ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 11.01.11
JUN-2014

Lefkada... cu bune si rele....

Buna Prieteni,

Pentru perioada 16-30 iunie 2014 mi-am facut rezervare la Hotel Lefkas Petra, Agios Nikitas, Lefkada (vezi impresii).

Am ales coasta vestica pentru renumele plajelor din aceasta zona si pentru apa azurie, nemaintalnita pe meleaguri grecesti.

Traseul a fost cel clasic, prin Sofia, cu destule probleme la varianta ocolitoare a capitalei vecinilor nostri, datorita lucrarilor de infrastructura in care sunt angrenati (Important: faceti alimentare auto din benzinariile cele mari din Bulgaria: ex: Sheel, OMV, etc_ preturi cu mult mai bune ca in Ro: motorina si benzina - un pic peste 5 lei, Kent white-10,5 lei, cafea 4 lei, etc, preturi de OMV. Plata cu cardul, iar schimbul este mai mult decat convenabil).

Am luat o noapte de cazare imediat dupa vama de la Kulata, urmand ca in dimineata urmatoare, la primele ore ale diminetii sa ne continuam periplul spre Lefkada.

Imediat ce treci de Thesalonic, pana in Ioannina, te intampina o multitudine de tuneluri (peste 30), lucrari facute cred cu fonduri europene, fonduri de care grecii au stiut sa le atraga si sa beneficieze din plin. Chiar daca acel tunel trecea pe la baza muntelui, proiectantii au ales sa-l faca acoperit, a. i. sa nu-si degradeze flora naturala... De notat caci, cel mai lung astfel de tunel, masoara 4.6km... Impresionant!!!

Pe la orele pranzului, trecem pe sub apa la tunelul subteran de la Preveza unde platim o mica taxa, gasim si podul de la intrare in Lefkada in pozitie orizontala, iar la orele 14 suntem in Lefkada, taramul ce-l asteptam de atatia ani, sa-l exploram. Nu am avut mult din capitala insulei Lefkas pana in Agios Nikitas, cam 9km, pana unde ne-am stabilit cartierul general.

Am ajuns la cazare, si... ca orice roman comod, am ales sa parchez masina cat mai aproape de camera cazarii (fiind la parter), a. i. sa-mi pot descarca bagajele in voie, fara multe ture.

Dand cu spatele, din neatentie am taiat cauciucul masinii pe roata din spate, de marginea trotuarului, trotuar facut din placi de stanca, materie prima ce se gaseste din belsug la tot pasul in Lefkada. Filmul s-a cam rupt cu acest eveniment, masina fiind noua de 3 luni, ulterioarele evenimente ne-au facut sa ne reducem sejurul la 5 zile.

Voi trece in revista superbele plaje, in ordinea vizitarii de catre noi:

Plaja locala Agios Nikitas

-superba, cu apa albastra, buna de atunci cand esti cazat in Agios si nu mai ai putere de cutreierat. Mica, cu pietricele rotunjite, ai disponibil aprox. 10mp de nisip, teritoriu ce este adjudecat cu siguranta de copii. Noi, ajungand in prima zi, aici ne-am oprit pentru baita.

La finele zilei, am ales sa vizitam Taverna Poseidon, tocmai pentru a identifica traseul zilei urmatoare (plaja Milos) si pentru calificativele pozitive a acestei taverne pe Amfostacolo.ro. Am comandat frigarui de porc cu orez, salata greceasca, musaka pentru copil, tatiki, etc. Salata buna, musaka la fel, dar in momentul in care am dorit sa servim frigaruile, am constat un miros ciudat, de parca ar fi spalat carnea cu otet. Le-am returnat, bucatarii nu au aratat nici un semn de regret si nu au comentat nimic in stilul balcanic, nu au gesticulat deloc, semn ca stiau ei ceva. Nu ne-au imputat la nota, nu am mai mancat la Poseidon, nu am patit niciodata acest incident in Grecia.

Plaja Milos

Imediat dupa taverna cu pricina, Poseidon, un drumulet de munte face posibil accesul in urcare, apoi in coborare, pana la plaja Milos, plaja neamenajata cu umbrele si sezlonguri.

Panorama din varf iti taie respiratia, este de o frumusete coplesitoare, apa fiind de un albastru infinit. Coborarea este abrupta, si e foarte important de urmat acele mici semne, indicatoare, sageti, desenate cu vopsea pe stanci, a. i sa ajungi pana jos nevatamat. Cu toate ca citisem destul de mult despre aceasta insula, am neglijat aspectul legat de papucii de plaja, obiect absolut necesar, pe orice plaja a insulei.

Aici, trebuie sa vii cu apa, bere, mancare de acasa, neexistand nici o taverna, bar pe plaja. Din cand in cand mai trece cate un ambulant cu gogosi (2-2.5 euro) cu zahar sau ciocolata in prima parte a zilei, ulterior reprofilandu-se pe caratul apei si al ness-ului, pentru a comercializa un nessfrappe.

Dimineata ai umbra la marginea stancilor de zici ca se pravalesc peste plaja, dar dupa orele 12, umbra dispare, si daca nu vii incarcat cu umbrele suficiente pentru 3 membrii cat am fost noi, te trezesti captiv pe plaja sub o singura umbrela, rotindu-te dupa umbra.

Apa este extrem de curata, dar si adanca incepand din 3-4 metri de la mal. Pe aceasta plaja se poate ajunge si cu o barca contra sumei de 6 euro de pe plaja Agios Nikitas, dar in perioada in care am fost, ni s-a comunicat ca nu este sezon, si ca ar circula dupa 10 iulie. Ciudat, chiar daca este o insula mult mai in sud, la multe aspecte ni s-au raspuns: nu e sezon.

Seara, am vizitat taverna Klimateria, o taverna condusa de o moldoveanca casatorita cu un grec, au impreuna 3 copii, dintre care 2 cei mai mari sunt la cursuri de bucatari in Atena. Aici am servit paste, peste, ciorba de peste, si... cea mai buna dorada la gratar servita in Grecia!!! Un adevarat deliciu culinar suculent!!! Din partea casei, am fost serviti cu tuica tare, din R. Moldova, paharute ce ni le-a umplut chiar patronul grec, un domn subtirel si extrem de haios.

Plaja Porto Katsiki

Minunatia acestei plaje este si a fost descrisa in multe comentarii. Este pacat sa vii in Lefkada, sa nu o vizitezi. Pur si simplu: FABULOASA!!! Ramane sa o descoperiti. Pana la aceasta plaja, de la soseaua principala, strabati aproximativ 16km, distanta plina din loc in loc cu chiosculete de unde poti cumpara ulei de masline virgin, miere si dulceturi de toate soiurile. Cu cat te apropii de plaja, preturile scad, sunt mai bune. 1l de ulei este 3-4 euro. Cu dulciurile nu ma impac, slabe descrieri. Plaja fara amenajari, se coboara aprox. 150 de trepte. Inainte de a ajunge la ea, sunt o multitudine de chiosculete, unde poti sa-ti faci aprovizionarea: apa, bere, de rontait, cafea, etc.

Plaja Katisma

Singura plaja amenajata de pe coasta vestica, extrem de lunga, unde se gaseste nisip. Trebuie sa fii un sofer destul de experimentat pentru a cobori spre aceasta plaja, drumul uneori pana jos fiind pe o singura banda. Era si plaja cea mai plina de turisti (romani in special), datorita conditiilor oferite. Si aici am petrecut o zi superba, apa de un albastru splendit, la fel se adancea dupa 3-4m de la mal.

Langa aceasta plaja se gasesc unitati de cazare, indicata pentru cei ce nu doresc sa strabata mult din camera pana la scaldat. Kathisma este de luat in seama in cazul cazarii, mai ales ca ai acces la toate plajele vestice.

Megali Petra, Kalamitsi, sunt de evitat. Drumuri inguste, rele, abrupte, abia daca reusesti sa ajungi la ele, darmite sa urci sa ajungi din nou, in soseaua principala.

Concluzii personale:

-in cele 5 zile, am reusit sa ne bronzam la 4 plaje renumite din vest si in trecere la inca doua, neindicate. Nu am ajuns la Egremni.

-nu ai ce cauta pe plaje fara papuci. suferinta talpilor este imensa.

-am facut turul insulei, dar cea mai spectaculoasa parte este cea vestica.

Situatia se schimba in partea de est: plaje mici, apa verzurie. Nu mi s-a parut nimic interesant in Nidri, Nidriana, sau Vasiliki. E mult mai comercial, spre balcanic, lipsesc parcurile pentru copii (asa cum sunt ele antice, la greci, din tabla) am sesizat multa mizerie rezultate de la turisti. Avand turisti, ar trebui sa ai si o structura de curatenie bine pusa la punct.

-in Agios Nikitas si in satele de munte, nu gasesti miel, pui, porc la protap... de ce? nu e sezon!!!

Urmatoarele 5 cu prelungire spre 6 zile, le-am petrecut in Thassos, o insula mult peste Lefkada la capitolul conditii, servicii si mancare. Este o parere personala si un sfat familiilor cu copii. Lefkada este o insula extrem de frumoasa pentru tinerii insuratei fara copii, amorezati, pentru cei pasionati de fotografie... sau persoanelor trecute de 50-60 ani, la pensie, pentru alinarea sufletului.

Nu stiu daca voi mai ajunge in Lefkada, poate in etapa urmatoare a vietii, cea descrisa mai sus... dpdv personal, cu copii in subordine, distanta pana acolo nu compenseaza... La 600km de Bucuresti, sunt conditii mult mai bune!!! Vacante insorite!!!

Trimis de dandian in 14.07.14 14:51:42
Validat / Publicat: 14.07.14 16:42:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4110 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spre Salonic...

Krisko
[15.07.14 11:23:12]

Hmm... cu cele enumerarte mai sus nu prea ma identific, poate doar la capitolul "amorezati" (chiar si dupa doi copiloti), totusi mult prea putinele zile petrecute in Lefkada (doar 5) au generat trairi atat de intense incat "alinarea sufletului" nu le acopera nici pe departe.

Dar evident, gusturile nu se discuta...

dandianAUTOR REVIEW
[23.07.14 14:57:34]

admini, am un video pentru sejurul meu: rog aprobare: youtube

[23.07.14 15:13:57]

dandianAUTOR REVIEW