ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 22.07.14
JUL-2014

Vacanta de vis

O sa incerc sa dau cat mai multe detalii astfel incat cei interesati sa-i poata face o impresie in cazul in care doresc sa aleaga acest hotel.

Hotelul este mare (foarte mare), are 10 etaje, este la 500m de plaja (5 minute de mers pe jos), camerele sunt destul de bine izolate fonic, fiecare are balcon cu doua scaune f comode si masuta. Noi am avut camera la etajul 7, cu vedere spre mare si a fost foarte ok pentru ca nu era galagie. Unul dintre motivele pentru care am ales acest hotel a fost si faptul ca nu era pe plaja, unde seara e cam galagie, sunt multe baruri si cluburi pline de nemti.

Sunt foarte multe supermarketuri in zona (in special Spar) dar Mercadona (150m in drepata hotelului) avea cele mai bune preturi si varietate de produse. Camera este destul de moderna, cu granit (cred) pre jos, dotata cu minibar, seif, televizor (cu port usb), in baie este uscator de par.

Mancarea este foarte buna, noi am avut demipensiune (- prin agentie am avut vacanta). La micul dejun sunt de toate- ompleta, oua fierte, ochiuri, clatite, finetti, fructe, cereale, lapte, cafea, un fel de pizza, mezeluri, branza, tot felul de croissante... Cina era de la 18:45 pana la 21:15, si cam in fiecare seara erau feluri noi de mancare (cu exceptia pastelor si a cartofior prajiti care erau nelipsiti, langa care rau doua bouri mari de parmezan). Deci daca va place ceva, sa va luati atunci cand este pentru ca apoi s-ar putea sa nu mai fie in nici una dintre seri. De exemplu in prima seara era paella, ceva 'tocanita' de fructe de mare, sushi (facuti pe loc, de catre un bucatar), care in urmatoarele seri nu au mai fost. Se face si peste pe plita incinsa (in unele seri era si somon), si ceva costite, chiar si hamburgeri. Pe langa toate mancarurile gatite, erau si vreo 8 feluri de branzeturi, care sincer mi-ar fi placut sa fie si la micul dejun, pentru ca seara nu prea aveam cu ce sa le combin.

Si pentru cei care mananca mai putina carne, sunt multe boluri cu legume din care poti sa-ti pregatesti pe loc o salata, plus 5 boluri cu diverse sosuri. De asemenea sunt tot timpul legume gatite: dovlecei umpluti, vinete umplute, sparanghel la gratar, broccoli gratinati, rosi la gratar, morcovi baby, mazare...

Mie sincer nu prea mi-au placut deserturile, intr-o singura seara am mancat o tarta cu mere, pentru ca in rest erau aceleasi prajituri, care aratau cam artificial, si aveau acelasi gust (a mancat sotul meu).

De mentionat ca la check-in se da un bilet cu numarul mesei, si de fiecare data trebuie sa va asezati la aceeasi masa. De asemenea, ca in multe alte hoteluri din Mallorca, la cina bauturile trebuie platite; apa minerala/cola/sprite era 2,2 Eur, o bere 3,6 Eur, un pahar de vin 2,9 Eur.

Noi am mers mai mult pe plaja, dar in 2 zile am stat si la piscina hotelului (nu este f mare, este una si pentru copii). Pe plaja, doua sezlonguri plus o umbreluta de paie, erau 16 eur, ceea ce mi s-a parut cam mult comparativ cu Grecia). Pe langa faptul ca erau scumpe, sezlongurile (si umbreluta) erau fixe, nu se puteau ajusta (cum sunt cele albe din plastic care au mai multe trepte).

Am fost doar intr-o excursie organizata de agentie, in 'turul insulei', care a costat 70 Eur, si care de fapt nu e un tur al insulei, intrucat de merge prin centrul insulei pana in nord dupa care se revine pe langa coasta vestica. Excursia ne-a placut, a meritat pentru ca am mers o portiune cu vaporasul, spre portul Soller- f frumos, apoi prin Soller cu un tramvai din 1920 si din Soller pana in Palma cu trenul din 1930.

Intr-o zi am fost si in capitala insulei, Palma; am vazut Catedrala La Seu, si centrul vechi. In zona catedralei sunt foarte multe magazine cu perle de mallorca. Noi am mers de la hotel cu autobuzul nr 25 (se poate lua si nr 15, dar face mai mult); autobuzul 25 nu trece prin statia din fata hotelului, ci de pe o strada paralela (cum mergi spre plaja), 2 min de la hotel.

Per total, noi am fost foarte multumiti de hotel, si de statiune in general, dar nu sunt genul de persoana care sa merga de mai multe ori in acelasi loc, chiar daca mi-a placut foarte mult. Sper ca review-ul sa va fie de folos in alegerea hotelului.

Vacanta placuta! (oriunde ar fi ea).

Trimis de daisyAly in 22.07.14 15:37:11
Validat / Publicat: 22.07.14 16:36:01

VIZUALIZĂRI: 2668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daisyAly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster20*
    [22.07.14 16:04:52]

@daisyAly: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂGrupoTel Taurus Park: