ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2014
ÎNSCRIS: 07.07.14
NOV-2013

Minunatul stat Hawaii si insulele sale

Ne-am casatorit in octombrie 2013 si, pentru luna de miere, am vrut sa alegem ca destinatie ceva altfel, unic si pe alte meleaguri. Ne-am decis la insula Oahu din Hawaii, la Hotelul Hilton Hawaiian Village din Honolulu, pe Waikiki Beach si Los Angeles pentru ultima parte din sejur. Am zis ca daca tot mergem pana in Hawaii, escala fiind in Los Angeles, sa ramanem si acolo 6 zile.

Zborul a fost unul greu, avand in vedere faptul ca a durat cu tot cu escale aproape 27 ore! (3.5h Buc-Paris, 1h escala, 12h Paris - LA, 4h escala si 6h LA - Honolulu, cu Hawaiian Airlines unde primesti o masa si niste snacks). Nu recomand sa mancati daca nu sunteti obisnuiti cu mancarea "exotica" si daca ati dormit tot drumul doar 2-3h.

Am ajuns rupti de oboseala la hotel, pe la 11 seara insa, de cum am mancat ceva, ne-am revenit si am luat la pas strazile din jur. Asa am descoperit 2 restaurante unde puteam servi in fiecare dimineata micul dejun (in resort preturile erau exagerat de mari, nu scapai fara 100 usd), IHOP si Wailana - cel din urma fiind deschis non-stop - unde un mic dejun te putea duce pana pe la 20-25 usd/pers. Orasul era foarte curat, foarte rar gaseai pe strada aruncate tigari, majoritatea oamenilor se opreau, intr-un loc oarece mai retras, ca sa fumeze.

Am ajuns in data de 29.10 iar pe 31.10, seara, am iesit din complex pentru a ne plimba pe jos prin oras. De cum am iesit in bulevardul principal, am vazut foaaaarte multa lume pe ambele trotuare, care mai de care mai costumati. Uitasem complet ca este Halloween-ul. Cred ca a fost una din cele mai frumoase experiente traite vreodata. Nu se compara cu ceea ce se vede in filme sau cu ce se intampla pe la noi. Nu aveau o locatie anume unde trebuia sa ajunga toata lumea, pur si simplu se plimbau pe strazi, costumati in toate felurile posibile, unii mai imbracati, altii mai putin imbracati. :) Toti se opreau pe strada, faceau poze unii cu altii, zambeau, se salutau, chit ca nu se cunosteau.

Am ajuns la concluzia ca 11 zile de stat acolo nu sunt deloc suficiente, noi de abia daca am vazut un sfert din tot orasul. Am luat un tur cu elicopterul pentru a vedea orasul si de sus si toate imprejurimile. Superba infrastructura si superbe culori vazute de sus! Am vazut vastele plantatii de cafea - am aflat ca Hawaii este singurul stat american ce isi cultiva cafeaua. Am vazut platoul pe care a fost filmat Jurassic Parc - UAU! Intinderea de padure, pamantul de agricultura de o culoare rosu aprins. Am trecut pe deasupra vulcanului inactiv Diamond Head - acolo unde se retrage guvernatorul in caz de uragan. Am hotarat intr-una din zile sa luam o excursie pe o alta insula, cea cu vulcanul activ, care se numeste Big Island sau Hawaii (la fel ca statul - este cea mai mare insula din Hawaii). Aveam acolo dimineata un tur cu elicopterul prin orasul Hilo si pe deasupra vulcanului insa, din cauza vremii proaste (a plouat toata ziua, dimineata mai puternic iar dupa amiaza marunt) zborul a fost anulat. Voiam sa ne intoarcem in Oahu insa am hotarat totusi sa ramanem, la turul cu autocarul pana la vulcan. In drum spre vulcan, soferul - un tip foarte dezinvolt, cu simtul umorului foarte dezvoltat si cantaret pe deasupra :) - ne-a condus prin orasul vechi, ne-am oprit la Rainbow Falls unde, atunci cand este mai caldut afara, nu asa vreme mohorata cum am prins noi, se poate vedea curcubeul deasupra cascadei (poti prinde si mai multe deodata :)). Am trecut prin The Japanese garden Park - niste gradini minunate iar, spre final, am mers printr-un coridor "sapat" de lava cu 500 de ani in urma care ne-a condus, la iesire din coridor in minunata padure tropicala - Tropical RainForest. Big Island este renumita pentru nisipul negru de pe plaja despre care se spune ca nu este bine sa il iei cu tine deoarece vei avea numai ghinioane :) De altfel, nici nu iti este permis sa parasesti insula cu nisip sau lava, acestea fiind oprite la aeroport.

In afara de rasfatul de pe plaja, la soare, unde nu aveai voie cu bauturi alcoolice ne-am plimbat foarte mult pe jos prin oras. Am mers pana la Ala Moana Center, care era cam la 20-30 min de mers pe jos de la hotelul unde am fost cazati. Foarte scump in mall insa drumul pe jos pana acolo - atat ziua cat si seara este fabulos - cladirile, drumurile, parcul si podul pe care am trecut sunt minunate. Nu mai spun de oameni, turisti sau localnici - toti de o veselie incurabila, cu zambetul pe buze tot timpul, amabili si prietenosi. Toata lumea se saluta pe strada, chiar daca nu se cunosteau.

Intr-o alta zi, am luat bilete la spectacolul Waikiki Starlight Luau, care se tine pe acoperisul unuia dintre hotelurile din resort. Dansatoare de hula, cantece native hawaiiene si polineziene, fire dancers, mancare specific hawaiiana, shell lei greeting si o mica prezentare de moda cu haine specific polineziene. Puteai sa iti faci, inainte de inceperea showului, un tatuaj temporar hawaiian. Mai departe, toata seara a fost o incantare pentru toata lumea, care a si iesit la dans.

Am vrut sa avem parte de o cina mai altfel asa ca intr-o dupa amiaza am cautat restaurante in Waikiki si astfel am gasit restaurantul Top of Waikiki - un restaurant situat la ultimul etaj al unei cladiri din centru, care se rotea la 360 grade - astfel aveai o panorama uimitoare asupra orasului! Mancarea minunata - pentru cei carora apreciaza un muschi de vita, aici e locul in care sa-l manance!

In una din ultimele zile petrecute in Honolulu, am luat si un pachet ca pentru proaspeti insuratei, "Five Star Sunset Dining & Jazz" - 189 USD/pers - Sunset Cruise Diner. In acesti bani, erau incluse: o masa de 2 persoane la ultimul etaj al vaporului, cu 7 feluri de mancare frantuzesti si 3 bonuri de bauturi plus jazz - pian, saxofon si voce. La urcare in vapor, la ultimul etaj, erau amenajate in exterior cateva mese pentru servit diverse aperitive - majoritatea cu peste, insa foarte bune! In afara de asta, am fost intampinati de Capitanul navei. Am ciocnit un pahar de sampanie/cocktail, am stat ceva de vorba - parea foarte incantat sa auda pe cineva vorbind in engleza foarte bine, avand in vedere ca majoritatea care veneau pe vapor erau asiatici. Totul a fost mai mult decat minunat!

Imi pare rau ca nu am apucat sa vedem mai multe din oras, pentru ca nu am avut timp, fiecare activitate ne lua cate o zi.

Mai avem de vazult foarte multe, Pearl Harbour, Primaria, Statuia lui Kamehameha - Big Island a fost a 2-a lui casa :) si multe, multe altele.

Sper sa ne intoarcem curand acolo deoarece a fost o experienta unica si de neuitat!

De la peisajele extraordinare, clima perfecta, pana la oamenii care, desi nu te cunosteau, in "disperarea" de a se feri de ploaie sub umbrela de la terasa, intrau in vorba cu tine, aflau ca esti acolo in luna de miere si iti plateau nota de plata, fara sa iti spuna sau bucatarii care aflau acelasi lucru si iti scriau "Congrats" pe desert. :)

De mers si mancat neaparat, pentru cei carora le plac fructele de mare: Mergand intr-o seara in partea cealalta a hotelului, am descoperit restaurantul Red Lobster - trebuia sa astepti cam 30-40 min ca sa te poti aseza la o masa deoarece era full tot timpul. Sotul meu a fost innebunit de mancarea de acolo - fructe de mare, homari, creveti - si am mers 2 seri la rand. Din pacate pentru el, am descoperit mult prea tarziu restaurantul si nu a putut sa se infrupte din platoul "The Ultimate Feast" care cuprindea coada de homar, un crab imens, vreo 12 sau 15 creveti facuti in 3 feluri diferite si, bineinteles, renumita lor portie imensa de cartofi prajiti.

Recomand din tot sufletul, macar o data in viata, daca aveti posibilitatea, sa mergeti acolo si sa va bucurati de experienta unica pe care o ofera Hawaii si insulele sale.

Trimis de aAlice in 23.07.14 18:45:45
Validat / Publicat: 23.07.14 20:24:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 4808 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aAlice); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere din camera hotelului! Speechless
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[23.07.14 20:24:41]

@aAlice: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Dabator
[23.07.14 21:20:18]

@aAlice: Mulțumesc mult pentru acest review. L-am citit cu mare plăcere.

Am avut și eu prilejul acum vreo șase ani să ajung în aceste locuri minunate. Toate îmi sunt atât de proaspete în memorie, mai mult decât din orice altă călătorie.

