ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2014
JUL-2014

Sub orice critică
Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

De cum am ajuns acasa am dorit sa relatez imaginea din Lefkada prin ochii turistului si nu cel al ramanilor care lucreaza la taverne si posteaza impresii pompoase.

Am mai fost in grecia (kasandra 2008) croatia, bulgaria si 2 ori in muntenegru (budva).

Plecare din Deva la 06.00 deplasare Turnu Severin-nis-gevgelia-veria-cozanipreveza-lefkada in total 1200 km, cazare la cozani (900 km) ajuns la 22.00, dimineata plecare spre lefkada inca 4 ore. Pe traseu am facut pauza pentru mincare, benzite, wc si altele (alti au zis ca se face cam 13-16 ore) in conditiile in care pe serbia se merge cam 400 de km din care 4- km pe autostrada iar restul pe drumuri nu foarte bune si in lucru, in macedonia se merge destul de bine, iar in grecia din 400 km 300 km sunt pe autostrada.

Benzina in macedonia este 1.35 (95) si 1,38 (98), 1euro=61,5 dinari la casele de schimb iar in peco se face paritatea la 60 dinari, in grecia benzina este intre 1,65-1,70 e in functie de zona, pe lefkada este putin mai scumpa 1,70-1,75 e, eu am facut plinul la iesire macedonia in gevgelia, total taxe pe autostrazi am dat 13,5 e la dus.

Cind am ajuns la hotel in camera erau 2 paturi normale si un fotoliu, am intrebat la receptie unde este al 3-lea pat si ne-au raspuns ca se rezolva imediat. Am inceput sa aducem bagajele de la masine iar cind am intrat in camera acel fotoliu a fost extins si avea o saltea de 10 cm de burete si nu era confortabil de dormit pe el si au zis ca este conform cu cerintele UE pentru un adult, am sunat la agentia de unde am luat biletul dar nu am rezolvat problema pina la sfirsitul sejurului.

Am sa revin cu inpresiile din grecia-lefkada

Trimis de remusica in 12.07.14 09:08:36
Validat / Publicat: 12.07.14 10:55:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: halkidiki-kasandra

VIZUALIZĂRI: 1949 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (remusica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.07.14 09:16:22]

@remusica: te rog să oferi mai multe detalii despre hotel dacă ai timp.

Review-ul este despre hotel însă nivelul de detaliere este destul de slab.

Ar fi de ajutor pentru ceilalți cititori dacă ar putea afla mai multe detalii (dotare, condiții etc).

[12.07.14 10:56:22]

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[13.07.14 10:25:54]

Se pare ca esti singurul turist roman care a ajuns in lefkada si a reusit sa povesteasca exact ce se intampla cu adevarat acolo, eu ca ospatar roman care am ramas acolo si am si scris impresii pompoase, ce sa zic... imi pare rau de patul tau, altfel nimic dar nimic despre hotel...

[15.07.14 12:51:08]

@webmaster98: scuza am fost plecat, dar am revenit.

Sa revenim la hotel, este o cladire principala care are 2-3 camere (1 singura de 3 paturi) restul de 2 care sunt la etaj cu mobilier mai nou, la parter este receptia, barul, locul de servit MD si se iese pe terasa unde sunt mese si urmeaza piscina cu sejlonguri si umbrele (de la bar se dau prosoape care se pun pe sejlong iar seara se usuca pentru a 2 a zi) apa in piscina este curataiar adincimea ajunge pina 3,6 m si are sectiune pentru copii.

Hotelul are 2 cladiri separate fiecare cu cite 8 camere din ce am vazut eu, au mobilier mai vechi, la fel este si in baie cu faianta alba invechita, camera destul de mare cu gresie pe jos si un covoras de iuta ca la bunica, un dulap pentru haine cu umerase de 10 feluri, un frigirer mic de hotel, o chiuveta, aveam mobiila de bucatarie cu vesela, un televizor mic cu 5 canale prins pe un suport de perete su sfoara sa nu cada, 2 paturi normale cu 2 noptiere si un fotoliu pa, o masuta de toaleta, din camera se iesea pe o terasa dotata cu masa si 2 scaune (clar camera era de 2 persoane) eu qam stat la perter.

Am uitat, aveam aer conditionat contra cost 6e/zi si cel mai important un miros de vechi, umezeala, neaerisit, era un geam lipit su banda adeziva, aveam obloane, camerista era bulgaroica, trecea aproape zilnic prin camera si era extrem de nemultumita de patron, facea toata treaba pe 500 e/luna.

Ca amplasare era ultimul hotel spre sudul insulei linga o curte de animale nelocuita iar stapinul trecea din cind in cind cu mincare (putin cam galagie, le era foane) tintari grupa mare te rupeau seara.

Masina am parcato linga terasa camerei fiind la parter fara bani.

Pina la taverne facean cam 5-10 minute lejer

Daca mai vrei informatii da un semn si iti raspund

[15.07.14 13:14:04]

@webmasterX: Am revenit. Pozitionarea este buna, la intrare in nidry se merge tot inainte pe strada principala cu taverne pe ambele parti, tot inainte pina se ajunge la o benzinarie mica iar inainte de benzinarie pe parte stinga este o intrare mica si reclama de la hotel este pusa jos pe poarta,

pentru a intra cu masina trebuie sa va intoarceti pina la primul drum la dreapta spre mare iar in capat tot la dreapta la intrare in curtea hotelului sunt parcate citeva barci.

daca va mai pot ajuta dati un semn.

[15.07.14 13:32:54]

@ionescunic: Salut daca stai acolo si te intereaza hotelul dute si vezi cu ochii tai. Sa revenim la servicii, nu stiu la ce restaurant servesti, totii romanii sunt amabili pina te pui la masa, cind intrebi de meniu ce contine acel fel de mincare si gramaj toti sunt grabiti nu mai au timp de explicatii, sa comanzi repede sa platesti sa vina altii. Pe unde am mai fost sunt trecute gramajele si ce contine felul respectiv de mincare.

Daca inainte de masa se maninca piine cu unt si masline (10 bucati de masline) ati putea pune o piine specifica zonei nu ca acasa (in romania nu maninc piine seara) iar cu paste si musaca nu maninc piine.

Cel mai bine am mincat la tavernele unde nu sunt romani.

Acele portii de mincare pentru 2 persoane sunt de la 25-30 e in sus, am mincat kleftico era o bucata de carne f buna dar cu 2 cortofiori si citeca legume cu putina brinza (voi ati scris ca este o portie mare ptr 2 peroane) musakaua o poti minca cu tot co bol atit este de mare, intradevar porti de paste este f mare dar restul nu cum scrieti voi romanii.

Cind am luat excursia pe vas au zis ca copilul este gratuit iar la ora mesei copilul nu primea mincare si costa 5 e iar dupa ce au mincat toti faceau reducere la 1 e sa nu ramina cu ele probabil la mincau cei de a 2 zi

Cel mai bine m-am simtit la MAMMA MIA unde nu sunt romani, piinea, desertul si uzo a fost din partea casei iar spectacolul oferit de patron a fost super, stiu sa se poarte, vb frumos sunt amabili, draguti si nu se grabesc, imbracati corespunzator nu in blugi si tricou de nici nu stii ii ospatar sau turist.

Daca mai vrei detalii referitor la comportament de ospatar da un semn.

Salut, o zi buna!

[25.07.14 11:13:54]

poti, te rog, sa ne spui ceva de micul dejun si de dotarile din studiourile din spatele hotelului?

Multumesc.

[25.07.14 22:49:09]

@anadutu: Buna, la md aveam incepind din dreapta; cafea, piine alba si neagra cu seminte, unt si gem in cutiute, oua fierte tare, sunca si cascaval feliute, lapte rece, 3 feluri de fulgi, iaurt pus in boluri f mici, suc de pertocale, miere si lubenita cubulete, se serveste din prima zi pina in ultima zi acelasi meniu daca ajungeti mai tirziu la masa dupa 9 nu prea mai sunt.

Studiourile sunt cu mobilier vechi, baile sunt la fel invechite si persista un miros de umezeala. Noi nu prea am fost multumiti. Plecam dimineata la 9 si ne intorceam pe la 18 la masa in statiune si reveneam la 22.00-23.00 Patronul nu prea ii agreaza pe polonezi si romani. Sincer mai bine cauta altceva. daca nu aveti pretentii si are un pret bun biletul atunci merge, ca diferenta de bani o dati pe mincare si bautura, eventual faceti cumparaturi din Gevgelia- macedonia ultimul oras, si sunt preturi bune la tigati slims cam 1 e si 2 cele mai scumpe, bere 0,5 e, benzina 1,35-95; 1,38-98.

Drum bun si concediu placut!

[28.07.14 13:51:00]

@remusica: Multumesc pentru clarificari. Am facut rezervari din martie. E prea tarziu sa mai schimbam ceva acum.

[28.07.14 20:17:16]

@anadutu: Drum bun si concediu placut, fara probleme!

[04.08.14 11:39:42]

@remusica: as fi vrut sa stiu daca in studiourile alea de care zic ei ca au niste chicinete cu dotari minime de bucatarie iti poti face o cafea sau poti incalzi ceva si daca au frigidere. Multumesc si scuze ca insist dar mergem cu copii si trebuie sa stiu daca e nevoie sa ma "dotez" de acasa cu cate ceva. Unii au spus ca acest hotel nu are plase de tantari la geamuri si au cam suferit din cauza acestor insecte. Asa e?

[08.08.14 22:34:53]

@anadutu: Buna seara, am fost plecat.

Nu sunt plase de tintari, sa luati pastile ca aparate sunt in camera, tintari sunt din plin si destul de mari.

In camera aveti un frigider mic de hotel, de incalzit aveau doar fierbator tip cana, fara aragaz sau plita, mai bine luati de acasa ca ii mai sigur

[09.08.14 09:18:10]

@remusica: Multumesc frumos