ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2014
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 22.02.14
    JUL-2014

Foarte bun

Perioada sejurului 1-8 iulie 2014.

Grup 2 familii: 2 adulti +2 copii fiecare.

Hotelul este foarte bun (nu extraordinar, dar f. bun). Articolele scrise anterior il descriu foarte bine asa ca nu mai insist. Asa cum a mai fost mentionat pe site, hotelul este destinat in special familiilor cu copii. Deasemeni multi romani in hotel, romanii erau grupul majoritar, dar si cehi, polonezi, scotieni, belgieni, norvegieni, ceva rusi, unguri, etc. Atmosfera in hotel foarte civilizata.

Personalul OK. Majoritatea foarte amabili dar si vre-o doi mai obositi (dar nu impertinenti).

Mancarea foarte buna si variata (fara repros).

Bautura - la Beach bar si la barul hotelului buna. La ''barul'' de pe plaja si cel de la amfiteatru oribila, fiecare cocktail era ''personalizat'' unul mai prost decat celalalt. Asa ca va recomand sa nu luati de la cele doua locatii decat apa, bere sau tarie, iar daca vreti cocktail sau shout mergeti la Beach bar sau la barul de la parter.

Curatenia in camera: in ziua a doua nu ni s-a facut curat in camera, ziua urmatoare am pus cartonasul in usa. A venit camerista pe la 14.30 (cand copii erau la somn) asa ca ma ratat. Urmatoarea zi camerista a venit pe la 8.30 dar noi nici nu ne trezisem bine asa ca am cerut sa vina mai tarziu. Nu a mai venit. Seara pe la 19.30 am coborat la receptie si am rugat sa ne spuna care este orarul pt. curatenie. Au priceput unde bateam si au trimis imediat pe cineva sa faca curat in camera (timp in care noi eram la masa). Din acea zi nu am mai avut probleme, camerista a venit regulamentar in orele cand eram la plaja sau plecati din camera.

Excursii optionale - am avut doua activitati ''extrascolare'':

- plimbare cu salupa la cascada Duden + parasailing. Pt. excursia la cascada am mers la chioscul de pe plaja hotelului unde, pt. 4 adulti si 4 copii ni s-a cerut 240 euro. Mi s-a parut mult si am cerut discount. Mi-a dat 10%, i-am spus ca ii dau 200 euro si facem dealul dar nu a vrut sa scada sub 215 euro si turcul a inceput sa fie chiar obraznic (ceva de genul daca nu va convine plecati). Asa ca am plecat la chioschiul de la hotelul vecin (Kervansaray). Aici alta mancare de negociere, negustor adevarat, simpatic, ne dam la glume. Il rog sa ne faca un pret bun pt. ca ceilalti ne-au dezamagit. Se gandeste si ne ofera 180 euro. Mai vorbim, mai radem, lasa la 170 euro apoi ne propune, daca vrem, sa dam si copii in parasailing pt. 70 euro/4 copii. Refuzam parasailing si luam numai excursia. Dupa ceva vreme ne intoarcem si facem deal si pt. parasailing 60 euro 3 copii si un adult. Plimbarea cu salupa, foarte frumoasa. Am fost doar grupul nostru, si doi baieti care conduceau barca. Luati cu voi niste apa si fructe si dati-le baietilor cu barca. Ai nostri au fost foarte incantati ca ne-am gandit si la ei. Ne-am distrat foarte bine. La intoarcere au intins parasuta si am suit 3 copii si un adult impreuna. Fiind greutate cam mare s-a cam incins motorul barcii dar baietii s-au descurcat. La plecare le-am mai lasat 10 euro.

-Pamukkale + Hierapolis. Am luat aceasta excursie de la agentie (Neva), cu ghid roman. Cost pt. 2 adulti+2 copii - 195 euro. Excursie frumoasa, pacat ca nu sunt si alte puncte de atractie pe parcurs. Excursia dureaza 14 ore, din care numai 3-4 ore la Pamukkale si Hierapolis (este practic aceeasi locatie). Daca va plac ''bolovanii'' (noua da) luati-va incaltari comode (tenesi, adidasi) pt. ca este ceva de mers prin situl arheologic - amfiteatrul, templul lui Apollo, etc. Daca vreti sa le vedeti pe toate trebuie sa va miscati repede. Daca nu va plac ''bolovanii'' mergeti la piscina Cleopatrei (se plateste intrarea 12 euro/pers - dar atentie va trebuiesc lire turcesti) faceti baie si plaja. Oricum punctul culminant sunt terasele de calcar - nu sunt tocmai ca in poze dar merita.

Atentie! In excursiile optionale masa este inclusa, dar nu si apa sau bauturile. Cand plecati luati-va rezerve consistente de apa. Daca nu, va trebui sa o cumparati iar preturile variaza de la 1 euro/1,5l la 3 euro.

In concluzie, noua ne-a placut. A fost o vacanta cam statica pt. gusturile noastre (obisnuim sa stam destul de putin in resort si mai mult sa mergem in excursii), dar ne-am simtit bine.

Trimis de mihai n* in 14.07.14 12:15:41
    Validat / Publicat: 14.07.14 13:15:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihai n*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.07.14 12:24:09]

@mihai n: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[16.07.14 12:24:08]

Buna ziua, as dori sa va intreb dk mai exista posibilitatea si anul acesta ca dupa o zi sa optezi ptr cazare la celalalalt hotel ROYAL HOLIDAY?? cel putin anul trecut exista posibilitatea sa te poti muta gratis la celalalt hotel cu un anunt in prealalbil la receptie!

-cat era pretul ptr 1 adult la parasailing, sau dk sunt 2 adulti pretul poate fi negociat?

-la o excursie simpla pe mare k barca care era pretul acesteia?

Mentionez ca anul trecut cat si anul acesta voi merge din nou la unul din hotelurile ROYAL WINGS sau ROYAL HOLIDAY! Va multumesc!

mihai n*AUTOR REVIEW
    [16.07.14 15:05:00]

@tene: Buna ziua. A fost prima data cand am mers la RW si nu stiam ca se poate opta si pt RH (aceasta informatie o aflu de la Dvs.), drept pt. care nu va pot raspunde la intrebare.

Pretul excursiei simple cu barca, pret afisat la water sport-ul de la Royal Wings este de 35 euro/adult si 25euro/copil excursie pana la cascada si pesteri - cca. 1h si 15 min.

Ideea este ca cei de la de pe plaja RW au fost foarte putin dispusi la negociere, de aceea am mers la cei de la Kervansaray (cum iesiti pe plaja in stanga) care (asa cum am aratat si in articol) sunt mult mai deschisi. Pretul la parasailing nu il stiu pt. ca initial nu am intentionat sa luam, dar apoi oferta cu excursia + parasuta mi s-a parut ok si oricum fata de 1.15 h cat ne-au propus cei de la RW, am stat cu ceilalti aproape 2h (cred ca standard au si ei 1.15 dar ne-am simtit bine cu totii si ne-au lasat sa ne balacim cat am vrut). In mod sigur la cei de la K. puteti negocia pt. 2 persoane. Daca va dati 2 cuplati in aceeasi parasuta, sunt sigur ca veti obtine o reducere semnificativa si este si mai distractiv.

Vacanta placuta!

[16.07.14 15:36:00]

@mihai n: Noi am gasit un anunt in camera a2-zi prin care eram anuntati ca daca dorim sa ne mutam la royal holiday o putem face gratis, inclusiv de transferul la celalalt hotel se va ocupa cei de la receptie insa anul acesta nu stiu dk mai este valabil!!!

As dori sa va mai intreb cu ce companie aeriana a-ti zburat si cum a fost zborul (cu sau fara turbulente), noi anul trecut am zburat cu PEGASUS si a fost... un fiasco

Crede-ti ca sunt de acord cei de la K. sa cupleze 2 adulti la o parasuta?

O zi buna!

mihai n*AUTOR REVIEW
    [16.07.14 15:56:39]

@tene: Am zburat cu charter Tarom. Au fost turbulente aproape de aterizare, in zona muntilor. Am inteles de la cei care au mai fost, ca mereu sunt tubulente in acea zona, dar avionul era plin de copii si toti tipau ca la montagne russe, era o mare distractie. Poate daca nu ar fi fost copii ne-am fi speriat.

Am vazut cuplate cate 2 persoane la o parasuta. Noi am cuplat 3 copii si un adult la o singura parasuta. Baietii de la salupa ne-au intrebat daca vrem sa-i punem pe toti 4 odata sau cate 2 dar, pt. ca erau copiii destul de mici, 2 dintre ei ar fi trebuit sa mearga fara adult asa ca am ales sa mearga toti odata. Echipamentul se poate modula: 1,2, 3 sau 4 persoane (o sa pun o fotografie cu ai nostri). Factorul limitativ este greutatea (sarcina). Intr-o discutie cu cei de la K. le-am cerut sa punem 2 adulti si 2 copii dar mi-au spus ca este greutate prea mare si nu poate trage motorul barcii . Daca sunteti 2 persoane cu greutate medie nu sunt probleme.

[16.07.14 16:15:55]

@mihai n: Da asa sa intamplat si la noi anul trecut, mici turbulente inainte de aterizare, dar acum de dragul vacantei krd k nu mai simtim nimic

oricum de abia asteptam sa plecam! noi o sa mergem 2 cupluri, si bineinteles k doar baietii o sa incercam parasilingul si sper sa incapem 2 intr-o parasuta (100 kg de persoana sper ca ne tine .

Multumesc mult ptr sugestii si pareri, si o sa revin si eu k un review dupa ce ma intorc!

denisucu
    [16.07.14 23:27:44]

@tene: Mai mult ca sigur hotelul era overbook si le trebuiau camere libere pentru turistii ce urmau sa le intre, astfel au apelat la trucul cu mutarea mai ales ca Royal Holiday face parte din acelasi lant.

Pontul il stiu de la baietii de la agentia cu care am plecat eu in concediu anul acesta, unul din ei a fost ghid in Antalya 2 ani.

Sfatul lor a fost ca in cazul unei astfel de propuneri (nu pot sa-ti ofere ceva inferior fata de ce ai platit) sa accepti oferta si eventual sa mai plusezi cu un masaj gratis sau altceva care in mod normal este contracost deoarece hotelul fiind bine pe plus datorita overbookului isi permit sa mai lase si dupa tine mai ales daca le dai de inteles ca si stii ce e in spatele ofertei.

M'Liviu
    [28.01.15 23:05:02]

@tene: salutare am observat ca ai fost de 2 ori la acest hotel. Imi poti spune dc s a schimbat ceva de la un an la altul? Zi mi te rog dc ptr intrarea in parcul de distractii seara trebuie platit ceva sau se dau un numar de tichete pe camera si le poti folosii cand vrei. Asa am prins la alt hotel in turcia. Zi mi te rog dc hotelul foloseste bratari. Sau cele de langa el. De obicei noua ne place sa mai facem cate o vizita scurta la pranz sau seara si la cele din jur ptr a face comparatii. Si dc ai mai gasit oferta cu mutatul la royal palace? Acesta este in belek nu?

[29.01.15 12:51:29]

@m liviu - Salut, iti voi raspunde la intrebari cu mare drag in ordinea in care au fost adresate.

-In parcul de distractii nu iti trebuie nici un tichet de intrare, pur si simplu bratara de la mana este tichetul de intrare la orice iti doresti din respectivul resort (baruri, cafenele, restaurante, terase, disco, parc de distractii, plaja, ponton, etc) si poti sta la respectivul oricat doresti, in functie de programul lor de functionare, fara a avea vreo limita la ceva anume, poti folosi absolut ce doresti si cat dorest!

-Bratarile sunt un concept de ultra all al turcilor pentru a recunoaste clientii cazati in hotel, care difera de la hotel la hotel in functie de culori si este obligatorie purtarea lor pe parcursul sejurului! poti merge sa vizitezi si alte hoteluri dar trebuie sa te interesezi in prealabil cand sunt orele de vizita la ce hotel doresti sa mergi, de ex. la Delphin Imperial era in fiecare zi intre orele 14-17, cu un anunt in prealabil! turcii sunt foarte stricti la clientii care intra in hotel, daca nu esti cazat acolo nu te lasa sa intri, sunt agenti de paza la poarta hotelului!

-In legatura cu Royal Palace acesta se afla tot in Lara-Kundu, la aproximativ 20 min de mers pe jos si iti pot spune ca este cel mai frumos hotel la care am stat vreodata, diferenta mare intr-e Royal Wings si el! in primul rand modul de servire, serviciile, mancarea, conditiile din tot resortul este cu totul diferit fata de R. W! Camerele mult mai mari si mai luxoase decat la R. W, intreg resortul este de un lux incredibil, restaurantul principal mult mai mare si mancarea mult diversificata fata de R. W. Anul acesta voi merge al 3-lea an consecutiv in Antalya dar voi merge doar la Royal Holiday pentru ca mi-a placut ffffff. mult si ti-l recomand foarte sincer! In cazul in care mai ai nelamuriri sau intrebari astept cu mare drag!

denisucu
    [29.01.15 13:05:41]

@tene - Asa ca intre doi incantati de RHP iti lansez o "provocare":nu esti tentat de noul Royal Taj Mahal, care se deschide anul acesta in Side?

M'Liviu
    [29.01.15 13:58:14]

@tene: iti multumesc ptr promptitudine si raspunsuri. Da m am mi uitat si pe alte impresii si cu siguranta voi alege royal wings. Trebuie sa ne decidem la perioada. Au si o reducere mai consistenta cu early booking pana la sf lunii. Inca o data multumesc si sa avem concedii frumoase si drumuri bune.

[29.01.15 15:07:12]

@denisucu-Presupun ca face parte tot din lantul lor hotelier, ptr ca dupa numele hotelului asa pare, nu? Da suna bine, mai ales daca se dechide anul acesta, dar am discutat deja cu inca 3 cupluri si am dori ca anul acesta sa mergem tot la RHP, mai ales ca acestia se afla la primul concediul in antalya si nu vrem sa incercam ceva despre care este in primul an de deschidere! oricum ne tinem reciproc la curent cu informatii noi!

[29.01.15 15:24:40]

@m liviu - cu multa placere si iti urez sa ai o vacanta placuta pentru ca alegerea este una foarte buna si nu o sa fii dezamagit din nici un pct de vedere!

denisucu, M'Liviu, mihai n*, tene
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Wings Hotel: