ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2014
REGIM MASĂ Fără masa
2 AD. + 2 COPII -- v: 5-9

Villa Contessa [Xirocastello]3

O vacanță reușită

Am stat pentru al doilea an la rand la Vila Contessa din Zakynthos. Ceea ce scriu aici nu fac decât să confirme superlativele de pe forumuri de specialitate.

Vila Contessa este foarte curata și bine întreținută de Spiros (spiridonos) proprietarul, împreună cu soția lui.

Se afla situată la maxim 200m de plaja însă pe o panta destul de abruptă ceea ce înseamnă mersul cu mașina în cazul în care ai copii cu tine. A nu se înțelege lipsa de mișcare ci efectiv când vii de la plajă copii sunt terminați.

Plaja de lângă Villa Contessa se numește Porto Kaminia si este foarte frumoasa, eu unul asezand-o pe poziția 3-4 după Gerakas, Daphni, Banana (am exclus Navagio pt ca e din alt top :)).

Camerele sunt aproximativ la fel și fotografiile sunt identice cu realitatea. Priveliștea la toate camerele este spre răsărit, spre mare.

În camera este frigider cu un mic congelator unde puneam pastilele de la lada frigorifica la înghețat și o foloseam pe plajă scutind ceva euro cu copii dar și cu berea noastră.

Spiros este o gazda deosebită și de orice am avut nevoie am întrebat și am primit răspuns și concediul a fost pana la urmă reușit căci sunt lucruri pe care le afli din gura lor, a localnicilor și una este când vorbește el în greaca cu cineva anume și alta este când ma duc eu ca turist. Aici deja intru în alt subiect!

Oricum o vacanță reușită și va recomand locația .

Trimis de giovi_buru in 22.07.14 11:29:36
Validat / Publicat: 22.07.14 17:57:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Grecia, Bulgaria, Serbia Croația, Muntenegru

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giovi_buru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com

webmaster26 [22.07.14 17:57:39] »

Mutat în rubrica "Villa Contessa [Xirokastello], ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

webmasterX [22.07.14 17:58:36] »

giovi_buru [22.07.14 18:00:44] »

Da! E bine

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [22.07.14 21:18:16] »

@giovi_buru: As vrea sa stiu daca din Xirocastello exista drum spre Dafni si daca acest drum este asfaltat sau nu?

Eu am fost pe partea cealalta si drumul a fost cam off-road.

giovi_buru [23.07.14 09:33:45] »

@ionescunic: de la Contessa sunt max 700m și intri pe un drum de tara! Anul trecut l-am nimerit pe cel off road, anul acesta l-am nimerit pe cel asfaltat dar mai lung! Celalalt a fost mai frumos și mai pitoresc!

giovi_buru

pagină generată în 0.0555200576782 sec