ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2014
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2014

încărcat de pe telefon!

In loc de concluzie

Este al 3 lea an consecutiv cand venim aici, atat singuri cat si cu bebele aferent, in ultimii doi ani, deci cred ca sunt in masura sa trag cateva concluzii.

Dupa mine, este una dintre cele mai bune, daca nu cea mai buna, alegere pentru litoralul romanesc, atat pt adulti cat si pentru copii. Dar, inainte de toate, trebuie avut in vedere profilul uman al fiecarui turist, care se poate deduce din vizitele anterioare, comentarile facute, practic analizand experientele sale si modul cum le-a perceput. Spun aceasta pt ca unora li se va parea acest hotel fie prea scump, fie prea izolat fie nu va considera ca este o alegere inteleapta fiindca nu serveste sampanie la micul dejun. Si fiecare este perfect indreptatit sa o faca.

Inainte de toate sa luam aminte un lucru - suntem pe litoralul romanesc, care functioneaza 3 luni pline pe an, deci a-l compara cu cel turcesc sau grecesc este o eroare. Spun aceasta in primul rand din cauza calitatii slabe a serviciilor, pur si simplu nu au pe cine angaja... pentru 3 luni pe an nu iti vine niciun profesionist... asta e adevarul si este si cazul h. Afrodita.

Generalitati despre hotel nu mai spun, am spus-o in review-urile anterioare, spun numai ca, fata de anul trecut, calitatea s-a mentinut si in plus au mai aparut niste baldachine gratis pe plaja, o minipiscina pt copii mici si parca s-a acorat o atentie mai mare plajei, in general.

Deci, de ce as alege acest hotel, practic ce il diferentiaza de altele, de 4 sau 5 stele de pe litoralul nostru? Incepem:

1. Faptul ca este situat pe o plaja privata foarte libera, amenajata frumos; nu a existat data sa cobor de la micul dejun si sa nu gasesc sezonguri libere sau chiar baldachine. In plus, nu e aglomerata, ai intimitate, ai o priveliste superba, neintrerupta de nimic, a marii, direct din locul unde stai.

2. Este curat. Atat in camere, cat si la restaurant sau pe plaja. Si cand spun acest lucru o fac cu toata responsabilitatea. In camera se face curat zilnic, se schimba prosoapele zilnic, se parfumeaza si se igienizeaza. Pe holuri si in spatiile comune se aude muzica in surdina si miroase frumos.

3. Calitatea oamenilor care vin aici. In general, vin oameni cu mult bun simt, capabili sa respecte niste reguli elementare de igina, de curatenie etc. Practic, curatenia de pe plaja si din hotel depinde mult de tot de acest aspect. Pe plaja nu sunt mucuri de tigara, esti servit de chelneri la sezlong etc.

4. Este prietenos cu copiii, dar si cu adultii. Poti avea o vacanta romantica aici, dar poti si veni cu copilul, fara ca prezenta unora sa o excluda pe cea a celorlalti. Am spus ca plaja ofera intimitate, atat pt cuplurile de orice varsta, cat si pt familiile cu copii.

5. Este liniste, nu se aud in acelasi timp acorduri muzicale din 10 parti, asa cum se practica in multe alte statiuni de la noi... apropo, urasc asta ff mult. Seara se canta live pe scena restaurantului asezat chiar pe plaja. La ora 23 se opreste tot. Mai se aude doar cantecul superb al valurilor. Vrei sa continui distractia? Sunt multe alte alternative in statiune.

Alte detalii importante?? Nu stiu, e necesar de precizat ca o camera cu vedere la mare, cumic dejun, costa cam 400 lei pe noapte la receptie, e mult, e putin?? Nu stiu, eu zic ca e corect, dar am detaliat acest aspect mai sus, in debultul textului. O masa la restaurantul lui, seara, costa pt 2 adulti si un minicopil aprox 150-200 de lei, cu vin inclus. O bere pe plaja, servita la sezlog, este 10 lei.

Altceva? Da, spunea tare frumos un coleg de pe site. Lumea e ca o oglinda, ii zambesti, iti zambeste si ea... de obicei e adevarat, cred ca aroganta si parvenitismul nu le apreciaza niciun chelner sau camerista daca le afisam, nu?? Chiar daca uneori avem dreptate. Poate ar trebui sa reflectam mai mult la acest aspect, luand in considerare, am mai spus-o, imposibilitatea multor hotelieri de la noi de angaja profesionisti adevarati pentru 3 luni pe an. Copiii de la acest hotel isi dau in general silinta, cred.

Deci, in loc de concluzie, reafirm faptul ca e un hotel foarte bun pt litoralul romanesc, de calitate si cu perspective frumoase in continuare.

Trimis de rentea in 11.07.14 15:01:42
Validat / Publicat: 11.07.14 17:08:59

VIZUALIZĂRI: 2428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.14 17:07:32]

@rentea: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

renteaAUTOR REVIEW
[11.07.14 17:35:22]

Corecta pozitia.

Tucu2009
[11.07.14 23:41:21]

Daca tie 400 de lei pe noapte cu mic dejun ti se pare un pret corect la Venus...

renteaAUTOR REVIEW
[12.07.14 10:11:11]

@Tucu2009: mi se pare corect pt acest hotel si ceea ce ofera el, inclusiv plaja si marea... in statiune cred ca am iesit de 2 ori in tot sejurul...

Aveti dreptate daca vreti sa spuneti ca venus este dezastru.

crioli*
[27.06.15 17:47:11]

@rentea - Buna ziua! m-am bucurat sa citesc ca linistea este respectata la acest hotel.

Imi puteti da mai multe amanunte despre plaja... de exemplu, intrarea in apa este lina?

si care ar fi posibilitatile de joaca pentru copii? seara este mini-disco?

Multumesc! Cristina R.

crioli*, rentea, Tucu2009