ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.04.08
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Un hotel la care as mai merge

La al șaselea concediu in Antalya am hotărt să vedem și zona muntoasă a acestui litoral, care ne făcea cu ochiul de mult timp. Așa ca din iarnă am pornit în căutarea celei mai potrivite locații pentru noi în zona Kemer, adică: plajă cu nisip și intrare cât mai bună în mare (știind că zona e pietroasă), cât mai aproape de aeroport și evident servicii cât mai bune la preț rezonabil. Cu ajutorul AFA și al altor saituri am ales hotelul Majesty Mirage Park, ca având cel mai bun raport impresii – preț. Îmi cer scuze pentru descrierea poate prea detaliată de mai jos, dar am vrut să ofer cât mai multe info despre un hotel puțin cunoscut de români.

Dupa cele aproape 2 ore de zbor cu Freebird Airlines, am ajuns in Antalya de unde am pornit aproape imediat spre Goynuk, localitatea gazdă a hotelului nostru. La ora 15.30 eram deja cazați într-o cameră cu vedere excelentă spre mare și spre munți, primită în urma unei mici atenții în pașaport. În camera spațioasă erau 2 paturi separate si ne-au liniștit ca vor aduce un pat suplimentar. Acesta a fost un minus, pentru că patul adus era unul pliant metalic, potrivit copilului nostru de 7 ani, dar impropriu unui adult. Dar copilul a dormit foarte bine, așa că s-a rezolvat și asta. Balconul este spațios cu 2 scaune și o masă plus uscător de haine pe perete. În minibar la sosire sunt 2 sticle de bere Efes de 250 ml, 2 sticle de apă minerală mici, 2 sucuri mici la cutie și apă plată, după care nu se mai suplimentează minibarul. Instalația de aer condiționat centralizat funcționează foarte bine, se poate regla temperatura si viteza ventilatorului, foarte silențios de altfel. În baie sunt prosoape mici, mari și de picioare, șampon și gel de duș la sticluțe, baie cu vană și două dușuri (unul fix și un mobil). În concluzie, cameră curată și spațioasă, dar cu mobilier mai uzat.

Micul dejun, prânzul și cina sunt cam la fel ca în toate hotelurile vizitate până acum. Pentru cine a mai fost in Antalya nu e nevoie să detaliez, iar cine dorește info suplimentare poate să întrebe. Am sa evidențiez deosebirile față de alte hoteluri. In primul rând, între orele 12 și 16 se poate mânca în diferite locații, în afara restaurantului principal. La Aqua barul de la piscina cu tobogane se servește kebab, paste diverse, cartofi prajiți, hamburgeri, pizza, pepene verde (lubeniță), prăjituri, precum și înghețată turcească originală.

La Beer Garden, o terasă pe iarbă la umbra pomilor, se manâncă șnițel cu cartofi și salată, se bea bere Efes sau Beks la pahar de sticlă. La Nature Garden, un alt loc liniștit într-o pădure de pini, se prepară gozleme dulci (zahăr sau ciocolată) și sărate (cu varză sau brânză). Tot aici puteți bea cafea turcească și să leneviți în hamace.

La Mia Casa, terasa centrală cu magazine de suveniruri, se poate servi patiserie și cafea. Noi după prima zi, nici nu am mai mîncat in restaurantul principal, ci făceam o tură a teraselor. Tot de la ora 12 pe toate terasele se poate bea bere Efes Malt la sticlă de 250 ml sau Efes Dark la 330 ml, Coca Cola și Fanta la sticlă de 250 ml, ceai la doză și suc la cutie mică. Cantitatea este totuși limitată și se termină in 2-3 ore. Aceleași băuturi la sticlă le găsiți și seara de la 20.30 la Aqua Bar. Vin alb și roșu la sticlă se poate bea la toate terasele și barurile, inclusiv la cel de pe plajă.

La restaurantul principal se pot lua sticle de 750 ml de vin roșu (Merlot) sau alb (Chardonay) din frigidere. Barul de pe plajă are oferta cam limitată, alcool fiind doar vin la sticlă și bere la dozator, plus sucuri la dozator din gama Coca Cola. Pentru cafea exista dozatoare Jacobs in care pun cafea macinată dintr-o cutie cu nume ciudat. Nu este rea, dar nu poți face expreso decât la unele dozatoare, la majoritatea fiind cafea americană (lungă). O altă bunătate turcească, ayran-ul, se gasește la fiecare bar, la cutie de 200 ml ca cele de iaurt, pus in lighene cu gheață și este foarte bun (făcut de Ulker). Băuturile alcoolice de la baruri sunt de calitate, ex. la vodcă era doar Finlandia, iar cocktailurile sunt făcute fără economie de alcool. Probabil de aceea hotelul este populat de ruși aprox. 90%.

Plaja este lată și lungă, cu nisip, iar intrarea în mare are pietricele dar este destul de lină. Se poate intra fără pantofi de apă dacă nu ai picioarele prea sensibile. Apa este de o claritate incredibilă, mai ales dimineața, iar după-amiaza se formează și ceva valuri. Sunt trei rânduri de copertine cu șezlonguri, care de la ora 8 sunt ocupate in proporție de 80%. Pe plajă, lânga beach bar există un loc de joacă pentru copii cu tobogane si leagăne, iar în spatele barului de la plajă este miniclubul, de asemenea cu loc de joacă exterior, umbrit, cu nisip, căsuțe, leagăne și o saltea mare gonflabilă. Prosoape de plajă se pot lua de lângă pool bar, pe baza cardurilor primite la recepție.

Restaurante a la carte sunt 4: otoman, mediteranean, italian și brazilian, cu rezervare cu o zi înainte la Guest Relations, lângă recepție. Nu am fost, deci nu pot spune mai multe. Ca peste tot, seara este cea mai bogată masă, cu multe grătare (pui, curcan, vită, pește), baclavale și alte dulciuri.

Cam astea ar fi despre mâncare și băuturi. Punctul cel mai tare al hotelului este așezarea, lânga mare și la 2-3 km de munți. Este fabulos să stai în apă și să privești piscurile din spatele hotelului. Vremea a fost bună, cu temperaturi între 30 grade la sosire și 40 la plecare, dar aproape tot timpul adie sau chiar bate vântul, uneori mai trec norii de munți și aduc un pic de umbră. Seara, soarele apune în spatele munților, așa că după ora 19.00 devine chiar plăcut să stai afară. Spectacolele nu au fost foarte bune, cu excepția serii turcești și a petrecerii pe plajă cu concurs de limbo. Pentru copii este minidisco în fiecare zi de la 20.30, inclusiv pe plajă într-o seară. Spațiile verzi bine îngrijite, cu multă umbră și relieful ușor denivelat între piscine, baruri și hotel sunt avantaje majore. Piscinele sunt așezate în două zone, una cu tobogane, piscină de copii și piscină mare, iar cealaltă cu piscina mare, și două de copii.

Ca o concluzie, aș mai merge în acest hotel care suferă doar din cauza majorității ruse, mai rudimentari și nesimțiți. Personalul este amabil dar vorbește aproape doar rusă și turcă. În această perioadă am fost doar două familii de români, mai erau cățiva englezi, suedezi, francezi, belgieni. Ca sfat de cazare liniștită, stați în corpul 1 (din stânga cum privești de pe plajă). Toate activitățile zgomotoase se petrec în partea opusă, spre zona toboganelor. Camerele de la parter nu au balcon închis, ci doar o terasa cu gresie, deschisă spre parc. În final, pentru cei dornici de Antalya, nu ratați Kemerul, este ceva unic între mare și munte.

Trimis de dognean in 25.07.14 22:23:59
Validat / Publicat: 26.07.14 01:24:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara - Miracle, Belek Beach, Side - Seamelia, Alanya - Aydinbey

VIZUALIZĂRI: 3473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dognean); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balcon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

marian.dascalu [05.01.15 11:03:28] »

Buna ziua!

Prin ce tour-operator ati facut rezervare?

Va multumesc!

marian.dascalu