ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2009
ÎNSCRIS: 29.11.08
OCT-2006
2 AD. + 2 ( 2 ani + 7 ani ) COPII

Liniste si relaxare

Goombay Dance Band - "Aruba so sweet"

Am ales sa vizitam in Aruba pentru ca temperatura medie anuala a aerului este de 30 grade Celsius iar a apei marii 24 grade Celsius. Deci, in orice perioada a anului este excelent. Situata la 50 km nord de granita dintre Columbia si Venezuela, insula este o oaza de liniste, in afara ariei de formare si manifestare a uraganelor. Ne-am bucurat si mai mult cind am aflat ca de la 1. oct. 2006 vizele erau eliminate.

Am ales hotelul DIVI pentru ca era situat direct pe plaja, avea servicii all inclusive si facilitati pentru copii. Eram veseli cind am plecat catre aeroport in dimineata zilei de 26 oct 2006. La check-in insa surpriza!!! KLM nu a a fost de acord cu imbarcarea noastra in avionul catre Amsterdam deoarece aveam nevoie de viza!!! Ei nu aflasera de modificare regimului vizelor pentru cetatenii romani. Desi am incercat sa le explicam situatia nu au vrut sa priceapa nimic. In final ne-am intors de la aeroport (era 4 dimineata) si ne-am dus direct la ambasada Olandei pentru a rezolva problema. Cu scuzele de rigoare, la ora 9: 00 doamna care ne-a primit ne-a explicat ca este o regretabila eroare si ca incearca sa rezolve problema. Imediat ne-am deplasat la sediul companiei aeriene KLM unde ne-au fost refacute biletele. Si de aici a inceput o cursa contra cronometru pentru a prinde cursa Malev de la ora 10: 30 care ne permitea sa ajungem la Amsterdam in timp util. La Amsterdam alta surpriza!!! Cind s-au anulat biletele noastre, de dimineata, s-au anulat si rezervarile de locuri pe tronsonul Amsterdam - Aruba. Asa ca ne-am trezit in Amsterdam doar cu bagajele de mina (lapte praf, pampers, biberoane si caruciorul baietelului). Asa ca am inceput alte discutii ca sa reusim sa ne imbarcam. Pina la urma compania si-a recunoscut greseala, ne-a despagubit cu bani conform reglementarilor in vigoare si ne-a asigurat cazare si masa la un hotel de 4 stele in apropierea aeroportului. A doua zi ne imbarcam catre Aruba... Totul e bine cind se tremnina cu bine, nu-i asa? Dar ce nervi am avut...

Si visul a devenit realitate. Aruba este un loc unde vacanta ideala isi are locul. Hotelul a fost conform asteptarilor noastre. Am avut camera la parter, cu iesire pe o mica terasa pavata cu gresie, unde era o masuta, 2 scaune, un sezlong. De aici ieseam direct in alee si apoi pe plaja. Copiilor le-a placut mult pentru ca plaja nu era aglomerata, nisipul era alb, fara scoici, gunoaie si altele... Distractia lor era sa incerce sa prinda iguanele care se plimbau prin resort ca pisicile in gradina. Dar n-au reusit. Am mai vazut papagali si o frumoasa fintina. Mincarea buna, nu tocmai pe gustul nostru balcanic. In general acolo vin multi olandezi si englezi. Si sincera sa fiu, nu prea imi place bucataria vestica (cu exceptia celei italiene).

Acesta a fost aventura noastra in Caraibe.

Trimis de Arinuca in 19.11.09 20:54:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 In capitala

Cristian_h* [26.11.09 19:33:38] »

Aruba, atat de exotica

webmasterXY* [26.11.09 21:24:11] »

Aruba, relaxare...si o melodie pe masura!

adri-nico [11.02.12 00:55:09] »

Sa te duci cu bebelusul in Caraibe... mare curaj. Cit a durat zborul din Amsterdam? Cel putin 9 ore, cred. Cum e calatoria impreuna cu un copil mic?

Arinuca [11.02.12 08:57:18] »

@adri-nico: Zborul Amsterdam -Aruba = 10 ore. Din care baietelul meu a plans 5 h. Din fericire, nu era singurul. Avionul era plin de familii cu copii mici. Nici nu ne-am dat seama cand am ajuns in Aruba.

adri-nico [11.02.12 08:59:26] »

@Arinuca:

Hahaha,

Acum citeva luni am fost si eu in Punta Cana... si in avion erau citva copilasi care n-au bagat limba in gura tot drumul spre nemultumirea celor ce n-au avut copii... care bombaneau tot timpul.

adri-nico, Arinuca, Cristian_h*