ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2014
ÎNSCRIS: 02.05.10
STATUS: APOLLO
JUN-2014

Samira De Luxe din Kalkan

De regula, nu obisnuiesc sa scriu despre locurile de cazare in care am stat, intrucat, in opinia mea, ele trebuie sa ne ofere, sotului meu si mie, doar confort si decenta, insa, de data aceasta voi face acest lucru, mai ales ca am promis, la sugestia webmasterului.

Samira De Luxe este situat in Kalkan, dincolo de soseaua Fethiye-Kas-Antalya, efectiv constructorul (care s-a dovedit si patronul complexului, dupa cum am aflat ulterior) mancand muntele atunci cand a ridicat cladirile si, mai apoi, extinzandu-se prin a cocota cat mai sus vile de lux.

Resortul de lux, este de 4 stele si cuprinde doua blocuri tip P+2 de aparthoteluri legate intre ele printr-o pasarela, doua hoteluri cu camere luxoase, vile de lux de inchiriat si vile de lux de vanzare. Mai tarziu am inteles ca patronul (Mustafa Yilmaz) este un investitor de seama din zona, care, in anii de boom imobiliar, a cumparat tot muntele din spatele golfului Kalkan, dupa care a inceput sa construiasca in scop turistic si apoi sa vanda edificiu cu edificiu, dupa ce, la inceput, construise in buna parte orasul nou, in special zona rezidentiala. Tot el “a fost vinovat” de aducerea in Kalkan a supermarketului Migros (la care se spune ca ar detine ceva actiuni) si a bancii turce de stat Ziraat Bankasi.

Complexul este legat de oras printr-unul din cele doua poduri gen pasarela care leaga muntele de oras. Aparthotelurile si cele doua hoteluri au in fata o piscina supergeneroasa cu un bar si un restaurant pe masura, in stare sa deserveasca multitudinea de turisti englezi preponderenti (99%) din complex. Vilele de lux aveau fiecare piscine proprii.

Apartamentele, toate de aproximativ 40 mp, au fost gandite sa gazduiasca 2-3 persoane si sunt formate din camera de zi cu chicineta, dormitor, baie si balcon. Camera de zi contine un loc de luat masa, o canapea generoasa, televizor suspendat si pe un intreg perete este postata chicineta. Aceasta cuprinde frigider super spatios cu congelator (sincer nu am intalnit pana la acest loc unul atat de mare), aragaz cu 3 ochiuri, plita si cuptor incastrat in mobilier ce se desfasoara pe tot peretele unde sunt depozitate ustensile de tot felul, vesela, tacamuri pentru 3 persoane, dar si ceva vase de gatit (oale, tigaie, cana electrica de incalzit apa, ibrice). Dormitorul este dotat cu pat de mijloc si mobilier complet, baia, destul de spatioasa, este prevazuta cu cabina de dus ceva cam mica, in opinia mea, turistii de gabarit mare putand avea probleme cu accesul in ea, asta ca un minus printre atatea plusuri oferite de hotel. Curatenia se face “din oficiu” in fiecare zi, dar la cerere printr-un carton cu doua fete ce se agata de usa se poate solicita fie, neefectuarea acesteia, fie “nu deranjati”. Prosoapele se schimba zilnic, iar lenjeria la doua zile.

Am fost foarte norocosi sa primim unul din cele 4 apartamente situate la etajul 1 din blocul central care avea la parter receptia intregului complex de cladiri. Norocul a constat in superba vedere la mare disponibila de pe oricare fereastra a apartamentului, asa incat in fiecare zi, ne rasfatam in racoarea diminetii, sorbindu-ne cafelele in balcon cu ochii pe marea ce ne oferea in mijlocul golfului Kalkan Insula Soarecelui (Mouse Island) si Insula Sarpelui (Snake Island). Soarele aparea treptat de dupa munte scaldand usor-usor toata “galeata” Kalkanului si dandu-i stralucirea cunoscuta.

Daca-n mai toate locurile in care ne-am cazat (si n-au fost putine) ne-am simtit bine si am beneficiat de conditii bune, pot sa spun ca aici a fost deosebit, ne-am simtit foarte bine, intr-un top al locurilor de cazare in care am stat, pe care sotul meu si cu mine l-am facut, acesta ocupa primul loc. Desi intotdeauna imi doresc sa vad noi si alte locuri ca sa pot cunoaste cat mai multe lucruri noi, aici as reveni, oricand cel putin o data. Asta inseamna sa fii pe deplin multumit, nu-i asa?

Trimis de irinad in 15.07.14 19:27:20
Validat / Publicat: 15.07.14 20:53:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1432 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P34 Marea de care nu ne mai saturam.

webmasterX [15.07.14 20:56:29] »

Bună recomandarea!

irinad [15.07.14 21:42:36] »

@webmasterX: Da, este intocmai pozitia! Multumesc!

danaeldreny* [27.08.17 18:30:44] »

Foarte frumos...

irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [27.08.17 19:44:53] »

@danaeldreny: Chiar este deosebit orăşelul Kalkan, am rămas extaziată la vederea acestuia. Acestui minunat loc de la Mediterană îi datorez în bună parte întoarcerea mea pe sait după o absență considerabilă. Am găsit totul atât de frumos, că nu m-am putut abține să"tac"! Cât despre cazare, nici aceasta n-a fost mai prejos...

M-ai facut să-mi amintesc de una dintre cele mai frumoase vacanțe din Turcia şi pentru asta îți mulțumesc mult!

danaeldreny*, irinad