ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2009
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.06.08
AUG-2009

Raport ok calitate/amplasare - pret

Anul acesta am decis in cateva ore destinatia de vacanta pentru vara.

Intotdeauna ne-am simtit bine in Grecia si am decis ziua ca seara sa plecam in Olympic Beach. Rapid am impachetat bagajele si pe la ora 20. 00 eram cu ele in masina. Am decis sa mergem prin Serbia si am facut o alegere buna. La vama nu am intampinat probleme, nici macar nu ne-au controlat bagajele. Pana la Beograd nu este autostrada, dar dupa aceea, cu mici intreruperi (se construieste autostrada) doar pe autostrada am ajuns la Salonic pe la ora 05. 00.

Mare atentie in Macedonia - polita sta cu aparate radar cu pistol laser.

In Salonic dupa un drum destul de placut, am mers la o anume placintarie pentru a manca renumita placinta cu branza, cu carne si cu spanac.

Pe la ora 07. 00 dimineata eram deja pe plaja in Olimpyc Beach.

Plecand de acasa fara nici o rezervare am mers la Hotel Rainbow, unde am mai fost cazati, dar era totul ocupat. Am zis ca dam o tura prin statiune, bem o cafea si gasim noi ceva.

Terasa de la Panthenon tocmai se deschidea, patronul era afara si am intrat cu el in vorba. Grecii din partea continentale sunt foarte calzi si primitori.

Am mers impreuna sa vedem cateva camere se sa negociem preturile.

Camera dubla fara mic dejun cu vedere in spatele hotelului 30 euro/noapte

Camera dubla fara mic dejun amplasata in lateral, vedere partial la mare 40 euro/noapte

Camera dubla fara mic dejun cu vedere la mare - 50 euro/noapte

Am ales camera cu vedere la mare si am negociat 5 nopti cu 200 euro. Parerea mea e ca se putea si mai ieftin, dar eram deja obositi.

Camera era relativ mare pentru o camera din acea statiune, cu frigider, aer conditionat, televizor, balcon.

Baia - micuta dar ok. Cabina de dus fara nici o perdea, daca faceai dus udai totul

Nu au restaurant propriu, dar gyros-ul e vis-a-vis. Au cea mai frumoasa terasa pe timp de noapte in statiune. Preturile la fel ca peste tot. O bere la halba servita pe plaja la sezlong intre 3 si 5 euro. Berea la sticla o aduceau in frapiera cu gheata, iar extra primeai popcorn. Cafe frappe - servit pe plaja la sezlong 3 euro.

Seara pe terasa pe langa comanda primeai din partea casei inghetata, popcorn, mini-gustari, etc

Personalul foarte amabil.

Deoarece nu aveam inclusa masa am mancat prazul si cina la tavernele din statiune. La fel ca de fiecare data in Olympic Beach gasesti mancare pe toate gusturile. Pestele este intotdeauna proaspat si bine gatit. Berea Amstel la halba este delicioasa, mai ales servita in halbe scoase de la gheata (prieteni stiu de ce)

Statiunea in sine este amplasata aproape de Paralia Catherini, dar este mult mai linistita, plaja mare, cu nisip.

O sa revin cu mare placere chiar daca va fi doar pentru 1-2 nopti in drum spre alte locuri sau insule.

Recomand acest loc celor care sunt comozi si vor sa stea aproape de mare.

Trimis de alexandruduma in 22.11.09 00:07:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Salonic

VIZUALIZĂRI: 2517 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandruduma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 de la noi de pe balcon se puteau vedea locurile libere pentru plaja

Ystely
[26.01.10 20:27:33]

Buna ziua, m-ar interesa daca aveti un nr de tel de la hotel ptr a face rezervare direct acolo ptr luna iunie. Proprietarii stiu romaneste? Multumesc anticipat!

Ystely
Alte impresii din această RUBRICĂPanthenon Hotel: