ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2014
ÎNSCRIS: 23.08.11
MAY-2014
2 AD. + 2 COPII

Marschal Ház Apartman Gyula - ca la bunici

Anul acesta, de 1 Mai, am decis, pe ultima sută de metri, să facem o ieșire din peisajul de zi cu zi. Eram două familii, ambele cu copii, din care doi chiar mititei, de grupă mică și atunci singura opțiune avantajoasă pentru noi, era undeva, la băi, în Ungaria. Întotdeauna băile acestea ale ungurilor ne plac și nouă și copiilor. Așa că…hai la Gyula! Există apă termală, piscine tematice încălzite, spații de joacă pentru copii, multe proceduri Spa, saune uscate și umezi, tobogane pe alese, mâncare gustoasă, ce să mai lungesc vorba... de toate pentru toți. Cum noi decisesem plecarea doar cu câteva zile înainte, am început imediat să caut cazare și nici nu m-am mai mirat, văzând că stațiunea era ocupată în proporție de peste 60%. Am fi dorit să ne cazăm la Rondella Apartman despre care am scris aici (vezi impresii), dar era totul ocupat. Fiind doua familii, am dorit să stăm în aceeași locație, ceea ce iarăsi a fost în mic impediment. Până la urmă am hotărât să mă opresc din căutări și să rezerv la Marschal Ház Apartman Gyula. Nu era cine știe ce eleganță, dar era ceea ce urmăream noi, în plus prețul a fost extrem de tentant, pentru 2 nopți de cazare, 4 adulți și 3 copii am plătit 350 ron, convertiți desigur in forinți. Mi s-a părut incredibil de ieftin, chiar făceam glume pe drum... cine știe ce o fi acolo, deși recenziile acestui apartament pe siteul unde am rezervat sunt excelente.

Localizare

Pensiunea se află pe o străduță liniștită și plină de verdeață și flori, la câteva minute bune de mers pe jos de Băile Cetății, de aceea ajungeam acolo doar cu mașina. La Băile Cetății parcarea se plătește, ca să nu mai plătim, am lăsat mașina pe o străduță din apropiere, unde e gratis. Distanța până la băi e de cca. 300 de metri.

Ce oferă

Așa cum am scis deja în titlu, pensiunea seamănă cu o casă a bunicilor, în sensul că are un aspect destul de patriarhal, nimic nu e renovat, dar e bine întreținută și foarte curată. Proprietara e o doamnă trecută bine de a doua tinerețe, care nu rupe o boabă englezește, noroc cu sumarele mele amintiri din germana învățată în liceu. Vorbește perfect germană și cert, ungurește.

Pensiunea pare a fi un conac, este construită pe două nivele, are doar cinci camere de închiriat, eu mă gândesc că nu a fost concepută ca pensiune, doar ca spațiu familial de locuit, apoi, cred că, datorită cererii de spații de cazare în localitate, i-au reprofilat destinația. Intrarea într-un corp de clădire se face direct din stradă, iar în celălalt corp, se face din curte. Curtea interioară este destul de mare, după spațiul pe care îl închiriază se află locuința proprietarei, apoi un garaj pe post de magazie și adăpost pentru barca familiei, pe care cineva o recondiționa. În partea din spate a curții există grătar, doamna ne-a oferit acces la grătar și în plus cărbunii necesari. Așa că, cina noastră de fiecare seară, a fost invariabil grătar cu salată, spre deliciul copiilor, care adoră focul si atmosfera tipică acestor mese câmpenești. Nu știu cum arată partea de pensiune care are intrarea prin curte, dar acolo în fața intrării este și o terasă pe care se putea servi foarte bine cafeaua dimineața sau se putea mânca în orice parte a zilei.

Noi am avut camera cu vedere la stradă și la curte. Intrarea se face într-un hol mic, unde este frigiderul, un cuier și câteva ustensile necesar curățeniei. De aici se pătrunde într-o cameră cu dublu rol, living și bucătărie. O masă mare, cu vreo 10 scaune cred, totul din lemn, un bufet plin cu pahare și farfurii, după ușă e plita, chiuveta și un cuptor cu microunde. Trebuie să spun că la bucătărie este absolut tot ce vrei și ce nu vrei, pe lângă tacâmuri și veselă, sunt cratițe de toate dimensiunile, tigăi, tot felul de căni, pahare, desfăcător de bere, tirbușon, etc. Nu e cu nimic mai prejos decât bucătăria de acasă. La chiuvetă era detergent de vase și burete, dar noi am avut de acasă. În rest am folosit tot ceea ce ne-a fost pus la dispoziție.

Micul dejun și cina le-am servit la apartament – nu au fost incluse în preț, noi am pregătit totul, iar prânzul în băi. În capătul acestei încăperi, vis a vis de ușă sunt scările interioare, confecționate tot din lemn și fier forjat, pe care se ajunge la etaj, unde am avut la dispoziție 3 camere și doua băi. Fiecare familie a luat câte o cameră, una a rămas nefolosită. A rămas deschisă și încălzită. Camera pe care am avut-o noi era mobilată simplu, ca la țară, la buncii mei, de exemplu. Un pat matrimonial mare, străjuit de o bibliotecă și o vitrină, cu loc pentru o veioză, dulap, o măsuță cu două scaune și încă un colțar, un corp de mobilă pentru televizor, cred că am prins și Tvr. După ce am desfăcut colțarul și ne-am despachetat și bagajele, am fost cam înghesuiți, dar nu ne-a deranjat.

Ferestrele sunt cu cercevele din lemn, cu perdele albe, curate și parfumate. Două calorifere mari ne-au încălzit peste noapte căci am nimerit o vreme capricioasă, destul de răcoroasă. Lenjeria este curată și parfumată. Pe jos parchet și din loc în loc mochete mici. Paturile ambele mari și tari, numai bune de sărit!! :) Camera pe care au luat-o finii noștri era mai modernă, cu Lcd, dar avea un singur pat. Una dintre băi e pe hol. Una e simplă, cealaltă e renovată, modernizată. Ambele au cabină de duș, chiuvetă, etc. Există săpun lichid, hîrtie igienică și nelipsitele la unguri, sprayuri de cameră puse lângă vasul de toaletă.

Ne-a plăcut sistemul acesta cu livingul la parter și dormitoarele la etaj, după ce adormeau copii, coboram la o poveste și un pahar de vin roșu și aromat. În fața ușii de intrare sunt un fel de arbuști pitici, aveau deja fructe roșii, foarte decorativi și în plus printre ei, puzderie de melci, de diferite mărimi. Odată cu cheile de la acest mare apartament pe care l-am închirit format din salon, trei dormitoare și două băi, am primit și cheile de la curte.

Mașina se parchează gratis, în curte.

În camere exista Wi-Fi.

Sistemul e self catering, în cele 3 zile pe care le-am petrecut aici, noi am făcut - sau nu prea am făcut :)) - ordine.

Proprietara este extrem de amabilă, știe să se poarte cu turiștii, cu copiii, știe să te facă să te simți bine.

Acesta este Marschal Ház Apartman Gyula - care nu are până acum niciun review pe AFA , și după părerea mea, merită!- un apartament excelent, încăpător și curat, numai bun pentru a petrece seri tihnite alături de familie și de prieteni dragi...

Adresa exactă: 5700 Gyula, strada Kiss János Altábornagy 8/A. (Ungaria)

Trimis de sunflower in 24.07.14 19:59:55
Validat / Publicat: 25.07.14 02:28:27

VIZUALIZĂRI: 2402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marschal Ház Apartman Gyula - vedere din față

sunflower [25.07.14 00:17:49] »

Bineinteles ca nu l-am incadrat ca lumea... va rog sa modificati, nu am intentionat, dar asa a iesit. Multumesc!

webmaster21 [25.07.14 02:27:51] »

Mutat în rubrica "Marschal Haz Apartman, GYULA" (nou-creată pe sait)

----------

sunflower [25.07.14 08:00:41] »

@webmaster21: Da, acela e, știu sigur că e la o intersecție.

Vă rog să atașați și următoarea piesă:

youtube

Mulțumesc!

webmaster26 [25.07.14 08:14:39] »

@sunflower: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

sunflower [25.07.14 13:00:07] »

Acum observ că pensiunea are doar 2 stele, fiind cazată acolo, vă spun cu mâna pe inimă, condițiile nu sunt de 2 stele, e curat și intim. Nu lipsește nimic din ceea ce ți-ai putea dori de la o cazare într-un apartament. Cred că steluțele puține sunt datorate faptului că la etaj sunt trei camere și doar două băi, doar una dintre camere are sala de baie proprie, altă baie e pe hol. Cazarea e mai potrivită pentru grupurile de prieteni sau rude.

sunflower

• pagină generată în 0.048501968383789 sec