De multe ori am avut tendința să povestesc despre întâmplările mele pe aceste meleaguri dar parcă mi-e frică să nu uit apoi totul.

Ăsta este și motivul pentru care nu am prelucrat nici filmele deși primele filmări cu camera aceea le-am făcut acolo.

Timpul acolo nu este niciodată de ajuns însă am reușit și plimbarea cu submarinul (pe vremea aceea era singura companie care deținea submarine comerciale), grădina zoologică, acvariul, Dole Plantation, excelentul Peloponesian Cultural Center și multe altele. Să spun Hanauma Bay?

Mulțumesc încă odată...

balasa violeta
[23.07.14 22:40:16]

@aAlice: bun venit!

Am savurat acest review, mi-au placut pozele si astept nerabdatoare urmatoarele impresii!

[23.07.14 22:49:05]

Multumesc amandurora!

@Dabator: Ma bucur ca am trezit amintiri placute! Recunosc ca m-as intoarce acolo fara sa stau pe ganduri. Sper sa mai avem ocazia sa ajungem prin Hawaii, deoarece au ramas foarte multe locuri nevizitate.

Revin cu o modificare: Pe 31 a fost Halloween-ul, nu pe 30.

Am sa revin cu poze si review de la sejurul din Los Angeles si mini-sejur in Las Vegas! si-apoi de pe meleagurile noastre, c-avem si noi destule locuri frumoase.

[23.07.14 22:53:32]

@aAlice: Modificat, în text, 31.10 în loc de 30.10. E ok acum?

[23.07.14 23:00:11]

@webmasterX: Este in regula, multumesc!

station5*
[22.08.14 08:53:27]

Fii amabila Alice si spune-mi, te rog, care este modalitatea de a vizita celelalte insule din Hawaii. Voi fi cazata si eu, ca si tine, pe insula Oahu, plaja Waikiki. Multumesc.

[22.08.14 10:01:21]

@station5: Din Honolulu se organizează excursii cu vase de croazieră care durează 7 sau 10 zile cu opriri în majoritatea insulelelor, unele dintre insule sunt legate cu linii aeriene interne, dar cel mai simplu este să închiriezi un yacht privat , deci nu este imposibil dar nici uşor cele 8 insule principale se întind pe o distanţă de peste 2000 km pe direcţia nord-vest sud-est.

station5*
[22.08.14 13:05:06]

@webmaster13: Multumesc mult! acum inteleg ca insulele sunt la mare distanta unele de altele. Am 6 zile la dispozitie, deci cu siguranta ma voi limita la Oahu si, eventual, excursii la insulele din apropiere. am dedus ca insula mare Hawaii este accesibila, de ex.

Multumesc frumos!

zake
[24.08.15 00:09:37]

@aAlice - felicitari pt articol!!!

o experienta similara vom avea si noi in luna martie, aceeasi insula, acelasi resort, si aceeasi escala de catev zile in LA. aici ne a trecut prin minte varianta unei cazari la Santa Monica... inca analizam.

zi ne ceva de shopping... renteaza?

[24.08.15 01:35:18]

@zake: Thanks! Noi am stat in LA la Sheraton, in Downtown si nu regret deloc alegerea facuta, am luat la pas toata zona. La fel si in Oahu, cred ca doar de 2 ori am luat taxi, in 11 zile, ca ne dureau prea tare picioarele de la atata mers pe jos.

Ca idee, in resort nu am mancat decat f rar, nici nu prea am stat oricum. Dimineata mancam la Wailana, care e chiar vis-a-vis de resort, doar traversezi bulevardul, este si non stop. Daca mergeti in stanga, pe aceeasi parte cu Wailana, este IHOP (international house of pancakes). Au niste omlete GENIALE. cand am fost noi, daca pastrai bonul de la IHOP si te duceai si a 2-a zi sa mananci, aveai reducere, nu mai stiu exact cat. si mai in stanga de IHOP, dar pe partea cu resortul, este renumitul Red Lobster. ca magazin de cumparat diverse este ABC Stores, se afla si in resort dar si prin zona pe bulevarde. Este cam un fel de Mega Image.

Recomand restaurantul Top of Waikiki, e relativ aproape de resort, la vreo 20-30 min de mers lejer pe jos. Regret un pic ca nu am fost si ziua, ca se vede si oceanul. Rotatia dureaza cam 1h, mancarea excelenta! Iar in LA am fost la Westin Bonaventure Hotel, de 35 etaje (care de fapt sunt 33, ca nu are etajele 7 si 13 - americanii au oricum o problema cu 13 si nu vei gasi nicaieri acest etaj) si care are si el un revolving restaurant, cu panorama f misto!

Daca stati mai multe zile in LA, faceti un drum si pana in Vegas, noi am stat 1 noapte, am inchiriat o masina - Chevy Camaro, sunt 4h dus si 4h intors, dar merita cu siguranta, inclusiv drumul prin desert.

In 2013 cand am fost noi, renta f mult shoppingul, pentru ca era dolarul f scazut. Insa cu siguranta renteaza si acum, cat timp cumparaturile se fac in outleturi. Noi am intrat in 2, unul pe autostrada catre Las Vegas, Tanger Outlet si unul putin dupa Thousand Oaks, Camarillo parca. Cumperi dintr-un magazin si primesti bonuri de reduceri pentru alte magazine. Ca idee, un sacou barbatesc, casual, de la Calvin Klein, costa 50$, tricouri Tommy Hilfiger 10$, camasi elegante de la 15$, asta la brandurile cunoscute si in Romania. P. s. : hainele de dama sunt peste tot mai scumpe decat cele pt barbati. noi am cumparat atat de multe haine ca a trebuit sa mai cumparam un troller.

Profitati cat mai mult de sederea acolo si vizitati cat de mult puteti, noi nu putem ajunge iarasi prea curand ca avem un bebe de 4 luni, mai greu la un drum atat de greu cu el. Posibil sa fiti norocosi si sa prindeti vulcanul de pe Big Island activ si sa puteti baga batul in lava, cand am fost noi de abia incepea sa urce...

Am scris mai multe decat ai intrebat dar nu ma satur niciodata sa povestesc despre locurile alea.

Enjoy si sa revii cu impresii!

zake
[24.08.15 11:05:23]

@aAlice - cred ca ar trebui sa multumesc si bebe ului de 4 luni pt promtitudinea si complexitatea raspunsului...

Noi vom pleca in martie, la anul, si singura certitudine pana acum este hotelul din Honolulu...

In rest, orice poate fi modificat. sotia a mai fost in LA si insista sa mergem spre Santa Monica... lucru care nu ma deranjeza absolut deloc.

Pare interesanta deplasarea si vizitarea Las Vegasului... iar cele 4 ore dus nu ma sperie si nu ma descurajeaza deloc, avand in vedere ca am facut 5 ore sapt trecuta de la mamaia la bucuresti... cazarea la Vegas ati rezolvat o din timp? sau v ati orientat la fata locului?

cat v a costat inchirierea masinii? presupun ca probleme legate de benzina si orientarea pe autostrazi nu intra in discutie...

Multam fain pt informatiile legate de shopping, ... este un aspect la care sotia tine ff mult...

Daca mai aveti amintiri, idei, ganduri si sfaturi, nu ezitati sa ni le impartasiti, in limita timpului disponibil si promitem ca la degustarea omletei magice din IHOP ne vom gandi si la voi... :

o zi faina...

[24.08.15 12:42:19]

@zake: la vegas ne-am luat cazare din los angeles, a fost cam 180$, la Elara by Hilton, pe Strip. In perioada cand am fost noi nu am prins niciun show, din pacate, asa ca doar ne-am plimbat pe strazi si am intrat in casino-uri. orasul oricum e f interesant noaptea, ziua aproape ca pare ca oricare altul.

Masina ne-a costat ~80$/zi si am inchiriat de la Enterprise, am mai inchiriat de la ei si au fost ok. Cu orientarea pe autostrazi clar nu-s probleme la fel si cu benzina. Grija cu depasirea vitezei, poti depasi cu 15-20 mile/h maxim, depinde cum merg si ceilalti in trafic. Nu e ca la noi, cu banda de viteza sau sa se dea lumea la o parte ca vrei sa mergi tu mai repede. e insa banda pt minim 2 pasageri, pe majoritatea autostrazilor.

Daca sunteti fumatori, in resort sunt f putine locuri de fumat, noi am stat in rainbow tower si era ceva de mers pana la spatiul amenajat. intre insule la vremea respectiva era ok ca pret de mers cu avionul. Ne-am uitat de curiozitate si bilet luat in aceeasi zi de pe Big Island pana in Honolulu era 80$. Merita sa faceti tur cu elicopterul, dureaza cam 45min, de luat sunset cruise diner, au cei de la hilton mai multe oferte pt diverse chestii. Parca au trecut prea repede zilele, n-am apucat sa vizitam destule chestii, desi am vizitat multe daca vreti in mall, sunt 2 relativ aproape de hotel, 20-30 min pe jos sau cateva minute cu taxi. sunt oricum o gramada de magazine si in resort.

In LA daca stati, de mers pe Rodeo Drive, la Chinese Theatre, Farmars Market, Venice Beach... In beverly hills nu prea poti sa vezi casele vedetelor ca au garduri inalte

aAlice, balasa violeta, station5*, zake
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Oahu: