ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2009
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    MAR-2002
    single

Crocodili, case lacustre, monumente si... banana show!

DJ Sasha - "Flute Fantasy"

La 30 km distanta de Bangkok se afla Samat Prakam una din cele mai mari ferme de crocodili din lume peste 60000 de animale inclusiv cel mai mare crocodil aflat in captivitate, ferma se intinde pe cateva hectare iar vizitarea ei se face pe niste poduri suspendate de unde se poate admira in liniste toata acea etalare de falci si solzi, dar cel mai spectaculos este momentul hranirii cand dupa ce dintr- un fel de funiculare se arunca bucati de carne care sunt aprig disputate de toate aceste reptile oferind un spectacol brutal si facandu-te sa simti mici mancarimi pe sira spinarii!! Intr-o arena special amenajata au loc spectacole din ora in ora in care dresorii sunt indeajuns de nebuni sa bage bratele pentru cateva secunde in boturile larg deschise ale crocodililor ba chiar la final unul dintre acestea a stat chiar cu capul varat innt-un astfel de bot larg deschis nici mai mult nici mai putin de 10 secunde timp in care multimea numara in cor!!! Ferma dispune de o mica gradina zoo, se pot efectua plimbari pe elefant, sau poti sa asisti la spectacole cu serpi veninosi, cateva persoane din grup s-au fotografiat purtand pe umeri un boa constrictor lung de 3 metrii, eu doar m-am multumit sa ating pielea incredibil de neteda si rece a acestor animale, oricum pentru mine a fost o senzatie foarte neplacuta!!!

Exista cateva piete plutitoare (Floating Market sau Talaat Naam) in Bangkok in general situate la marginea orasului acolo unde din raul Chao Phraya porneste o retea de cateva sute de canale care formeaza cartiere intregi de locuinte lacustre in care stilul de viata al bastinasilor nu s-a schimbat cu nimic in ultimul secol, casele nu au acces decat de pe apa iar viata locuitorilor se desfasoara in vazul tuturor pe verandele caselor de lemn, aici realizezi poate cel mai bine ca te aflii in extremul orient si reprezinta poate cel mai fidel stilul de viata al vechiului Siam. Pietele plutitoare sunt un spectacol unic de culoare, sunete si imagini deosebite, barci lungi de 8-10 metrii incarcate cu tot felul de fructe tropicale, legume, flori sau palarii de paie care plutesc lin intr-un fals haos insotite de strigatele oamenilor care-si lauda marfa, totul se intampla pe apa, exista barci in care se gateste, un fel de McDonalds plutitoare, si nimic nu intrerupe toata aceasta activitate comerciala, nici macar multimea de turisti care privesc uluiti la tot acest spectacol.

Deoarece pe perioada constructiei hotelului Grand Hyatt Erawan au aparut tot felul de probleme, propietarii au inaltat in fata acestuia un altar hindu inchinat Zeului Phra Phrom zeul creatiei, dupa aceasta toate problemele au disparut, altarul este cunoscut cu numele San Phra Phrom si a capatat reputatia ca are puterea de a indeplinii dorintele legate de cariera si succes, zilnic sute de localnici vin aici si depun ghirlande de flori, flori de lotus si ard betigase parfumate in speranta ca dorintele lor vor fi indeplinite, ceea ce este extraordinar este faptul ca cei carora le-au fost indeplinite dorintele platesc formatii de dans traditional sa tina spectacole in acest loc, asa este aici poti vedea zilnic unele din cele mai bune formatii de muzica si dans traditional din Bangkok, o etalare splendida de costume stralucitoare, muzica si dansul fascinant al orientului este oferit oricui gratis.

Muzeul Prasart se afla la 20 de km de Bangkok este un muzeu privat si poate fi vizitat doar la sfarsit de saptamana de vineri pina duminica. Muzeul este de fapt un parc imens cu o flora si o fauna deosebita si aici in acest cadru extraordinar sun reproduse identic cele mai faimoase cladiri istorice din Tailanda, temple din nordul tarii, un sat din Siamul secolului 18, marele palat din bangkok, ruinele templelor kmere, etc practic calatoresti in toata Tailanda in doar cateva ore, o experienta de neuitat!

Tailanda este in topul tarilor care prelucreaza rubine si safire, de la receptia hotelului aflata la etajul 25 am solicitat un taxi pe care l-am luat de la etajul 23, soferul ne-a spus ca acolo unde vroiam sa mergem se deschide mai tarziu asa ca intre timp ne duce el undeva, undeva fiind cateva mari magazine de bijuterii, la intrare te intampinau cu ghirlande de flori si apa de trandafiri sa te racoresti apoi erai luat in primire de care o doamna imbracata foarte sobru in taior care sta cu tine pe toata perioada cat te aflai in zona comerciala a magazinului (exista o cafetaria unde era totul gratis), magazinele erau enorme iar oferta fabuloasa, la inceput ne-am zis ca nu avem ce cauta acolo insa ulterior ne-am dat seama ca preturile sunt foarte avantajoase si totul era negociabil, de exemplu un inel cu 6 rubine de marimea jumatatii bobului de orez de la 600 dolari, pret de vanzare 375 dolari toate obiectele aveau certificat de calitate, (am uitat sa spun, la inceput este prezentat un film despre extragerea acestor pietre, apoi se efectueaza un tur in ateliere unde se sorteaza pietrele si apoi se slefuiesc), asa ca doamnelor daca ajungeti acolo nu scapati din vedere acest aspect:) !

In momentul cand am ajuns in fata hotelului pentru prima data ghidul local ne-a intrebat daca dorim sa vedem ceva anume in prima seara, asa ca barbatii din grup care erau de departe majoritari au strigat... Banana Show!!!

Dupa cateva ore ne-am suit in autocar si am plecat spre showul promis, dupa aproximativ 1ora de mers, am intrat la subsolul unei cladiri, pret 6 dolari care includea o racoritoare si 45 de minute de spectacol, ei bine nu am sa va spun ce s-a intamplat acolo, va trebui sa mergeti sa vedeti, am sa spun doar ca am ramas toti cu gura cascata, ca a fost vorba de panglici fosforescente apoi de panglici fosforescente care aveau din loc in loc clopotei si... lame de ras, de sticle de cola, de cantat din trompeta, de scris pe o coala alba Welcome To Thailand, de fumat... de fumat mult foarte mult, de ivit mingi de pingpong si de tasnit o banana la 3 metri de locul in care fusese pusa la pastrare!!!

Trimis de Cristian_h* in 21.11.09 17:52:04

VIZUALIZĂRI: 3067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 arena in care se tineau spectacolele cu crocodili aceasta poza ca si urmatoarele sunt fotografii digitale ale unor poze normale

Cristian_h* [21.11.09 19:25:18] »

cred ca am gasit si o melodie potrivita :

webmasterXY* [21.11.09 21:18:41] »

Atasat melodia potrivita!

Admin [22.11.09 00:08:16] »

cristian, iti sunt dator cu asta: daca odata te "certam" pentru ca nu ma puteam concentra pe lucru din cauza melodiiilor alese, in seara asta am lucrat super-confortabil pe melodia de mai sus, play non-stop

lizuk [22.11.09 21:30:59] »

De la banana show de ce n-ai pus poze? poate asa se intelegea mai bine despre ce este vorba, pentru ca multa lume cred ca totusi n-a inteles despre ce este vorba :-)) Nici eu n-am stiut ce-nseamna, pana n-am ajuns la Bangkok

Cristian_h* [22.11.09 21:40:40] »

in mod sigur acele poze nu treceau de filtrul Webmasterului . Ai dreptate cred ca ar trebui niste explicatii , este vorba de un show erotic , care de obicei se termina cu un numar care are de a face cu o banana care tasneste cam la 3 metri !!!

)))))

lizuk [22.11.09 21:46:31] »

Ce vroia Cristian sa spuna, intr-un mod foarte delicat: fetele isi introduc in vagin toate acele obiecte (mingi de ping pong, banane si ce a mai amintit el pe acolo) dupa care... le arunca "cam la trei metri", daca a masurat Cristian bine :-))

Webmaster, inlocuieste explicatia mea daca ti se pare prea de tot, atata doar ca eu nu am putut pricepe ce inseamna banana show pana cand cineva nu mi-a explicat mura-n gura, cum am facut eu mai sus

Cristian_h* [22.11.09 21:49:52] »

si nu numai atat , culmea canta si din trompeta , da, da ,nu glumesc , si bineintelez fumeaza adica tigarile se ard prin miscarea abdomenului !!!

lizuk [22.11.09 21:51:41] »

:-)) ai prins curaj sa dai explicatii

Cristian_h* [22.11.09 21:53:49] »

acum sincer la chefuri si petreceri cand povestesc toate astea , necenzurat fireste , prietenii nu ma cred si zic ca am eu imaginatia bogata !!!

lizuk [22.11.09 21:55:58] »

Spune-i sa vina sa ma intrebe si pe mine :-)) iar daca o fata le confirma asta, sa nu mai aiba indoleli (ps: iti dai seama ca eu am mers in Thailanda in luna de miere iar prietenul nostru care a pus toata excursia la cale insista sa ne duca in toate barurile din Bangkok?)

Cristian_h* [22.11.09 22:07:10] »

barul in care am fost eu era cam de mana III-a, fetele chiar foarte tinere pina in 17 ani, insa se vedea pe fata lor ca nu fac acest lucru din placere, dar nu e de mirare intr-o tara saraca in care proportia este 75%femei (si regele are 3 fete si un baiat) este normal ca fetele sa nu aiba alta sansa decat asta. Iar in mediul rural in nordul tarii nivelul de educatie este foarte scazut, exemplu: in ani 70/80 s-a inceput o campanie de constientizare a populatiei despre metodele contraceptive, medici mergeau din sat si aratau folosind degetul aratator cum se foloseste un condom, a urmat o avalanse de nasteri si un scandal de mare amploare, pentru ca taranii de la munte foloseau condomul pe deget asa cum le-a fost aratat! )

Admin [22.11.09 22:33:18] »

face si asta parte (presupun) din "exotismul" Thailandei, dar ma indoiesc ca s-ar putea include in randul celor care sa merite din partea noastra o atentie si un interes majoritar sau exclusiv.

popescu.borsa* [19.05.11 17:45:55] »

Doamne, câtă lipsă de tact. Nu ai priceput că @lizuc a vrut să te provoace? ... tu însă ai dat cu bâta-n baltă şi ai căzut din lac în puţ.

Vad că nu sunt primul care dă un vot negativ unor astfel de impresii. (de data asta -1 nu este de la mine, sistemul de vot nu mi-a permis să ţi-l dau)

webmaster [19.05.11 21:57:59] »

popescu. borsa, cred ca si tu "dai cu bata-n balta" cu astfel de ecouri, scuzata-mi fie exprimarea... doar te citam.

Fiecare are dreptul sa-si impartaseasca impresiile si sa povesteasca experienta proprie, fara a fi pus la zid fara rost. Asa ca, hai sa fim echilibrati/toleranti si, daca ceva nu ne este pe plac, sa atacam ideile, NU persoanele. Consider ca astfel de "judecati de valoare" sunt lipsite de tact si eleganta.

Cristian_h*, lizuk, ma_ryan, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: