ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2014
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 11.07.11
JUL-2014

Sejur reuşit

Salutări colegilor din AFA!

De 2 zile am ajuns acasă, după un mic concediu pe litoralul bulgăresc, la Hotel Borjana - Albena. Am rămas cu un mic refren în cap... "ce mică-i vacanţa mare", cam asta ar fi starea emoţională acum...

Pentru noi a fost prima ieşire în Bulgaria, după diverse experienţe româneşti, dar şi una în Turcia. Avem ceva date pentru comparaţii, aşa că, să ne adâncim în subiect...

Am ajuns pe la orele 13:00, găsind uşor hotelul, după ce am urmat indicatorul din giratoriul mare de la intrarea în staţiune. Să nu uit... la intrare aveţi bariere de unde ridicaţi un tichet de acces. Acest tichet îl prezentaţi la recepţie şi achitaţi pe loc 7 leva contravaloarea parcării şi accesului cu maşina în staţiune. Pe timpul sejurului, dacă doriţi să ieşiţi cu maşina din staţiune, ve-ţi primi un card de acces de la hotel pe care îl utilizaţi la barieră. Când terminaţi vacanţa, reprimiţi de la recepţie acel bon scos iniţial la intrarea în staţiune, bon care îl introduceţi în fanta specială a aparatului de la barieră. Explic acest lucru pentru că la ieşire se formează un adevărat carambol... sunt mulţi turişti care plătesc la final la nişte automate speciale care sunt pe partea dreaptă, chiar la ieşire... acolo se blochează traficul şi poţi fi dus în eroare, oprindu-te greşit acolo. Nu, cei care aţi achitat la hotel, treceţi de această zonă şi mergeţi un pic spre stânga, direct la bariere. Buuun, am trecut de acest subiect :).

După cum spuneam am ajuns la orele 13:00. Din zona parcării am fost luați în primire de "băiatul cu parcarea, de asemenea acesta fiind și băiatul cu bagajele". Am pus ghilimele datorită faptului că numai "băiat" nu i se poate spune. Are 120 de kilo si vreo 40 de ani. Extrem de băgăcios și extrem de dornic de tips.

La recepție, două doamne care vorbesc bine engleză, rusă și germană. Am intrat rapid în subiect... vreau o cameră bună + 10 leva puși la vedere. Totul a mers strună. A trebuit să alegem dacă dorim să intrăm în acel moment cu prânzul și la ieșire doar cu mic dejun, sau, fără prânz, dar la ieșire da. Ținând cont că se serveau gustări după prânz, am optat să nu mâncâm la intrare.

Am urcat la etajul 9 împreună cu al nostru "picolo" (tips 2 euro). O cameră pe colț, cu vedere la stradă, dar aveai posibilitatea să vezi și o bucățică de mare (cam 908). Nu foarte mare, un pat dublu - matrimonial și o canapea extensibilă, foarte faină pentru junioara noastră. Balcon mărișor, dotat cu ață pentru uscat rufe (dar fără cârlige / atenție! - seara bate destul de tare vântul), două scaune și o măsuță. În cameră, tv lcd doar cu posturi nemțești, rusești, bulgare și un timid ProTv Internațional. Aer condiționat. Un dulap încăpător și o comodă cu oglindă. Baia frumoasă, spațioasă, dotată cu duș. Totul curat, aranjat frumos. Prosoape albe, curate, le-am folosit fără teamă pe tot parcursul sejurului.

Hotelul ca atare e clar de pe vremea comunismului, dar renovat recent. Holul luminos, multe canapele și măsuțe, unde seara se stă pe net. Apropos...net doar în hol și doar cu logare și pass pe fiecare client în parte. Mai aveți și pe plajă, dar mai slab și cu limitare, tot cu pass care îl primiți de la recepție.

Un bar în hol și o toaletă. Curățel.

Un restaurant mare, chiar lângă o piscină frumoasă. Mese și în interior și lângă piscină. Mese pe toate măsurile, dotate cu scaune comode.

Mâncarea - nu extraordinar de variată (mai ales la micul dejun), dar aveai ce să mănânci pe săturate. Nu vă enumăr aici toate felurile, dar credeți-mă, am avut și noi și copilul ce să mâncăm și s-a dovedit că au fost ok din punct de vedere al siguranței alimentare și al gustului. O singură remarcă... la seara bulgărească, nu încercați sarmalele. N-au nici o legătură cu cele românești.

Băuturi autohtone, slăbuțe ca și număr de grade. Vin alb și roșu, bere la dozator, vodkă, gin, lichioruri. Sucuri la dozator - 2 cu chimicale, cel de măr 100% natural. Apă doar la dozator. La baruri aveați și gama Pepsi, servită de barman de la dozator. Cafea la dozatoare, cele 2 din restaurant făceau o cafea relativ bună. Ice tea și ceai normal (vreo 6 sortimente).

Piscina nu extraordinar de mare, dar curată. Aveți 2 șezlonguri incluse.

Din piscină dați direct în plajă. Lată, curată, cu un nisip plin și cu o tentă mai închisă de culoare decât cel românesc. Și aici aveți incluse 2 șezlonguri. Atenție! Fără salteluțe, acestea costă 2 leva. Atenție din nou! Nu le rezervați dimineața după neaoșul obicei românesc cu prosoape lăsate pe ele... în trei rânduri au fost strânse de-a valma și puse pe un șezlong la intrarea pe plajă. Tot la intrare există un semn pe care scrie în 5 limbi (inclusiv română) că nu este voie să-ți rezervi locul cu lucruri personale.

Marea curată, cu intrare lină, fără pietre. Fără alge, cu vietăți marine frumoase care se vedeau cu ochiul liber.

Salvamari care își fac datoria cu responsabilitate. Vaporașe, banana, parasailing, toate fără să te agreseze cu reclama prin portavoce (ca la noi). Din punctul nostru de vedere, singurul mic incovenient pe plajă, este lipsa muzicii. Nu suntem fanii manelelor care urlă în diverse locuri pe la noi, dar o muzică disco în surdină ar fi prins bine, aduce sentimentul de vacanță. În jurul nostru se vorbea mult în română, germană și rusă.

Stațiunea așezată într-o zonă submontană, cu un mare parc vegetal. Atenție! Rezultă multe insecte seara. La camera de hotel aveți plasă contra insectelor, dar la plimbarea de seară erai destul de atacat de țânțari.

În interiorul stațiunii, multe distracții pentru copii, dar cam piperate. Cam orice se învârte la 6-10 leva. Mici magazine cu suveniruri, celebrele fotografii în costume de epocă și alte atracții interesante.

Revenind la hotel. Animatori pentru copii și adulți. Darts, tenis de masă, polo în piscină, gim pool, volei pe plajă, teren de fotbal. Seara, mini-discotecă pentru copii. La restaurant, o mică formație cântă pentru adulți melodii din repertoriul internațional, muzică frumoasă.

Marele minus (ca să găsesc unul) a fost faptul că angajații (mai puțin animatorii) n-au nici o treabă cu zâmbetul. Sunt serioși, spre încruntați. Dar, discutând cu un bulgar la un parc de joacă, am aflat că salariile acestora se învârt la 300 de leva... așa că ce zâmbet să mai aștept eu?

La cameră, am lăsat în fiecare zi, pe pat, câte 1E tips. Urmare (sau nu?)... prosoape curate în fiecare zi, lenjeria schimbată de 3 ori, cosmetice aduse de 2 ori, ordine și curățenie.

La final, ceva despre drum. Am ales varianta prin Vama Veche. 70 km până în Albena, pe o șosea bună, cu 2 benzi. La dus, nici urmă de poliție, la întoarcere, cu 6 km înainte de vamă, în ultima localitate, radar. Pe ansamblu, fără probleme.

O ultimă idee, care poate sintetiza totul. În urma duscuțiilor cu diverse persoane care au fost 5-6 ani la rând în Bulgaria, Borjana nu este un hotel de top, dar raportul preț-calitate este excelent.

Pentru noi, totul a fost frumos.

Trimis de bigbrother in 23.07.14 12:42:53
Validat / Publicat: 23.07.14 13:55:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2440 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigbrother); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere spre hotel de pe plajă

sunflower
    [23.07.14 16:00:17]

Din ce observ eu privind foto, au mai schimbat aspectul camerelor. Bravo lor! Cat despre minusul pe care l-ati semnalat, exact aceeași poveste am trăit-o și noi în urmă cu doi ani! Însă per total, Boryana Hotel e o alternativă excelentă pentru a petrece o vacanță la bulgari.

andreieu
    [23.07.14 20:38:02]

@bigbrother: Lifturile sunt noi? Si sunt din acelea cu usi glisante?

[23.07.14 20:51:35]

@andreieu: Da lifturile sunt noi, cu uși glisante, încăpătoare și cu aer condiționat. Au însă o mică hibă, opresc indiferent că urci sau cobori, la orice etaj unde au fost apelate. În orele aglomerate durează până ajungi la destinație

[24.07.14 11:35:16]

@bigbrother: din ce am citit la alti utilizatori spuneau ca receptionerii te refuza daca incerci sa le dai "ceva", sa inteleg totusi ca pe dumneavoastra nu v-au refuzat; si eu intetionez sa le dau in speranta ca voi primi o camera mai buna (am optat pt camera cu vedere la mare si sper sa nu imi dea cu vedere spre hotel nona si partial spre mare) multumesc!

[24.07.14 11:38:20]

@bigbrother: @bigbrother: sunt zgomotoase, se aud in camera? cel putin asa am inteles ca erau in anii trecuti

[24.07.14 18:46:51]

@marrtini: Am observat că țin cont de opțiunea pentru care ați optat inițial... eu aveam cu vedere la parc, așa că asta am primit. Dar cu adevărat, o cameră bună, fără probleme. Au fost destul de surprinși de modul meu direct, dar au luat banii fără prea multe mofturi și au fost destul de îndatoritori față de mine. Nu zic că e o variantă corectă, dar, părerea mea este că în acest segment se lucrează cu tips și cu adevărat se vede diferența. Sejur frumos!

[24.07.14 18:49:03]

@marrtini: Eu am avut o cameră relativ departe de sala lifturilor și nu am avut o problemă cu zgomote de acest gen. Totuși acestea sunt silențioase, noi, așa că nu cred că s-ar auzi în cameră.

[24.07.14 20:55:53]

@bigbrother: aveti dreptate, multumesc pt raspuns

[28.07.14 15:55:08]

buna. tocmai ne-am intors si noi de la Boryana (de vreo 2 sapt vezi impresii).

Referitor la tips, vreau sa va spun ca nu a fost nevoie de asa ceva in cazul nostru: am primit camera cu vedere la mare, mai ales datorita faptului ca am mers printr-o cunoscuta agentie germana (nu pot sa-i dau numele, dar cred ca banuiti).

Ce vreau sa va intreb: stie cineva cum se numeste melodia pe care dansau animatorii (sau unde o pot gasi) ? Aveau ei o melodie "speciala".

De asemenea si noi am fost foarte multumiti de ceea ce am primit: deci, raport pret - calitate foarte bun.

Winwin
    [23.08.14 09:08:05]

@yuliansch: Melodia de start si final a animatorilor: Daler Mehndi - Tunak Tunak Tun. Aici gasesti o varianta funny: youtube iar aici varianta originala youtube.

M-a ajutat Shazam si o filmare

[24.08.14 19:30:04]

@Winwin: multumesc tare mult!

[05.12.14 10:35:24]

salut, suntem in alegerea hotelului pentru vara viitoare, stam intre boryana si slavuna, aflat la 2 pasi de boryana; va rog un sfat, sa alegem boryana? , suntem putin nelinistiti pentru ca toate camerele am vazut ca au gresie pe jos si avem un copil de 4 ani, care nu sta o secunda... ; si mai vrem sa stim o chestie mai ciudata- inghetata este pe tot timpul zilei, sau doar in timpul pranzului si cinei (cum am patit la kaliakra si sol luna bay din obzor); multumesc.

[05.12.14 10:42:26]

@DANIEL ROTARU - Salut! Cel puțin camerele pe care le-am văzut eu sunt cu gresie pe jos, dar nu este alunecoasă. Înghețata se servește undeva de la ora 10 și se menține la prânz și cină. Nu am fost la Slavuna, dar noi am fost foarte mulțumiți de Boryana. Alegere înțeleaptă vă doresc!

[05.12.14 10:47:20]

@bigbrother - in regula, multumesc de raspuns; si noi tot spre boryana inclinam (mai ales ca anu acesta aveam rezervare la slavuna si in ultima secunda am fost directionati in nisipurile de aur- cu stresul de rigoare, din cauza inundatiilor); va intrebam de inghetata pt ca sotia si baietelul sunt mari mancatori; ea se serveste la barul de la plaja dupa ora 10, sau tot in restautantul principal?

[05.12.14 10:55:32]

@DANIEL ROTARU - Bar pe plajă nu există. Nota bene, plaja începând la 20 de metri de hotel, se poate spune oarecum ca este pe plajă. Este barul de la piscina care este lipită de restaurant. Ok calitativ (copilul meu a mâncat zilnic cantități impresionante), de obicei este în 3 până la 5 sortimente. Singurul minus la Boryana a fost pe partea de băuturi, dar nu pot spune că n-am avut ce bea. Sunt convins că veți fi mulțumiți. Cum spuneam și în review, raportul preț-calitate este corect.

[05.12.14 11:59:53]

@DANIEL ROTARU - noi am fost foarte multumiti de Boryana, in special pe partea cu mancare. asa cum am vazut scris anterior, inghetata se serveste langa piscina, deci langa plaja. Daca consultati alte site-uri specializate in pareri despre hoteluri, etc, o sa observati ca in Albena, pe primul loc este Slavuna, iar Boryana pe 4 din totalul de 32 de hoteluri. Oricum, noi si vara viitoare incercam sa ajungem tot la Boryana. Alegere placuta!

[05.12.14 12:04:21]

@yuliansch - da, tocmai de aceea stateam intre slavuna si acesta, stiu ca si acolo e foarte bine; in privinta bauturilor, care spuneati ca ar fi un minus, am vazut la multe hoteluri in albena ca au un suc de mere natural, productie proprie, e cazul si la boryana? ; multumesc pentru sfaturi.

[05.12.14 13:47:12]

@DANIEL ROTARU - Exista si la Boryana acel suc de mere natural, dar se serveste doar in restaurant, in timpul meselor. Este pus in dozator, in prima faza era sa zic ca e chimical, dar cu adevarat este natural si bun.

andreieu, bigbrother, DANIEL ROTARU, marrtini, sunflower, Winwin, yuliansch
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: