ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2009
ÎNSCRIS: 07.09.09
JUL-2008

Către satisfăcător

Bunicel hotel

Inainte de toate tin sa precizez ca am fost prima oara cazat la Flora in 2007 perioada 8 august-14 august.

Tin minte precis data pentru ca imediat ce ne-am cazat [era intr-o miercuri] am pornit la o mica plimbare pe faleza spre teatrul de vara mamaia pentru ca era cald afara, dar era innorat si nu prea era lume pe plaja, asa ca voiam sa bem o cafea undeva unde stiam noi din anii trecuti ca este buna [cafeaua] si ieftina. Adica la barul hotelului Meridian. Apropiindu-ne de acest hotel [care este foarte aproape de Flora] am observat ca iesea fum si flacari de la un etaj superior al hotelului Meridian. Dupa ce am stat pe acolo si am cascat ochii la acest eveniment [nu pot sa uit ca cele 2 fete ale mele si nepotica mea si ginerii mei au fost cazati cu cateva zile in urma la acest hotel, fiind cazati intr-un apartament la Meridian] am plecat la treburile noastre.

Ce pot sa spun despre sejurul din 2007? Numai vorbe de bine. Totul, aproape totul a fost bine, camera a fost destul de mare si curata, un minus pt. baie care era tot cu dotarile din 1986 cand am mai fost pe acolo cazat!

Plaja si apa erau fara alge, deci satisfacator, mancarea destul de buna, doar preturile un pic cam umflate mai ales la bauturi [bere, vin, apa min. si plata]. Mentionez ca am avut platite 3 mese pe zi in sistem a-la-carte. In rest, destul de reusita vacanta, mie mi-a placut! Si lui Tory, tovarasa mea, i-a placut.

Stiind aceste lucruri ne-am hotarat ca si anul viitor sa mergem tot acolo. Asa ca prin mai 2008 ne-am dus la agentia de turism christian tour de pe langa kogalniceanu sa ne luam bilete. Am luat bilete pentru Antalya-Alanya [Turcia ] pentru 8 iulie-15 iulie 2008 si pentru Flora - Mamaia, pentru 24-30 iulie 2008. Vacanta din Turcia a fost superba, ce sa zic? Nimic de reprosat, hotel de 4 stele cu all-inclusive! Prima oara in viata mea cand am iesit afara, am mers cu avionul si am beneficiat de all-inclusive. Cam multe premiere, nu-i asa?

Si iata-ne pe data de 24 iulie 2008 la hotelul Flora! Ne-am cazat noi cam pe la 9.30 dimineata [daca esti descurcaret te cazezi daca nu, astepti pana dupa 12.00] ne ducem lucrurile in camera apoi fuguta pe plaja sa facem baie in mare! Acolo deceptie totala! Plaja era plina de alge, iar marea asemenea! Apa era toata o clisa verde urat mirositoare! Asta e. Pentru mine a fost o lovitura dura! Unde este apa atat de curata si verde a marii mediterane pe care o parasisem nici cu 2 saptamani in urma? si plaja aia asa de curata si nisipul asa de fin si fara mucuri de tigara si altele asa cum e acum la mamaia? parca traiesc un vis urat! Practic nu ai cum sa stai pe plaja de miros de alge si sa intri in apa marii care mi se pare deosebit de... scarbos! asta e.

La masa aceleasi meniuri ca anul trecut! Numai ca acum trebiua sa stai la coada fata de anul trecut cand la oricare ora veneai la masa nu era coada. Daca veneai de exemplu mai tarziu la masa de pranz nu mai gaseai ciorba de burta, sau copane de pui sai mai stiu eu ce alt fel de mancare! Deci la noi in loc ca lucrurile sa mearga din ce in ce mai bine din an in an, merg din ce in ce mai prost! Si se mai intreaba astia ca de ce prefera romanii sa se duca la bulgari, greci, turci etc. Sa va spun si eu de ce domnilor! pentru ca la 22 de milioane cat am dat eu pe acest sejur pot sa merg la aceeasi bani la hotel de 5 stele in Bulgaria, la hotel de 4 stele in Turcia-Kusadasi [am fost anul acesta 2009 la hotel Vera Santa Maria - Kusadasi [vezi rewie-ul meu de la acest hotel ] sau in grecia la Halkidiki!

Pe cuvant de onoare daca mint! nu mai spun ca daca voiai sa bei o bere era deranj! o bere golden - brau era 50 de mii. Pai ala alimentara e 15 mii. Ce dracu? Au pus-o de 3 ori si ceva mai scump? de ce? daca era un carlsberg mai ziceam, dar asa! Rusine domnilor! si apa minerala la fel sau plata 50 de mii.

Aaa, si altceva! astia de la Flora au si piscina! da au! frumusica piscina! dar cu plata! 300 de mii! da da! asta e! pacat ca mie chiar imi place hotelul! promite mult! dar pacat ca nu se ia exemplu de la altii! au o gradina in stil rustic in fata hotelului care e chiar splendida! zau asa! sunt hoteluri de 4 si cinci stele in turcia care nu au potentialul Florei!

Intrare in hotel atat in fata cat si din spate [dinspre plaja ] asa de eleganta si moderna gasesti in Turcia numai la 4 si 5 stele! La fel receptia cat si lifturile! Personalul cu mici exceptii [mai ales la restaurant] este foarte bun, muncitor cu toate ca sunt foarte prost platiti [stiu asta foarte sigur]. La fel de prost sunt platiti si ospatarii de la restaurant. Se vede pe ei ca sunt obositi, timorati, morcoviti! Eu ii inteleg! raul nu este de la personal! raul este general, este de la conducere! vor sa faca din rahat bici si sa si trosneasca! asa e! nu se poate asa! dar asta e romania astazi! poate or sa vina si zile mai bune! sper din tot sufletul! pana atunci ma apuc sa caut un hotel pentru vara lui 2010! unde? cum unde? in TURCIA! pe la Flora voi trece asa cum am trecut si in vara lui 2009 doar asa in vizita sa vad locurile de care m-am indragostit definitiv, dar nu voi mai risca o cazare la hotel! Poate in viitor! sper!

La revedere! Ne vedem in 2010!

Trimis de bigu_2006_rapid in 21.11.09 15:07:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 7498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigu_2006_rapid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 eu ,tory , iv cu sotia si baietelul lor si nasii lor ! se vede hotelul flora !
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.88 EUR pe cameră

doruandris
    [19.06.10 19:38:32]

La Flora? sa revin? doar daca se inchid toate hotelurile si ramane doar asta dar si atunci ma gandesc ca poate dorm in masina.

Camera mica, minuscula, jegoasa cu mobilier si mocheta din 1987 sau ma rog de pe atunci, paturile obosite, saltelele cu gaura in ele.

Am stat doar o noapte si a doua zi am fugit repede in alta parte adica alaturi la hotel Victoria de 3 stele dar mult mai bun si mai ieftin.

Bucataria NENOROCIRE - poate aude sanepidu. De doua ori am fost sa iau pranzul si mi sa adus mancare stricata pe care normal am refuzat-o si boul de ospatar incerca sa ma convinga ca e proaspata. La insistentele mele a mirosit-o si era sa vomite pe mine, normal - i se intorsese stomacul pe dos. Nu mergeti acolo aveti de unde alege in toata Mamaia

angelica74nicu*
    [30.07.10 12:03:22]

pentru doruandris, te rog sa-mi recomanzi un hotel de 2*cu mancare buna si nu foarte scumpa, cu aer conditionat, tv obligatoriu si baia cu dus dar sa nu fie legat de chiuveta. hotel din mamaia incercat

nu am fost niciodata cazata in mamaia si nu imi permit teapa la mancare pentru ca voi pleca cu un copil

multumesc anticipat

angelica74nicu*, doruandris