra mâncare, ci numai bere, îngheţată, sucuri naturale şi cafea. Au şi mese cu scaune la umbră. Preţurile sunt cam la fel peste tot, nu am pozat la fiecare restaurant ce oferte au, însă e bine de ştiut că diferenţele nu sunt foarte mari.

Reggae Cafe se află lângă El Torente şi oferă, pe lângă băuturi răcoritoare, apă, vin şi bere şi meniuri complete: pizza, spaghete, pulpe de pui cu cartofi prăţiti, diverse salate, îngheţată. Despre preţuri…ce să mai spun? Mie personal mi se par destul de mari dar nu toată lumea este probabil de aceeaşi părere. Exemplu de meniuri pentru copii până în 6 ani: spaghete cu sos tomat, suc fără acid şi un iaurt cu fructe costă toate 7,50 euro. Alt tip de meniu pentru copii de la 7 la 12 ani este format din pizza, suc şi un desert danone şi costă 9,70 euro.

Tot aici o porţie de cartofi prăjiţi cu o pulpă de pui costă 16,80 euro, pe când o porţie de cartofi prăjiţi cu chicken fingers ajunge la 16,30 euro. Servesc şi peşte cu cartofi, preţul unei porţii fiind de 16,70 euro. Castronelul de salată porneşte de la 4 euro iar cea mai ieftină îngheţată este 2,95 euro.

Hapiness Station este exact lângă Reggae Cafe şi aici puteţi găsi numai îngheţată. Se poate alege dintre mai multe arome şi se poate crea o îngheţată pe gustul fiecăruia. Se vând în cutiuţe sau la cornet, aromele fiind diversificate. Cea mai ieftină îngheţată pornea de la 2,45 euro.

Snacks este un alt mic restaurant aflat lângă Laguna de Woody, pe lângă snacksuri de aici se pot cumpăra îngheţată şi băuturi (sucuri, apă, bere).

Cutting’s este un restaurant “mai altfel” în sensul că de aici se pot cumpăra numai mix-uri de fructe proaspete. Pahare cu pepene roşu şi galben, banane, ananas, piersici... probabil fiecare poate să îşi aleagă ce doreşte. Nu am dat atenţie cât costă un astfel de pahar, am remarcat numai că arată destul de bine, sunt reci şi cred că revigorante, mai ales în zilele foarte fierbinţi. Mai ales că sunt, sau cel puţin ar trebui să fie, mult mai sănătoase pentru cei mici.

Focacceria vinde “focaccia” – un fel de pâine cu diverse arome…nu este nici pâine nici pizza, ci undeva pe la mijloc, din câte mi-am putut da eu seama. Pe lângă astea, de aici se mai pot cumpăra salate şi deserturi. Acest restaurant se află în capătul parcului acvatic, între Rapid Race şi King Kajuna.

Fresh Island este ultimul pe lista lor de restaurante dar este şi cel mai nou. De aici se pot cumpăra numai „slushies” (sucuri îngheţate... sau mă rog, aproape îngheţate).

După cum puteţi remarca, opţiunile pentru mâncare şi băuturi sunt variate în parcul acvatic, ai de unde alege dacă îţi permiţi să scoţi destui bani din buzunar. Marea majoritate a oamenilor cumpărau şi plecau la şezlonguri, destul de puţini am văzut să stea la mesele de pe lângă restaurante.

Trimis de cdiana in 26.07.14 23:01:38
Validat / Publicat: 27.07.14 01:32:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5187 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul “The Surfer” aflat în zona acoperită a parcului acvatic

• Alte impresii din această RUBRICĂPort Aventura (parc de distracții & aquapark):