ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
DIN: Chiajna
ÎNSCRIS: 06.04.13
JUL-2014

Tel Aviv - nu doar un oras cu plaje urbane

La inceputul lunii iulie am petrecut 8 zile in Tel Aviv si vreau sa va impartasesc cateva impresii.

Am zburat cu singura companie low cost care efectueaza zboruri din Bucuresti. Desi ma asteptam la un control strict trebuie sa recunosc ca in Bucuresti imbarcarea a decurs ca si atunci cand as fi zburat in orice tara din Europa. Zborul a fost placut, doua ore si ceva sufficient cat sa termini o carte sau sa o incepi.

In aeroportul din Tel Aviv am avut primul contact cu personalul de securitate. La putin timp dupa ce am coborat din avion si ne indreptam catre zona de verificare a pasapoartelor am fost opriti de doi soldati, un barbat si o femeie care ne-au adresat cateva intrebari de bun simt: de ce am venit in Israel, unde vrem sa mergem si unde vom sta. Mini-interviul a durat maxim 3 minute, a fost mai mult un alt fel de a spune: Bine ati venit! Acest mini-interviu se desfasura prin sondaj. La controlul pasapoartelor se mai adreseau cateva intrebari simple si te poti descurca chiar daca nu stapanesti la perfectie limba engleza. De la aeroportul Ben Gurion am luat trenul pana la principala gara Arlozorov, Cred ca este cea mai buna modalitate de transfer pentru ca traficul pe autostrada era aglomerat. De la gara pana la hotel am luat un taxi si am comunicat adresa. Am rugat taximetristul sa puna aparatul si am platit in moneda locala, shekel care are o paritate aproximativ egala cu leul. Banii i-am retras de la un bancomat din aeroport.

Hotelul la care am stat sapte nopti, Port Hotel (vezi impresii) este situat in apropierea zonei portuare a orasului, in partea de nord, aproape de plaja si de parcul Hayarkon. Amplasarea buna a hotelului ne-a permis sa ajungem rapid la cele mai populare plaje si la zona de promenade. Spre centrul orasului am folosit mijloacele de transport in comun: autobuzele si microbuzele. Surprinzator de multe linii si autobuzele circulau des astfel ca asteptarea in statii era de maxim 3 minute.

O zona deosebita a orasului este centrul istoric Jaffa-Yaffa, aflat la sud de centrul orasului. Zona este preponderant araba si difera de centrele istorice din alte orase, cel putin diferit de centrele istorice din Europa. Portul vechi reprezinta o atractie si de pe colinele inalte poti admira orasul nou.

Neve Tzedek este o alta atractie a orasului. Este primul cartier construit de evrei si este situat in apropiere de Jaffa-Yaffa. Este un cartier cu constructii deosebite si in prezent reprezinta un loc ideal pentru artisti. Exista un centru de dans, Suzzane si mai multe cafenele frumoase. O plimbare prin acest cartier boem este binevenita intr-o dimineata sau seara.

Piata Carmel este un loc in care poti admira comertul stradal insa nu are farmecul unui bazar din Turcia sau Maroc. Totusi gasesti articole de imbracaminte "de firma" dar si fructe si legume. Este un loc potrivit pentru a cumpara suveniruri pentru cei din familie ramasi acasa dar si pentru prieteni. Sunt si cateva magazine cu specialitati culinare (halva si produse de patisserie).

Cei care sunt pasionati de cumparaturile effectuate in mall-uri au unde sa mearga. Sunt vreo trei insa am vizitat unul singur: Dizengoff Center. Nu am prea multe de spus deoarece este un mall in care sunt multe magazine de imbracaminte, electrocasnice si o zona de restaurante.

Trebuie sa nu fii surprins de portile de securitate care sunt prezente la intrarea in mall-uri, autogari, gari, etc. In plus, prezenta militarilor care au pusti-mitraliera si care se deplaseaza spre case sau spre unitatile militare este observata imediat de catre un calator. Deoarece serviciul militar este obligatoriu atat pentru barbati cat si pentru femei si dureaza mai mult de un an intalnesti soldati mai ales in gari si autogari.

Pentru noi, o atractie a fost promenada, o aleea care se intinde de-a lungul marii Mediterane. Este o alee care face legatura intre plaje, exista restaurante si parcuri. Foarte multi localnici dar si turisti alearga sau se plimba cu bicicleta dimineata sau seara.

Plajele sunt mari, usor aglomerate si satisfac toate gusturile. Am preferat plaja Mezzizzim deorece mi s-a parut mai putin aglomerata si apropierea de hotel ne-a convins ca este cea mai potrivita pentru noi. Sunt si alte plaje pe care le poti alege in functie de hotelul la care esti cazat. Plajele sunt curate, exista serviciu salvamar, gasesti sezlonguri sau baldachine sub care te poti retragi. In plus fiecare plaja are dusuri mai ales ca nispul este foarte fin.

Restaurantele sunt numeroase in Tel Aviv. Cele de pe tarm sunt mai scumpe si ofera meniuri mai sofisticate. Restaurantele situate pe strazile orasului sunt mai ieftine insa cu personal primitor.

Am fost tentat sa spun ca Tel Aviv este un oras scump pentru ca preturile in moneda locala sunt usor de convertit in lei. Astfel, ti se pare mult ca o salata costa 45 lei dar 10 euro ti se pare ok. Asadar, Tel Aviv este un oras scump compartiv cu Bucuresti dar comparabil cu alte capitale europene.

Sunt si alte lucruri pe care le poti face in Tel Aviv. Cert este ca nu ai cum sa te plictisesti. Te simti in siguranta si locuitorii sunt zambitori. Toti locuitorii vorbesc foarte bine in engleza si iti sunt de ajutor cand ai nevoie.

Un aspect mai putin placut il reprezinta alarmele care se declanseaza atunci cand rachetele din Fasia Gaza sunt interceptate de un sistem anti racheta foarte performant. La fel, la plecarea de pe aeroportul Ben Gurion am fost nevoiti sa urmam instructiunile personalului de securitate si plecarea s-a facut cu intarziere.

Trebuie sa mentionez ca plecarea se face de pe terminalul 3. Astfel, ajungi la aeroport si trebuie sa te deplasezi cu un autobuz pus la dispozitie gratuit pana la terminalul 3. Dupa verificarile destul de amanuntite ale personalului de securitate si predarea bagajului trebuie sa te imbarci in alt autobuz pentru a ajunge in zona dutty free si la poarta de imbarcare.

Trebuie sa mai precizez un aspect. Exista Wi-Fi gratuit oferit de municipalitate. Astfel ai acces la internet cand esti in oras, uneori si pe plaja.

Va invit sa mergeti la Tel Aviv daca doriti sa faceti plaja si daca vreti sa cunoasteti si o alta cultura.

Trimis de gilbert in 15.07.14 21:01:14
Validat / Publicat: 15.07.14 21:32:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 9412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gilbert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Tel Aviv-vedere din centrul vechi istoric

[15.07.14 21:36:08]

[18.07.14 15:35:29]

gilbert

Splendid review si l-am votat.

Ma scuzati de doua mici corectari:

- Pentru companiile low-cost trebuie de ajuns la terminalul 1 si dupa control va aduc cu autobuzul interior la terminalul 3, de unde se decoleaza.

- Din pacate Tel-Aviv -ul a ajuns unul din cele mai scumpe orase.

buterfly*
[19.07.14 09:09:12]

Super!

Popika
[08.04.17 08:34:33]

Buna ziua, as vrea sa stiu daca il Tel Aviv ati fost prin agentie, sau... pe cont propriu.

Indiferent daca ati fost sau nu prin agentie, cred ca puteti sa imi spuneti daca este periculos de mers pe cont propriu sau nu.

Va multumesc

[09.04.17 01:12:56]

@Popika:

Nu am inteles exact la ce va-ti referit la periculos. Periculos din punctul de vedere al securitati?

In anul 2016 am avut 2.9 milioane de turisti, 60% pe cont propriu si 54 % au vizitat Tel Avivul.

Puteti vizita fara nicio grija, nu e m-ai periculos ca in alte orase europene.

Popika
[09.04.17 01:20:45]

Ok

Va multumesc

Era vorba chiar despre siguranta

O sa kncerc sa il vizitez de unul singur

[10.04.17 10:44:26]

@Popika:

- Saptamana trecuta am vazut la TV un sondaj cu turisti care au vizitat tara noastra si o turista din Germania a spus ca la noi sa simtit in sigutanta mai bine decat in Germania.

- Actele teroriste sunt planificate si platite s-au teroristul viseaza ca Dumnezeu ia spus sa ucida pagani evrei/crestini s-au musulman. Actele teroriste se fac in generel inainte de sarbatori cum a fost la bisericile din Egipt.

- Daca veniti, luati in consideratie ca de vineri la pranz pana sambata noaptea nu merge transportul public si daca trebuie de ajuns la aeroport se poate numai cu un taxi.

- Paste fericit!

buterfly*, haiduc, Popika