ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2009
SEP-2009
2 AD. + 1 (15 ani) COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Destul de dezamagiti de hotel Ralitsa

Am stat foarte mult sa ma gandesc daca sa scriu un review despre hotel Ralitsa, avand in vedere ca am stat doar o noapte la acest hotel, dar noi am fost destul de dezamagiti cand am ajuns acolo si asta datorita review-rilor mult prea pozitive (dupa parerea noastra).

Am mers cu autocarul, care ne-a lasat in parcarea din fata postei. Acolo erau taxiuri care te duceau la hotelul la care doreai, iar pretul era de 10 leva. Norocul nostru ca am fost in autocar cu o familie care a mai fost la Ralitsa si ne-au spus ca nu are rost sa luam taxiul pt ca hotelul este fosrte aproape. Si au avut dreptate, pentru ca ar fi durat mai mult sa urcam si sa coboram bagajele din taxi, decat a durat sa ajungem pe jos la hotel.

Hotelul pe dinafara, arata destul de rau, cel putin in partea pe care o vedeam noi cand veneam pe alee. Asta a fost prima dezamagire, pentru ca in poze nu se vede asa.

Am ajuns la receptie, era aproape ora 13, ne-au dat camera imediat si ne-au spus sa revenim la ora 14 pentru a ne pune bratarile. Receptionera nu stia engleza aproape deloc si nu ne-a explicat nimic despre conceptul de all inclusive sau macar sa ne spuna unde este restaurantul. Am fost condusi la camera de un baiat care se descurca mult mai bine sa comunice cu noi. Am fost cazati in corpul B.

Cand am ajuns la camera a venit camerista si ne-a intrebat daca suntem 3 persoane, ne-a adus imediat lenjerie pentru fotoliul pat.

Camera este lunga dar destul de ingusta, cu mobilier destul de nou, baia este renovata si curata, balconul destul de mare cu masuta si scaune. Singurul lucru care nu ne-a placut, de fapt ne-a deranjat destul de mult a fost baia, care avea un geam ce dadea in holul de acces la camere. Deci toti care aveau camere pe acel hol treceau prin fata geamului de la baie, care era cam la 1,60 m si nu avea perdea. In loc de perdea trebuia sa agatam noi un prosop.

Un alt lucru care m-ar face sa nu mai aleg acest hotel este faptul ca al treilea pat este de fapt un fotoliu destul de mic pt un copil de 15 ani.

In orice caz, daca sunteti 3 persoane va fi destul de greu sa va miscati prin camera atunci cand fotoliul pat este deschis, este foarte greu sa ajungi la balcon.

La ora doua am mers si ne-au pus bratarile si am plecat sa cautam restaurantul, pt ca nimeni nu ne-a spus nimic. Restaurantul este ok, are si terasa, mancarea este buna, gasesti ce sa mananci dar atat. Nu este nimic deosebit si nici nu se poate face comparatie cu ce am vazut la Kaliakra. Adevarul este ca noi am prins doar o masa din fiecare (mic dejun, pranz si cina).

Sucul de mere si vinul la butoi erau foarte bune, acestea cred ca sunt la fel in toata Albena.

Punctul forte al acestui complex sunt piscinele care sunt intr-adevar foarte frumoase, noi am stat la cea de la trei stele, unde este muzica si animatie. De asemenea parcul in care este hotelul este foarte frumos, noi am fost in septembrie cand nu mai erau copacii asa de verzi, dar vara cred ca este superb.

Este foarte departe de plaja, noi ne-am intalnit acolo cu niste cunostinte care aveau copii mici si care au spus ca la prima ora autobuzul era foarte aglomerat si le-a fost greu sa ajunga cu copiii la plaja. Plaja este foarte lata, cu multe sezlonguri si umbrele si cu un bar cu un program aiurea, dar de unde poti lua un suc sau o bere.

Am incercat cat am putut sa nu ma las influentata in aprecieri de sejurul din urmatoarele 6 nopti de la Kaliakra Superior si sa scriu cam ce am simtit cand am ajuns la Ralitsa. Pentru noi a fost primul concediu in alta tara, pana acum am fost doar pe litoralul romanesc, cand am citit atatea review-uri bune despre Ralitsa am dorit din tot sufletul sa mergem, am mers cu oferta no name si am aflat doar cu 3 zile inainte la ce hotel vom fi repartizati. Am fost foarte bucurosi ca am avut norocul sa mergem la Ralitsa si nu la Vita Park. Dar am fost destul de dezamagiti si asta nu din cauza ca am fi fost la cine stie ce alte hoteluri de lux si faceam comparatie ci pentru ca am plecat cu asteptari mult mai mari decat ar fi trebuit. Parerea mea sincera este ca Ralitsa este un hotel mediu, masa le fel, nu este nimic deosebit. Deci pe cei ce aleg acest hotel pe baza punctajului pe care il are ii sfatuiesc sa nu aiba asteptari prea mari, mai bine sa fie placut surprinsi acolo decat dezamagiti cum am fost noi.

Zilele trecute vorbeam cu sotul meu si cand am zis ca la o oferta ca cea de anul acesta (30 euro pe noapte) m-as intoarce la Ralitsa, dar sa dau 57 euro cum au dat cei care au fost in iulie sub nici o forma. El a spus ca nu s-ar mai intoarce niciodata.

Trimis de Cris in 20.11.09 14:49:55

VIZUALIZĂRI: 6036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon-corp B

• Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):