ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2014
JUL-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

ARTICOL ARHIVAT

Frumos

Am avut un sejur de 7 nopti la Vistamar. A fost frumos, clar cel mai bun hotel in care am stat in Nisipuri pana acum.

Am ajuns la ora 14 asa ca am fost cazati rapid. Am platit parcarea, 20 leva pe zi si abia dupa aceea ni s-a permis accesul in parcare. Parcarea este in spatele hotelului dar nu ni s-a dat carucior de bagaje si nici nu ne-a ajutat nimeni. A fost usor neplacut sa facem o tona de drumuri, dar asta e.

Camera este absolut imensa. Am avut cazare in camera dubla deluxe, adica in partea nou construita a hotelului. Sincer, camera este muuuult prea mare (nu credeam ca o sa spun vreodata asta despre o camera de hotel), puteau lejer sa faca 3 camere din 2. Chiar daca am avut vedere la mare, toata aripa noua este construita in spatele unor copaci imensi, deci vederea la mare este total/partial obturata din toate camerele. Noi abia am avut un strop de vedere, chiar daca am stat la etajul 6. Camera de langa noi avea vedere mai buna.

Baile foarte mari, au atat cada cat si cabina separata de dus. Foarte frumos amenajate, cu gresie si faianta tare frumoase.

A fost foarte curat, atat in camera cat si la baie, totul nou si elegant. Curatenie s-a facut in fiecare zi, menajere foarte amabile care faceau animalute foarte haioase din prosoape. Prosoapele se schimbau ca in orice hotel, ce lasai pe jos.

Camerele din aripa noua nu au balansoar pe balcon.

De retinut, scena este in fata hotelului, exact sub aripa noua si seara sunt spectacole destul de galagioase pana pe la 11. (asta pentru cine are copil mic).

Internet in camere doar contra cost, nu l-am testat, deci nu stiu cum mergea. Cel din lobby era dezastruos, te conectai foarte greu si mergea atat de prost ca abandonai in 5 minute.

Personalul extrem de amabil, nu am avut absolut nimic de reprosat (ma rog, cu exceptia ajutorului la bagaje), mereu zambitori si amabili. Echipa de animatie foarte buna, deloc exagerata, chiar faceau atmosfera ziua la piscina dar si seara. Spectacolele de seara au fost foarte frumoase, in fiecare zi altceva.

Plaja in fata hotelului, comuna lantului Grifid, dar suficient de mare. Stiu ca s-a scris ca uneori nu gasesti sezlonguri, dar noi nu am vazut niciodata sa nu existe sezlonguri disponibile pentru toata lumea. Baietii de la plaja foarte amabili, chiar insistau sa ne care si bagajele pe langa saltelutele cu care veneau; evident ca nu-i lasam, dar tare amabili, atat cu adultii cat si cu copiii.

Plaja sincer are nevoie de niste cosuri de gunoi in plus. Sigur ca asta tine si de educatia turistilor, dar de multe ori am carat gunoiul altora (la cosuri departate) ca sa nu se joace copii cu el: - (

Restaurantul este foarte curat si destul de incapator. Foarte civilizat, toata lumea astepta la usa sa fie preluata de cineva din personal si condusa la masa. Tinuta obligatorie seara, pantaloni lungi la barbati si fara slapi (nu exista exceptii, am vazut un scandal urat facut de un neamt beat, care evident a fost preluat de conducerea hotelului si in 10 minute era in pantaloni lungi la masa). Mancarea a fost gustoasa, bine gatita si proaspata. Au fost insa si cateva mese cand ne-am descurcat greu cu mancarea pentru copii. Nu exceleaza la capitolul asta, nici noi nu suntem pretentiosi si nici foarte mancaciosi... deci te descurci pentru o masa decenta. Sunt cateva lucruri care nu mi-au placut: cerealele pentru copii sunt in niste vase de lut foarte mari, fara capac si nu sunt schimbate, deci toate erau tari, trasesera apa si sincer, erau neplacute la gust; dulciurile nu mi s-au parut deloc o alegere reusita, aveau foarte multe budinci/spume cu diverse arome, ceva prajituri cu creme, tarte... dar sincer toate bateau cam in acealsi gust, destul de chimic asa (ca idee, copiii nu s-au atins de ele, nu le-a placut absolut nimic).

Punctul forte al meselor sunt preparatele de vita, absolut fantastice.

Supele au fost iarasi bune, servite si la pranz si seara, zilnic am avut si cate o supa crema. Cu sarea nu prea le nimereau, ba prea putina, ba prea multa, dar se rezolva cu smantana sau sare: -).

Bauturile carbogazoase la dozator erau dezastruoase, am incercat o singura gura de Cola si am renuntat. Bine, nu ma asteptam sa fie bune, dar astea chiar erau nasoale rau. Am vazut ca se bea bine un suc de portocale cu pulpa, din dozator separat.

La bauturi alcoolice nu ma bag, nu am baut, dar am vazut ca aratau bine coctailurile pe la altii prin pahare. Barbatii au fost multumiti de calitatea lor.

Cafeaua foarte buna la hotel; pe plaja era un ness slab.

Intre mese este deschis standul cu sandwich-uri afara, foarte ok, iti faci cum vrei combinatiile.

Pentru copii este loc de joaca langa hotel, au o echipa de tineri care se ocupa de ei; noi nu i-am dus acolo, i-am luat cu noi mereu, dar cred ca multi straini ii lasau la club si-i recuperau mai tarziu. Pregateau ceva spectacole pentru seara, copii se simteau tare bine din cate am vazut.

Oricum este clar cel mai bun hotel din Nisipuri la care am stat, si as reveni oricand cu placere.

Trimis de ladydykitty in 18.07.14 14:59:31
Validat / Publicat: 18.07.14 16:40:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Astera Hotel-Nisipuri Berlin Hotel- Nisipuri Kaliakra-Albena

VIZUALIZĂRI: 4694 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ladydykitty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Dubla deluxe

[18.07.14 16:22:59]

@ladydykitty: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

ladydykittyAUTOR REVIEW
    [18.07.14 16:39:56]

@webmasterX: Da, hotelul este marcat corect.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [18.07.14 19:06:13]

@webmasterX:

Mai nou, Grifid Vistamar este clasificat la patru stele.

[18.07.14 19:38:22]

@nicole33: am ajustat clasificarea oficială la 4 stele, tx de sesizare

[14.01.17 11:03:41]

Te rog mult, spune-mi (dacă îţi mai aminteşti) dacă hotelul are lift. Vreau să merg de Paşte cu mama mea, care este în vârstă şi merge cu bastonul, şi nu vreau să risc. Pe site-ul lanţului Grifid scrie că nu există lift, dar in prezentările agenţiilor româneşti scrie că are. Multumesc mult

Dragoș_MD
    [14.01.17 11:31:54]

@alex1968: nu cred să aibă lift un hotel de numai 4 etaje (la care am vrut să merg mai demult, dar am fost mutat la Arabela), dar ai putea lua legătura direct cu ei și să soliciți o cameră la parter. (grifidhotels.com/index.ph ... ar_accomodation). Sau una tip „disabled access”.

Dacă faceți rezervarea din timp, sunt sigur că vă rezolvă.

[14.01.17 11:43:37]

@Dragos:

Mulțumesc mult. Nu mi-ar plăcea să stau la parter, cred că o să telefonez lunii la ei. Dar, ca să evit orice risc, probabil că voi alege Arabela, unde am fost și în 2015 de Paște. La Vistamar îmi doresc de câțiva ani să stau, dar lipsa liftului ar fi o problemă. Încă odată, mulțumesc mult.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.01.17 11:56:45]

@alex1968:

Absenţa liftului de la Vistamar este o problemă, dar nici accesul la plajă de la Arabela nu mi se pare tocmai facil, având în vedere poziţionarea acestuia. Chiar dacă plaja nu te interesează neapărat de Paşte, drumul este acelaşi până la promenada staţiunii.

[14.01.17 12:06:30]

@nicole33:

Da, este o oarecare distanță, dar, dacă pun în balanță drumul de la Arabella până la promenada și lipsa liftului la Vistamar, aleg prima varianta. Nu înțeleg, insa, de ce agențiile românești scriu pe site-urile lor că are lift. M-am uitat pe site-ul mai multor agenții și la toate apare așa. Singurul site unde scrie că nu există lift este cel al lanțului Grifid...

ladydykittyAUTOR REVIEW
    [20.01.17 11:06:08]

Are lift, cum sa nu aiba...

alex1968, ladydykitty, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Vistamar Hotel (ex Astoria Beach) :