ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Dezamagitor!

Am plecat la drum cu gandul ca va fi cel mai tare hotel in care am stat (pana in momentul ala-cel putin!), cu sperante si asteptari mari, date intr-adevar si de recenziile citite chiar aici (sincer, au contribuit 90% la alegerea hotelului) de aici venind practic si marea dezamagire! Tin sa precizez ca nu este primul hotel de 5 stele in care m-am cazat, nici primul din Turcia si nici nu pot spune ca suntem foarte pretentiosi!

Am platit mult pentru putinul oferit, pretul de 1000 euro/camera standard fiind cu reducerea de early bookinf inclusa!!! si fara transport!!!

In primul rand, vreau sa precizez ca la acest hotel veti gasi doua corpuri, unul vechi, renovat, spun ei, si unul nou, peste strada, la care se ajunge pe o pasarela!

CAMERA - Noi am avut camerele in cel vechi, camera era foarte foarte mica, mobilierul isi arata "varsta" iar baia era cat a unui apartament din blocurile vechi, toate inghesuite, nu prea aveai loc sa-ti "expui" cosmeticele ptr baie, fara dus, doar o cada micuta! minibar - ok, seif in camera - ok

MASA - primul hotel din cate am vazut si noi in care se servea o mancare gen "tocanita de cartofi", fara seri tematice, la peste nu am vazut altceva decat macrou si cel mult dorada, la fructe - daca aveai taria de a sta la coada (era un singur bar de fructe de 2 m la tot restaurantul!) reuseai sa ieie ceva fructe nespalata in schimb, le puneau direct din laditele cu ambalaj!!! :(, patiserie multa, in special dimineata, cu clatite, gogosi, tot felul de wafe, si chestii din aluat prajite! era un snack pe plaja unde serveau inghetata (asta era buna!), cartofi prajiti si niste chestii gen nuggets! la rest. cu specific turcesc - ce sa zic?! slab inspre slabut!! fara renumitul kebap, fara legumele alea prajite sau coapte, fara vinete, doar cateva rosii asa, doar trecute printr-o baie de ulei incins, cel mult! fara cartofii copti sau kumpir, (astea se gaseau in alta parte- foarte departe de orice si niciodata nu le-am prins calde! nu era nimeni acolo) in mare... nu mureai de foame dar nici nu am cu ce sa ma laud! nimic spectaculos!!!

*** o data pe zi, dupa pranz asa se plimba unul cu un carurior-taraba in jurul piscinei mari cu diverse lucruri (pepene, porumb fiert) atentie insa in cantitate limitata!!! nu de putine ori am avut surpeiza sa ne trezim prea tarziu! Sincer, pentru un hotel de asemenea reclama sa iesi tu cu un ceaun de porumb fiert la 1000 de oameni???!! (zic si eu 1000)

BAUTURILE - citisem in recenzii ca sunt bauturi scumpe... bla bla bla! total gresit! daca cereai ceva din high class (alcoolice) puteai avea supriza sa ti se ceara bani! depinde dc erai in costum de baie sau imbracat mai binisor! cafea - la dozator, doar la un singur bar gaseai cafea turceasca care semana cat de cat cu cafeaua asa cum o stim noi! sucurile - toate dar toate la dozator!!! nu la cutie (doar la mini-barul din camera), nu la sticla!!! doar apa plata era la discretie imbuteliata in sticle de 330 ml in frigidere langa piscina si pe plaja!

*** un plus la bauturi a fos fresh-ul de portocale de la micul dejun, care era chiar fresh, stors atunci, pe loc! din pacate, il gaseai doar diminneata!

DISTRACTIE- sincer ne-am cam plictisit, nu erau deloc organizati, daca alegeai sa mergi la copii (un fel de mini-disco) nu mai prindeai spectacolul fiind in acelasi timp! cand a plouat nu au organizat nimik in interior, pur si simplu s-a anulat spectacolul si gata! in night-club nu era nimeni, 0!!!

COPII - in functie de facilitatile ptr copii am ales in primul rand hotelul, fiind mai multe familii cu copii mici! dar, inca o data... usor dezamagiti! era intr-adevar o piscina cu tobogane cu apa ptr copii care ii tinea ocupati, una cu apa mai mica ptr bebelusi, un mini club, iar seara, asa cum am spus si mai sus, era un fel de mini-disko in curtea cu piscina, nu pe scena, unde era o imbulzeala de nedescris, dupa care le punea la un proiector desene animate si incepea "lupta" ptr scaunele, fiind mult mai multi copii decat locuri! in interior - nimik!

MINUSURI - in decurs de o saptamana au fost cel putin 5 caderi de curent - atat ziua cat si noaptea! Si, dupa cum stiti dc nu ai electricitate, nu ai mai nimik, fara muzica la piscina, fara dozatoare, doar atunci serveau sucuri din sticle de platic de 2 l! fara aer conditionat, tv, fara barerii incarcate la tel, tableta si altele!

- raman la parerea mea ca am platit mult prea mult pentru nimic, slaba organizare, personal nu prea amabil!!

PLUSURI???!!! nu avem.

NU RECOMAND ACEST HOTEL, IMI PARE RAU PTR ALEGEREA FACUTA, A FOST OK DAR MULT PREA SCUMP PTR SERVICIILE OFERITE!

Sper sa va fie de folos cometariile mele, pentru alte detalii va astept!! vacanta placuta!!!

Trimis de Claudiu&Silvia in 21.07.14 14:29:51
Validat / Publicat: 21.07.14 15:19:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Rixos Sungate-kemer, Mukarnas Hotel - Alanya

VIZUALIZĂRI: 3776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Claudiu&Silvia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

[21.07.14 15:18:50]

@Claudiu&Silvia: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.07.14 18:22:35]

@webmasterX:

Cred că autorul a încadrat greșit impresiile despre hotelul la care a fost.

Din descrierea făcută mai sus, nu cred să fie vorba despre Alva Donna din Bogazkent, ci despre alt hotel.

Corpul „vechi” a fost complet renovat în 2011, tot mobilierul fiind schimbat. A urmat o altă renovare în 2013

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.07.14 21:33:54]

Îmi cer scuze că m-am pripit cu comentariul de mai sus. Încă nu-mi vine să cred că acest hotel a putut scădea atât de mult sub aspectul serviciilor în doar trei ani.

Nu înțelegeam povestea cu corpul nou și cel vechi, eu știind doar vechiul hotel Main Building, compus din șapte corpuri de patru nivele.

Nu știam că anul trecut au mai construit un hotel (trei corpuri de cinci nivele) peste drum cu traversare supraterană.

În poze cele trei corpuri ale Relax Building arată foarte bine, dar au dezavantajul că sunt foarte departe de plajă, de piscina cu tobogane, cam de tot. Probabil că oferă un confort sporit, fiind totul nou, dar suprafața camerelor este aceeași de 27 metri pătrați, suprafață care mie mi s-a părut absolut mulțumitoare.

Eu am fost mulțumită de alegerea făcută, am scris aici pe site în 2011 și am recomandat călduros hotelul. Am postat și o mulțime de poze în sprijinul afirmațiilor mele.

Mobilierul a fost schimbat total înaintea sezonului 2011, iar de atunci au schimbat iar mocheta și televizoarele.

Îmi pare rău că lucrurile nu mai sunt cum le știam.

@webmasterx:

N36.910921, E31.023331

[23.07.14 12:57:49]

@Claudiu&Silvia: Caderile de current durau o secuda... nu stiu cum ati nimerit de nu ati avut muzica si alte cele... coada la fructe??? Unde??? Camera nerenovata? A noastra te plimbai cu caruciorul in ea! Lavoar la Baie? Mi-am pus o geanta de cosmetic si inca avem loc!

Tocanita de carofi???!!! Pentru copiii care vor, dar gratare ati fi avut de fiecare data!

Si noi am fost a 5-a oara in Turcia, dar dupa impresiile dumneavoastra mi se pare ca ati stat in alt hotel!

Imi pare rau de dezamagirile dumneavoastra si imi pare bine ca nu ati fost inaintea noastra ca am fi plecat cu o mare teama!

Noi am fost multumiti si am platit la fel... 2500 EUR... 10 nopti... 2 adulti si un copil!

[25.07.14 09:37:11]

@Claudiu&Silvia:

Tocmai ne-am intors din sejurul petrecut la acest hotel. Lucrurile descrise de dvs nu sunt chiar asa, coada la fructe nu era, cafea turceasca se servea la toate barurile, sucurile erau sucuri ambalate la tetrapack cappy, spectacolul pentru copii era de la 20.30, iar spectacolul pentru adulti la 21.30, peste chiar si somon se servea, sampanie se servea la orice ora etc...

Noi am fost cazati in aripa Relax Building si pot spune ca este un hotel minunat, cu conditii minunate. Vreau sa mentionez ca suntem a 10 a oara in Turcia si pana acum am fost la hoteluri foarte bune Royal Wings, Titanic Beach, Sueno Beach etc. si consider ca avem multa experienta pentru sejururile in Antalya si acest hotel Alva Donna Exclusive iti ofera un concediu relaxant, de vis.

E pacat ca se scriu lucruri atat de neadevarate despre acest resort.

[25.07.14 09:39:29]

@CristinaDumitru: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[25.07.14 10:31:36]

@IulianTeodor: daca aveti experienta in sejururile in Turcia ar fi frumos sa va scrieti impresiile legate de hotelurile la care ati fost cazat. Daca nu, incercati sa va abtineti de la comentarii.

Claudiu&SilviaAUTOR REVIEW
    [29.07.14 10:05:30]

@enacosmetics: Punctul meu de vedere se bazeaza exclusiv pe criteriile mele de exigenta!!! pe asteptarile mele si pe experienta traita pana atunci! nu am nici un motiv sa denaturez adevarul! ceea ce am scris s-a intamplat! Cu siguranta daca ar fi fost prima noastra experienta in Turcia am fi fost extaziati, nu zic ca a fost rau, dar crede-ma pe cuvant ca exista multe alte hoteluri mult mai bune pe care cred ca am avut norocul sa le gasesc pana acum!

ma bucur ca ati fost multumiti, ideea acestui coment era sa fiu de folos celor care urmeaza sa-si aleaga hotelul! Cine vrea sa tina cont de ele... bine, cine nu, nu!

O zi buna va doresc si vacante minunate! (asa cum intelege fiecare "minunat"!)

Claudiu&SilviaAUTOR REVIEW
    [29.07.14 10:34:55]

@CristinaDumitru: Draga doamna Cristina, ma bucur ca lucrurile s-au indreptat, probabil un rol important il joaca si perioada in care mergi, cu cat tarifele sunt mai mici cu atat si serviciile sunt mai limitate!

Noi am fost cazati, asa cum am precizat initial, in corpul vechi, nu in Relax B. iar camera era exact asa cum am descris-o!

Nu vreau sa intru in polemici doar ca mi s-ar parea corect sa comparam doua sejururi din aceeasi perioada si camere din aceeasi aripa, si sa vorbim despre acelasi restaurant!!! probabil stiti deja ca in corpul unde ati fost dvs. cazati, se afla un restaurant cu zona speciala ptr copii, cu scaune frumoase tapitate si masute elegante la dimensiunile "piticilor", iar in celalalt restaurant principal zona ptr copii era formata din masute de platic, cu bancute de plastic, la fel modul cum erau aranjate platourile, poate chiar si calitatea preparatelor era alta, nu intelegeti gresit, nu le trec la minusuri, vreau doar sa subliniez faptul ca diferentele erau izbitoare! Sunt multe dar nu cred ca are rost sa le insir, daca a ti fost acolo su siguranta le cunoasteti si dumneavoastra foarte bine!

Pana la urma totul este relativ si depinde de asteptarile fiecaruia, asa cum am mai spus. Majoritatea hotelurilor din Turcia sunt de 5 stele cu regim A. I. dar diferenta dintre "conceptul de A. I. sai U. A. I. " este mare si depinde de hotel dar si de perioda de cazare!! dar, cu siguranta stiti deja acest lucru luand in considerare vasta dvs. experienta in Turcia!

Va doresc vacante de vis, in continuare!!! si sa inchei prin a va spune ca, poate, noi visam mai frumos!

[29.07.14 10:49:19]

Va multumesc pentru raspuns. Intr-adevar aripa Relax Building era cu servicii de lux. Imi pare rau ca serviciile nu s-au ridicat la asteptarile dvs. Dar, in fond la urma urmei a fost o experienta.

In ceea ce priveste experienta mea, probabil am fost influentata si de persoanele care m-au insotit si care mi-au oferit zile de vis si probabil de sentimentele frumoase de iubire care se nasc in inima mea.

Va doresc din toata inima sa aveti concedii minunate si sa ne mai auzim.

[09.12.14 09:57:14]

@Claudiu&Silvia - Domnule Claudiu, v-as ruga daca e posibil, sa imi spuneti la ce alte hoteluri ati mai stat in Turcia si unde ati avut o vacanta mai reusita decat cea de la Alva Donna.

Multumesc.

[09.12.14 14:19:00]

@Claudiu&Silvia -

Cred ca ati stat in alta parte! @ Nu inteleg... sucuri la dozator? Noi am avut doar la cutie! Caderi de curent? Au fost, dar totul dura maxim 30 sec!

Apoi... tocanitele alea... erau pentru cine voiau tocanite. Aveati din destul fripturi cu garnitura de care doreati!

Amfost la 2 hoteluri in Turcia unde mancarea era mai buna decat aici, dar departe de a vorbi rau de acest hotel!

Este singurul unde se servea ananas taiat la fata locului, kiwi... etc!

Nu ati spus nimic de prajituri. Sunt cele mai bune prajituri pe care le-am mancat in Turcia!

Spectacole? Laborioase, lucrate, bine platite! Poate sa nu fi fost pe gustul dumneavoastra, dar erau bine facute.

E bine ca v-ati impartasit parerea. Sunt si eu curioasa in ce hoteluri ati mai fost in Turcia. Noi am fost de 5 ori! E cel mai bun hotel, cu minusurile pe care le-am mentionat, unde am fost pana acum.

[09.12.14 20:28:20]

@enacosmetics: da, numai adevar in ce ati scris. E cel mai bun hotel din punctul nostru de vedere. Si pot spune ca avem experienta in Turcia.

[10.12.14 12:35:36]

@enacosmetics - Buna ziua.

Si eu am fost la acest hotel la final de iunie si am stat in aripa veche a hotelului.

Da, sucurile din gama Coca-Cola se serveau de la dozator. Doar cele din gama Cappy erau la cutie.

Ananas nu am vazut decat o data, la seara de gala, dupa cum am spus si in review-ul pe care l-am scris, si noi nu am mai apucat sa-l gustam.

Despre prajituri doar atat vreau sa spun: cand merg in Turcia vreau sa mananc si eu o baclava/cataif la desert - aici trebuiau vanate, pentru ca se aducea 1 platou sau 2 la inceputul mesei si nu se mai suplimenta.

Pene de curent nu imi amintesc sa fi prins.

Si pentru mine a fost a 5-a oara in Turcia si minusurile pe care le-a punctat domnul Claudiu le-am vazut si eu (exceptand penele de curent).

Fiecare isi raporteaza experientele de vacanta la asteptarile proprii. In plus, din cate review-uri am citit eu (muuuulte, pentru ca imi place sa ma documentez temeinic) se pare ca domnii turci nu ofera aceleasi servicii pe toata durata sezonului, asa ca e si o chestiune de noroc.

[10.12.14 14:24:35]

@alymarc - Inseamna ca noi am avut noroc. Ananas era chiar in fiecare seara. NU ma omor dupa baclavalesi cataif... asa ca nu stiu de ele. In schimb cele mai bune prajituri in Turcia aici le-am mancat! Am fost si noi de 5 ori la 5* in Turcia. Imi pare rau de experientele neplacute, noi ne-am simtit super, chiar nu ma plateste nimeni sa zic minciuni. Ne-am intalnit cu o familie din Ploiesti, isi luasera 7 zile si au suplimentat de au stat 10... asa de mult le-a placut!

Sper sa ajutam prin discutia asta pe altii sa isi aleaga vacanta. Noi am repeta Alva Dona, dar incercam de fiecare data altceva sa avem si alte experiente!

Recomandam Alva Dona!

[10.12.14 15:50:40]

@enacosmetics - Nici pentru noi minusurile nu au cantarit atat de mult incat sa nu pot spune ca ne-am simtit bine aici.

Am avut o vacanta placuta per total, si, cum am scris si in review, as recomanda hotelul si probabil ne-am intoarce si noi, conditia ar fi sa avem parte de aceeasi oferta, ori pentru anul viitor pretul pentru aceeasi perioada si aceleasi conditii este cu aprox. 300 de euro in plus care nu consider ca se justifica.

Eu personal consider foarte utile si review-urile negative (sunt cele pe care le citesc primele) pentru ca ma ajuta sa-mi fac o idee mai buna care sunt minusurile si cat de mult conteaza pentru mine aceste minusuri.

De asemenea, incerc sa nu scriu un review imediat ce m-am intors din vacanta, mai "macin" impresiile, altfel e foarte posibil sa te lasi dus de val .

lorand
    [12.10.15 16:10:07]

@nicole33 - Cu siguranta ai dreptate, de la un an la altul nu cred ca hotelul sa emancipat atat de mult!!! Eu am fost anul acesta 2015 si nu cred ca vorbeste de acelasi hotel. Nici nu exista meniu cu preturi asa ca cum poti spune ca daca doreai ceva mai bun iti cereau bani, hai sa fim seriosi... sucuri de la dozator... erau 6 feluri de capy + fresh de portocale...

alymarc, Claudiu&Silvia, CristinaDumitru, enacosmetics, IulianTeodor, lorand, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: