ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2014
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2013

Giola- un alt fel de laguna albastra

La sfaturile unui bun prieten care a vizitat Thassos si ne-a recomandat cu insistenta sa vizitam locul, si dupa ce am vazut pozele lui spectaculoase cu Giola, am adaugat-o si noi pe lista de "must see" in Thassos. Asa ca, mi se pare ca a doua zi de vacanta, ne-am pornit spre Giola.

Avand indicatii de la prietenul nostru nu ne-a fost greu sa gasim drumul. Pornind din Aliki treci de Manastirea Arhanghelului Mihai si Livadi Beach si te indrepti spre Astris. Cand am vazut indicatorul cu Bungalows Sirines am luat-o la stanga pe un drum cam denivelat (am zis noi la inceput). Dar greul abia incepea, am dat apoi de o portiune neasfaltata unde ne-am umplut de un praf fin, maroniu, si apoi, nestiind exact unde sa parcam, am lasat masina in parcarea de jos, de langa plaja Kalami. Mare greseala! De acolo mai sunt cred vreo 2 km, si e mult de urcat. A doua oara am urcat cu masina, se poate, cu grija, drumul e cam abrupt dar accesibil.

A doua parcare, a fost sus, in livada de maslini, unde am si lasat masina la umbra. Am inteles ca anul asta s-a deschis un bar in zona. Mi se pare o idee buna, avand in vedere ca Giola e departe de drum si daca stai mai mult, poate ai nevoie de ceva racoritor.

Din parcare este un drum neasfaltat, pe coasta muntelui (vezi pozele) folosit de ATV-uri, pe unde poti cobori sau urca mai putin abrupt. Noi insa am luat-o dupa sagetile verzi si rosii pe poteca abrupta care duce la Giola. Prima oara, nestiind la ce sa ne asteptam, ni s-a parut ca mai avem putin. Daca te uiti totusi la poze inainte sa cobori vezi ca Giola e chiar langa mare, deci, logic, trebuie sa cobori toata coasta muntelui ca sa ajungi jos. Coboratul e relativ usor comparativ cu urcatul, seara, sau dupa ce ai stat cateva ore la Giola (de fapt n-am stat, ci am sarit si inotat).

Cand ajungi aproape de Giola se deschide perspectiva si, credeti-ma e de-a dreptul spectaculos! Cand vezi muntele cum se termina in mare si, daca prinzi marea putin agitata, valurile care se sparg de stanci, te simti cu adevarat intr-un loc special!

In toate vederile, calendarele si pozele cu Thassos apare Giola, descrisa ca "laguna", termen care induce putin in eroare. Cu toate acestea e corect, deoarece laguna e definita ca o zona cu apa mica, separata de un corp mai mare de apa prin recifuri, bariere de piatra sau insule. Dupa parerea mea Giola este uluitoare tocmai datorita formei ei de piscina scobita in stanca.

Accesul se poate face cel mai usor prin saritura, de pe stancile din jur. In capatul ei stancile ajung la 8 metri inaltime, si cred ca am vazut doar 4-5 temerari care au sarit de acolo. Dar in zona dinspre mare e mult mai accesibil, fiind o inaltime de la cativa centimetri la cativa metri de apa. Giola nu e foarte adanca, daca te scufunzi poti atinge fundul. Atentie! In apropiere de mare este o zona cu cateva stanci pe fund, se vad clar cand apa e limpede. Cand nu sunt valuri mari si apa din Giola e mai putin adanca poti atinge cu piciorul aceste pietre. Problema e ca sunt pline de arici de mare asa ca va recomand sa purtati papuci de apa. Aricii sunt agatati si de peretii de stanca de jur imprejurul piscinei, sub apa. E plin si de bancuri de pestisori care inoata calm imprejurul tau.

Noi am prins si aglomeratie, multa lume (mai mult privitori decat saritori si inotatori) dar am fost si singuri in Giola. E minunat si recomand celor care fac efortul de a ajunge aici sa incerce sa intre in piscina pentru ca nu vor regreta. E putin mai greu la iesire, dar daca ai papuci nu vei avea probleme. Spre mare Giola e despartita de o fasie cam de un metru de stanca. Cand marea e agitata valurile care se sparg de mal ajung si in piscina si o alimenteaza cu apa din mare. In situatia asta temperatura apei scade cu 2-3 grade. Daca marea e linistita temperatura apei e pe la 27-28 grade cred. E neasteptat de calda si placuta, si, datorita salinitatii, usor de plutit.

Sa revin la iesirea din Giola. Pe capatul dinspre mare sunt cateva scobituri in stanca, asemanatoare cu niste buzunare din piatra, unde poti pune piciorul si, ca pe o scara, te poti impinge afara. Repet sfatul de a lua papuci, altfel risti sa calci pe un arici de mare. Si, in plus, stanca, uda de la valuri, e tare alunecoasa si cazatura accidentala in mare cred ca se soldeaza cu lucruri grave. Am vazut la una dintre vizite 2 barbati care au sarit in mare si ne-am uitat speriati la ei cum incearca apoi sa iasa. S-au chinuit destul de mult pentru ca valurile te apropie periculos de stanci si te izbesc de mal. Cu greu au iesit, dar cred ca nu recomanda nimanui experienta.

Problema zonei este ca nu prea este umbra. De fapt, pana pe la orele dupa-amiezii (dupa 5) nu ai pic de umbra. Dupa ce soarele incepe sa coboare sunt cateva portiuni de stanca usor umbrite. Nici nu ai unde sa montezi o umbrela, peste tot e doar stanca.

Sa luati cu voi apa, sucuri si ceva de mancare daca planuiti sa stati mai mult. Dupa ce sari si inoti ti se face sete si foame si cred ca nimeni n-are chef sa urce pana la parcare sa ia ceva din masina. Totusi nu cred ca e bine sa carati genti frigorifice sau sacose cu mancare pentru ca la urcare nu va fi foarte usor. Un prosop, o sticla de apa si ceva de mancare. Plus nelipsitul aparat foto, ca ar fi mai mare jena sa mergi pana acolo si sa nu faci niste poze!

Noi am mers doar dupa amiaza, am inteles ca dimineata e mai lejer. Dupa-amiaza incepe sa se mai relaxeze, dupa ce mai pleaca lumea. Daca stai pana aproape de apusul soarelui ai parte de niste imagini extraordinare cu marea si muntele. Atentie insa sa nu va prinda intunericul pe munte ca va fi greu de urcat!

Daca mergeti in Thassos Giola e un loc care trebuie cu siguranta vizitat! Mai ales daca stiti inota si va plac locurile neamenajate. Si sper din suflet sa ramana asa!

Trimis de luciaoradea in 21.07.14 10:02:51
Validat / Publicat: 21.07.14 12:33:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Giola vazuta de sus

laurao
[21.07.14 17:30:30]

Foarte util şi foarte frumos scris review-ul. Felicitări!

victorescu
[21.07.14 17:35:22]

@luciaoradea

Foarte util review-ul. Ti-am acordat punctaj maxim.

damn
[21.07.14 20:58:55]

si eu

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[22.07.14 11:40:02]

@laurao, @victorescu, @damn

Multmumesc pentru aprecieri si voturi. Giola merita multe laude.

cloverina
[24.07.14 13:09:05]

Sunt mândră că un săritor temerar este şi omul meu Doar că atunci nu se considera tocmai aşa pentru că avea concurenţă... nişte puşti de până în 10 ani! Cred că erau vreo 3 bărbaţi în toată firea care se aventurau să sară (majoritatea în picioare, cred că doar unul în cap) de la acea înălţime, pe când puşti erau vreo 7-8, aceştia din urmă aruncându-se cum dădea Dumnezeu. Nu aveau niciun stres, chiuiau şi se distrau la maxim. Eu am fost invidioasă, că frica nu m-a lăsat să sar decât de la câţiva centimetri ca o broscuţă pleosc!

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[24.07.14 23:40:00]

@cloverina

Felicitari pentru saritor! En n-as fi avut curajul sa sar de acolo! Si nu l-am lasat nici pe sotul meu, cu toate ca il tenta ideea.

Sa stii ca si eu saream de jos, ca ce-i sigur e sigur! Unde mai pui faptul ca Giola nu e foarte adanca si daca nu esti foarte dibaci risti sa dai cu capul de fund... Asta pentru cei care stiu sa sara, ca si eu sunt dintre cei care sar "bomba"!

dorgo
[05.07.15 16:25:39]

@luciaoradea - noi am parcat masina langa maslinii din poza ta nr. 2, si am luat-o pe jos spre plaja cu pietre, am luat cateva, (plaja era spre dreapta) si apoi am luat-o spre Giola, se urca un deal spre stanga si apoi, te iei dupa niste sageti desenate pe pietre... n-am facut baie ca era apa cam rece (iunie) si valurile mari... dac-ar fi fost dupa mine, eu ramaneam pe Kalami Beach, pietrele selefuite erau prea frumoase...

[06.08.15 08:58:28]

Mutat în rubrica "Giola - piscină naturală, THASSOS" (nou-creată pe sait)

cloverina, damn, dorgo, laurao, luciaoradea, victorescu
Alte impresii din această RUBRICĂGiola - piscină naturală:

• pagină generată în 0.059822082519531 sec