ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
JUL-2014
4 AD. + 3 COPII -- v: 1 copil - 2 ani, 2 copii - 7 ani

Concediu placut

In primul rand trebuie sa va spun ca citesc impresiile de calatorie ale membrilor AFA de foarte multi ani si mi-au fost de mare ajutor, mai putin anul acesta.

Datorita celor citite, am plecat destul de panicata, cu o tona de medicamente pentru orice si alta tona de dezinfectanti pentru bai. Nu a fost cazul sa folosesc nimic din aceste lucruri.

Am ales acest hotel pentru simplul fapt ca se plia cel mai bine pe bugetul propus pentru vacanta de vara care, dupa excursia de la New York ce ne-a usurat simtitor de mai toate economiile, era undeva pe la 3.000 ron cu totul. Ca atare, voi analiza acest hotel strict din punctul de vedere al banilor platiti pentru sejur, nu prin comparatie cu alte hoteluri de 4 stele din Bulgaria, unde pretul a fost dublu si chiar mai mult.

Am ajuns la hotel duminica in jurul orei 11 (l-am gasit f usor, cu GPS). Am gasit si loc de parcare imediat, pe trotuarul din fata hotelului, pentru care am platit o taxa de 10 leva/zi. Ni s-a parut mult, mai ales pentru locul gasit, dar ne-am conformat si asta a fost. N-am vrut sa ne cramponam prea mult de asta.

La receptie am fost inregistrati imediat, la 12.30 am primit bratarile, iar la 13 camerele. Pana atunci am dus copii la piscina exterioara. Cei de la receptie vorbesc engleza, astfel ca puteti rezolva usor orice probleme aparute.

Camerele au fost le et 1, cu vedere spre o zona cu vegetatie bogata, ferite de galagia de pe fata, ceea ce noua ne-a convenit de minune. Venisem pregatita sa gasesc o camera cu miros ingrozitor, cu bai ruginite si ca vai de lume. In loc de asta, am primit o camera spatioasa, cu 3 paturi si un fotoliu pliant, curata cel putin la modul decent, cu AC, televizor (mic, ce-i drept, dar oricum nu l-am folosit cine stie ce), minibar functional, dar gol si asa a ramas pe tot sejurul.

Ca si concluzie, camerele nu au fost luxoase, doar decente si confortabile.

Pentru un hotel de 4 stele (indiferent de pretul platit, pana la urma 4 stele sunt 4 stele) serviciile de curatenie in camere sunt deficitare. Nu s-a dat cu aspiratorul pe tot parcursul sejurului si nu s-au aranjat paturile deloc. Nu am avut probleme cu lipsa hartiei ig sau a sampoanelor si gelului de dus, din contra ne-au fost aduse tot timpul, desi noi nu le-am folosit. lenjeria a fost schimbata o singura data, iar prosoapele la 2 zile, cosurile se goleau zilnic, baia se spala si ea intr-un fel. Aici ar fi fost loc de mult mai bine.

Hotelul are 2 lifturi pe care nu le-am folosit decat la venire si plecare, fiind cazati la et 1. Totusi, nu am observat sa fie aglomeratie in fata lor.

Masa se poate lua in restaurant sau pe terasa. Nu am avut probleme in a gasi masa libera in niciuna din zile, iar debarasarea se facea intr-un ritm OK. Nu ne-a luat nimeni niciodata farfuria cu mancare din fata. De asemenea, erau destule farfurii, tacamuri, servetele, pahare, cani etc si erau curate.

Mancarea a fost destula, nu foarte diversificata, dar absolut in regula. Nu am patit nimic nici noi adultii, nici copiii.

Micul dejun, acelasi in fiecare zi - iuart, lapte, ceai, cereale, unt, pateu, mezeluri cascaval (nu le-am incercat pt ca nu mi-au placut cum aratau, dar am intalnit la fel si la hoteluri mai scumpe, mai de fitze, mai de multe stele), compoturi (2 feluri, la fel la toate mesele) fructe 2 feluri, prajituri (2-3 feluri, unele chair bune), oua (omleta, fierte, ochiuri), un fel de carnati pajiti, paine data prin ou si prajita, budinca cu branza, gris cu lapte, branza feta (f buna, cremoasa si doar putin sarata), salate de toate felurile, paine (alba, negra, chifle), clatite - aici se formau ceva cozi, dar nicidecum asa ingrozitoare cum au fost prezentate. In restaurant este un bar unde se pot servi bauturi alcoolice, sucuri, cafea, apa. Despre bauturi nu pot spune decat ca sunt la fel ca si la celelalte hoteluri pe unde am mai fost.

Pranzul si cina - 2 supe la pranz si 2 seara, bune, dar cateodata scapau sare si piper destul. Variate - de linte, pui, vita, de burta, crema de legume, crema de conopida, crema de brocoli etc. Am mai primit - paste, cartoti copti, prajiti, la cuptor, orez, vinete cu sos la cuptor, sarmale cu orez in foi de vita, ostropel pui, friptura de porc la tava, mici, carnati la gratar, aripioare pane, musaca, ghiveci, peste (pangasius), pulpe pui dezosate la gratar, chiftelute cu sos si fara, salate de mai multe feluri, muraturi, ardei iuti murati si pusi pe gratar, masline, fructe (pepene verde, piersici, banane, mere, portocale, grapefruit), prajituri, compot. Asta nu a fost tot, dar nu-mi mai aduc aminte chiar toate felurile de mancare.

La fel ca la camere si aici ar fi fost loc de mai bine, in ceea ce priveste organizarea. Nu stricau mai multe bufeturi cu gastronoame, ca sa nu se mai creeze acea imbulzeala clasica, as zice. Mai tine si de gradul de civilizatie si bun simt al fiecaruia, in sensul ca existau persoane care se bagau in fata sau puneau un copil sa tina rand si apoi te trezeai cu 5-6 insi deodata in fata sau puneau in farfurie, plecau cativa pasi apoi reveneau sa suplimenteze, dar se asezau direct in fata.

Tot timpul se schimbau tavile cu mancare, in majoritatea timpului nu asteptau sa se goleasca de tot.

Despre gustari nu pot spune nimic, deoarece nu am avut cand sa le incercam, fiind plecati la plaja, iar dupa ce serveam pranzul cine sa le mai incerce.

La receptie este un lobby bar unde se pot servi diverse bauturi si inca unul la mezanin, unde exista si un TV mai mare - acolo s-au vizionat si meciurile. Tot acolo exista si un loc de joaca, ok dupa spusele copiilor.

Piscina exterioara nu este f mare si are o sectiune pentru copiii. Nu am stat decat in prima si ultima zi, dar am vazut ca erau mereu sezlonguri libere (nu erau ocupate cu prosoape asa cum se intampla in alte locuri). De asemenea, exista un bar si o mica terasa la umbra.

Animatorii, cam slabuti, dar am vazut se starduiau totusi sa-i inveseleasca pe copiii. Fiul meu s-a distrat f tare intr-o seara la mini disco.

Nu stiu ce alte posibilitati de distractie ofera hotelul, pentru ca noi am iesit in fiecare seara la plimbare prin statiune sau pe la terase.

Am vazut in fiecare zi un medic. Mai au un salon de coafura si unul de masaj - preturi oarecum rezonabile pentru timpul de sedinta si sumedenia de tipuri de masaje.

La plaja se poate ajunge in doua moduri

1. prin padure (cum ii zic toti) - se coboara pe treptele de vis-a-vis de hotel, pe langa o piscina privata, este mai scurt, umbros, dar trebuie sa treci pe langa ghenele de gunoi ale unor hoteluri, iar cateodata miroase destul de urat.

2. pe staduta cu magazine - un pic mai lung, mai vesel si mai colorat, pe la soare.

Noi am mers pe ambele variante, in functie de dispozitie. Totusi, trebuie sa va spun ca varianta 2 eu am parcurs-o in prima zi, in recunoastere, dus-intors, cu un copil de 2 ani, care a mers pe jos, nu in brate.

Dupa ce am vazut cu ochii mei si am facut ambele drumuri, zica cine ce vrea, dar drumul pana la plaja este f accesibil si usor.

La plaja poti opta pentru prosopul pe nisip (trebuie sa tii cont de locurile permise) sau pentru sezlonguri (8 leva/umbrela, 8 leva/sezlong, 3 leva/salteluta). Noua ni s-a parut foarte scump, dublu fata de Grecia. Exista zone unde poti alege daca vrei saltelutele sau nu, zone unde poti lua un singur sezlong, fara umbrela si asezat langa mare.

In zona plajei, exista multe baruri si terase, dar foarte zgomotoase dupa gustul nostru. Sunt, de asemenea, multe magazinase si chiscuri sau nu stiu cum sa le zic, care vand de toate - parfumuri, costume baie, jucarii plaja, suveniruri, genti, haine, incaltaminte etc Nu am vazut in viata mea atat de multe lucruri contrafacute la un loc.

Pe langa banii platiti pe sejur, noi am mai cheltuit in plus 270 leva (parcare, sezlonguri, trenulet, inghetata, suc si bere la plaja, iesiri la terase in fiecare seara, suveniruri cu esenta de trandafir - dulceata, rahat, sapun), mai adaug 300 ron benzina (din bucuresti) si rezulta ca ne-am incadrat cu brio in bugetul initial.

Pentru cei din Bucuresti, este bine de stiut ca puteti cumpara leva la o casa de schimb la Dristor.

Concluzia generala - am avut un concediu placut, linistit, fara nemultumiri majore.

Trimis de laviniaraichel in 13.07.14 17:18:38
Validat / Publicat: 13.07.14 19:34:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Primorsko - Le Magnolie Duni - Marina Beach Elenite - Royal Park

VIZUALIZĂRI: 3582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laviniaraichel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 masuta si fotoliu pat

[13.07.14 17:30:21]

@laviniaraichel:Un review de debut reuşit.

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[13.07.14 20:18:38]

@laviniaraichel: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[13.07.14 21:36:21]

@webmasterX:

Noi am folosit coordonate de pe site-ul agentiei, unde am facut rezervarea, respectiv:

43.277752

28.039513

Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [16.07.14 01:46:27]

sau la unele unitati BCR (de ex. Piata Victoriei)

[16.07.14 01:56:04]

@laviniaraichel: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

Dacă zici că le-aţi şi folosit efectiv (probabil cu succes): am adnotat coordonatele drept confirmate

[16.07.14 09:34:39]

@webmasterX:

pentru cei care ajung acolo fara GPS, m-am gandit ca pot sa explic un mod mai usor de a gasi hotelul:

cum se intra in statiune, pe strada principala, la un moment dat se ajunge in dreptul hotelului bonito (este un hotel inalt gen turn, cu albastru). pe langa hotel este o straduta care urca (este acea staduta vesela si colorata de care povesteam mai sus) - se merge pe acea straduta pana sus, iar in capat de tot se face stanga. se mai merge cativa metri si pe partea drepta este hotelul elena. (inainte de hotel, pe stanga se afla hotelul odessos, in diagonala cu hotelul elena)

daly40
    [17.07.14 18:01:03]

Lavinia ai redat cel mai corect sejur legat de acest hotel.

Eu as mai adauga cateva aspecte legate de oamenii care erau cazati aici... vesnic galagiosi (strigau de pe balcon dupa copii) mereu nemancati (isi umpleau farfuriile varf si lasau mai mult de jumate pe masa) am cunoscut persoane care nu au fost pe plaje pt ca spuneau ei ca acolo nu au all inclusive, copii needucati (toata ziua de jucau la lifturi, apasau pe toate etajele).

Pe mine toate acestea m-au obosit si cred mi-a iesit din cap all inclusive cel putin acolo unde sunt multi romani.

[17.07.14 18:04:41]

@daly40: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[17.07.14 18:41:22]

@daly40:

Ai dreptate, dar din pacate atunci cand rezervi o vacanta nu poti alege si grupul de turisti care sa se cazeze acolo in acelasi timp cu tine????

Eu cred cu tarie ca nu toti romanii sunt needucati si necivilizati. De exemplu, in timpul sejurului am vazut nemti cu un comportament greu de descris si nu iti poti imagina ce mizerie lasau in urma lor pe plaja. Oare la ei in tara tot asa procedeaza?

In alta ordine de idei, cand am fost in primorsko acolo am fost singurii romani din hotel. Ai putea incerca, pe viitor

daly40, laviniaraichel
    Alte impresii din această RUBRICĂElena Hotel: