ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
ÎNSCRIS: 03.07.13
JUN-2014

Barcelona - niciodată timpul nu ajunge

Nu înţeleg de ce mă atrage atât de mult acest oraş, dar pur şi simplu mă fascinează! Timpul mi se pare că niciodată nu este suficient pentru a explora, cu simţ de răspundere, oraşul lui Gaudi, pentru a-i afla toate secretele şi a-i descoperi adevărata valoare.

De la aeroport noi nu am luat autobuzele care duc în centru (preţul unui bilet era de 5,90 euro de persoană) ci am ales să mergem cu trenul până la staţia Sants Estacio, iar de acolo am luat metroul până unde am avut nevoie (mai exact staţia Paralel).

Am cumpărat din gară (la care se ajunge din aeroport printr-un pasaj aerian) o cartelă de 10 călătorii, pe care am dat 10,6 euro. Acestea sunt valabile şi la tren, şi la metrou, şi la autobuze prin oraş, iar călătoria este valabilă 60 de minute (în acest interval, dacă schimbi mijlocul de transport, nu se consumă o nouă călătorie).

Trebuie să recunosc, de această dată Barcelonei i-am alocat mult prea puţin timp, ea nefiind destinaţia noastră finală pentru acest an. Am stat doar 3 nopţi în Barcelona şi am avut numai 2 zile pentru ea. Dar planul a fost să vadă şi copilul un pic din ce e de văzut, pentru că data trecută nu a fost cu noi (vezi impresii).

Am avut obiective clar stabilite (despre care am povestit în review-uri separate), am fost contra-cronometru şi asta m-a durut. Dar ceva nou tot am văzut şi noi, pentru că de data aceasta am reuşit să ajungem la Fântânile Magice pe care le-am ratat în anterioara vizită, nefiind deschise în zilele în care am fost acolo. Culorile, mişcarea, lumina, muzica şi apa de la Fântâni ne-au oferit un spectacol de magie impresionant. Eram fascinaţi de ceea ce ne era dat să vedem. Pentru câteva momente m-am simţit copleşită, îmi venea să plâng de fericire. Nu există cuvinte care să poată exprima frumuseţea spectacolului oferit de Fântânile Magice, trebuie doar să ajungeţi acolo, să vedeţi cu ochii voştri, să simţiţi cu sufletul...

Pe lista noastră a fost, binenţeles, Sagrada Familia pe care am vizitat-o doar din exterior. Copilul obosit de atâta mers, aglomeraţie foarte mare, ca de obicei, şi preţul biletelor (în condiţiile în care pitica nu era interesată să intre), ne-au făcut să ne mulţumim cu turul exterior, câteva poze şi atât. Nu ştiu dacă vă pot spune ceva ce nu s-a spus despre aceast simbol al Barcelonei, aşa că nu am să insist cu detalii deja ştiute. Vă spun doar că este la fel de impresionantă cum mi-o aminteam, a fost o reală plăcere să stau pe bancă şi să o admir, încercând să prind şi eu câteva poze, printre zecile de oameni care făceau acelaşi lucru.

Port Vell nu putea lipsi nici el de pe listă pentru că am vrut să mergem şi la Acvariul din Barcelona, acesta aflându-se chiar acolo (impresii aici).

Portul... la fel cum l-am lăsat ultima dată, poate doar un pic mai atractiv... mi-au lipsit momentele de stat pe băncuţă, la marginea apei, mi-au lipsit yachturi-le „expuse” atât de frumos, mi-a lipsit aglomeraţia şi forfota continuă, specifice acestei zone! Am colindat puţin şi prin magazinele din Mall, chiar dacă nu am cumpărat nimic de acolo.

La Rambla ne-a aşteptat tot acolo, la fel de încântătoare şi minunată. Terase, magazine, artiştii ambulanţi care aşteptau zgomot de fise în cutia lor pentru a-ţi acorda „onoarea” de a face poze cu ei, pictorii şi caricaturiştii de pe margine, aglomeraţia permanentă, indiferent dacă e zi sau noapte, toate, la un loc, reprezintă celebra stradă La Rambla din Barcelona! Am stat şi am privit de la început până la sfârşit cum a fost realizat un tablou, am asistat la realizarea unui portret... ne-ar fi plăcut să-i facem şi noi un portret piticei la prima ei vizită în Barcelona, dar, sincer, preţul cerut ni s-a părut prea mare... 30 de euro mai exact.

Statuia lui Columb se află între La Rambla şi Port Vell. Am vrut să plătim si să urcăm dar nu am reuşit să facem acest lucru. Sunt convinsă că priveliştea este absolut minunată.

Mai mult de jumătate de zi am petrecut-o într-un muzeu de ştiinţă absolut fantastic, este vorba de Muzeul CosmoCaixa căruia i-am dedicat un review separat (impresii aici). O prietenă mi-a spus de acest muzeu, cu puţin timp înainte de a pleca, şi am vrut cu orice preţ să îl vedem, deşi nu am apucat să aflu prea multe detalii despre el.

Nu regret nicio clipă faptul că am ratat alte obictive pe care le aveam pe listă (Parcul Guell, La Pedrera – Casa Mila, Casa Batllo) din cauza acestui muzeu. Este un loc pe care îl recomand din toată inima, mai ales dacă sunteţi în Barcelona cu copiii, doar să fiţi atenţi să îi dedicaţi o zi întreagă.

Am fost şi la Muzeul Maritim care se află lângă port (impresii aici). A fost frumos, nu extraordinar, dar frumos, am aflat lucruri interesante despre corăbiile şi bărcile expuse, am făcut poze frumoase, iar preţul plătit a fost mai mult decât acceptabil. Destul de aglomerat la intrare dar este spaţiu pentru toată lumea.

Parc de la Ciutadella nu a lipsit nici el de pe lista noastră, deşi nu am petrecut mai mult de o jumătate de oră în el, am făcut câteva poze la cascadă şi am stat pe o bancă la umbră. Am vrut să mergem şi la Grădina Zoologică dar efectiv timpul nu ne-a permis. Aş fi vrut să vedem nu numai animalele de la Zoo, ci şi spectacolul de delfini despre care citisem, însă acesta are loc la ore fixe şi nu am reuşit să ajungem la timp.

Muzeul de Ciocolată a fost unul din obiectivele pe care pitica mea l-a aşteptat, îi spusesem că este un loc în care poţi mânca biletul de intrare (impresii aici). Ne-a plăcut foarte mult, şi biletul de intrare dar şi muzeul, am aflat lucruri foarte interesante despre cacao şi despre modul de prelucrare a boabelor de cacao pentru a obţine cacao şi apoi ciocolata. Acest muzeu „dulce” se află destul de aproape de un alt obiectiv important din Barcelona, şi anume Arcul de Triumf. L-am văzut, am stat puţin şi i-am citit copilului câteva informaţii despre el, apoi l-am lăsat în urmă.

Din păcate, acestea au fost obiectivele pe care am reuşit să le bifăm de această dată. Sunt mult mai multe lucruri care merită văzute în Barcelona, dar nu toate prezintă interes pentru un copil de 9 ani, iar noi acum am fost mai mult pentru copil. Nici timpul nu ne-a permis mai mult, aşa că trebuie să ne mulţumim, deocamdată, cu ce am reuşit să vedem.

Cu siguranţă vom mai ajunge în Barcelona, ceea ce vă doresc tuturor, este un oraş care îmi încântă sufletul, un oraş pe care îl iubesc şi de care nu cred că m-aş putea sătura vreodată, chiar dacă niciodată timpul nu ajunge!

Trimis de cdiana in 22.07.14 21:45:54
Validat / Publicat: 22.07.14 23:49:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdiana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fântânile Magice – spectacol de magie: mişcare, culori, lumina, muzica şi apă

sunflower
[23.07.14 09:14:13]

@cdiana, atât de frumos ați scris despre Barcelona, am citit absolut tot, așa că, anul următor primul city break 99% va fi, pt. mine, la Barcelona! Felcitări pentru frumoasele, utilele și de ce nu? ... persuasivele scieri!

cdianaAUTOR REVIEW
[23.07.14 15:52:02]

@sunflower: multumesc frumos!

Nu ai cum sa scrii altfel despre Barcelona. Nu ai cum!

Este un oras minunat, de care eu personal nu ma mai satur. Si, chiar daca nu am fost decat de doua ori, de fiecare data timpul este prea scurt, locurile de vazut sunt prea multe si prea frumoase sa pleci repede.

Mergeti cu prima ocazie acolo si va garantez ca nu veti regreta!

corinka
[23.07.14 16:09:05]

Gradina Zoologica este un obiectiv la care chiar merita sa ajungi, fie ca ai copii sau nu. Noi n-am ratat-o, desi suntem copii mari, trecuti de 30 de ani.

La Sagrada Familia recomand achizitionarea biletelor online, numai ca trebuie aleasa si ziua si ora de vizitare. Noi am ales sa mergem in a doua zi, dupa micul dejun, fiind primul obiectiv pe ziua respectiva, ca sa fim siguri ca nu intarziem.

Listaseram biletele de acasa, de pe internet, iar cand am ajuns am intrat direct, trecand pe langa coada luuunga-luuunga ce se formase la bilete.

cdianaAUTOR REVIEW
[23.07.14 17:35:47]

@corinka: sunt convinsă că merită şi Grădina Zoologică. Era iniţial în plan, mai ales pentru cea mică.

Dar nu ne-am încadrat în timp să prindem şi spectacolul cu delfini, de care am înţeles că este superb, aşa că am renunţat la idee. Va mai fi, cu siguranţă, o "data viitoare" şi atunci nu o vom rata.

Legat de Sagrada Familia, sunt perfect de acord, achiziţionarea biletelor online este cea mai bună soluţie de a scăpa de cozile interminabile de la intrare.

Nu am avut în plan de data asta să intrăm, cea mică nu e pasionată de biserici, aşa că am lăsat-o şi pe ea în aşteptare.

Dacă alocam mai multe zile Barcelonei, cu siguranţă vedeam mult mai multe, dar acum a fost un popas în drumul nostru spre Salou şi Port Aventura.

cdiana, corinka, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: