ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
JUL-2014

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Un hotel cu bune și cu rele

Bunã,

Ne-am întors recent din concediul petrecut în acest hotel. Transportul l-am avut asigurat cu avionul. Ce sã spun... este un hotel (așa cum am scris și în titlu) cu bune și cu rele.

Pozitionarea hotelului este într-o zonã frumoasã a stațiunii, hotelul este frumos, impresionant, cu grãdini superbe, dar curãțenia lasã de dorit începând din camerã.

Camera primitã se afla în corpul central (bloc 2, et. 3, cam 2306),mare, frumoasã, spațioasã, pãrea aparent curatã, cu mobilier modern, bine întreținut, însã ulterior am observat cã toaleta nu fusese igienizatã deloc, praful nu era șters, despre pardosealã nu mai vorbesc, oglinda murdarã, masa și scaunele din balcon îngrozitor de murdare. Am intervenit la recepție, s-a fãcut sã zicem curãțenie atunci, apoi nu a mai cãlcat nimeni prin camerã, nici mãcar pt. aprovizionarea cu cele necesare. Aerul condiționat funcționeazã cu program, atunci când ai mai mare nevoie de el este oprit .Cam atât despre camerã, ar mai fi multe de povestit dar mã opresc aici.

Mâncarea gustoasã, suficientã, diversificatã.Fructe se servesc zinic la toate mesele (pepene roșu, piersici, mere, prune, portocale) Din punctul meu de vedere este imposibil sã nu gãsești ceva diferit de mâncat zilnic. Nu am primit baclava nici-o datã, înghețatã asemenea. Fripturã la grãtar de 3 ori cred cã am primit, mai fac un fel de shaorma aproape în fiecare zi.

De la ora 11.00 pânã la ora 16 servesc la piscinã hamburgeri și puncake.

Apoi de la ora 17.00 prãjituri pe tresa lobby.

Pe terasã domnește pretutindeni mizeria, începând cu bucãtarii, cei ce debaraseazã și terminând cu mesele, fețele de mesã, scaunele, etc.

Piscina este sã zicem curatã, insuficientã pt. capacitatea hotelului. Șezlonguri insuficiente, deoarece românii și rușii se trezesc la ora 5 și ocupã șezloguri inutil.

Plaja este curatã, îngustã, aceeași problemã cu șezlongurile. Pe ponton este cel mai bine dacã ai noroc sã prinzi un șezlong liber. Apa este foarte curatã în zona pontonului , fãrã pietre.

Barul de la piscinã se deschide la ora 11.00 și se închide la ora 17.00.

Animația lipsește cu desãvârșire. Au trei animatori, dar îi vezi f. rar; puțin aerobic dupã ora 11.00, iar seara doar de douã ori am vãzut noi, spectacolul pe plajã și seara turceascã.

Personalul nu este deloc amabil, nu sunt buni cunoscãtori de limba englezã, îi favorizeazã pe turci. Stațiunea este frumoasã, depinde unde mergi.

Nu au coșuri de gunoi pe stradã ,deoarece în anul 2009 au avut un atentat cu bombă în coșul de gunoi, de atunci au desființat toate coșurile de gunoi.

În bazar sunt produse bune și produse proaste, turcilor le place sã negociezi, dacã o faci obții în final prețul care-l dorești.

Excursiile opționale le-am achiziționat de la ghidul român Logic tour. Scumpe, mult mai scumpe decât de agențiile din stațiune ( aproape dublu ), însã noi ne-am dorit sã avem ghid în limba română.

Cam atât am avut de spus, dacã mai doriți informații mă puteți contacta.

În concluzie este un fel de brânzã bunã, în burduf de câine.

Trimis de yuca in 22.07.14 20:09:22
Validat / Publicat: 22.07.14 22:47:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasî

VIZUALIZĂRI: 2126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazarul din centrul stațiunii.

GJ04DZA*
    [23.07.14 10:20:54]

Da!

ANONYM
    [23.07.14 15:08:56]

@yuca: Total de acord... mizerie mare in acest hotel !! NU recomand nici eu !!

[23.07.14 15:15:39]

@ANONYM: te rog să eviţi pe viitor folosirea exclusivă a literelor MAJUSCULE (LITERE MARI), această practică este nerecomandată (îngreunează citirea) şi în general considerată lipsită de politeţe pe internet.

În limbaj internaut, a scrie cu LITERE MARI înseamnă că strigi la noi! Vezi, de exemplu, aici

Textul în cauză a fost ajustat de noi, mai sus.

Sebastian69
    [23.07.14 15:38:45]

@yuca: Cum poti negocia cu turci? la ce pret se ajunge din cererea initiala? Ce se poate vedea frumos in statiune? daca astia nu au cosuri de gunoi ce fac cu gunoiul? Cum sunt bauturile la barul din hotel? intreb pentru ca saptamana viitoare merg si eu acolo. multumesc.

GJ04DZA*
    [23.07.14 15:54:32]

@Sebastian69:

Mergi linistit.

Nu trebuie sa-ti faci griji.

Te invata ei tot, sa negociezi, sa faci croaziere, te invita sa arunci gunoiul la ei in magazin (nu se supara), vinul rosu este tare si sec (foarte gustos)... drum bun!

Sa mergi si la Soke!

[23.07.14 16:10:51]

Bunã,

1. Negociezi astfel: vezi un produs interesant, întrebi ce preț are, dacã nu îți comvine îi mulțumești și pleci. Nu apuci sã ieși din magazin cã vin dupã tine și te întreabã cât vrei sã dai. Nu ceda nici-o datã, vei obține ce preț îți dorești.

2. Bãuturile sunt în regulã, majoritatea sunt de la dozator, bere bunã, sucurile bune (coca - cola, orange, lemon, ice tea, etc.), vin eu nu am consumat deloc, însã soțul meu a consumat într-o seară vin alb și i-a plãcut. Mie mi-au plãcut coktail-urile (sunt slab alcoolizate).

3. Gunoiul ori îl arunci la ei în magazine, ori îl pui în geantã pânã ajungi la hotel Am vãzut persoane ce îl aruncã jos. Cum vrei...

Dacã pleci săptămâna viitoare îmi permit sã îți dau un sfat: nu pleca fãrã șampon, sãpun, hârtie igienicã, le primești o sigurã datã, apoi doar cu multe insistențe.

Sã îți iei prosoape de acasã, cele de la piscinã miros urât, iar pe cele din cameră nu le schimbã decât dacã insiști.

Noi am discutat problema igienei și cu reprezentantul român al agenției Logic tour (ei ne-au preluat de la aeroport) și ne spunea cã au deficit de personal, dar cã lucrul acesta se va remedia în 2-3 zile.

Din pãcate nu a fost așa...

Îți doresc un concediu plãcut!

[23.07.14 16:13:27]

@ANONYM: Mulțumesc pentru susținere.

Pãcat de hotel... are manageri slab pregãtiți.

[23.07.14 16:20:10]

@Sebastian69: Am uitat sã menționez cã se ajunge la mai mult de jumãtate din prețul cerut inițial.

La piele noi nu am succes. (țin la preț)

[23.07.14 16:42:27]

@Sebastian69: De vizitat: Pamukale, orașul antic Efes, casa fecioarei Maria, croazieră cu vaporașul pe mare, scufundãri, jeep safari, insula pirumbeilor (intrarea este gratuită), portul.

Stațiunea este frumoasã, depinde ce îți place. În afarã de excursiile opționale, noi ne plimbam pe faleza din centrul stațiunii.

Sebastian69
    [23.07.14 16:56:13]

@yuca: multumesc mult pentru sfaturi, sper sa fie totul cat mai bine.

[23.07.14 16:59:50]

@Sebastian69: Cu plãcere. Sper și eu...

[28.07.14 15:33:33]

@yuca: gasesti aceleasi produse din piele la istanbul la jumatate de pret ca la soke (outlet).

[28.07.14 15:35:36]

@bigu_2006_rapid: oricum ei iti dau senzatia ca negociezi, ca sa te simti bine, pretul final e cel real!

[28.07.14 15:44:13]

@Sebastian69: nu lua excursii de la agentiile partenere! imediat langa hotel, pe o straduta e agentia Sundial, lucreaza acolo si o romanca de-a noastra si un turc de treaba ozzy, aia nu pacalesc lumea!

sa faci neaparat croaziera, e tare de tot, daca iei de la Sundial e 20-25 euro/2 pers. la Siba Tour sau altii se ajunge si la 70 euro/2pers/!!! la Adaland iar e bine. ai un mare avantaj ca aveti hotelul pe plaja ladies beach, mare avantaj!

sa te bucuri de ea, mie mi-a placut mult! veneam cam de 2 ori pe sejur din partea cealalta a statiunii de la vera (acum sole) santa maria!

plaja e clasificata cu steag albastru!

[28.07.14 17:04:48]

@bigu_2006_rapid: Da, însã trebuie sã mergi în Istanbul. Discutam despre ce se poate cumpãra din bazar.

[28.07.14 17:07:35]

@bigu_2006_rapid: Este adevãrat cã -i mai ieftin cu aprox 20 euro, dar nu îți oferã ghid. Ori pe noi ne interesa și ghidul pt. ai da copilului informații corecte.

bigu_2006_rapid, GJ04DZA*, Sebastian69, yuca
    Alte impresii din această RUBRICĂImbat Hotel [Ladies Beach]: