ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2014
  • --- M ---
    DIN: Pitești
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    JUN-2013

Ypsario sau cum sa faci o drumetie superba... la mare

Poate ca multi va intrebati ce am vrut sa spun in titlul de mai sus.

Ei bine, nu am gresit cu nimic. Pentru cei care doresc sa faca si un traseu inedit pe insula, recomand ascensiunea varfului Ypsario, cu inaltimea de 1204 m, cel mai inalt munte de pe insula.

Pentru ca ziua se arata ca fiind una ploioasa si nu era rost de plaja, am hotarat sa facem o ascensiune pe varful Ypsario, despre care auzisem numai lucruri frumoase.

Zis si facut. Ne-am documentat la hotel despre traseu si am plecat spre Potamia, un sat traditional grecesc cu o arhitectura pe care o vezi in reclamele frumoase despre Grecia.

Am gasit cu greu capatul satului datorita multitudinilor de stradute mici si intortochiate care ne-au cam incurcat, dar in final am gasit parcarea descrisa de cei de la hotel.

Am parcat masina langa placuta care indica intrarea in traseul spre varf, bucurosi ca am reusit sa ajungem pana acolo.

Traseul incepe pe o alee betonata de ai impresia ca te afli intr-un parc si nu pe munte, care dupa vreo cateva sute de metri se transforma intr-un drum forestier si apoi intr-o potecuta ingusta pierduta prin vegetatia luxurianta.

Marcajele sunt foarte slabe, majoritatea placutelor de indicare a directiei erau cazute de pe stalpi, noroc ca aveam ceva experienta cu orientarea pe munte datorita multiplelor iesiri pe muntii nostrii.

Poteca urca lejer pe largi curbe de nivel prin paduri dese si adevarate campuri de ferigi uriase, un peisaj salbatic si foarte frumos.

Din cand in cand, cam la fiecare jumatate de ora de urcus, pe traseu se afla montate cate o bancuta pe care sa stati si sa admirati privelistea. Din pacate, noi nu am avut ce admira la urcare, datorita faptului ca ploua mocaneste si era o ceata de nu vedeai la o distanta mai mare de 100 m.

Am urcat sustinut, tot sperand ca ceata se va risipi si ca vom vedea si noi ceva din privelistile descrise de altii. Din pacate, ceata s-a risipit decat cand am ajuns inapoi aproape de masina. Zeii nu ne-au lasat sa ne bucuram de frumoasele peisaje care se ascundeau in negura intunecata.

Aproape de varf, poteca da intr-un platou mare, unde am intalnit mai multe autoturisme de teren cu turisti care platisera o excursie pana aici.

De pe platou, poteca se ingusteaza si mai mult spre varf, in ultima portiune fiind strajuita de movile de pietre pana pe varf.

Varful ca peste tot in Grecia este un mic obelisc din beton, avand atasata o cutie metalica in care se afla un registru in care va puteti scrie impresiile.

Am semnat si noi in registrul respectiv, fiind mandrii ca si alti romani au ajuns pe varf, am facut traditionala fotografie, dupa care am inceput coborarea. Pe traseu, ploaia s-a oprit si in sfarsit soarele a aparut, risipind ceata.

Ne-am bucurat si noi de peisaje, atat cat mai puteam, fiindca deja coborasem foarte mult si eram aproape de autoturism.

Cand am ajuns la masina, deja regretul ne cuprinsese ca tura se terminase, dar totodata ne-am bucurat ca a doua zi urma sa mergem din nou la plaja si la bericioaice.

Cu totul tura a durat cam 4 ore, grad de dificultate mediu, datorita diferentei mari de nivel care trebuie urcata (cam 1000 m).

Recomand tuturor aceasta tura, o plimbare frumoasa pe munte... la mare.

Trimis de wolf2001* in 25.07.14 17:19:03
    Validat / Publicat: 25.07.14 18:11:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.07.14 18:10:59]

adryana
    [25.07.14 18:16:29]

superbe pozele, felicitari pentru excursie.

iulianic
    [25.07.14 20:10:30]

@wolf2001: Se vede că eşti un iubitor al muntelui dacă l-ai căutat şi la mare. Şi încă pe o vreme cam tulbure. Da' cu încornoratele alea din poze cum te-ai descurcat? Minunate imagini, mai ales cele cu ferigile gigant!

[25.07.14 21:46:19]

@adryana: multumesc

[25.07.14 21:50:40]

@iulianic: Capritele grecesti erau mult mai mari decat ale noastre si mai incornorate. Cred ca de la ferigile uriase cresteau asa mari...

msnd
    [26.07.14 21:23:56]

Foarte bine și foarte clar expus traseul. Felicitări pentru excursie și pentru articol. Înțeleg că mai sunt și alte drumuri spre vârf față de ce ne-a prezentat colegul nostru @ebirsan (vezi impresii), care nu îți solicită așa de mult mașina.

Înțeleg de asemenea că drumul pe jos cere cam 4 ore pentru cineva obișnuit cu muntele.

Poate fi el parcurs și de persoane mai puțin antrenate?

[27.07.14 05:59:39]

@msnd: Traseul este dificil decat prin prisma faptului ca se urca foarte mult pana pe varf. Cei care merg pe munte stiu ce inseamna sa urci din prima 1000 m diferenta de nivel.

Traseul poate fi parcurs de oricine, se urca doar pe curbe de nivel. Nu trebuie sa scoateti un anume timp, dar eu zic ca in 4 ore puteti ajunge sus in mers super lejer. De unde am lasat noi masina puteti sa mai continuati cu aceasta inca 1-2 km drumul fiind betonat la inceput si apoi in stare buna, in capatul acestuia gasind o poiana unde o puteti lasa fara probleme.

msnd
    [27.07.14 07:25:58]

@wolf2001: Multumesc mult.

[06.08.15 09:53:52]

Mutat în rubrica "Drumeție la Vârful Ypsario, THASSOS" (nou-creată pe sait)

adryana, iulianic, msnd, wolf2001*
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeție la Vârful Ypsario: